Scutece lavabile și dezvoltarea motorie a copiilor

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...
yzzhhaa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 28/08/07, 20:50

Scutece lavabile și dezvoltarea motorie a copiilor




de yzzhhaa » 28/08/07, 21:03

Buna ziua, sunt mama unei fetite de 11 luni. De la naștere, folosește scutece de pânză. Până acum totul a mers bine .. dar de ieri a fost îngrijită de un copil care mi-a spus că dacă fiica mea nu se târâie și nu se plimbă, era din cauza straturilor prea mari mare. Personal, am înțeles că fiecare copil are propriul ritm și că este încă tânăr. Dar mi-ar fi plăcut să am o părere. Scutecele din cârpă pot provoca o întârziere în dezvoltarea motorului?

Mulțumesc că mă luminezi. și sper că nu, pentru că nu vreau să trec la scutece de unică folosință poluante, iritante pentru fese și scumpe ..

pe curând
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 28/08/07, 21:39

Bună Yza (este mai scurtă), postarea dvs. poate fi confuză pe un forum axat pe tehnica de genul acesta. Prin dezvoltarea motorului, m-am gândit mai întâi la un motor termic. Și atunci știți, nu suntem specialiști în scutece.
Dar hei, vă voi răspunde în continuare pe baza experienței mele de tată. Fiica mea a mers la 14 luni și abia s-a târât până acum, chiar dacă purta scutece de unică folosință (nu sunt bune și scumpe). Atât de cool, relativizat, cu privire la educația copiilor, a modurilor de a face asta sau aia, puteți auzi tone de ea, uneori contradictorii. Deci cine are dreptate, cine greșește? mister. Ceea ce este cert este că fiecare copil este unic și, prin urmare, diferit de ceilalți. Evoluează în ritmul propriu, asta este tot. Deci, dacă va trebui să meargă la 4 de luni, va fi așa. Scopul nu este să-l facem o fiară a competiției, nu-i așa?
Păstrați scutecele lavabile, este un proces verde foarte bun și veți ști, având în vedere căcatul pe care l-am găsit în scutecele de unică folosință acum 4/5 ani, fiica dvs. vă poate mulțumi că a scăpat de o boală legat de produsele prezente acolo.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 29/08/07, 00:48

Bună ysha Tehnic, aș fi într-o poziție proastă să vă răspund. Dar un lucru este sigur, este că bătrânii noștri nu cunoșteau modelul de unică folosință. Cum și-au crescut copiii? Cum s-au crescut? Le considerați mai greșite decât generațiile noastre? În total, eu, nu ... Mergeți cu o lună întârziere, 2 luni? Și ce dacă ? Mai ales că nimic nu este mai puțin sigur !!!
0 x
http://wunic.fr

Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,
Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
MBenoit
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 22/08/07, 17:18




de MBenoit » 29/08/07, 13:02

oh scutecele de opinie nu au nicio legătură cu asta.
pe de altă parte, sunt de acord cu bham, renunțarea la scutecele de unică folosință este un gest ecologic bun și un gest bun pentru copilul tău: scutecele de unică folosință necesită energie pentru a fi transportat (în plastic petrolier) transportat și apoi în final incinerat , în plus, majoritatea iritațiilor la bebeluși se datorează scutecelor (din cauza plasticului).

o soluție: scutecele (prin urmare, în țesături). dupa pblm este sa le cureti. este necesar să scăpați de materialul din gunoi sau în compost și apoi să spălați lenjeria. spălarea mașinii nu este cu adevărat de vârf, metoda pe care o știu este mașina de spălathttp://www.tout-electromenager.fr/appa_ ... st_gem.php): hainele voastre ies din alb.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79325
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 29/08/07, 13:21

Intrebarea prosteasca: Este atât de important ca scutecele din stofă să iasă alb curat în mașina de spălat?

Nu numai că le putem ascunde cu ușurință sub alte haine, dar în plus rolul lor este tocmai acela de a se murdări ... așa că pkoi doresc să le aibă nichel?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 29/08/07, 14:47

Christophe a scris:Intrebarea prosteasca: Este atât de important ca scutecele din stofă să iasă alb curat în mașina de spălat?

Nu numai că le putem ascunde cu ușurință sub alte haine, dar în plus rolul lor este tocmai acela de a se murdări ... așa că pkoi doresc să le aibă nichel?


Pentru că, potrivit unui clișeu vechi, este curat doar dacă este alb :D
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79325
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 29/08/07, 15:01

Într-adevăr?

Deci trebuie să faceți scutece lavabile ... negre ...

: Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 29/08/07, 15:10

bine nu negru !!!

roz pentru fete și albastru pentru băieți : Lol: : Lol: : Lol:

dar cel mai bun este gol în grădină și o ștergere a buretelui, acoperiți-le doar pentru „prezentare” în „societate” : Mrgreen:

pentru 2 copii crescuți pe o barcă am purtat mai puțin de 200 de scutece.

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 29/08/07, 16:04

Sunt de acord cu tot ce a spus: și în plus, nu este nicio rușine în a nu merge la 11 luni !!
Fiecare copil are propriul ritm!
Nu mai este bonă care vrea să-și impună punctul de vedere!
0 x
yzzhhaa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 28/08/07, 20:50




de yzzhhaa » 29/08/07, 20:32

multumesc tuturor pentru raspunsuri! Îmi voi lăsa copilul să meargă în ritmul ei și să ignor observațiile bonelor mele. Oricum nu voiam să merg la unică folosință. dar cum eram îngrijorat am vrut o părere ..

in orice caz pentru cei care nu cunosc scutecele de stofa il recomand, nu numai pentru economie, ci si pentru a reduce risipa noastra! și apoi, desigur, pentru fesele celor mici!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 130