Grătar: consumă mai puțin cărbune

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Grătar: consumă mai puțin cărbune




de Maximus Leo » 17/06/08, 18:36

Pentru a păstra cărbunele pentru grătar, stropesc jarul cu apă (ploaie desigur) imediat după îndepărtarea grătarelor. A doua zi, cărbunele rămas este suficient de uscat pentru a fi reutilizat.

Mi-am redus astfel consumul de cărbune cu 30 până la 40%.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 17/06/08, 18:38

Tot la fel :) chiar dacă lui Christine nu-i place.

Cel mai bun este să se aburească cu un pulverizator pentru a nu îneca prea mult cărbunii (și șoc termic pentru grătar).

ps: creează chiar puțin H2 :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 18/06/08, 11:57

:şoc: : Evil: :şoc:

Ca să folosesc mai puțin cărbune, mi-am făcut grătarul ... cu lemne !!

e nevoie de mult lemn pentru a face jar, dar până la urmă este mai bine, nu?

Ei bine, atunci când se află într-un mediu care nu se pretează la acesta, cărbunele este cel mai bun, dar altfel ...
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 18/06/08, 12:07

Christophe a scris:Tot la fel :) chiar dacă lui Christine nu-i place.


Da ...
Mai ales că nu-mi place să văd grătarul nostru complet înfundat din cauza flăcărilor necontrolate ... și în cele din urmă prea puține jar pentru gătit ... oaspeții care așteaptă ... strigătele ...

ȘI NU SPUNE OPOSUL !!! : Evil:

Aici, o idee bună de subiect pentru forum : cum se sparge un grătar super eficient: asta este economia aplicată :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 18/06/08, 12:14

Superform a scris:Ca să folosesc mai puțin cărbune, mi-am făcut grătarul ... cu lemne !!

(...)

Ei bine, atunci când se află într-un mediu care nu se pretează la acesta, cărbunele este cel mai bun, dar altfel ...


Și noi, de cele mai multe ori (vezi remarca lui Christine, este adevărat că a murit cu flăcările ... vopsea pfff de rahat :() dar remarca este valabilă cu orice tip de jar ...

În caz contrar, cărbunele vândut pentru grătar este lemn "preparat" (= uscat și precuinat :D) nu este cărbune ...
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 18/06/08, 12:20

hi,
Pentru a-l testa cu prietenii, vă recomand să folosiți bile de cărbune de nucă de cocos, un lot „arde” timp de 3 ore, dar putem stinge înainte ca totul să fie consumat.
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 18/06/08, 13:32

De asemenea, folosesc uneori lemn, dar arde foarte repede, se încălzește prea mult și trebuie să-l pui mult. Rețineți că cărbunele nu este în general lemn de esență moale, al meu este de stejar.

Există persoane care folosesc lemn de palet (!) Pentru grătar atunci când este tratat lemn. Îmi imaginez că acest lucru nu trebuie să fie foarte bun pentru sănătate.
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 18/06/08, 13:43

Maximus Leo a scris:De asemenea, folosesc uneori lemn, dar arde foarte repede, se încălzește prea mult și trebuie să-l pui mult. Rețineți că cărbunele nu este în general lemn de esență moale, al meu este de stejar.

Există persoane care folosesc lemn de palet (!) Pentru grătar atunci când este tratat lemn. Îmi imaginez că acest lucru nu trebuie să fie foarte bun pentru sănătate.

hi,
Nu, lemnul pentru paleți nu este ideal.
Cei mai buni cărbuni din Europa sunt cei din stejar, frasin și fag (amuzant toate numele cu „ê”)
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Matt113
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 344
Înregistrare: 22/05/08, 09:15




de Matt113 » 18/06/08, 13:48

Încep focul cu aprindere și crengi mari pentru a face un pachet mic de jar și un strat de cărbune deasupra tuturor pentru a face jaruri care să dureze mai mult.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 03/09/08, 19:56

Eu, iau un amestec de kerosen și ulei uzat pentru a aprinde o anvelopă veche și a scăpa, hai să mergem la grătar ... : Cheesy:

Nu, glumesc !!!

Tehnica de stingere a jarului după terminarea grătarului este o logică implacabilă.
Dar un alt lucru important pentru economisirea combustibilului este tipul de grătar.
Dacă aveți un grătar făcut din tablă groasă ca o cutie de R_d B__l, va trebui să folosiți mai mult cărbune decât un grătar din zidărie refractară sau chiar un grătar din fontă solidă.
Chiar și un grătar în sălbăticie cu grătarul pus pe pietre mari și frumoase este foarte eficient în economisirea combustibilului !!!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 85