Comparația sobelor cu lemne și masă

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Comparația sobelor cu lemne și masă




de Christophe » 20/10/08, 15:24

Iată un tabel de comparație cu niște stâlpi de lemn și 5 sobe cu masă mică. Veți găsi acolo principalele caracteristici și prețuri (HT 2007) ale următoarelor modele.

Sobe de jurnal în această comparație: Le Bullerjan 11kW, France Turbo Galienta, France Turbo Scope 200, France Turbo Soluna Murale, Godin Eco Faïence, Godin Colonial, Hase Kairo 9, Hase Tokyo, Inicta Oxo, Invicta Sedan, Scan DSA5 Murale, Scan DSA1 Position Libre, Scan Line Héta Ancona Grande Faïence, Supra Black Screen și Supra Antibia.

Acest tabel provine din fișierul partenerului nostru Habitat Naturel, care tocmai a publicat un fișier complet despre energia lemnului ultima problemă.

Iată rezumatul acestui număr: http://www.habitatnaturel.fr/hn2/show.php?num=22

Vă recomand cu tărie să vă abonați la această revistă

Imagine
Imagine

Note: pentru aceeași putere și un randament similar, trecem de la simplu la cvintuplu: aspectul este scump, foarte scump! Și totuși această comparație nu vorbește despre diferitele excentricități, cum ar fi soba piramidală ... cu inversarea fluxului de vapori (care sunt evacuate sub podea). Ah, e frumos să arăți!

Am văzut Invicta în viața reală (există din când în când în Bricos) și mi se par (cel puțin pe hârtie) un raport calitate / preț excelent, în special modelul Oxo! Are cineva unul?

Dacă doriți mai multe informații despre cazanele pe lemne sau pe pelete, există câteva fișiere despre problemă aici: https://www.econologie.com/habitation-is ... -3580.html

Alte comparații: https://www.econologie.com/forums/chauffage- ... t6318.html
Dernière édition alin Christophe 20 / 01 / 16, 23: 00, editate 4 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 20/10/08, 15:30

Și iată comparația sobelor de stocare în masă „mici” (de la 200 kg la 600 kg oricum ...). Există doar 5 modele: Régnier Ceramic: Régnier Double face Deft, Régnier Yveline Multicolor. Tonwerk: T Eye și Topolino și Tulikivi Salla.

Imagine

Încă mă îndoiesc de rentabilitatea economică (energie și economie întruchipate) a celor mai scumpe sobe de masă din această comparație ... adică toate, cu excepția Tulikivi!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 28/01/10, 23:09

vorbind despre sobe franceze bune:

http://www.richardledroff.com/poeles/po ... rbo-2.html

Am putut vedea circuitul gazelor arse și încălzirea aerului de ardere. Pentru o dată, un producător a ajuns la sfârșitul optimizării arderii.

Christophe, Oxo știu, se încălzește bine ... păsările. poate fi 70% eficient la 3-4kw dar cu siguranță nu la 10kw. Dacă deschideți ușa mașinii, vedeți imediat că aburii merg direct în spate în conducta aragazului. Invicta se ocupă de proiectare, dar face minimul de performanță acceptabil pentru a economisi costurile. vânzarea în GSB obligă!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 29/01/10, 09:36

Philippe Schutt a scris: poate fi 70% eficient la 3-4kw dar cu siguranță nu la 10kw.


Am crezut că eficiența unui dispozitiv de tip aragaz cu lemne (radiația, prin urmare) a crescut odată cu puterea ...

Altfel notă interesantă: nu există câteva curbe care atârnă în jurul plasei "rdt = f (Pu)" pentru niște sobe de lemn? M-ar interesa să văd câteva ...

În plus, încă nu știu cum este definită (standard?) Puterea (indicată pe documentele comerciale) a unui aparat de lemn ... maxim, mediu ...?

Philippe Schutt a scris:vânzarea în GSB obligă!


GSB? Gni?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 29/01/10, 12:34

Zona mare de bricolaj după părerea mea.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 29/01/10, 20:18

există puterea maximă și puterea nominală.

Vezi aici: http://www.deville.fr/page2.php?PHPSESS ... 56vqed1qq3

de fapt, toate celelalte lucruri fiind egale, randamentul variază invers cu temperatura fumurilor, limita fiind apariția substanțelor ne-arse.
Oxo este foarte limitat în ceea ce privește recuperarea caloriilor din fum, nu există nici măcar un deflector. Apoi forma sa ovală împiedică să pună o oală cu apă pentru a crește schimbul. Așadar, nu trebuie să-i cerem luna și să fim mulțumiți de focuri mici.
Curbele de eficiență și emisiile de co / co2 ar fi de fapt mult mai interesante: ar arăta punctul de plecare al arderii duble și eficiența reală la viteze diferite.
ieșirea este adesea dată la o putere apropiată de minim și emisiile la putere aproape de maxim, de aceea de fiecare dată când cifra este cea mai bună, dar nu le avem pe amândouă în același timp.

da, zonă mare pentru bricolaj. marja lor este substanțială, costul de producție trebuie redus la strictul minim.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 01/02/10, 12:05

Mulțumim pentru link, răspunde la întrebarea acestui subiect:

https://www.econologie.com/forums/rendement- ... t9209.html

Voi face o mică copiere / lipire.
0 x
TAKATA
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 04/11/13, 10:19
x 3

Alegeți aragazul cu lemne




de TAKATA » 20/01/16, 18:00

bonjour,

Soția mea lucrează cu normă întreagă acasă, caut să înlocuim vechea noastră sobă de tablă (mai decorativă decât orice altceva) cu mai rațională și mai eficientă.

Suprafața care trebuie încălzită este de + - 60m².

Caut un aragaz destul de clasic (casa anilor 20) și pot găsi cu ușurință Godinele mici second-hand de ultimă generație de tip ref: 3727 - 10 Kw

Nu am folosit niciodată acest tip de tavă cu umplutură superioară.

L-am transforma pe lemn.

Aveți o părere despre acest tip de model?


Vă mulțumim anticipat!
Nicolas
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 250