Trimis special: „Descendenții”

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Trimis special: „Descendenții”




de Christophe » 15/02/09, 23:24

S-a întâmplat joi trecut în „Special Envoy”:

Prima parte pentru a vedea aici: https://www.econologie.com/les-decroissa ... -4323.html

Scădere, mai puțin consumatoare pentru a trăi mai bine? Un raport de Sophie Romillat și David Geoffrion

Sociologii îi numesc „în scădere”, în Franța, sunt din ce în ce mai numeroși pentru a refuza să consume din ce în ce mai mult. Ei resping spirala societății de consum. Când restul populației se gândește doar la creșterea puterii de cumpărare, cei în scădere preferă să lucreze mai puțin, să câștige și să cheltuiască mai puțin. Nu este vorba de a arunca tot ceea ce au, ci de a-și reduce treptat consumul prin adoptarea unui stil de viață economisitor, bazat pe sistemul D. Un întreg program care este din ce în ce mai atrăgător pentru francezi. Este imposibil să se cunoască numărul „descrescătorului” din Franța, dar este o tendință reală, o strategie de adaptare la criză din ce în ce mai puțin marginală. „Scăderea” nu este strânsă, dar ecologiștii care favorizează sistemul D. Concret, economisesc energie, apă, electricitate și benzină, își limitează deșeurile, se mișcă cât mai puțin în mașina sau avionul, boicotează supermarketurile, mănâncă alimente organice produse local pentru a limita transportul și ambalarea. Deci cine sunt acești „descrescător”? Care sunt soluțiile lor pentru a cumpăra din ce în ce mai puțin, pentru a-și limita risipa sau chiar pentru a evita mașina? Faceți cunoștință cu acești consumatori care au decis să-și schimbe stilul de viață. Alexandre trăiește în suburbiile pariziene conduse de un obiectiv singular, de a consuma cât mai puțin posibil. Își petrece timpul urmărind deșeurile. Bénédicte locuiește într-un cort tradițional din Hautes Alpes, la 1 de metri deasupra nivelului mării, în mijlocul nicăieri. Există, de asemenea, o nouă generație de descendenți, sunt tineri, trăiesc în orașe mari și câștigă o viață foarte bună. La fel ca Audrey, inginer de vânzări din Lyon, care colectează lăzi întregi de legume deteriorate lăsate de comercianți la sfârșitul pieței.


În ciuda Trailerului, al treilea exemplu de raport descendent (3 ingineri de vânzări care fac „gunoiul” câștigând 2 € pe lună: ce vor face cu pogonul lor mai târziu în opinia ta?) Este mult mai aproape de meschinile zgârcite ce filosofie de viață mai puțin consumistă!

Ah, acești jurnaliști trebuie să ia mereu extremele ... în cele din urmă, dat titlul ...

Personal, nu mă simt în scădere, dar totuși consum mai puțin (în comparație cu media): a trăi mai bine este mai bine comparativ cu ce? Cine?

În curând, toți ecologiștii (inclusiv economiștii) vor fi clasificați în scădere, un termen extrem de derogatoriu! : Evil:

Adevăratele scăderi sunt lor...

Pentru a vedea din nou aici: http://envoye-special.france2.fr/index- ... brique=776
Dernière édition alin Christophe 22 / 01 / 11, 12: 45, editate 5 ori.
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 15/02/09, 23:29

Reciclarea este o afacere grozavă și în creștere.
Este de a crea noi bogății, locuri de muncă și asta cu deșeuri.

Acești oameni care recuperează și reparează obiecte vechi, acești consumatori de deșeuri, fac parte complet din filosofia capitalismului natural.

Unii cred că nu consumă consumând deșeuri.
Este absurd. Ei greșesc, consumă, este inevitabil. Omul, ca orice specie vie, nu poate trăi fără să consume materie / energie.

În capitalismul natural, Paul Hawken, Amory Lovins și soția sa L. Hunter propun o strategie pe patru direcții pentru fondarea capitalismului natural:

1. Creșterea radicală a productivității materiilor prime: utilizarea mai eficientă a resurselor are trei avantaje importante: încetinește epuizarea resurselor la un capăt al lanțului, reduce poluarea la celălalt capăt și poate scădea nivelul somaj prin furnizarea de locuri de munca semnificative.

2. Practicați biomimicria: imitând natura, putem elimina chiar ideea de deșeuri. Trebuie doar să inventați materiale, procese și produse care vor face posibilă formarea de bucle care să se integreze în marile cicluri naturale și să favorizeze reutilizarea constantă a materiilor prime și eliminarea materialelor toxice.

3. Instituirea unei economii de servicii și închirieri: capitalismul natural necesită o schimbare fundamentală a relațiilor dintre producător și consumator, trecerea de la o economie de bunuri și achiziții la o economie de servicii și de închiriere. În capitalismul convențional, achiziția de bunuri oferă o măsură de avere; în capitalismul natural, plăcerea continuă a calității, utilității și performanței produselor oferă o măsură de bunăstare.

4. Investiții în capitalul natural: Există o nevoie urgentă de a reinvesti în restabilirea, menținerea și îmbunătățirea celei mai importante forme de capital - propriul nostru habitat natural și fundamentele fizice ale productivității și diversității naturale.

http://agora.qc.ca/mot.nsf/Dossiers/Capitalisme_naturel
Dernière édition alin Elec 15 / 02 / 09, 23: 38, editate 5 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 15/02/09, 23:32

Nu a fost reciclarea pentru gunoi: era mâncare ... urmăriți documentarul.

Este adevărat că în Franța problema tratării deșeurilor există o muncă, dar cu o politică centralistă (pro), incineratorul nu va fi foarte simplu ...

Sunt primul care mă uit la centrul de reciclare (parcuri de containere din Belgia) dacă putem face recuperarea materialelor, dar pentru mâncare, ar veni la mine, dar cu ideea, având un salariu fix, să facem gunoiul !

Partea cea mai rea este că cei doi deținuți în cauză sunt colegi de cameră ... care mănâncă ... ORGANIC .... mwarf !!
Dernière édition alin Christophe 15 / 02 / 09, 23: 40, editate 1 ori.
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 15/02/09, 23:40

Dacă sunt mulțumiți mâncând produse găsite în coșul de gunoi, cu atât mai bine pentru ei! [EDIT: Tocmai am terminat de vizionat raportul: nu colectează produse din coșul de gunoi, merg după piață pentru a colecta legume și fructe, este diferit] Atâta timp cât nu îi obligă pe ceilalți (copiii lor, de exemplu) să facă același lucru ca și ei ...

Ditto cu doamna care își face dușul rece afară la -5 ° C.
Dacă o face fericită să se rumenească, este minunat pentru ea. Fiecare lucru al său! Atâta timp cât nu vine să-și judece vecinii, care fac un duș la o temperatură plăcută, mulțumită, de exemplu, încălzitorului solar de apă.

NB - În prezent urmăresc raportul. Îmi amintește de biserica de ecologie despre care am vorbit în firul „Fii pozitivă” și de gândirea lui Lipietz.
Dernière édition alin Elec 16 / 02 / 09, 00: 03, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 15/02/09, 23:52

Cu siguranță, dar vedeți când văd primul exemplu al documentului (văzusem doar 1 și 2 la televizor), îmi spun: tipul nu este un "descrescător", el este doar un recuperator BUN SIMȚ. Nimic de-a face cu urășii care scad ... Dar el încă mai are un televizor cu plasmă (îl recunoaște el însuși)! : Cheesy:

Știți acest BUN SENSE pe care bunicile noastre (și bunicii noștri) îl știau, dar care s-a pierdut odată cu sosirea supermarketurilor ...

Există un program bun pe acest subiect „Bunicile noastre știau” în fiecare sâmbătă dimineață la Radio Première Belge, dar este „orientat” mai orientat: http://www.lavieauvert.com/granmere.htm

Vizualizați arhivele aici: http://home.versateladsl.be/vt686928/premiere.htm o multitudine de informații!
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 15/02/09, 23:59

Sunt consumatori deplini, dar consumatori de deșeuri.

Aceștia ocupă locul vulturii, alinului sau ciupercii din acest lanț:

Imagine
Dernière édition alin Elec 16 / 02 / 09, 00: 09, editate 2 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15998
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5192




de Remundo » 16/02/09, 00:03

„Cel mai bun” din poveste a fost tipul care a strâns totul și nu i-a plăcut plasticul fragil. Și a gemut ușor că soția lui era puțin risipitoare.

Îmi place acest om! :D
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 16/02/09, 00:21

Lol Remundo, până când ne-am văzut soția, am crezut că este divorțat ... : Mrgreen:

Ai văzut cu ce aplomb a spus: „Nu voi cumpăra niciun cadou pentru copiii mei”? În loc să spună: „Nu voi cumpăra niciun cadou ca aceste rahaturi”.

Sunt liniștit că sunt „mai răi” decât mine ... și este cel mai „rău” dintre cele 3 „descrescătoare” (rahhh ce nu-mi place această expresie :( )
0 x
Elec
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 779
Înregistrare: 21/12/08, 20:38




de Elec » 16/02/09, 01:01

În cele 467 de comitete locale [ale noului partid "anticapitalist" din Besancenot], sub conducerea activiștilor LCR, a asociațiilor de vecinătate, a pensionarilor PCF, a anti-liberali ai comitetelor Bové, foști lucrători ai Lutte Ouvrière, descrescători ecologiști și alter-globaliști din Attac.
http://www.liberation.fr/politiques/010 ... ait-demain


Nathalie Kosciuscko-Morizet:

„Răspunsul scăderii este înapoi, radical și nuanțat de ideologie”.

„Nu cred în tezele de descreștere, sunt contraproductive, dar cred că decolteul există între cei care caută soluții și cei care iau posturi”.

"Nu cred că vom reuși cu o creștere mai mică, ci mai degrabă cu o economie pozitivă. Piețele de mâine vor depinde de creșterea ecologică. Și națiunile sunt mobilizate, dezvoltând proiecte care vor fi câștigători mâine. Sunt suspect personal de comportamentul reacționar. Mediul nu trebuie doar să constituie o limită, o constrângere, ci să devină un motor al competitivității și al viselor ... "


Daniel Cohn-Bendit (Verzii):

"Dacă doriți astăzi să abordați o scădere a energiei petroliere etc., aveți nevoie de o creștere a energiilor regenerabile!"
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15998
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5192




de Remundo » 16/02/09, 09:54

Urăști croissantele :?:

Mai grav, decăderea „fundamentalistă” este o regresie. După cum spune Cohn Bendit, este de dorit decăderea fosilelor, înlocuită de creșterea RE.

Dorințe piețe pentru termen scurt.
0 x
Imagine

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 93