Costul fotovoltaic rezistiv

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
PVresistif
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 169
Înregistrare: 26/02/18, 12:44
x 40

Costul fotovoltaic rezistiv




de PVresistif » 26/02/18, 13:04

bonjour
Am realizat o instalatie fotovoltaica care functioneaza pe un incalzitor standard de apa, cu exceptia rezistorului care a fost modificat pentru a lucra in 30 V
Așa că am o instilare care produce apă fierbinte fără nici o electronică, fără invertor, baterii sau alte componente scumpe și cu o durată limitată de viață.
În plus, încălzitorul de apă este un sistem de stocare care stochează energia peste noapte, într-un mod natural.
Costul este ridicol, prețul senzorului plus un deconector și un întrerupător de circuit; profitabilitatea este maximă, chiar și fără subvenții, întreținere zero pe o perioadă de 25 ani .....
Funcționează perfect de la 3 luni (când există soare, desigur)
Dacă ați crezut deja sau ați realizat același tip de instalare, anunțați-ne; dacă sunteți interesat, vă pot ajuta pentru rezistență, este singurul lucru care nu este găsit în comerț, dar este destul de ușor (mai ales dacă știm legea lui Ohm)
Pentru a vă citi
Iată schema de conexiuni
jointes pièces
Apendice 1 Diagrama electrică.pdf
Diagrama electrică
(16.74 Kio) Descărcate ori 1871
3 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9831
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Costuri rezistive fotovoltaice eficiente




de sicetaitsimple » 26/02/18, 14:52

Îmi place foarte mult simplitatea sistemului dvs. în comparație cu un sistem solar termic, care, din cauza declinului panourilor fotovoltaice, este, în opinia mea, astăzi mai competitiv.

Nu doresc să facă o psihoză, atent risc oricum Legionella: Se recomandă montarea o dată pe zi la 60 ° C, în minge, eu nu sunt sigur că vei ajunge acolo acoperit de zi cu zi de iarnă.
1 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Costuri rezistive fotovoltaice eficiente




de lilian07 » 26/02/18, 14:59

Într-adevăr, sistemul dvs. este interesant, am arătat într-un post aici că, dat fiind scăderea PV, ECS-ul solar nu mai este prea competitiv.
Prima problemă, de fapt, o văd este înlocuirea rezistenței specifice a puterii de către o rezistență modificată pentru această ocazie.
Cordialement.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2491
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 364

Re: Costuri rezistive fotovoltaice eficiente




de Forhorse » 27/02/18, 18:37

PVresistif a scris: zero intretinere pe o perioada de 25 ani .....
Funcționează perfect de la 3 luni


Îmi place optimismul, dar cum poți spune că nu vei avea nici o întreținere pentru anii 25 cu un sistem care funcționează doar pentru 3 luni ... Ai avansat puțin.

Nimic altceva decât rezistență, în opinia mea, nu va deține ani 25. Și apoi rezervorul încălzitorului de apă în sine, noroc pentru a găsi unul care va deține 25 ani de foraj! Și pentru asta va mai rămâne cel puțin anodele de magneziu.
Vorbim despre asta din nou în 10 sau 15?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Costuri rezistive fotovoltaice eficiente




de Did67 » 27/02/18, 18:53

sicetaitsimple a scris:Nu doresc să facă o psihoză, atent risc oricum Legionella: Se recomandă montarea o dată pe zi la 60 ° C, în minge, eu nu sunt sigur că vei ajunge acolo acoperit de zi cu zi de iarnă.


Pe cazanul meu pe pelete (și pe majoritatea concurenților săi "primii zece", austrieci, deci nu chinezi), programul prevede doar o creștere a temperaturii la 65 ° pe săptămână.

Pe de altă parte, dacă este o problemă reală în comunitate, ultima oară când m-am uitat la ea (există aproape 10 ani), nu a existat nici un caz cunoscut de legioneloză într-o unitate privată.

În cele din urmă, din păcate, se pare ca de multe ori legioneloză cuib în circuitul - fitinguri, robinete termostatice de ieșire a cazanului (cel puțin asta e ceea ce sa întâmplat cu noi în instituția publică în care am avut responsabilități în trecut).

Presupun că a mai rămas un rezistor de 230 V pentru completare în absența soarelui? În acest caz, este suficient să programați o creștere „obligatorie” la +65 ° C o dată pe săptămână ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9831
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Costuri rezistive fotovoltaice eficiente




de sicetaitsimple » 27/02/18, 19:07

Did67 a scris:
Presupun că a mai rămas un rezistor de 230 V pentru completare în absența soarelui? În acest caz, este suficient să programați o creștere „obligatorie” la +65 ° C o dată pe săptămână ...


Așa cum este descris, nu pare evident, dar dacă este cazul, este suficient să se programeze în mod regulat o creștere a temperaturii.
Cel mai bun este, dar este ceva mai scump și are mai mult spațiu, două baloane în serie, primul solar pentru preîncălzire sau încălzire în vară, al doilea electric care va aduce doar completarea necesară dacă au nevoie.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Costuri rezistive fotovoltaice eficiente




de Did67 » 27/02/18, 19:32

Da și nu ... Aproape, în tinerețe, m-au avut:

a) rezervorul dvs. 2, cel în care se face desenul către circuitele utilizatorului, este „rece” dimineața (de când ați luat și desenat)

b) soarele încălzește balonul 1 - dar nu 2

Apoi trebuie să curățați 2. Sau instalați un „bypass”: dacă este manual, există rapid riscul de revoltă populară în casă! Rezultatul că cumpărăm pacea socială în timp ce rămânem în modul permanent de „forțare” ...
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9831
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Costuri rezistive fotovoltaice eficiente




de sicetaitsimple » 27/02/18, 20:27

Did67 a scris:Da și nu ... Aproape, în tinerețe, m-au avut:

a) rezervorul dvs. 2, cel în care se face desenul către circuitele utilizatorului, este „rece” dimineața (de când ați luat și desenat)

b) soarele încălzește balonul 1 - dar nu 2

Apoi trebuie să curățați 2. Sau instalați un „bypass”: dacă este manual, există rapid riscul de revoltă populară în casă! Rezultatul că cumpărăm pacea socială în timp ce rămânem în modul permanent de „forțare” ...


Nu se înțelege ...

„Balonul 2”, cel puțin vara, rămâne fierbinte noaptea și se umple după dușul de dimineață (sau seara) cu apă încălzită cu o zi înainte în „balonul 1”?

Și în toate cazurile, un sistem ca acesta sau un rezervor solar termic este oricum un compromis în ceea ce privește dimensionarea (și, prin urmare, costul), va fi în mod normal „excedent” la mijlocul verii și va necesita un supliment (electric sau altele) în mijlocul iernii.

Modul „forțare permanentă” nu mi se pare o prostie în măsura în care va fi folosit foarte puțin vara și trebuie să fie în toate cazurile iarna.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Costuri rezistive fotovoltaice eficiente




de chatelot16 » 27/02/18, 21:24

de ce sa te limitezi la 30v? a pus mai multe serii panou pentru aproape 220v cu maximă soare, și de a folosi o rezistență standard, 220v ... dar există o problemă: imposibil termostatul de origine: nu are nici o putere de a reduce DC: arc electric Garantată la prima încercare de a sparge

mare problemă de securitate cu curentul continuu ... totul trebuie conceput într-un mod complet diferit
1 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9831
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2672

Re: Costuri rezistive fotovoltaice eficiente




de sicetaitsimple » 27/02/18, 21:36

chatelot16 a scris:de ce sa te limitezi la 30v? puneți mai multe panouri în serie pentru a face aproape 220v cu soare maxim și utilizați o rezistență standard 220v ...


Pentru că nu ar avea sens .... Dacă intenționați să montați o duzină de panouri, trebuie să treceți la o alternativă și să furnizați tuturor consumatorilor, inclusiv încălzitorul de apă.
0 x

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 100