Pumpipumpe: autocolante pentru a împrumuta obiecte!

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Pumpipumpe: autocolante pentru a împrumuta obiecte!




de Christophe » 02/09/14, 20:12

O mare inițiativă cetățenească împotriva societății de consum (faceți calculele: oricine își folosește exercițiul continuu timp de mai mult de 1 oră pe an este deja destul de bun!)

În Elveția, etichetele de pe cutia poștală indică articolele pe care doriți să le împrumutați

„Am plecat de la observația că în oraș există adesea o anumită jenă de a îndrăzni să suni la clopot la vecinii tăi când le ceri ajutorul”, explică Sabine Hirsig. Ea este unul dintre cei patru tineri creatori din spatele proiectului Pumpipumpe (pronunțat „poumpipoumpé”) născut în Berna, Elveția. Principiul este simplu: această inițiativă vă invită să lipiți autocolante pe cutia de scrisori, indicând obiectele pe care doriți să le împrumutați vecinilor. Acestea pot fi instrumente DIY (un burghiu, un ferăstrău ...) sau grădinărit (o mașină de tuns iarba ...), ustensile de bucătărie, cărți, acces WiFi etc. Există un autocolant pentru fiecare obiect. Aceste autocolante pot fi comandate gratuit din Elveția și Germania prin intermediul site-ului web www.pumpipumpe.ch. Costă 4 euro pe transport pentru alte țări.

Numele proiectului Pumpipumpe provine din dialectul alemanic și poate fi tradus prin „împrumută-mi pompa de bicicletă”. El servește atât obiective ecologice, cât și economice, făcând posibil să nu fie nevoie să cumpărați articole care nu sunt utilizate prea mult. În plus, această partajare între vecini face posibilă întâlnirea cu oameni și recreerea de linkuri. Pumpipumpe este susținut de mai multe instituții, cum ar fi biroul pentru protecția mediului din orașul Berna.


http://www.laposte.fr/lehub/En-Suisse-d ... ers-sur-la

http://www.springwise.com/neighborhood- ... ems-share/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 02/09/14, 23:48

Îmi place conceptul, am ordonat-o, nu știu cum vor reacționa vecinii, dacă vor reacționa.

Le țin mâine
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12300
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 03/09/14, 12:09

Această inițiativă, în plus, frumoasă, subliniază doar starea de sărăcire extremă a relațiilor umane într-un sistem în care relația comercială este predominantă ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79138
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 03/09/14, 13:01

Absolut: cu cât este o societate „mai bogată”, cu atât este mai individualistă!

Pe scurt, bogăția economică vine în detrimentul bogăției „umane” și sociale!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12300
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 03/09/14, 14:05

Nu ar fi mai bine să scrii:
„În societatea noastră, forma particulară pe care noțiunea„ bogăție ”o asumă pentru realizarea ei, dezvoltarea individualismului”?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 03/09/14, 14:18

Și aici este:

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/09/14, 12:33

Cine are un burghiu pe care îl folosește 1 oră pe an, are un burghiu suficient de puternic pentru a putea fi împrumutat?

găsim mașină de găurit 220V 500W la 8,5 euro, cu variator electronic și percuție ... Calitate chineză ... mai mult decât suficient pentru utilizare ocazională, și chiar destul de grea ... Am unele de acest gen de lucrat la fața locului sau există un risc ridicat de rupere sau pierdere

dar este inutil să împrumutăm acest tip de material, va fi prea repede mort dacă cineva îl folosește la fel de tare ca un model mai solid

același lucru este valabil pentru majoritatea instrumentelor de bricolaj: bun pentru utilizatorul obișnuit care știe să ia măsuri de precauție: imposibil de împrumutat cuiva

Văd o grămadă de oameni incapabili să vadă unde este limita de putere a oricărei mașini ... dacă acest tip de persoană îmi cere să-i împrumut un burghiu, îi răspund mai degrabă, voi veni și vă voi găuri ceea ce aveți nevoie

idem să împrumut un aspirator: văd câți oameni nu pot vedea când o pungă sau un filtru începe să fie înfundat: folosesc aspiratorul până când nu mai servește ca perie: supraîncălzirea motorului cu un debit complet zero
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 04/09/14, 14:42

Da, dar ideea este tocmai să reușim să cumpărăm și să profităm materialul durabil și, sperăm, fabricat în condiții destul de bune, mai degrabă decât să cumpărăm de unică folosință fabricat de copii (chiar dacă scumpul nu dovedește invers).

De parcă am consuma mai puțin, dar mai bine.

Împrumutăm ceea ce folosim puțin și supradimensionăm, luăm o calitate mai bună, ceea ce folosim mai des, ceea ce îmbunătățește confortul în utilizare și ne permite să-l împrumutăm. De asemenea, are adesea avantajul de a fi mai ușor de reparat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 04/09/14, 19:20

a împrumuta înseamnă gratuit ... dacă nu este gratuit nu mai este să împrumut, ci să închirieze

împrumutarea gratuită nu poate face profitabilă o mașină de bună calitate ... împrumutarea unei mașini bune nu va garanta că puteți împrumuta o altă mașină pe care nu o aveți atunci când aveți nevoie de ea

Împrumutul este o relație de vecinătate, care nu trece prin eticheta de pe cutia poștală ... Împrumut de multe ori lucruri, dar nu împrumut nimănui ... cineva îmi aduce un mic polizor de 500 W, ca să nu îmi fac griji că o rezolv rapid îi împrumut încă una, fără să-mi pun multe întrebări ... Le cumpăr cu mai puțin de 10 euro. zile de promovare

Mi s-a întâmplat să împrumut calculatoare, pentru că am mai multe pentru a încerca tot felul de lucruri și asta poate ajuta alți oameni, dar nici acest lucru nu este pentru oricine ... Nu vreau să pun o etichetă în cutia poștală pentru a atrage pe nimeni ... când împrumut un computer aproape nou, este cuiva în care am încredere, nu doar oricui a văzut o etichetă pe cutia poștală
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12300
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 04/09/14, 20:50

Este adevărat că generalizarea împrumutului este foarte delicată, deoarece presupune că împrumutatul respectă condițiile implicite ale contractului și că are cunoștințele necesare pentru utilizarea materialului împrumutat.
La rândul meu, îl folosesc cu plăcere (în ambele direcții, desigur) deoarece numărul de dispozitive necesare la un moment dat sau altul este impresionant.

Evit să împrumut instrumente care sunt prea evident „low cost” deoarece este jenant să trebuiască să petrec mai mult timp făcând reparații improbabile decât lucrările planificate inițial.

Am norocul că am un vecin care cumpără tot felul de instrumente pe care le folosește rar și, întrucât nu știe întotdeauna să se adapteze sau să ascuțească (sau chiar, uneori, să le folosească!), I-am pus totul în ordine .. .

PS: Ca. Chatelot, pentru unele dispozitive foarte tehnice sau periculoase, aș prefera să fac șansele și finalitățile decât să împrumut.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 196