Trezirea și dictatura minorităților și neo-totalitarismul sub pretextul anti-rasismului (înfricoșător)

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Dicatura minorităților și neo-totalitarismul sub masca anti-rasismului (înspăimântător)




de Obamot » 10/05/21, 15:04

Christophe a scris:
Janic a scris:Botezul este un angajament al conștiinței de a face binele și de a sta departe de rău, indiferent de sistemul care îl poartă.


2 observații pentru că cred că idealizați toate acestea puțin prea mult ...

a) Botezurile creștine și iudaice (nu cunosc tradiția musulmană) se fac în marea majoritate a cazurilor la o vârstă foarte fragedă ... cum poți vorbi despre angajamentul de conștiință ???

În seria Shtisel, nou-născutul nu este numit oficial înainte de botez (scârțâie ... aie aie aie!), Mama învață prenumele în acest moment, strigat de tată în timpul ceremoniei (foarte zgomotos .. la botezul creștin)

Tiens France Culture tocmai a vorbit despre asta: https://www.franceculture.fr/emissions/ ... avril-2021

„Seria„ Les Shtisel ”este o sărbătoare a acurateței sociologice și antropologice”

De la lansarea sa pe Netflix (mă uit la Prime ...), seria The Shtisels: a family in Jerusalem a avut un succes răsunător. Peste trei sezoane, viața de zi cu zi a unei familii ultraortodoxe din Ierusalim. Ca contrapunct la numeroasele fantezii transmise de comunități închise precum Haredimii, acești evrei ultra-Orhdox, seria ne aduce la viață viața de zi cu zi a unei familii din districtul Geula din Ierusalim. La microfonul lui Marie Sorbier, antropologul și cercetătorul de la Centrul Francez din Ierusalim Florence Heymann afirmă că Les Shtisel nu arată o viziune romantică a Haredimilor, ci un tratament fidel al problemelor contemporane ale acestei comunități.

(...)


În engleză:
https://www.timesofisrael.com/what-the- ... -majority/
https://www.bbc.com/culture/article/201 ... magination

Nu numiți copilul înainte de botez, așa ar trebui să fie și cazul „creștinilor buni”, nu?

b) În ciuda aforismelor sfintelor scripturi (pe care, cu siguranță, le cunoașteți mult mai bine decât mine), societatea umană nu a răsplătit niciodată faptul de a sta departe de rău: dominația celuilalt și înrobirea sa sunt recompensate de ridicarea socială. (asocial ca urmare?) și mai ales de Biserica Catolică! Bigre aici este culmea blasfemiei!

În treacăt, vă reamintesc că creștinii și evreii împărtășesc Vechiul Testament ...
Despre o ființă necurată! : Cheesy: : Mrgreen: : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: Dicatura minorităților și neo-totalitarismul sub masca anti-rasismului (înspăimântător)




de Christophe » 10/05/21, 15:15

Corect și nu am pretins niciodată puritate!

Dovada ca motociclist ... la un moment dat eram im ... pur ... : Mrgreen:

Ah, la naiba, este un beug ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: Dicatura minorităților și neo-totalitarismul sub masca anti-rasismului (înspăimântător)




de Christophe » 10/05/21, 15:17

GuyGadeboisLeRetour a scris:Prognosticul meu: Marine Le Pen va fi aleasă președintă la următoarele alegeri.


Există atât de mulți soldați în Franța? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6462
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Dicatura minorităților și neo-totalitarismul sub masca anti-rasismului (înspăimântător)




de Macro » 10/05/21, 16:01

Mai presus de toate, sunt din ce în ce mai mulți oameni care s-au săturat de mizerie .... Încă am trecut pe lângă un teren de sport pus la dispoziția MENS pentru o lună ... Au aruncat în acest weekend .... C 'este Verdun. ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: Dicatura minorităților și neo-totalitarismul sub masca anti-rasismului (înspăimântător)




de Christophe » 10/05/21, 16:25

A BĂRBAȚILOR?

Este pluralul pluralului MAN în engleză? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6462
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Dicatura minorităților și neo-totalitarismul sub masca anti-rasismului (înspăimântător)




de Macro » 10/05/21, 16:51

Minoritate etnică non-sedentară
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Dicatura minorităților și neo-totalitarismul sub masca anti-rasismului (înspăimântător)




de Janic » 10/05/21, 16:55

de GuyGadeboisLeRetour »10/05/21, 12:24
janic a scris :PS: nu se poate boteza catolic ....
Ps: A boteza înseamnă „a scufunda în apă”. Inițial, misiunea sa era să purifice sufletul și să înlăture păcatele. Este un sacrament foarte important pentru Biserica Catolică, deoarece marchează intrarea copilului în comunitatea creștină și, așa cum spunea Tertulian, un autor al secolului al II-lea, „nu se naște creștin, ci noi devenim”, datorită botezului .
Simt că nu voi mai face prieteni acolo!
Semnificația scufundării în apă se referă la un act de igienă, de curățenie în care lenjeria murdară iese spălată, curățată, purificată și, prin urmare, folosim un act zilnic pentru a simboliza o schimbare de stare, de natură, comportament, prin urmare, de aici și expresia spălat departe de păcate în sensul că greșelile sale nu mai sunt luate în considerare trecut(ca un prizonier care și-a ispășit pedeapsa și care este eliberat pentru a se reintegra în societate, sperând astfel un comportament mai bun, o schimbare de comportament.)
De unde se exprimă: „botezul este angajarea înaintea lui Dumnezeu a unei bune purtări, deci în funcție de conștiința pe care o avem despre aceasta mai mult sau mai puțin indicată în legi, dar acolo în funcție de spiritul lor”. Să nu ucizi, etc ... ”dar nu din legalism.
În mod evident, un botez adevărat nu trebuie să treacă prin flotă, sau chiar să fie cunoscut de alți oameni!
Cu toate acestea, nu este o taină. A devenit așa prin mâna pusă pe un simbol pentru a-l face un act aproape superstițios și pentru a întări justificarea sistemului în sine (și a corpului religios). Într-adevăr, un copil nu poate fi în niciun caz capabil să fie spălat de greșelile sale din trecut și nici nu poate fi folosit ca „vaccinuri” pentru viitor. La fel, nu se poate deveni nimic printr-un simbol sau un act religios. Nu este nevoie de religie pentru asta!


Christophe »10, 05:21
Janic a scris: Botezul este un angajament al conștiinței de a face binele și de a se feri de rău, indiferent de sistemul care îl poartă.

2 observații pentru că cred că idealizați toate acestea puțin prea mult ...
Nu este vorba aici de idealism, ci doar de teologie (nu de religie) care trece pe lângă o analiză a textelor care vor fi folosite pentru a justifica sau nu, care vor deveni culturi, numite culte.
a) Botezurile creștine și iudaice (nu cunosc tradiția musulmană) se fac în marea majoritate a cazurilor la o vârstă foarte fragedă ... cum poți vorbi despre angajamentul de conștiință ???
Pentru motivul prezentat mai sus că este o devianță supersițioasă. Un bebeluș nu știe de „greșelile” sale și, prin urmare, nu le poate recomanda. Aceasta este religia, nu teologia.
În seria Shtisel, nou-născutul nu este numit oficial înainte de botez (scârțâie ... aie aie aie!), Mama învață prenumele în acest moment, strigat de tată în timpul ceremoniei (foarte zgomotos .. la botezul creștin)
Cultura întotdeauna, inventată pentru nevoile sociale cel mai adesea, credincioșii nu trăiesc în afara societății din jurul lor, desigur!
Deci, pe măsură ce societatea se schimbă, simbolul suport face același lucru, acest lucru se observă cu diferitele grupuri în care acestea diferă și uneori foarte semnificativ.
Nu numiți copilul înainte de botez, așa ar trebui să fie și cazul „creștinilor buni”, nu?
În iudaism (din câte știu eu!) Și probabil nu singurele, numele (cu noi prenumele) corespunde unei circumstanțe a vieții punctate de un cuvânt, care, de altfel, se poate schimba în timp, [*] după alte circumstanțe, în timp ce luăm un prenume din calendar fără un sens special față de copil și mediul său.
[*] astfel Abram devine Avraam și Sarai devine Sara conform semnificației acestor noi nume! sau ucenicul Simon care devine Petru!
b) În ciuda aforismelor sfintelor scripturi (pe care cu siguranță le cunoașteți mult mai bine decât mine), societatea umană nu a răsplătit niciodată faptul de a sta departe de rău: stăpânirea celuilalt și înrobirea sa sunt recompensate de ascensiune (brusc asocială?) și în special de Biserica Catolică! Bigre aici este culmea blasfemiei!
Nu este vorba de o recompensă, recompensă pentru ce? (Mai mult, poate fi întoarsă împotriva celui care ar face bine), ci de o nouă alegere personală a vieții care angajează doar individul, și el singur, înfruntându-se. Dar un angajament care se poate și trebuie să se manifeste și în exterior.
În treacăt, vă reamintesc că creștinii și evreii împărtășesc Vechiul Testament ...
nu există în acest domeniu nici testament vechi, nici nou (este o deformare târzie a textelor ceea ce îl sugerează) și, prin urmare, nu există în această zonă nici creștini, nici evrei, nici musulmani, nici budiști, nici atei, există doar oameni, nu indiferent de ce tip de societate sau cultură aparțin.
Și așa cum l-am exprimat anterior, nu există un Vechi sau Noul Testament real, ci continuitate în diferite momente ale istoriei. Orice altceva este doar o invenție „religioasă”.
Pe lângă toată această gloubiboulga este confuzia și dezgustul interpretat în funcție de nevoile religiilor dominante ale momentului. Ateismul îi adaugă doar propria confuzie în care ura față de religiile concrete se contopesc cu ura unui zeu abstract pe care îl recomandă.

Obamot »10/05/21, 14:59
Janic, scrii:
cultura și închinarea nu trebuie confundate.
Da, dar pe de altă parte, cultura conține cult și cult de cult (chiar dacă aceste expresii sunt prezente doar în limbul vaporos pierdut în sinapsele creierului nostru cețos: într-o țară budistă de 95%, un catolic este încă puțin budist prin necesitate ...). Nu există una fără cealaltă. Este fundamentul dreptății în societatea noastră: „corpul constituit”. Deci da, în umila mea părere, este semnul unui membru „de facto” (chiar dacă încercăm să îl ignorăm, deoarece este omniprezent). Nu există nicio apartenență dacă există o altă sursă de cultu (r) elle în apropiere și, din nou, aveți nevoie de „ultra-radicali”, astfel încât să nu existe osmoză prin simplul contact.
Într-adevăr, după un anumit timp (de multe ori milenii) totul se amestecă, se contopeste, reinventează, transformă, este uitat și rămâne doar cel sau cei care au reușit să rămână pe linia de plutire sau să-i fi zdrobit pe alții prin puterea sa. De unde o întoarcere la surse, dacă este posibil, când este posibil, și pentru asta servește teologia, pentru a face puțin praf.
Pe de altă parte, ceea ce spuneți este adevărat pentru anumite lucruri, dar pe care nu îl puteți numi decent „cult” sau „cultură” - deși pentru acest ultim cuvânt, dacă rămâneți la definiția „Practici și utilizări în viața de zi cu zi” - ar exista o mulțime de lucruri care ar putea intra sub ea, cum ar fi: un fel de „cultură a junk food”.
Dar lucrul atunci nu mai ia un caracter „sacru”, deci nu mai există închinare, deci nu mai este un corp constituit, deci nu mai există sens.
[/ citat] Dimpotrivă! Atunci când spiritul, sensul lucrurilor, se separă de materialismul de zi cu zi - (fără a-l nega pentru toate acestea), sensul religios al sacrului dispare, deoarece, ca suport mai mult sau mai puțin valabil, el se încadrează în punctul de a dispărea. În mod clar, individul se eliberează de lanțurile supunerii sale la rituri, necesare momentan.
Exemplul de junk food este doar o comparație interesantă, deoarece corespunde unui fel de deviere față de ceea ce ar trebui să fie o dietă sănătoasă reală fără toate aceste artificii adăugate fără necesitate reală, dimpotrivă. Deci, este ca religiile, cu cât adăugăm mai mult, cu atât își pierde mai mult aroma inițială până la dezgustător.

Pfiu! : Roll:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Dicatura minorităților și neo-totalitarismul sub masca anti-rasismului (înspăimântător)




de Obamot » 10/05/21, 17:07

Janic a scris:Dimpotriva ! Atunci când spiritul, simțul lucrurilor, se separă de materialismul de zi cu zi - (fără a-l nega pentru toate acestea), dispare sensul religios al sacrului, deoarece, ca suport mai mult sau mai puțin valid, el se încadrează în punctul de a dispărea ...]

Pfiu! : Roll:

Fără a vrea să fie jignitor, mi se pare că această afirmație este confuză (pentru că poate a devenit prea complicată?)
La nivelul meu umil, în schema clasică, nu atunci când mintea se separă de contingențele materialismului, gândul poate crește? Emancipează-te? Îmi pare rău dacă nu am obținut totul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14829
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4305

Re: Dicatura minorităților și neo-totalitarismul sub masca anti-rasismului (înspăimântător)




de GuyGadeboisTheBack » 10/05/21, 18:14

Dumnezeu ne-a făcut să ne naștem goi, totuși mă iubesc în lenjerie intimă, datorită Lui mă emancipez.
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Dicatura minorităților și neo-totalitarismul sub masca anti-rasismului (înspăimântător)




de Janic » 10/05/21, 18:18

Janic a scris:
Dimpotriva ! Atunci când spiritul, sensul lucrurilor, se separă de materialismul de zi cu zi - (fără a-l nega pentru toate acestea), sensul religios al sacrului dispare, deoarece, ca suport mai mult sau mai puțin valabil, el se încadrează în punctul de a dispărea ...
Fără a vrea să fie jignitor, mi se pare că această afirmație este confuză (pentru că poate a devenit prea complicată?)
Nimic jignitor. Este dificil să condensăm în câteva cuvinte un aspect atât de complex care i-a încântat pe filosofi și mulți și-au rupt dinții acolo, așa că eu!
La nivelul meu umil, în schema clasică, nu atunci când mintea se separă de contingențele materialismului, gândul poate crește? Emancipează-te? Îmi pare rău dacă nu am obținut totul.
Trebuie să separăm sensul minții și al gândirii. Pentru a lua un exemplu concret, gândirea, reflecția, ne permite să analizăm lucruri, de exemplu o piesă muzicală redată doar sau cu sughițuri. Mintea se află mai mult în domeniul non-analizei, ci al sentimentului, al simțului frumuseții, de exemplu, care nu este concret, ci subtil, ca însăși noțiunea de Dumnezeu și, prin urmare, deschis tuturor, inclusiv non-muzicienilor. Dar chiar și muzica frumoasă nu are nimic sacru, indiferent dacă este rezervată închinării sau nu, ci pur și simplu pentru plăcerea de a o auzi și emoțiile pe care le generează.
Un exemplu excelent ne este dat atunci când ucenicii lui Hristos Isus îi împiedică pe copii să se apropie de Isus. El este indignat spunându-le: „ nu știi de ce spirit te animă, lasă copiii să vină la mine pentru că împărăția lui Dumnezeu este a lor »
Gândul de a-și salva stăpânul de a fi deranjați este corect, dar în spirit este invers.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 230