Aur verde în anvelope vechi

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Avatar de l'Utilisateur
RolCopter
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 08/03/06, 20:29
Locul de amplasare: Val d'Oise

Aur verde în anvelope vechi




de RolCopter » 13/03/08, 21:32

Bună seara

Aur verde în anvelope vechi

De Philippe Doucet de la Figaro.fr



În fața marelui bazar francez de bioetanol, Statele Unite își propune să-l producă din anvelope vechi!

Tunet în Landerneau al energiilor alternative. Compania Coskata, un start-up american, se oferă să producă bioetanol cu ​​0,20 EUR pe litru ... din anvelope vechi sau alte deșeuri urbane și industriale! Acest lucru ar reprezenta, potrivit lui Bill Coe, președintele său, „aproximativ jumătate din costul producerii benzinei în Statele Unite”. Secretul său pare să fie o bună stăpânire a biofermentării, al doilea pas, după gazeificare, în procesul de producere a combustibilului verde.


http://www.lefigaro.fr/automobile/2008/ ... -pneus.php
0 x
Consumul mai mic este bun
Mai puțină poluare este deja un rezultat foarte bun
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 13/03/08, 22:50

A face combustibil sintetic din anvelope este bine, dar numirea lui BIOCOMBUSTIBIL este o prostie.escrologie pură și simplă către consumator !!

Combustibil sintetic ok ... dar vă rog să nu mai puneți BIO peste tot ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Arthur_64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 16/12/07, 13:49
Locul de amplasare: Pau




de Arthur_64 » 13/03/08, 23:23

Semantic, dacă există fermentație, aceasta este organică.

Ca tot ceea ce privește celulele vii aproape sau departe.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 13/03/08, 23:39

Din punct de vedere semantic, uleiul provine din organisme vii descompuse, deci este și un biocombustibil... putem merge departe așa...
0 x
FRANCK (49)
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 171
Înregistrare: 13/01/08, 20:20




de FRANCK (49) » 13/03/08, 23:53

despre asta vorbea la știri în această seară la 20:XNUMX: fabricarea uleiului din anvelope uzate.

din ce am invatat: maruntand cauciucurile apoi punand-le in cuptorul cu microunde, obtin un gaz care se condenseaza in benzina, colecteaza si gaz, si carbune care va fi folosit pentru tipar.

Nu este organic, este reciclare. de fapt e o gazificare cred. combustibil sintetic, cam așa cum au făcut germanii în timpul războiului cu gazeificarea cărbunelui.
0 x
FRANCK (49)
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 171
Înregistrare: 13/01/08, 20:20




de FRANCK (49) » 14/03/08, 00:02

Tocmai am gasit linkul.
http://videos.tf1.fr/video/emissions/0, ... -20h-.html

imediat după micul anunț.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Arthur_64
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 224
Înregistrare: 16/12/07, 13:49
Locul de amplasare: Pau




de Arthur_64 » 14/03/08, 07:32

Tocmai, vreau să spun că legarea „organic” cu „ecologic” nu are sens.

La fel ca legarea „chimic” la „poluant”.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 14/03/08, 08:48

Franck 49: procesul pe care îl descrieți nu pare să fie același

Acestea fiind spuse, bravo la bacterii: anvelopele de cauciuc nu sunt foarte bune.

ideea este bună, dar trebuie să punem lucrurile în perspectivă: ce consumă o mașină pe durata de viață cu 5 până la 10 seturi de anvelope? deci 60 până la 400 de kilograme de material de bază. Dupa parerea mea este o solutie eleganta la problemele anvelopelor vechi, dar nu inca la problemele de CO2.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 14/03/08, 09:06

Arthur_64 a scris:Tocmai, vreau să spun că legarea „organic” cu „ecologic” nu are sens.


Toutafé și opusul sunt, de asemenea, adevărate... dar ORGANIC și ECO sunt foarte în mod „marketing” în acest moment.
Aici nu știu dacă mi-ați văzut dezbaterea despre mașini, altfel este acolo: https://www.econologie.com/forums/moratoire- ... t4760.html

Arthur_64 a scris:La fel ca legarea „chimic” la „poluant”.


Mai exact, viața, deci organică, este chimie! :)

În rest, cred că nu este absolut nimic nou pe principiul acestei idei de reciclare: atâta timp cât există carbon, putem face combustibil sintetic cu el. După cum ați spus: știm cum să facem asta de zeci de ani.

Întrebarea esențială (pune de cuvinte proastă) este: care este echilibrul global de energie și mediu?

În ceea ce privește reciclarea, celelalte fete riscă să se enerveze ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 14/03/08, 09:33

elefantul a scris:Dupa parerea mea este o solutie eleganta la problemele anvelopelor vechi, dar nu inca la problemele de CO2.


La capitolul CO2 este chiar mai rău decât nimic, din moment ce anvelopele au fost „sechestrate” din petrol CO2... exact ca plasticele.

Dar, așa cum am spus ieri: nu trebuie să ne limităm la CO2, este prea ușor și limitativ...
https://www.econologie.com/forums/le-dossier ... t4996.html
0 x

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 44