DEEE: raportul Toxic-Tech și companiile de clasare

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Avatar de l'Utilisateur
kryxx
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 14/11/07, 08:47

DEEE: raportul Toxic-Tech și companiile de clasare




de kryxx » 29/11/07, 10:03

bonjour,
pentru a urmări postarea https://www.econologie.com/forums/greenpeace ... t3796.html în ceea ce privește mediul, greenpeace a lansat cel de-al șaselea raport pentru o industrie electronică „mai ecologică”.

Până acum, consolele de jocuri, precum și televizoarele nu erau incluse în clasament. Dar când știm boom-ul unuia și plasma și LCD-ul celuilalt, ar fi fost incongruent să nu le includem. Deci vedem sosirea „companiilor noi” și ce companii! S-ar putea chiar să ne întrebăm de ce nu le-am inclus mai devreme. Deci, să menționăm Nintendo, Microsoft, Philips și Sharp.

Și această nouă politică de clasare nu ar fi putut veni într-un moment mai rău pentru Nintendo. Pentru intrarea sa, firma japoneză primește 0 puncte, 0 care nu au fost acordate niciodată de la crearea acestui ghid !!! Deși până acum s-au acordat evaluări pe baza a ceea ce scapă companiile, de data aceasta și în ciuda rezistenței Nintendo, rezultă din Iza Kruszewska de la greenpeace că se fac teste. Și Nokia, odată marele câștigător al cuvântului raportului, este retrogradat pe poziția a 9-a.

Un punct bun totuși și, cu siguranță, că ROhS nu îi este străin, tendința generală este destul de pozitivă. Dar timpul se scurge.

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 29/11/07, 11:31

Bună ziua și bine ați venit la forums.

Ați reușit să găsiți raportul complet? Pe site-ul Greenpeace am găsit doar clasamentul pentru septembrie 2007 ... http://www.greenpeace.org/france/campai ... toxic-tech

Fiind procesorul „fericit” al unui Wii, aș dori să aflu mai multe despre nerespectarea mediului din partea Nitendo ...

Apropo, această prezentare este uimitoare (deși deja cunoscută):

http://www.greenpeace.org/france/campai ... -e-dechets
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kryxx
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 14/11/07, 08:47




de kryxx » 29/11/07, 11:40

da, raportul este aici, dar în Anaglais, văd că ați căutat în Franța: p

http://www.greenpeace.org/international ... es-line-up

veți găsi pentru fiecare o descriere detaliată și cea a nintendo-ului este acolo
http://www.greenpeace.org/raw/content/i ... endo-r.pdf în pdf
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 29/11/07, 11:42

mulțumesc :) Du-te să vezi asta!

Din fericire, reîncarc bateriile cu batboostor pe wii pentru că trebuie să fie cea mai poluantă consolă la acest nivel!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kryxx
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 14/11/07, 08:47




de kryxx » 29/11/07, 11:45

: Lol: : Lol: : Lol: : Lol: dacă nu este reclamă!
pe scurt da este posibil, este singurul care folosește wireless. pe de altă parte, aș fi curios să văd un test deoarece, pe de altă parte, este cel care are motorul grafic și cel mai slab procesor, deci nu este activat
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 29/11/07, 12:02

Ben koi jpe nu face publicitate magazinului nostru pe site-ul nostru?

Altfel vorbeam despre baterii, nu despre consumul de energie electrică.

Cred că adaptorul de alimentare este de 53W, ceea ce este foarte rezonabil (și probabil mai puțin decât celelalte console lansate în același timp stil PS3 sau Xbox 360).

ps: Cred că PS3 are și un controler wireless ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
kryxx
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 14/11/07, 08:47




de kryxx » 29/11/07, 13:37

Christophe a scris:Ben koi jpe nu face publicitate magazinului nostru pe site-ul nostru?

da, desigur, dar m-a făcut să zâmbesc : Cheesy:

Altfel vorbeam despre baterii, nu despre consumul de energie electrică.
Ei bine, trebuie să fie reîncărcate, nu?

Cred că adaptorul de alimentare este de 53W, ceea ce este foarte rezonabil (și probabil mai puțin decât celelalte console lansate în același timp stil PS3 sau Xbox 360).

ps: Cred că PS3 are și un controler wireless ...
da, dar, deși nu este deloc electronic, nu consumă mai multă baterie atunci când nu este orientat spre modul? iar wii ca trebuie să fie radio în timp ce PS3 este IR nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 29/11/07, 20:02

Bonjour à tous

Pe link:

http://www.greenpeace.org/france/campai ... toxic-tech

"Știați ?
* - Durata medie de viață a computerelor a scăzut în țările dezvoltate, de la șase ani în 1997 la doar doi ani în 2005. "

Nu am cifra de 2 ani de unde au ajuns, dar miroase a manipulare mercantilă și nu corespunde deloc cu tot ceea ce am putut vedea în cercul meu profesional și privat. Tot ce am putut observa seamănă cu rezultatul sondajului făcut pe econologie.

www.econologie.com/forums/ deee-how-much-times-guard-vous-your-pc-t2590-20.html

Sper că restul evaluării toxicității asupra mediului nu va fi exagerat .... : Mrgreen:
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
kryxx
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 14/11/07, 08:47




de kryxx » 29/11/07, 21:04

Personal nu mă surprinde că am lucrat într-o cutie conectată la PC.celles și-a schimbat regulat computerul la fiecare 2 sau 3 ani. Acum sunt cutii destul de mari, nu meșterii. știți că taxele acordate 3 ani pentru amortizarea unui computer, dar că se acordă o largime de 2 ani. și, de asemenea, este cam cam așa : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 29/11/07, 21:06

Ei bine, este clar că nu durează viața despre care Greenpeace vrea să vorbească, ci durata înainte de SCHIMBARE.

Nu este chiar același lucru, dar 2 ani încă nu sunt prea mulți, am cunoscut tipi care s-au schimbat la fiecare 6 luni pentru a fi la „vârf” ...

În caz contrar, fiscal, un computer este depreciat peste 3 ani ... ceea ce nu înseamnă că ar trebui aruncat după 3 ani, ci că nu mai este luat în calcul în bilanț și, prin urmare, că nu mai merită nimic pentru companie...deci din acest punct de vedere s-ar putea la fel de bine să-l schimbi...

Da, impozitarea întreprinderilor este un mod drăguț FORȚA consum!

Pe de altă parte, nu știu dacă sistemul fiscal a evoluat pe această parte din 97 ... cred că nu ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 52