Comparația cazanelor de bușteni. Incalzire pe lemne

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Comparația cazanelor de bușteni. Incalzire pe lemne




de Christophe » 09/10/08, 10:54

Iată un tabel comparativ al unor cazane (bușteni) pe lemne disponibile pe piața franceză: De Dietrich CBB, Energie79 Duchesse et Hydrobois, ETA SH 20, Fisher VX30, Fröling FHG Turbo 3000, Herlt HV22, Herz FireStar Biocontrol 3000, HS Tarm Solo Innova, Morvan MH22 (am vorbit recent despre Morvan MH22 în acest subiect montaj-incalzire-pe-lemne-cu-adaos-solar-t6041.html )

Acest tabel provine din fișierul nostru Partener Habitat Natural care tocmai a publicat un dosar complet despre energia lemnului ultima problemă.

Imagine

Iată rezumatul acestui număr: http://www.habitatnaturel.fr/hn2/show.php?num=22

Imagine

Câteva observații sau mai degrabă uimire:

- disparitatea de randamente: nu credeam ca mai putem vinde cazane noi in 2008 la randament de 65% (cele 2 cazane Energie79)! :şoc:
- în absența Buderus Logano Buderus este, totuși, un brand major, binecunoscut! Se vinde cu 2000€ fara TVA conform instalatorului meu preferat.
- performanța slabă a DeDietrich (un brand binecunoscut) la 70%
- diferențele puternice de prețuri: de la 2700 € fără taxe (rețineți că toate prețurile sunt fără taxe) la 8500 € fără taxe, un efect al subvențiilor?
- ar fi fost interesant de spus daca centrala era sau nu eligibila pentru credit fiscal!
- cel mai bun compromis preț-performanță este HS TARM (daneză) cu sistem Turbo (în cele din urmă deom-ul meu poate să nu fie atât de rău din punct de vedere al performanței...): reglare electronică, turbo, 20kW la 4900 € fără taxe.

În general: prețurile sunt încă mari, mai ales având în vedere munca pe care o implică un cazan pe lemne! La mai mult de 50 € pe ster de lemn, trebuie să fii foarte motivat sau foarte ecologic pentru a instala o centrală nouă pe lemne la 8000 € fără TVA (instalarea, furnizarea și restul instalației nu sunt incluse) în locul unui cazan. păcură...

ps: Inca nu am inteles cum se defineste puterea unui cazan pe lemne: de fapt spre deosebire de gaz sau petrol unde se cunoaste puterea arzatorului, la lemne depinde ce ardem si mai ales cat de mult il incarcam. Puterea unui cazan pe lemne ar fi puterea maximă a schimbătorului de șemineu?

Alte comparații ale aparatelor de încălzire a lemnului: Încălzire-la-lemn-alege-o-unitate-de-calitate-t6318.html
Dernière édition alin Christophe 29 / 10 / 08, 15: 42, editate 1 ori.
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9

Re: Comparația cazanelor de bușteni. Incalzire pe lemne




de C moa » 20/10/08, 16:32

Christophe a scris:ps: Inca nu am inteles cum se defineste puterea unui cazan pe lemne: de fapt spre deosebire de gaz sau petrol unde se cunoaste puterea arzatorului, la lemne depinde ce ardem si mai ales cat de mult il incarcam. Puterea unui cazan pe lemne ar fi puterea maximă a schimbătorului de șemineu?
Acest lucru trebuie clarificat cu siguranță, dar cu soba noastră pe lemne (nu este un cazan, dar acesta este principiul) am fost surprinși să vedem că ai avut o T° stabilă în casă indiferent de sarcina pe sobă.
Am observat chiar că în funcție de deschiderea orificiului de admisie a aerului am reușit să reglam T° casei la cel mai apropiat 1/2°C indiferent de sarcină și indiferent de T° exterioară (suntem bine izolați per total).
Așa că îmi imaginez că dacă merge la fel de bine cu centralele, o buclă mică de reglare și atât.

Fiind obișnuit cu inserții vechi care trebuiau mereu monitorizate și revigorate, am fost foarte surprins să văd că, chiar dacă mi-a mai rămas doar câteva jar și am adăugat 3 bușteni, a început din nou în același ritm stabil fără ca eu trebuie să măresc. deschiderea și fără a avea brusc o flacără uriașă.
În sfârșit, tot în comparație cu insertul, am fost foarte surprins de volumul foarte mic de cenușă produs.
0 x
lemontval
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 26/07/10, 13:10




de lemontval » 11/01/14, 08:53

bonjour,
Sunt in faza de cotatie pentru a-mi schimba instalatia de incalzire, as dori sa montez o centrala pe busteni cu ardere inversa iar in comparatie nu sunt centrale KWB.
Are cineva informatii sau feedback despre acest brand??
Va multumesc anticipat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 11/01/14, 14:26

La peleți, KWB se află printre cei mai buni producători!

În jurnale, nu știu. Dar un brand austriac serios are șanse mici să producă porcării! Aceasta este doar o părere personală.
0 x
lemontval
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 26/07/10, 13:10




de lemontval » 11/01/14, 17:00

Mulțumesc, asta îmi spuneam și mie. :D
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 359