Impozitare și întuneric: emigrația franceză crește

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Impozitare și întuneric: emigrația franceză crește




de Christophe » 28/04/16, 20:57

Un articol interesant de citit despre emigrarea (și nu despre imigrație) în Franța: http://www.lesechos.fr/idees-debats/cer ... 030472.php
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sherkanner
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 386
Înregistrare: 18/02/10, 15:47
Locul de amplasare: Austria
x 1

Re: Impozitare și întuneric: Emigrația franceză crește




de sherkanner » 29/04/16, 07:21

Am păstrat această propoziție care rezonează puternic pentru mine:
Există un întreg ecosistem ideologic, în Franța ca și în alte părți, care ignoră mecanismele de bază ale economiei, care sunt tabelul de scădere și omologul.

Cred că s-ar putea extinde această ignoranță la aproape toate celelalte domenii afectate de politică.
Necunoașterea lor asupra realității de pe teren este flagrantă și nu este lipsită de consecințe.

Urmăresc ceea ce se întâmplă cu actualul guvern canadian și sunt un fan al acestuia ^^
Îl consider pe Justin Trudeau ca un model de urmat și de importat urgent în Franța cu, în special, miniștri competenți în domeniul lor, deoarece provin din acest domeniu.
0 x
Când lucrați, întotdeauna dați-vă 100%: 12% luni; 25% marți; 32% miercuri; 23% în joi; și 8% în zilele de vineri
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 29/04/16, 10:15

Un bun exemplu al acestei ignoranțe politice sau administrative este impozitul RSI pe ... cifra de afaceri din comerț în valoare de aproximativ 13% !!
Complet imposibil de a fi viabil din punct de vedere economic, cu o reducere de 13% a cifrei de afaceri ...

Încercați acest calculator cu cifră de afaceri trimestrială de 10 € (acesta este minimul pentru a trăi ca comerciant: https://www.afecreation.fr/pid11436/cal ... es-ae.html) -> contribuție = 1 € / trimestru ...

Un calcul al contribuției pentru o cifră de afaceri este complet uluitor: puteți face 1 de milioane de euro cifră de afaceri și puteți câștiga „doar” 000 de euro ... sau chiar să pierdeți ...

Reluarea măreției economice a Franței se va face prin distrugerea unor astfel de mecanisme fiscale ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Impozitare și întuneric: Emigrația franceză crește




de Did67 » 29/04/16, 14:20

Cred că vorbiți despre auto-antreprenori, a căror cifră de afaceri este puternic supravegheată (nu există un auto-antreprenor care să realizeze 1 de cifre de afaceri!). Și din care, într-adevăr, prin simplificare ultraadministrativă, contribuțiile sociale se bazează pe o bază forfetară (asta înseamnă ce înseamnă) pe cifra de afaceri. Nici măcar nu au conturi de prezentat! Sunt scutiți de administrarea TVA. Etc ...

Trebuie să ții cont de toate.

Să punem oarecare ordine în idei, pentru cititorii de forum. Și nu doar „sentimentul” brut al dezbrăcării.

În principiu, există două tipuri de auto-antreprenori: cei care au legătură cu o profesie liberală (sfaturi, instruire, etc ...) și cei care au legătură cu cumpărarea-revânzare (comerciant / meșter).

Primele au un plafon de aproape 33 de euro de cifră de afaceri pe an (aproximativ, facturile lor, cu câteva costuri mici, sunt marja lor). Aceștia din urmă puțin peste 000 de euro (deoarece „facturează” și materiale; au doar „marja” de a trăi).

Primii contribuie cu 25%. Al doilea puțin mai mult de 13%.

Concret, ce dă asta?

a) Sunt instructor și angajat la centrul de instruire: 2 de euro net pe lună = 000 de euro brut pe lună = costul angajatorului de 2 de euro

Adică aproximativ 14 de euro de contribuții care intră în fondurile diferitelor „dispozitive sociale”. Am 000 de euro net de trăit.

b) Sunt autoeducator; Facturez 2 de euro cu impozitul pe lună, adică 500 de euro anual. Contribuiesc: 30 de euro. Am 000 de euro în buzunar.

Ar fi la fel pentru o activitate „sfat” sau profesie liberală acasă, de ex. Pentru „comerț”, este puțin mai complicat, deoarece există materialele. Dar principiul este același.

Prin urmare, putem vedea că utilizatorul câștigă puțin. Auto-antreprenorul pierde (nu are aceleași contribuții la prestații, mai ales șomaj și bătrânețe mai ales! Dar asta, va vedea 40 de ani mai târziu!) Și planurile sociale pierd mult (deoarece riscurile acoperite sunt aceleași). Aceste contribuții pe care le denunțați sunt de fapt un „avantaj” pe care meșterii care nu pot să beneficieze de acest regim „preferențial” îl judecă și care văd în antreprenorii independenți o concurență neloială!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Impozitare și întuneric: Emigrația franceză crește




de Did67 » 29/04/16, 14:40

Aș vrea să amintesc în continuare „adevăratul” scandal al emigranților francezi:

a) sunteți plătit pentru învățământul superior cu taxe franceze; Deci cei care lucrează și contribuie aici ...

b) expatriați într-o țară în care executivii înșiși și-au plătit instruirea în universități private (SUA, GB) (și, prin urmare, „doar” le returnați lucrurile, un salariu mai mare, ceea ce face posibilă rambursarea împrumutului)

c) plecați în străinătate, unde taxele și contribuțiile sunt mai mici, deoarece pe lângă educație, o parte din sănătate este și privată (SUA) ... Nu uitați niciodată că americanii nu „contribuie”, ci cei care au mijloacele „plătesc” pentru asigurare privată (pentru a beneficia de medicamente de lux, „vârf de gamă”). Deci foaia lor de plată nu este comparabilă cu „rețeaua” noastră pentru noi.

Te acumulezi în timpul mingilor tale de ani. Mai presus de toate, nu contribuiți pentru ceilalți (tineri francezi în formare, bolnavi, vârstnici).

d) Când sunteți bătrân, reveniți în Franța, deoarece securitatea socială este acolo „prin distribuție”. Vă scutește de la plata asigurării de sănătate!

Acești băieți de aur sunt pentru mine arhetipul ticăloșei egoiste, egoiste, hipnotizate de lux. Uman, de fapt, săraci, ce ...

Nu înțeleg lauda adusă lor! Consternant, absența viziunii, a umanismului ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Impozitare și întuneric: Emigrația franceză crește




de Did67 » 29/04/16, 15:59

După această dezbatere, doar pe fond și subiect: dacă întunericul și impozitul joacă cu siguranță un rol, cred că este extrem de reductiv să reducem observația doar la asta:

a) tinerilor le place să se mute; Am plecat din motive diametral opuse ...

Am observat că fiica mea motivează, fără să-și dea seama, automat „spațiul european”, după un Erasmus la Berlin, subiect de studiu la Cracovia ... Pentru această generație, a face un salt în costuri reduse pentru o astfel de capitală europeană este nu mai „complicat” (vorbesc material, dar și mental) decât pentru mine, acum 40 de ani, să plec la Montpellier din Alsacia natală!

Deci, observația mea este, de asemenea, încurajatoare: Europa este, de asemenea, construită.

b) mai presus de toate, procedurile de angajare sunt foarte diferite: în țările anglo-saxone, „competența” are prioritate; acest lucru poate trece printr-o implementare („vă oferim o șansă” - până la voi să o profitați); la noi, sunt diplomele, „castele”

c) anumite abilități specifice - de obicei „franceze” - sunt în creștere: pâine franceză, gătit, somelier, imagini 3D ...

Desigur, este un pic „tot ce” ... Nu vreau să neg dificultățile menționate.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Impozitare și întuneric: Emigrația franceză crește




de Christophe » 29/04/16, 16:08

Did67 a scris:Cred că vorbiți despre auto-antreprenori, a căror cifră de afaceri este puternic supravegheată (nu există un auto-antreprenor care să realizeze 1 de cifre de afaceri!). Și din care, într-adevăr, prin simplificare ultraadministrativă, contribuțiile sociale se bazează pe o bază forfetară (asta înseamnă ce înseamnă) pe cifra de afaceri. Nici măcar nu au conturi de prezentat! Sunt scutiți de administrarea TVA. Etc ...


Aceasta se referă la statutul fiscal al microîntreprinderilor (este indicat în linkul pe care l-am indicat) ... prin urmare, da scutit de TVA (pe care nu-l reamintesc: este o taxă pe valoarea adăugată ... deci pe marginea ... atunci când este recuperat) ... „taxa” TVA va depinde, așadar, de marja realizată pentru serviciu sau vânzare.

Dacă vindeți un produs 100 € TTC sunt 83.33 HT pe care le-ați cumpărat 60 € HT (adică o marjă de 40% ... și asta fac eu ca interval de „marjă” pe magazin ...) câștigați 83.33 - 60 = 23.33 minus 20% TVA sau 23.33 - 23.33 * 0.2 = 18.66 € ... care trebuie reduse cheltuielile reale și sociale. În cele din urmă, putem conta pe un profit pe cifra de afaceri de 10% ... de neimaginat, prin urmare, cu 13% reducere RSI!

Cu toate acestea, remarca mea rămâne valabilă: puteți obține o mulțime de cifră de afaceri și un profit redus, dacă acest profit este, în plus, amputat cu 13% ... este aproape imposibil să câștigați existența făcând afaceri / revânzare (prin marginalizare 40% ...). Deci, o taxă (sau mai bine zis o impunere) asupra cifrei de afaceri este o taxă care a fost decisă de oameni care nu știu nimic despre AMHA în comerț și care, probabil, nu au fost niciodată comercianți înșiși.

Argumentul TVA (cine ar fi inclus în acest calcul?), Deoarece aici este defalcarea a ceea ce conține RSI: https://www.rsi.fr/baremes/cotisations- ... tions.html fără urmă de „pseudo TVA deghizat”

Dacă un astfel de sistem ar funcționa ... numărul companiilor din Franța ar fi crescut de la introducerea sa, șomajul ar fi scăzut ... acesta este cazul? Nu am răspunsul ... (pentru șomaj da ... și nu acesta este răspunsul „corect”)

Did67 a scris:a) Sunt instructor și angajat la centrul de instruire: 2 de euro net pe lună = 000 de euro brut pe lună = costul angajatorului de 2 de euro

Adică aproximativ 14 de euro de contribuții care intră în fondurile diferitelor „dispozitive sociale”. Am 000 de euro net de trăit.

b) Sunt autoeducator; Facturez 2 de euro cu impozitul pe lună, adică 500 de euro anual. Contribuiesc: 30 de euro. Am 000 de euro în buzunar.


Acest sistem poate fi interesant în cazul serviciilor, sfaturilor și instruirii (unde costurile efective sunt neapărat mai mici), dar tocmai am arătat că în cazul unei afaceri de tip „cumpărare-revânzare” a fost mult mai dificil!

În caz contrar, demonstrația dvs. este interesantă, dar ar fi totuși necesar să comparați aceleași lucruri, așa că să începem cu un CA nu?

Cazul a)

Cifra de afaceri este de 3200 * 12 = 38 400 € ... asta este ceea ce angajatorul dvs. trebuie să perceapă doar pentru a vă plăti, deci fără niciun beneficiu pentru el sau plata unor comisioane nerealiste din punct de vedere economic .... Costul clientului prin care trebuie să factureze TVA: 38 + TVA = 400 €, inclusiv TVA care trebuie facturat cel puțin (în acest caz, angajatorul nu își poate plăti nici măcar cheltuielile efective ... cum ar fi chiria sau factura electrică ...). Aceasta este cifra de afaceri minimă pe care încercăm să o comparăm.

Baza contribuțiilor sociale + angajator pe cifra de afaceri inclusiv impozitul: 14 / 400 = 46% (în realitate puțin mai puțin, deoarece cifra de afaceri trebuie să fie neapărat mai mare pentru viabilitatea companiei ...)

„În buzunarul antrenorului”: 24 / 000 = 46%

În acest caz într-adevăr, calculul pare mai interesant (30.8% VS 25% bază), cu excepția faptului că cifra de afaceri a acestui exemplu este cea a ursilor de îngrijire ...

Dacă angajatorul dvs. trebuie să-și plătească cheltuielile reale (înainte de a se plăti singur), trebuie să-l faceți să câștige ceva pe lună ... să începem cu 500 € HT pe lună (deci șeful dvs. „marjează” de 4 ori mai puțin decât dvs. angajând ... din fericire nu ești singurul angajat ...)?

Prin urmare, trebuie să adăugăm 38 + 400 = 6000 HT + TVA = 44 TTC din cifra de afaceri ...

În acest caz, baza de contribuție ar crește la 14 / 400 = 53%

„În buzunarul antrenorului”: 24 / 000 = 53%

Nu suntem încă la 25%, dar putem ajunge destul de repede: atâta timp cât angajatorul dvs. reușește să factureze mai mult ... așa că dorește și să câștige existența ... (Cred că acesta este obiectivul oricărei afaceri)

Concluzie: 24 € „în buzunar” pentru 000 € taxe.
Raport: 14.4 / 24 = 60%



Cazul b)

CA = 30 incl. Taxă sau fără taxă. Taxa este kif kif ...

Baza (fixă) la 25% ok rămâne mai bună, dar ar putea fi mai rău (dacă angajatorul dvs. dorește să câștige existența în cazul a) ...)

„În buzunarul antrenorului”: 22 / 500 cifră de afaceri = 30% (față de 000% în cel mai bun caz nu există nicio imagine)

Cu excepția faptului că ... la 22 este necesar să se reducă cheltuielile reale plătibile de către antreprenorul auto, să presupunem, de asemenea, 500 EUR pentru a fi consecvenți în logica comparației.

Sau 16 € / 500 = 30% este puțin mai bun decât 000% mai sus.

Concluzie: 16 € „în buzunar” pentru 500 € taxe.
Raport: 7.5 / 16.5 = 45%


Ok cazul b) antreprenorul auto rămâne mai bun în acest caz ... dar nu va mai fi dacă angajatorul decide să câștige mai mult, deoarece cifra de afaceri va crește (un bilanț complet ar fi să se ia în considerare amânarea impozitelor sau impozite pe angajator ... pana la urma cred ca cele 2 mecanisme sunt strict identice in cazul sfaturilor ...) ...

Luați în considerare, de asemenea, riscul și stresul unei activități independente (ați fost vreodată independent 67)? Ceea ce merită (și în mare măsură) această „mică floare fiscală” în cazul lucrătorilor independenți ...

Ei bine, sper că nu mi-am blocat pensulele prea ... Ah, impozitarea este o profesie ...

Amintiți-vă că un impozit pe cifra de afaceri poate fi interesant pentru sfaturi (sau dacă vă fabricați singuri produsele), dar cu siguranță nu pentru comerțul „clasic” ...
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Impozitare și întuneric: Emigrația franceză crește




de Janic » 29/04/16, 16:31

principalul și poate fi singurul interes al întreprinzătorului auto este să nu fie nevoit să plătească contribuții atunci când nu a câștigat încă venituri.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Impozitare și întuneric: Emigrația franceză crește




de Christophe » 29/04/16, 16:33

Did67 a scris:Acești băieți de aur sunt pentru mine arhetipul ticăloșei egoiste, egoiste, hipnotizate de lux. Uman, de fapt, săraci, ce ...

Nu înțeleg lauda adusă lor! Consternant, absența viziunii, a umanismului ...


Acolo sunt complet de acord cu tine ... este lauda aluatului ...

Există, de asemenea, un paradox între valorile susținute de educația națională (șanse egale pentru toți, respectul față de ceilalți ...) și viața reală în care cel care „reușește” cel mai mult (vreau să spun financiar) în actualul „sistem” este cel care îi respectă (în general) cel mai puțin pe ceilalți ...

Această lipsă de respect poate fi văzută doar în comportamentul unora care se află la volanul unor berline mari sau SUV-uri ...

Din păcate, cred că inteligența și respectul nu mai sunt atuuri pentru succesul social și angajarea în zonele în care există cei mai mulți „bani de făcut” (finanțe, imobiliare, energie ...) și în alte părți ...

Să nu generalizăm, dar la fel ... dar toate acestea sunt foarte triste ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Impozitare și întuneric: Emigrația franceză crește




de Christophe » 29/04/16, 16:33

Janic a scris:este să nu trebuiască să plătească contribuții atunci când el nu a câștigat încă venituri.


Da, absolut, și acolo ar exista o dezbatere serioasă ...
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 209