Educație, educație pentru a face ce?

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Educație, educație pentru a face ce?




de Flytox » 17/11/11, 21:11

0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 18/11/11, 09:17

Primele 2 minute te rog deja! Pentru a pune și subiectul https://www.econologie.com/forums/les-lacune ... 10049.html

Văzut la știrile de ieri: în prezent, în Franța, există un test pentru ștergerea notelor din gradul primar ... înlocuit cu ... 4 puncte de culoare dintr-o grilă de evaluare (pentru fiecare misiune) și monitorizarea progresului său prin studentul însuși ...

Uh în genul de ce să-l faci simplu atunci când îl poți complica ... cer educația națională!

Aș dori să văd cum vor arăta cărțile de raport ... fără urme ... cu siguranță mai aproape de bradul de Crăciun decât de raportul școlii ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 18/11/11, 09:39

Despre „succesul” educației naționale, iată un sondaj (auto-satisfacție ...) pe inginerii din Franța: http://www.emploi-pro.fr/article/une-gr ... -4200.html

Amuzant pentru că în spatele acestei imagini aproape idilice, în realitate mi se pare mult mai puțin roz ... mulți ingineri pe care îi știu nu au reușit să „se încadreze” într-o poziție de inginer (sau foarte cu dificultate sau făcând plin de concesii) ...

Unii, ca și mine, a trebuit să ne perfecționăm ...

Un mare sondaj la ingineri

De o săptămână, Emploi-Pro publică un sondaj despre lumea inginerilor. Recrutare, salariu, condiții de muncă, cele mai bune cursuri din Franța și străinătate, strategie de carieră. Tot ce trebuie să știți despre lumea ingineriei va fi revizuit.

Greu de reclamat inginerii. Ele sunt „preferatele” companiilor și ale recrutorilor. Bărbatul și femeia deopotrivă, ei apelează la judecători și la lideri. În plus, într-o societate care are nevoie de repere, ei sunt garantul cunoștințelor franceze. Ce ar putea fi mai bun decât un politehnician dintr-o familie sau o organigramă.

Cu 60 de recrutări planificate în 000, inginerii constituie, de asemenea, o castă importantă în lumea managerilor. Aceasta reprezintă angajarea a aproape unu din patru directori. Recrutări la nivel înalt, care se așteaptă să urce în ierarhiile companiilor. Se găsesc la cel mai înalt nivel de companii CAC 2011. Le plătim frumos (4 de euro salariu mediu în 40, când cel al directorilor este de 52 €) și totul sugerează că economia franceză și europeană nu poate nu se descurcă fără acești specialiști tehnici care ocupă funcții de conducere.

"Când vor suna alarma?" "

Prin urmare, orizontul este complet clar pentru acest personal. Cu toate acestea, aici și acolo, semnele de avertizare încep să clipească. În clasamentul mondial al celor mai bune școli de inginerie, vedem că cursurile de franceză au rămas în urmă. „Inginerii în stil francez sunt colosi cu picioare de lut, parsimoniu, sub anonimat, un manager al unei companii de inginerie. Sunt răsfățați în Franța, răsfățați, bebeluși. Așadar, la cea mai mică problemă sau în timpul unei experiențe în străinătate, toată această organizație, de la cursuri de pregătire la poziții rezervate în industrie sau în sferele superioare ale guvernului, se clipește rapid. Regii sunt goi repede ”. Deci, există probleme în lumea inginerilor foarte protejate. Unii se întreabă cum să dezvolte cariere ca experți. Alții, suprasolicitați, între două rapoarte, consideră că toate acestea nu mai au sens. „Unii ingineri consideră că nu mai au timp să funcționeze corect”, explică Laurent Mahieu, secretar general adjunct al Cadrelor CFDT și membru al Comisiei pentru titluri de inginerie. Când vor suna alarma? Generațiile mai vechi tăceau îngrijorările. Dar știrile sunt exprimate mult mai mult ». Acestea sunt toate aspectele care vor fi analizate. Citiți bine.

(...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610




de Macro » 18/11/11, 09:41

Christophe a scris:Aș dori să văd cum vor arăta cărțile de raport ... fără urme ... cu siguranță mai aproape de bradul de Crăciun decât de raportul școlii ...


Ei bine, deja cu numere nu este trist .. În colegiul de minimacros, profesorii nu mai verifică (este nevoie de timp pentru a corecta), dar leagănează constant chestionarele pe 5 puncte .. Evaluarea rezultatelor, toate copiii au în medie 15 din 20 când cei 3/4 nu sunt în măsură să alinieze 4 cuvinte fără să greșească 10 sau să citească în mod inteligent o pagină a revistei picsou

Notele lor sunt cam ca o salarizare în franci. Bravo domnule, ai câștigat 6500 de franci ... Vaca este mult!

Ce să mă pot oferi cu toate acestea? : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 18/11/11, 10:31

Ah prea bun testul „punctului de rupere” (prezentat la sfârșitul videoclipului, iată link-ul utube: http://www.youtube.com/watch?v=e1LRrVYb8IE ) deci cu cât mergem mai mult la școală cu atât devenim mai „proști” ... (în sensul „creativității”) ... sau mai bine zis „formatate” cu un singur gând ... (care? Depinde de țară *)

A trecut ceva timp de când am avut anumite certitudini în acest sens!
: Cheesy:

* în această privință am vorbit recent cu un albanez în treizeci de ani, care a fost, prin urmare, educat în perioada comunistă.

Cunoștințele sale de geografie (date brute despre țări din lume) sunt mult superioare ale noastre, „occidentali” ... totuși un dezavantaj: a exagerat cifrele referitoare la URSS (a trebuit să verificăm pe wiki). .sigur un pic de propagandă sovietică acolo! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 18/11/11, 13:53

laszlo polgar psiholog și tatăl lui Susan, Judit și Sofia Polgar, toate cele trei cele mai bune jucătoare de șah din lume (Judit este cea mai bună jucătoare a secolelor 21), a demonstrat posibilitatea de a face din orice copil un geniu.
El a scris în special cartea Aduceți Genius!, care demonstrează că geniul va fi dobândit mai degrabă decât înnăscut, folosind metodele corecte.

Unul dintre primii pași pe care i-a făcut a fost să-și scoată fiicele de la școală ...
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 18/11/11, 14:09

a demonstrat posibilitatea de a face din orice copil un geniu ...
geniul ar fi dobândit mai degrabă decât înnăscut, prin metode bune.

este cu siguranță o iluzie, deoarece capacitățile noastre variază foarte mult de la un individ la altul la nivel înnăscut, de exemplu pentru muzică, unde fără anumite capacități destul de înnăscute, în urechi și creier, nu vom deveni niciodată un Mozart !!
Nu sunt talentat de muzică și nici măcar cu un tată cântând la vioară, care îmi dă vioara, voia mea bună, nu am făcut altceva decât să piele vioara și să îi admir pe violoniști pentru facilitatea lor de a pune repede degetele la bine loc, având în vedere incapacitatea mea totală de a realiza că factura a fost un pic greșită !!

La fel pentru ortografie cu un dislexic !!

De asemenea, înnăscutul este esențial, cu o componentă genetică foarte aleatoare !!
Autistica super inteligentă pentru anumite activități specifice, fără o predare adecvată, o dovedește complet !!

Altfel, am putea face chiar și o maimuță minunată !!

Cert este că suntem foarte diferiți unul de celălalt și că predarea trebuie să aibă metode adaptate fiecăruia, favorizând donațiile și ajutând dificultățile, în loc să sufocăm uniform !!
Este extrem de dificil de realizat !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 18/11/11, 14:18

dedeleco a scris:este cu siguranță o iluzie, (...)


: Arrow:


Cert este că suntem foarte diferiți unul de celălalt, și asta predarea trebuie să aibă metode adaptate fiecăruia, favorizând donațiile (...).



Aceasta este exact ceea ce a dorit să demonstreze, cu o metodă adaptată și, după ce a detectat cadouri înnăscute, orice copil poate deveni un geniu.

Altfel, am putea face chiar și o maimuță minunată !!

Nu este nevoie, sunt deja!
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 18/11/11, 14:18

Văzut la știrile de ieri: în prezent, în Franța există un test pentru ștergerea notelor din clasele primare ... nota înlocuită cu ... 4 puncte de culoare dintr-o grilă de evaluare

Copiii mei au experimentat asta sau aproape, 4 niveluri A, B, C, D. Au existat chiar și C + și C-, și chiar medii .... A provenit de la INRDP (cred că institutul național de institut).
Sistemul a fost apoi abandonat ca multe reforme (cunoscuseră chiar așa-numita matematică modernă).
De data aceasta cu culori medii ne va face artă nouă. :P

orice copil poate deveni un geniu.

Nu cred, și este într-adevăr necesar ca un copil să devină un geniu? O ființă vie fericită ar trebui să fie suficientă!

JC
Dernière édition alin manet42 18 / 11 / 11, 14: 26, editate 1 ori.
0 x
Încercând continuu, unul sfârșește reușind. Deci, cu cât lipsește mai mult, cu atât este mai probabil să funcționeze.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 18/11/11, 14:20

Ciudat, dar atenție pentru că, în afară de eșecurile, știu ce să facă în viața reală aceste genii?

Educația națională are, de asemenea (în special?) Un rol de socializare ...

Unii părinți care își retrag copiii din mediul școlar nu le oferă un serviciu pentru viața lor socială viitoare ...
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Remundo și oaspeții 202