Lumânarea este atât de prietenă la sobele tale !!!!

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9

Lumânarea este atât de prietenă la sobele tale !!!!




de C moa » 02/02/09, 15:58

Salutare tuturor sfâșiatorilor de clătite, mâncătorilor de clătite (și celorlalți desigur).

Astăzi este Lumânăria așa că puneți-vă sobele aprinse!!!

Am dat peste acest articol tocmai acum și așa că nu mă pot abține să-l distribui!!! Este un semn că vremurile se schimbă și că ne putem descurca bine sau chiar foarte bine la nivel local!!!

http://www.rtl.fr/fiche/3276802/les-agriculteurs-bretons-relancent-la-culture-du-ble-noir.html

Kenavo the bouzeux!!! : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 02/02/09, 16:03

Prieteni bretoni, și ceilalți împuțit?

Mai Mult: Imagine nici macar nu esti breton (oficial)!! Hihihiihhiih!

ps: Sarazin o are pe forums https://www.econologie.com/forums/aerogenera ... t6740.html și în curând poate chiar o sarazină? : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 02/02/09, 16:04

Hei ! Ho! Nu doar bretonii fac crepe și folosesc hrișcă! Și în Belgia.
În flamandă sarasin se numește „Boukweit”, ceea ce înseamnă că în Liège crepe se numește „buchetă” (ortografia nu este garantată)

Femeile fac clătite pentru că se pare că este ziua în care femeile sunt stăpâne :strigăt: de parcă asta ar fi schimbat ceva! :D
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 02/02/09, 16:06

Ah ah ah! Dă-i Elefantului un degetul mare, aceeași reacție :)

ps: uite asta, vorbim despre tine: https://www.econologie.com/forums/rendez-vou ... t6982.html
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 02/02/09, 16:13

oamenii reactioneaza repede aici de indata ce vorbim despre mancare!!! : Lol:
Christophe a scris:Prieteni bretoni, și ceilalți împuțit?
întâi am spus
(si altii desigur)


Mai Mult: Imagine nici macar nu esti breton (oficial)!! Hihihiihhiih!
Inca unul care vorbeste despre ce nu stie si mai ales despre ceva ce nu-l preocupa!!!

Asta va fi nasol!!! Imagine

Apropo, mereu mi s-a spus că savoarzii și alsacienii sunt același lucru!!! Imagine

ps: Sarazin o are pe forums https://www.econologie.com/forums/aerogenera ... t6740.html și în curând poate chiar o sarazină? : Mrgreen: : Mrgreen:
Gata, se poate manca la nesfarsit!!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 02/02/09, 16:21

C moa a scris:Inca unul care vorbeste despre ce nu stie si mai ales despre ceva ce nu-l preocupa!!!

Asta va fi nasol!!! Imagine


Hihihihihihihi, iti amintesc totusi ca am locuit 15 luni in Guérande, rue Anne de Bretagne sa marturisesc totul!

Deci, da din punct de vedere istoric, Pays de la Loire este bretonă, dar nu din punct de vedere administrativ nu mai este.

C moa a scris:Apropo, mereu mi s-a spus că savoarzii și alsacienii sunt același lucru!!! Imagine


În ceea ce privește tăria de caracter, da, trebuie să arate așa: ai luat vreodată un Legăn de lemne în față? Imagine

Pe de altă parte, dacă aș spune: Vendeenii și bretonii din Loira sunt la fel, nu cred că ți-ar plăcea, am auzit ceva despre Vendéen când eram „breton de sud” : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 02/02/09, 16:52

Christophe a scris:Hihihihihihihi, iti amintesc totusi ca am locuit 15 luni in Guérande, rue Anne de Bretagne sa marturisesc totul!

Deci, da din punct de vedere istoric, Pays de la Loire este bretonă, dar nu din punct de vedere administrativ nu mai este.
în primul rând, nu toate țările Loarei făceau parte din Bretania, ci doar Loira Atlantique. Bretania este numele celor 5 departamente... Imagine

Cu siguranță că această co****ie a fost făcută sub Vichy, așa că putem vedea nivelul, dar sincer ne putem întreba cum au reușit să-l găsească pe acesta!!! Ce legătură avem cu oamenii din Sarthe, cu oamenii din Angevin sau cu tavanele joase ale Loarei de Sud??

Pe de altă parte, dacă aș spune: Vendeenii și bretonii din Loira sunt la fel, nu cred că ți-ar plăcea, am auzit ceva despre Vendéen când eram „breton de sud” : Mrgreen: : Mrgreen:
Bun !!! Bretonii din Loira nu exista!!! Suntem bretoni și atât!!! Apoi, vii din Brest, Lorient, Guingamp sau Nantes și gata!!!

Cert este ca daca te chinui cu mine despre Loara de Sud, ajungem repede la incidentul diplomatic ca Davos dintre Israel si Turcia!!!!
Sincer, poți să spui ce vrei dar acești oameni nu sunt ca noi!!! Pe lângă asta, inițial, erau atașați de Poitiers, ceea ce vă spune diferența dintre noi!!! : Mrgreen:

PS: Un mic pentru drum:

Daca maine ti se spune ca peste o saptamana va sosi sfarsitul lumii, unde sa te duci sa iti inchei vremurile vechi??

În Vendée, desigur, sunt cu un secol în urmă!!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 02/02/09, 17:16

C moa a scris:în primul rând, nu toate țările Loarei făceau parte din Bretania, ci doar Loira Atlantique. Bretania este numele celor 5 departamente...


Ah, scuze, m-am inselat, evident ma refeream la Loire Atlantique!
Imagine

Hiihihhiih pentru Vendée știam că „te-aș iubi”, mi s-a spus că ăla!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 02/02/09, 17:30

Ai încercat crepe de bere?

Da, este una dintre rețetele mele preferate. : Cheesy:
Este belgian desigur și este atât de bun încât îl poți mânca fără foame. : Lol:

Un mic chimay în aluat, lăsați să fermenteze la frigider timp de două ore, gătiți clătitele și bucurați-vă de mâncare desigur
:P

Atentie, va sfatuiesc sa nu folositi faina de fermentare, nu garantez rezultatul : Mrgreen:
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 02/02/09, 19:33

+1, Lietseu, e grozav

apropo, știai că există o răsfăț deplin legat de degustarea berii trapiste:

un trapist: cu o zi mai puțin în purgatoriu!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 108