Edgar Morin analizează compania globală din 2012 din Rennes

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79115
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Edgar Morin analizează compania globală din 2012 din Rennes




de Christophe » 03/04/12, 12:34

Edgar Morin analizează „societatea globală” din 2012: http://www.liberation.fr/promo-libe/060 ... -de-rennes

Sunt la prima 1/1 h și expune două temeri majore ale societății: capitalismul ultra-financiar și ascensiunea extremismului ... toate într-o atmosferă de lobby industrial și somnolență / orbire a consumatorilor ... cetățeni ...

: Arrow: reforma gândului!

Înscris de Did67 aici: https://www.econologie.com/forums/post229321.html#229321
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79115
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 03/04/12, 20:22

Nimeni nu a urmărit? Mare Morin!

În sfârșit, monologul său durează doar 40 de minute, ultimul sfert de oră sunt întrebări ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 03/04/12, 22:06

Găsesc totul în linia potrivită de Stéphane Hessel, deci cu aceleași defecte: o postură pur morală care ignoră mecanismele profunde în joc: nu că subestim importanța restabilirii sau stabilirii unei etici, ci să fiu satisfăcut să invoc omnipotența finanțelor " greșit "sau ascensiunea terorismului, este o analiză destul de sumară! :se încrunta:

Dacă finanțele sunt mai vizibile astăzi, a lipsit din acest capitalism „tătic” că aceste discursuri par să regrete cu o viziune foarte îngustă? Nu vedem că această reconciliere șchiopătată a fost doar temporară și că a ascuns, în egoismul său extins (dar hexagonal), prețul plătit, în altă parte, mai departe, departe de vedere?

Mii de oameni mor și un număr mult mai mare suferă de terorism economic în fiecare zi în lume, provocând reacții nepotrivite și nefericite din partea unora: ar trebui să fim surprinși?

Nu există, ca o ultimă remarcă, o contradicție în auzirea unui expert care ne îndeamnă la independența gândirii (contradicție performantă)?
Acest lucru nu pecetluiește incapacitatea noastră profundă pentru nicio autonomie?
Cine l-ar asculta dacă nu ar fi încununat cu titlurile sale?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79115
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 03/04/12, 22:35

Ahmed minunat !!

La fel a participat Stéphane Hessel forum el este citat de Morin ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 03/04/12, 23:18

Am menționat și mențiuneahessel* de E.Morin la începutul intervenției sale; cu toate acestea, apropierea ideilor ar fi fost suficientă pentru a ne încuraja să propunem această paralelă.

Găsesc asta Morin rămâne și într-o perspectivă „externă”: înainte de sfârșitul războiului rece era obsedat de apocalipsa nucleară, astăzi este încă anacronistic axat pe cauze, în opinia mea, secundare.
Nu ilustrează perfect această contradicție din care nu poate ieși (deși o condamnă), specializarea care împiedică acțiunea et reflecție (rezervarea ambelor pentru actori diferiți).

În cele din urmă, nu este obișnuit să se producă un spectacol a ceea ce ar putea fi un gând dacă acest gând nu este un spectacol și, astfel, să dezamăgească orice încercare de gândire?

* Când aud acest nume are același efect asupra mea ca și cuvântul „Désertec”, adică! : Cheesy:
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 03/04/12, 23:36

Edgard Morin, nu a fost cel care și-a plasat toată încrederea în celălalt măr (candidat la succesiunea sa ...)

Ahmed a scris:* Când aud acest nume are același efect asupra mea ca și cuvântul „Désertec”, adică! : Cheesy:

Ei bine, bine ... sunt de acord că Désertec pune problema reală până mai târziu. Are încă imensul interes de a oferi o alternativă germanilor care lucrează pentru a ieși din energia nucleară! Și să redirecționeze industria către oportunități în domeniul energiilor regenerabile ... Dacă pot face acest lucru cu eficiență energetică și trans-mediteranean, aceasta va fi întotdeauna câștigată.

Pentru că este așa sau nimic (adică îi punem pe oamenii obișnuiți să doarmă, făcându-i să creadă că nu există altă soluție și continuăm nuanța cu un mormânt deschis ...)

Prefer Désertec decât reactoarele de nouă generație: mult mai periculoase pentru că vrea să fie mai „eficiente”, pentru că există încă atâtea constrângeri insuportabile pentru materiale, pe scurt: la fel de incontrolabile ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79115
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 04/04/12, 08:35

Obamot a scris:Edgard Morin, nu a fost cel care și-a plasat toată încrederea în celălalt măr (candidat la succesiunea sa ...)


Am crezut că am citit pe twitter că a trimis asta ... dar era 1 aprilie, așa că nu știu ...

O altă conferință video foarte recentă și similară, de Stéphane Hessel: https://www.econologie.com/forums/stephane-h ... 11677.html : Idee: (susține F. Hollande ...)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79115
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 04/04/12, 09:19

Ahmed a scris:Găsesc totul în linia potrivită de Stéphane Hessel, deci cu aceleași defecte: o postură pur morală care ignoră mecanismele profunde în joc: nu că subestim importanța restabilirii sau stabilirii unei etici, ci să fiu satisfăcut să invoc omnipotența finanțelor " greșit "sau ascensiunea terorismului, este o analiză destul de sumară! :se încrunta:

Dacă finanțele sunt mai vizibile astăzi, a lipsit din acest capitalism „tătic” că aceste discursuri par să regrete cu o viziune foarte îngustă? Nu vedem că această reconciliere șchiopătată a fost doar temporară și că a ascuns, în egoismul său extins (dar hexagonal), prețul plătit, în altă parte, mai departe, departe de vedere?

Mii de oameni mor și un număr mult mai mare suferă de terorism economic în fiecare zi în lume, provocând reacții nepotrivite și nefericite din partea unora: ar trebui să fim surprinși?

Nu există, ca o ultimă remarcă, o contradicție în auzirea unui expert care ne îndeamnă la independența gândirii (contradicție performantă)?
Acest lucru nu pecetluiește incapacitatea noastră profundă pentru nicio autonomie?
Cine l-ar asculta dacă nu ar fi încununat cu titlurile sale?


Mi-am permis să copiez / să lipesc „analiza analizei” dvs. în nuvela care prezintă acest discurs: https://www.econologie.com/edgar-morin-e ... -4404.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 04/04/12, 09:38

Ahmed a scris:Găsesc totul în linia potrivită de Stéphane Hessel, prin urmare, cu aceleași defecte: o postură pur morală care ignoră mecanismele profunde în joc:



1) Cred că timpul a fost stabilit pentru el! Nu cred că ar fi fost capabil să dezvolte ceva mai substanțial, de exemplu, 4 ore. Dar cine dintre noi l-ar fi ascultat?

2) Postarea mea a fost în chestionarea din campania electorală și mai exact pe Eva Joly.

Am postat în reacție la sărăcia de gândire expusă de toți candidații în cadrul unor emisiuni TV sau întruniri!

3) Contradicția lui Morin cu el însuși prin pronunțarea unei „independențe de gândire” este inerentă oricărui gânditor care se exprimă public în acest sens: să tacă? să se exprime și, prin urmare, „să fie în față”?

Mă îngrijorează mai puțin decât cel al „gânditorilor” care apără un sistem „totalitar”. Și care se exprimă și ei ...

Prin urmare, un „guru” secundar. Recunosc.

Și aș spune că ceea ce „discriminează” este ceea ce face guru după predicarea sa! Rapiți femei, dracu 'cu adolescente blonde sau goliți-vă contul bancar sau cultivați-vă grădina, împreună cu partenerul dvs. și educați-vă copiii! Pentru mine, aceasta este linia de demarcație!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79115
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 04/04/12, 09:43

Cea a lui Stéphane Hessel durează 1h30: https://www.econologie.com/forums/stephane-h ... 11677.html (dincolo de ora 1:30 am și probleme ...)

Sunt la 30 de minute și am auzit deocamdată strict aceleași teze ca în discursul lui Morin ! Și anume: sfârșitul finanțelor nebunești, frica de extremism, teama de epuizare și exploatarea „nelimitată” a resurselor terestre, mai multă împărțire și egalitate ... „Către o societate ecologică”? : Cheesy: : Cheesy:

... ciudat că unul este de partea piticului și celălalt de afară ... : Mrgreen:

Mai ales că par să fie obișnuiți să lucreze împreună! : Idee: :?: (Carte comună: „Căile speranței”)

În caz contrar, un alt sociolog care îmi place este Gérard Mermet și din motive temeinice: https://www.econologie.com/crise-bancair ... -3955.html
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : gegyx, Macro și oaspeții 248