Tratamentul mediatic al crizei covide: „Aceasta nu este o conspirație” de Bernard Crutzen

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79324
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Tratamentul mediatic al crizei covide: „Aceasta nu este o conspirație” de Bernard Crutzen




de Christophe » 01/03/21, 09:29

A fost documentarul covid belgian vorbitor de limbă franceză pentru luna februarie ... mult mai puțin conspirativ decât unele altele pe care nu le-aș numi aici, așa că îl fac un subiect dedicat.

El este interesat în principal de tratamentul mediatic al crizei covide ... și, în acest sens, sunt multe de spus! Acțiune, reacție, dicție, dicțiune contra ... așa am putea rezuma tratamentul media în 4 cuvinte!

Remorcă :



Documentar complet:



oglindă: https://www.quartierlibre.tv/quartierli ... -le-covid/

Analize:

Documentarul „Aceasta nu este o conspirație” nu este conspirativ, dar nu fără defecte

Timp de 36 de săptămâni, jurnalistul-regizor Bernard Crutzen a fost interesat de modul în care presa belgiană de limbă franceză se ocupă de criza Covid-19. Dacă lucrarea sa pune întrebări bune, nu este liberă de înclinații.

"Sfârșitul lunii martie. Nu mulți oameni pe drumuri. Ni se cere să evităm călătoriile inutile. Din cauza unei creșteri a poluării? Nu, din cauza unui virus. Panourile publicitare îmi cer să rămân acasă. Nu am văzut niciodată un astfel de hype. ” Cu aceste cuvinte începe acest lucru Nu este o conspirație, un documentar belgian care intenționează să descifreze modul în care mass-media povestesc criza de sănătate provocată de Covid-19. Acesta urma să fie difuzat în timpul festivalului Ramdam din Tournai, dar amânarea evenimentul înseamnă că este acum disponibil pentru vizionare gratuită pe YouTube și pe platforma Vimeo, înainte, cine știe, o difuzare teatrală atunci când situația o permite.

Atitudinea părinților săi față de coronavirus a determinat Verviers să se intereseze de această problemă intervievând jurnaliștii din cercul său de relații pentru a afla ce spun ei despre pandemie, dar și modul în care vorbesc despre aceasta. .și ce tacă. Ce tacă? Conspiraţie? „Nu cred, nu. Aceasta nu este o conspirație ", răspunde jurnalistul-director, dintre care unele documentare au fost premiate și au obținut un succes incontestabil, inclusiv Malaria Business. Cu toate acestea, unele pasaje par să indice contrariul.

O premisă de bază care ridică întrebări

În ultimul trimestru al programului, care durează mai mult de o oră, acuzațiile se succed: „Nu suport această fabrică de consimțământ care funcționează la viteză maximă”, „tirania riscului zero”, „măsuri liberticide” , „Cenzura care nu-și spune numele”, „distanțarea socială și telelucrarea împiedică acum schimbul de puncte de vedere. De ce au închis autoritățile toate locurile în care lumea este refăcută: campusuri universitare, cantine, bistrouri? ”,„ Obligație de vaccinare deghizată ”sau„ interzicerea adunărilor mari sună la moarte? Demonstrații în care populația își poate exprima furia ? ”...„ Într-o democrație, presa nu ar trebui să fie primul bastion împotriva abuzului de putere, întreabă Bernard Crutzen. Dimpotrivă, în această criză pare să însoțească puterea, chiar și în delirul ei ”.

Ceea ce denunță documentarul este anxietatea generată de așa-numita presă mainstream sau oficială, folosiți terminologia care vi se potrivește, cu lovituri mari de titluri senzaționaliste, figuri alarmiste și lipsa gândirii critice. „Acesta nu este un complot, ci poate utilizarea unei crize de sănătate pentru a impune o lume virtuală, tehnolog, igienist. O mare oportunitate pentru cei care visează la putere puternică și oameni înțelepți ”, conchide regizorul. Acest lucru nu este atât de departe de concluzia Hold-Up ...

Bun venit transparență

Cu toate acestea, bebelușul nu trebuie aruncat cu apa de baie. În primul rând pentru că Bernard Crutzen are meritul, mai ales etic, de a-și fi predat microfonul celor cărora le critică acțiunile: jurnaliști, inclusiv șeful știrilor RTBF, sau epidemiologul Marius Gilbert. Pentru că este transparent și în finanțarea care i-a permis realizarea documentarului. La fel ca Hold-Up, This Is Not A Conspiracy a fost finanțat exclusiv cu capitaluri proprii și prin crowdfunding. La momentul finalizării adunării, erau 1488 din buzunar, ceea ce a făcut posibilă colectarea a aproape 85 de euro. În timp ce majoritatea contribuabililor au cheltuit între 000 și 5 de euro, unii au extins între 50 și 500 de euro. Toate finanțările și defalcarea cheltuielilor sunt, de asemenea, clar indicate și detaliate pe site-ul KissKissBankBank pe care a fost efectuată tranzacția.

Îndoielile sunt permise

Există, de asemenea, realități incontestabile prezentate de document. Este sigur că, în fața greutății marilor multinaționale, statele sunt din ce în ce mai sărace, nu să scrie uneori neputincioase. În cele din urmă, chiar dacă nu se respectă argumentele Aceasta nu este o conspirație și postulatul său de bază cu privire la rolul mass-media în criza actuală, faptul de a se îndoi de lucrurile stabilite rămâne un reflex sănătos. Pentru că cine poate spune cu certitudine absolută că are răspunsul la problemele și întrebările ridicate de Covid-19 și gestionarea pandemiei? Nimeni. Situația este unică și pune piedici fără precedent în fața tuturor. Prin urmare, ne putem îndoi de graba presei, de o anumită licitație senzaționalistă, de o lipsă de perspectivă în cifre și chiar de punerea în pericol a democrației și a unei derive de securitate.

Toți complicii

Pe de altă parte, este incorect să afirmăm că așa-numitele mass-media mainstream nu dau niciodată voce vocilor care exprimă diferențe în ceea ce privește puterea stabilită. Pentru a fi convins, faceți câteva cercetări pe Google din mai multe exemple citate în documentar, ca în cazul unei cărți blanche publicată în august de către colectivul Belgia Dincolo de Covid. Uneori, de asemenea, Aceasta nu este o conspirație folosește aceleași metode pentru a-și demonstra punctul de vedere ca cele pe care le denunță în altă parte. Utilizarea silogismelor este, de asemenea, de cel mai grav efect. Bernard Crutzen arată cu degetul către Bill Gates, un furnizor important de resurse pentru OMS și pentru vaccinarea profesională. Dar, de asemenea, colaborator generos la AFP. Cu toate acestea, mass-media transmite trimiterile Agenției France Presse. Așadar, aici sunt vinovați de facto și / sau complici de a transmite „cuvântul bun” făcut în Bill Gates oamenilor buni pentru a-i îndoctrina ... Un pic ușor, nu?

Exemple care fac pschiiiiit

Există, de asemenea, o chestiune de imunitate colectivă în activitatea jurnalistului-regizor, cu Suedia ca punct de sprijin. Cu toate acestea, în noiembrie, autoritățile suedeze nu au recunoscut ele însele eșecul strategiei lor? La fel ca Portugalia, care a încercat multă vreme să acționeze ca și când ar putea locui acolo în mod normal în vremurile Covid și care, astăzi, este reconfigurată, cu telelucrare obligatorie, magazine neesențiale închise, precum și bistrouri și restaurante ...

20000 de morți au fost mutați deoparte

Dar poate cel mai șocant constă într-o figură, livrată și fără nicio perspectivă în timp ce documentul critică metoda. 20 de decese în Belgia, aceasta reprezintă 000% din populația belgiană. Cu alte cuvinte, 0,17% dintre concetățenii noștri nu au murit din cauza Covid. Deci, de ce să le impui măsuri sanitare? Asta nu înseamnă să îndepărtezi toate aceste decese?

Și, încă o dată, cine poate spune ce ar fi dacă nu ar fi existat nicio blocare? Deoarece, și aceasta este critica importantă care poate fi adresată Acest lucru nu este o conspirație, Bernard Crutzen nu oferă nicio alternativă. Și dacă spitalele noastre au riscat sau riscă saturația, este pentru că politicienii, de ani de zile, au dezinvestit în sectorul sănătății. Ok. Dar ce facem cu privire la viteza răspândirii virusului? Tăcere…

Nici cea mai mică demonstrație

La sfârșitul zilei, dacă documentarul nu intră în teze de conspirație precum Hold-Up, nici nu demonstrează nimic. Și cu siguranță nu că „coronavirusul ar fi doar un fum de fum care maschează o criză mult mai sistemică pentru care guvernele noastre ne pregătesc sub acoperirea unei crize a sănătății”, așa cum se spune. Este nevoie de mai multă dispoziție decât orice altceva.


https://www.dhnet.be/medias/divers/le-d ... 44d1ff58d0
2 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Tratamentul mediatic al crizei covide: „Aceasta nu este o conspirație” de Bernard Crutzen




de ENERC » 01/03/21, 13:56

Putem compara asta cu atacurile din 22 martie 2016 de la Bruxelles. Am mers acolo la muncă câteva săptămâni mai târziu și am fost șocat când am văzut vehicule blindate ușoare care patrulau pe Place de la Bourse. Camioane armate peste tot. Baraje filtrante, soldați înarmați etc.
Polițiile și patrulele armatei erau peste tot în Bruxelles și vegheau la toate.
Îmi pot imagina că mass-media belgiană a susținut intervenția armatei.
Situația a fost aceeași în Franța după valurile de atacuri islamiste.

Situația va deveni și mai tensionată cu un RN într-o poziție bună pentru a câștiga alegerile prezidențiale din 2022 din Franța.

Pentru Covid, acesta este tranzitoriu: atunci când starea de acoperire este ridicată, libertatea va reveni.
Nu cred că Covidul restricționează permanent libertățile individuale și schimbă atitudinea presei în anii următori. Pe de altă parte, ascensiunea fundamentalismului islamic este o amenințare mult mai durabilă pentru libertățile noastre și pluralitatea de exprimare.
Trebuie doar să te uiți la legile care vor fi votate în primăvară pentru a realiza acest lucru : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Tratamentul mediatic al crizei covide: „Aceasta nu este o conspirație” de Bernard Crutzen




de GuyGadeboisTheBack » 01/03/21, 14:33

Enerc a scris:Pentru Covid, acesta este tranzitoriu: atunci când starea de acoperire este ridicată, libertatea va reveni.

Nu, nu cred. Eram deja pe un „plan vigipirat” înainte de covid.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79324
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Tratamentul mediatic al crizei covide: „Aceasta nu este o conspirație” de Bernard Crutzen




de Christophe » 01/03/21, 15:35

GuyGadeboisLeRetour a scris:https://www.econologie.com/forums/sante-pollution-prevention/les-cons-du-coronavirus-t16359-3000.html
: Wink:


Da, da, știu că am vorbit deja despre asta ... dar am pierdut între X alte mesaje.

Deoarece este unul dintre rarele documentare independente, nu prea obișnuit și nu prea conspirativ, cred că trebuia să aibă subiectul dedicat!
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79324
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Tratamentul mediatic al crizei covide: „Aceasta nu este o conspirație” de Bernard Crutzen




de Christophe » 01/03/21, 15:35

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Enerc a scris:Pentru Covid, acesta este tranzitoriu: atunci când starea de acoperire este ridicată, libertatea va reveni.

Nu, nu cred. Eram deja pe un „plan vigipirat” înainte de covid.


Joker²! : Mrgreen:
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Tratamentul mediatic al crizei covide: „Aceasta nu este o conspirație” de Bernard Crutzen




de Janic » 01/03/21, 16:55

l'HIstoria ne amintește că restricțiile privind libertățile sunt rareori brutale, dar progresive, de fiecare dată puțin mai mult, justificate de un eveniment trecător pe care noi (teoretic) nu vrem să se mai întâmple? Faimosul "niciodata"menționat de fiecare dată când acest lucru nu a mai revenit. :strigăt:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Tratamentul mediatic al crizei covide: „Aceasta nu este o conspirație” de Bernard Crutzen




de Obamot » 23/07/21, 00:40

Se schimbă ceva?

Comentariul de pe Twitter vorbește despre „veste de culoare galbenă"și de"lipsit de creier”, De fapt, cei care sunt sunt mai degrabă cei care urmăresc BFM!

Pe de altă parte, partea interesantă este că cu greu vedem veste galbene și că jurnaliștii de la BFM-WC sunt huiduiți copios!



Poate un precursor al unei schimbări în mentalitatea maselor?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Tratamentul mediatic al crizei covide: „Aceasta nu este o conspirație” de Bernard Crutzen




de Obamot » 30/08/21, 01:03

Ah, mă întorc aici, pentru că acest fir a fost un mod bun de a începe discuția într-un mod corect și bine gestionat ...

Dar situația scapă de sub control după multe coturi, schimbări, zigzaguri între stânci ...

Ca atunci când un canal național îi taie microfonul unui profesor atunci când vrea să vorbească despre efectele secundare ale „vaccinurilor”

:şoc: : Evil: :şoc:

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79324
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Tratamentul mediatic al crizei covide: „Aceasta nu este o conspirație” de Bernard Crutzen




de Christophe » 15/11/21, 18:19

postez asta aici...

0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 266