Reciclarea cojilor din poliester pentru bărci

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Avatar de l'Utilisateur
breizh22810
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 27/02/11, 11:13
Locul de amplasare: Bretania

Reciclarea cojilor din poliester pentru bărci




de breizh22810 » 28/02/11, 14:33

Bună ziua tuturor, sunt în proces de înființare a unei companii specializate în reciclarea corpurilor de bărci din poliester, aceasta este complet inexistentă în Bretania și aparent în Franța ...!

Am nevoie de lumina ta asupra acestui subiect sensibil, da sensibil pentru că este vânătoarea păstrării anumitor șantiere navale care refuză sau face imposibilă distrugerea acestor corpuri care le aduc chirie lunară.

Chiar ai mijloacele de a avea grijă de această bătrânețe și da, în ce stare și la ce preț ...?

Mări fericite și vânturi bune tuturor.
0 x
Când pescărușii au picioarele, este timpul să plecăm
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 28/02/11, 14:37

Ce vrei să spui prin „reciclare”?

Reconstrucția unei bărci noi?

Distrugerea și „folosirea” pieselor? Sau chiar arderea lor?
0 x
Un bientôt!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 28/02/11, 14:45

Ce poți face cu poliesterul care are 20 sau 30 de ani?

Tocmai din cauza îmbătrânirii corpului și a costurilor de expediere, auzisem că bărcile vechi din poliester sunt adesea pur și simplu ... spulberate ... fie prin abandon, fie voluntar ...

Într-adevăr, nu există (sau foarte puțin) voință de recalificare în acest domeniu ...

Deci, este o pistă de săpat!

Mai bine o barcă de lemn ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 28/02/11, 16:12

Putem vedea că nu a trebuit să întrețineți niciodată o barcă de lemn (apropo, cu produse toxice) : Evil:

în afară de asta, dragă Breizh: ai o tehnică sau refaci o nouă carenă cu cea veche?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Pierre-Yves
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 06/12/07, 17:13
Locul de amplasare: Rennes-Quimper




de Pierre-Yves » 28/02/11, 16:37

există un articol despre deconstruirea ambarcațiunilor de agrement din plastic la:

http://escales.wordpress.com/2011/02/21/ce-que-coute-vraiment-la-deconstruction-des-vieux-bateaux-de-plaisance-2-exemples-types/

asociația Econav s-a ocupat și de această problemă:

http://www.econav.org/

Nu știu dacă se rezolvă problema ce să facem cu deșeurile de plastic ...

Noroc !!
0 x
optimizare, economii de energie
http://www.avel-vor.fr
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 28/02/11, 16:48

elefantul a scris:Putem vedea că nu a trebuit să întrețineți niciodată o barcă de lemn (apropo, cu produse toxice) : Evil:


Ce raport?

Faptul este că, în lemn, există încă mai mult de 80 de ani în stare ... ceea ce nu este cazul bărcilor de poliester și, mai mult, nu mai mult decât cele din oțel ...

Sunt întotdeauna destul de halucinați de idioții care cumpără un iaht cu un corp de plastic la prețul unei case ... : Mrgreen:

Mulțumesc Pierre Yves pentru link-uri, am crezut că vei observa acest subiect, dar nu atât de repede 8)
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 28/02/11, 18:17

Refacem ulei cu mașina inventată de un japonez pentru a vedea despre econologie !!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 28/02/11, 19:23

Uh cu un indian vrei să spui? : Mrgreen:
https://www.econologie.com/forums/l-inde-pou ... vt118.html

Altfel este prin:
https://www.econologie.com/forums/du-carbura ... t1634.html
Versiune japoneză: https://www.econologie.com/forums/plastic-wa ... 10162.html

Dar nu sunt sigur că funcționează cu rășină de poliester, este încă departe de plastic ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
breizh22810
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 27/02/11, 11:13
Locul de amplasare: Bretania




de breizh22810 » 28/02/11, 19:24

Mulțumesc tuturor, mă simt cu adevărat surprins de publicul adus la postarea mea.

Câteva probleme apar atunci când o navă BPHU ajunge la sfârșitul vieții sale și aceasta diferă de regiunea în care se află barca, cred că mai presus de toate este o politică locală. Fie deșeuri, deoarece acestea în acest stadiu sunt frumoase și foarte dese, pot fi neglijate și s-au dus discret să se alăture abisului pentru a găsi odihna eternă. Strict interzis de lege să scufunde o navă, infracțiune care poate fi serios mustrată. Sau pentru a fi menținut în pseudo-viață terestră, cost lunar și iernare. Și atunci când proprietarul nu știe cu adevărat ce să facă cu el, el poate fi la fel de bine încredințat unui pseudo-preluator care, în orice caz, va fi obligat să termine într-o zi și cercul este complet ...!
Activitatea mea actuală îmi permite să observ diferiții actori care sunt, proprietarii, producătorii, vânzătorii, politica regională și actorii de reciclare a „centrului de primire a deșeurilor și alții” .Toate arată un adevărat nimic de făcut restul după funcționarea unei carcase BPHU, (chiar văd carcase noi introduse niciodată în apă care se vând la prețul materialelor) Ca să spun, nu este planificată nicio linie de reciclare, nicăieri pentru a demonta o unitate, cu excepția poate a Africii care începe să fie cerându-l, dar din nou deșeurile noastre nu sunt exportabile în stat, dezmembrarea nefiind prevăzută, deci nu este reglementată și toată lumea poate face orice.

La rândul meu, intenția mea este să văd tratarea deșeurilor în centrul de reciclare, recuperarea cojilor o dată tăiate și la scară largă, pentru că pentru moment tratez mai multe unități pe lună și încep să satur saturarea recepției deșeurilor municipale. centru.
Apoi vine costul, cum să prețuiești o epavă fără a-i da o valoare în timp cu riscul de a sugera că o epavă merită bani în ochii proprietarului, acest lucru riscă, în opinia mea, să-i determine pe oameni să creadă că deșeurile lor sunt încă merită ceva care ar pune frâna financiară reciclării.
Detalii despre reciclarea fotografiilor:
Este posibilă susținerea, repatrierea în zona de dezmembrare, costurile de transport, demontarea uneltelor și mijloacelor folosite, recuperarea pieselor uzate, demontarea manuală obligatorie și depozitarea într-un centru de reciclare este posibilă, dar partidul nu este jucat, dat fiind că fiecare unitate navală nu poate aceleași valori o dată în lanțul de demontare.
cu toate acestea nu v-am răspuns la întrebări, sunt încă o dată pe foame, dar ideea este bună, vă pot spune.

dedeleco pentru a vă răspunde clar și simplu, este în Japonia, deci nu este disponibil aici ...

Pierre-Yves mulțumesc pentru linkurile pe care ni le trimiteți. Sunt de acord cu calculele lor, deși nu sunt de acord cu prețurile care sunt date acolo, încă o dată condiția generală este acolo pentru mult ...!

bernardd Nu, vorbesc despre sfârșitul vieții, așa cum putem face pentru o mașină privată, reciclarea pieselor uzate ... etc.

Mulțumesc tuturor că m-ați urmărit în aventura mea, am fotografii, videoclipuri cu bărci în deconstrucție pe care vă pot pune, am uitat, creez și obiecte decorative pentru casă cu elemente din bărci din plăcere.

Mări fericite și vânturi bune.
0 x
Când pescărușii au picioarele, este timpul să plecăm
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 28/02/11, 19:44

este în Japonia, deci nu este disponibil

este o afirmație falsă, având în vedere că multe dispozitive japoneze proiectate în Japonia sunt perfect disponibile, cum ar fi cuptoare cu microunde, playere de muzică, mașini, etc. gospodina !!

Orice lucru făcut cu petrol poate redeveni petrol !!

În natură, viața care produce celuloză a oferit organisme vii care reciclează totul !!

Pun pariu că până și poliesterul este mâncat de unele organisme vii de găsit !!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 151