FRANȚA: Recunoașterea facială în serviciile publice

dezbateri și companii filosofice.
jean.caissepas
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 660
Înregistrare: 01/12/09, 00:20
Locul de amplasare: R.alpes
x 423

FRANȚA: Recunoașterea facială în serviciile publice




de jean.caissepas » 11/10/19, 10:18

Sfâșietoare ... : Roll:

https://dailygeekshow.com/france-pays-u ... s-publics/

Unde este libertatea, unde este ...
0 x
Obiceiurile trecutului trebuie să se schimbe,
pentru că viitorul nu trebuie să moară.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: FRANȚA: Recunoașterea facială în serviciile publice




de Grelinette » 11/10/19, 11:34

jean.caissepas a scris:Sfâșietoare ... : Roll:

https://dailygeekshow.com/france-pays-u ... s-publics/

Unde este libertatea, unde este ...

Este ca brutarul meu care îmi dă un zâmbet mare când mă vede intrând în brutărie: „Bună ziua Grelinette, ca de obicei, puțină baghetă bine gătită? ...”, la care îi răspund, "Hei Ho, fără cardare doamnă brutar! ...". : Cheesy: (mai ales că am intrat să cumpăr o pizza! :P )

Tehnologia de galop va permite iremediabil ca totul să fie recunoscut și stocat. Nu putem face nimic în acest sens. („Căutarea inovației face parte din patrimoniul genetic al omuluiȘi sunt sigur că în scurt timp, chiar înainte de a intra în brutăria mea obișnuită, bagheta mea puțin gătită mă va aștepta pe tejghea, iar 1 € va fi debitat automat din contul meu bancar! :şoc: :( :P

Astăzi suntem capabili din punct de vedere tehnic să cunoaștem o mulțime de lucruri: există camere peste tot, sateliți în spatele tuturor norilor, smartphone-uri conectate în fiecare buzunar, calculatoare pe toate mesele și birourile, frigidere wifi în tot mai multe. mai multe gospodării, chiar și animalele noastre de companie sunt acum microcipate în mod obligatoriu (cu excepția peștelui auriu poate și multe altele) ... și în plus, există conturi de facebook, twitter, gmail etc. în fiecare gospodărie.
Cu alte cuvinte, toate aceste sifoane și stochează în timp real cantități fenomenale de informații de tot felul.

În ultima vreme, trista aventură a micuței Maelys ucisă de un psihopat a făcut posibil să se știe, prin delimitarea smartphone-urilor, că asasinul era alături de tânărul caporal Arthur Noyer chiar înainte de dispariția sa: informația era deci cunoscută și stocată și era suficient să-i aduni împreună pentru a rezolva problema. Pe baza acestei observații, „marii” deținători de informații sunt capabili să cunoască o mulțime de lucruri, chiar să elucideze chestiuni care sunt încă misterioase și, cu siguranță, dacă s-ar fi făcut reconcilierea informațiilor locului cu timpul smartphone-urilor lui Arthur Noyer și Nordahl Lelandais, micuțul Maelys ar mai fi în viață și astăzi. Prin urmare, nu este atât de ușor să aveți o opinie clară.

Mai recent, un raport fascinant a explicat că dosarele penale au fost soluționate prin încrucișarea fișierelor de identificare ADN: un ADN necunoscut este găsit la locul crimei și este legătura cu analiza ADN a verișorului său bolnav din celălalt capăt al Franței care a permis confuzia asasinului!

Informațiile sunt în mod necesar înregistrate și stocate de un sistem sau altul. Numai interconectarea fișierelor și analiza datelor este încă un obstacol (mic), mai mult datorită rivalităților și concurenței dintre jucătorii și proprietarii fișierelor decât lipsei de tehnici și know-how. (Și nu este imposibil ca anumite puteri tehnologice - gafam, state, ..., să se "distreze" realizând algoritmi pentru interconectarea fișierelor din curiozitate intelectuală și pentru a cunoaște lucruri despre porecle - misterele ...
Știm, de exemplu, din smartphone-urile lor respective, că Macron și Merkel (*) erau singuri la 23:37 într-o cameră de hotel ... Ce făceau? ... Nu, glumesc : Mrgreen: ).
(*) Am scris Merkel de dragul anonimatului, dar de fapt era Benalla în dormitor! :şoc:

Este greu de știut dacă este bine sau rău (tehnologia modernă, nu ceea ce fac Macron, Merkel sau Benalla).
Toate aceste tehnologii ale recunoaștere, din 'identificare și locație în timp real rămâne un instrument și, ca de obicei, este mai mult utilizarea abuzivă care poate fi făcută din acesta care pune o problemă decât instrumentul în sine.

Dacă micuțul mustaș ar fi avut acces la aceste dosare în 1945, povestea ar fi luat cu siguranță un alt drum, poate mai rău, dar poate nu neapărat pentru că micuțul mustaș ar fi putut descoperi că el și acoliții săi aveau au persecutat mai multe urme de gene rasiale decât credeau.
Dernière édition alin Grelinette 11 / 10 / 19, 11: 56, editate 1 ori.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: FRANȚA: Recunoașterea facială în serviciile publice




de GuyGadebois » 11/10/19, 11:54

0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: FRANȚA: Recunoașterea facială în serviciile publice




de Grelinette » 11/10/19, 12:04


Nu vă panicați de Guytou: prea multe informații ucid informațiile!
Când știm că sunteți căsătorit, diabetic, bisexual, iubiți șosetele de ciocolată și cașmir și că mergeți la fiecare 3 seri trecând pe sub fereastra stăpânei dvs. pentru a merge la jocul de belote la bistro pôtes care beau o bere fără alcool, .... ce se va schimba în viața ta?
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: FRANȚA: Recunoașterea facială în serviciile publice




de GuyGadebois » 11/10/19, 12:11

grelinette a scris:Când știm că sunteți căsătorit, diabetic, bisexual, iubiți șosetele de ciocolată și cașmir și că mergeți la fiecare 3 seri trecând pe sub fereastra stăpânei dvs. pentru a merge la jocul de belote la bistro pôtes care beau o bere fără alcool, .... ce se va schimba în viața ta?

Dacă soția mea nu este conștientă de bisexualitatea mea și am o amantă sau un amant, divorț și / sau ransomware. În rest, apeluri telefonice neîncetate, spam, de la fonduri mutuale benefice la remedii împotriva diabetului, la bomboane speciale pentru diabetici, la diverse jocuri, etc, etc ...
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: FRANȚA: Recunoașterea facială în serviciile publice




de Ahmed » 11/10/19, 12:13

GrelinetteTu scrie:
Toate aceste tehnologii de recunoaștere, identificare și localizare în timp real rămân un instrument și, ca de obicei, mai mult utilizarea necorespunzătoare care poate fi făcută reprezintă o problemă decât instrumentul în sine. .

Instrumentul elementar rămâne destul de neutru *, dar nu este deloc același pentru tehnologie, ca un sistem orientat spre scopuri care scapă utilizatorilor lor (fiecare intervine doar la nivelul său fără posibilitatea 'influențează întregul). Toate sistemele tehnologice (cu suprapunerile lor economice și politice) devin independente de agenții care sunt de fapt în slujba lor. Drept urmare, consecințele negative nu pot fi analizate în termeni de „derive”, ci de consecințe logice ale utilizării posibilităților favorabile sistemului și, prin urmare, nefavorabile oamenilor.

* Specific „suficient”, deoarece nici cel mai simplu instrument nu poate fi separat de contextul particular în care a fost generat.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: FRANȚA: Recunoașterea facială în serviciile publice




de Christophe » 12/10/19, 12:29

Există multe naivități * în toate aceste analize ... ohhhh urâtul serviciu public francez ...

Facebook folosește recunoașterea facială din 2011-2012... indiferent dacă îți place sau nu: la început prietenii tăi te identifică fără consimțământul tău și după câteva identificări există un algoritm frumos care nu mai are nevoie ca prietenii tăi să te identifice ...

Google a reușit să analizeze orice imagine cu o precizie de 99% aproximativ în același timp.... au comunicat încă din 2014: computer-electronic-electricitate / ia-google-analizează-și-descrie-imagini-automat-t13582.html

2014 au trecut 5 ani, este o eternitate digitală!

* voluntar sau nu? Mister!

ps: pentru recunoașterea vocii este și mai ușor! : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: FRANȚA: Recunoașterea facială în serviciile publice




de Christophe » 12/10/19, 14:11

Nu v-am spus niciodată despre asta, dar iată o experiență interesantă care trebuie repetată de toți: științe-și-tehnologii / experiența-aloe-vera-sau-cum-ascultă-telefonul-tău-google-t16145.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gildas
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 880
Înregistrare: 05/03/10, 23:59
x 173

Re: FRANȚA: Recunoașterea facială în serviciile publice




de Gildas » 12/10/19, 22:42

Dacă doriți să vedeți utilizarea recunoașterii faciale pe scară largă (la minutul 35)
https://www.france.tv/france-2/envoye-s ... ecial.html

(puteți activa subtitrările)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 430