Reciclarea aeronavelor

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
mariep31
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/03/09, 18:58

Reciclarea aeronavelor




de mariep31 » 12/03/09, 19:04

Salut tuturor și vă mulțumesc anticipat celor care îmi vor răspunde ...

Am vrut să știu că este diferența dintre site-ul tarbes și cel al chateauroux în ceea ce privește reciclarea aeronavelor? 2 au început cu toții activitatea sau este încă experimentală ???

există o mulțime de informații pe internet și o mulțime de site-uri se contrazic ...

Mi s-a spus că Chateauroux a dezmembrat doar, totuși, o serie de articole susțin că fac și reciclare !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/03/09, 21:19

: Arrow: bonjour mariep31 și bine ați venit. :D

Aveți legături cu privire la aceste informații. :?:
Nu știu deloc cum se întâmplă în Franța.
Am auzit că în SUA, reciclarea va fi mult mai avansată, deoarece se referă la cantități foarte mari de aeronave civile și militare.
Acest lucru a făcut posibilă dezvoltarea proceselor rentabile din punct de vedere economic ...
0 x
mariep31
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/03/09, 18:58




de mariep31 » 12/03/09, 22:35

salut citro și mulțumesc pentru bun venit;)

în mod ciudat, nu am auzit niciodată de reciclarea aeronavelor în SUA, dimpotrivă, sunt selectate pentru „cimitirele lor de avioane”.
după aceea, eu nu sunt un expert în această privință (de aici și venirea mea pe acest site) și ai putea avea dreptate!

Cred că siturile de reciclare a aeronavelor din Franța sunt unice și că este o „piață” complet nouă, în plină expansiune.

pentru Franța, un site din Tarbes are grijă de demontarea și reciclarea avioanelor (proiectul PAMELA al aeronavei Airbus și Tarmac), iar aeroportul din Chateauroux demontează de asemenea (și în ceea ce privește reciclarea, I nu stiu)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/03/09, 22:45

: Arrow: Da, cred că cimitirele lor cu avioane sunt în deșertul Nevada, cred. Acest loc este renumit pentru umiditatea foarte scăzută, care împiedică oxidarea.
Acest lucru vă permite să ridicați piese folosite în stare bună, ca într-o rupere a mașinii ...

Cu toate acestea, avioanele conțin (conținut) cantități semnificative de materiale reciclabile de recuperat.
Nu este doar alumminiu, ci tot felul de metale și aliaje (beriliu, nichel, cadmiu ...) cu o anumită valoare ...
Inclusiv aurul, cupru ... utilizate în multe componente electrice sau electronice.
0 x
mariep31
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/03/09, 18:58




de mariep31 » 12/03/09, 22:52

ah bine.

în acest caz, diferența poate fi făcută în modul de a face.

spre deosebire de SUA cred, de la demontare la reciclare, totul se face pe același site, în conformitate cu standardele de mediu foarte stricte.
brusc, poate exista un risc mai mic de trafic de piese de schimb.

aceasta este probabil toată noutatea;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/03/09, 23:08

: Arrow: Eu, constat că „traficul” de piese de schimb este, de asemenea, reciclat ... Și chiar, reciclare FOARTE ecologică.
8)

Practicarea acestui tip de reciclare pentru vehiculele mele și multe alte lucruri îmi oferă o mare satisfacție. În plus, este economic.
8)
0 x
vincent1606
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 07/01/08, 13:25




de vincent1606 » 13/03/09, 10:30

Celulele avionului sunt reciclate în jante auto (Toyota ar fi inventat un proces)
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 13/03/09, 16:06

bonjour

în mod ciudat, nu am auzit niciodată de reciclarea aeronavelor în SUA, dimpotrivă, sunt selectate pentru „cimitirele lor de avioane”.
după aceea, eu nu sunt un expert în această privință (de aici vin și eu pe acest site) și ai putea avea dreptate



Uneori mi se pare ciudat că anumite rapoarte disponibile în limba franceză nu sunt difuzate pe TV5? Jurnaliștii vă arată ce vor și deseori ce vor să audă oamenii. Pe canalele private, uneori, rapoartele sunt mai interesante decât canalele guvernamentale. Nu trebuie să sporească mândria națională.
Exemplu rar auzim în mass-media ce se întâmplă în Suedia sau Finlanda, de ce?

Este uimitor că nu ai văzut raportul despre reciclarea avionului în SUA pe care l-a petrecut acum câteva luni la televizor în franceză.
majoritatea avioanelor civile este decarassată cu echipamente mari, mai întâi scapă de reactoare, apoi scaunele și materialele de izolație, cablurile electrice și structura și descarcă un avion complet într-o singură zi.

aluminiul modelului 2024 T3 este topit în lingou, piesele motorului din aliaj special de oțel, precum și oțelul pentru aterizare 4130 și trimis la oțelărie.
Nu uitați că aliajul de aluminiu 2024 T3 sau 7075 T6 costă de 4 ori mai mult decât prețul aluminiului standard.
Ovăzul vechi este condamnat din cauza consumului lor și au cicluri limitate de presurizare și depresurizare, ceea ce slăbește structura fuselajului.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 13/03/09, 18:25

: Mrgreen: Mulțumesc André. : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 13/03/09, 19:22

salut citro
citro a scris:: arrow: Eu, constat că „traficul” pieselor de schimb este de asemenea reciclat ... Și chiar reciclare FOARTE ecologică.
8)

Este posibil ca cuvântul „trafic” să nu fie adecvat în Franța, dar în unele țări este un pic tremurând ....

Recuperarea multor metale mai mult sau mai puțin exotice și de calitate excelentă ... Super! În sfârșit .... există, de asemenea, contragreutări Uraniu în aripi, de exemplu .... trebuie să știi ce recuperezi ...: Evil:

Pentru recuperarea pieselor sub formă de piese care urmează să fie reduse în alt zinc ... Atenție:

Pentru o mare majoritate a pieselor „esențiale” complexe și / sau de siguranță, există limite de viață ... și recuperarea și reasamblarea acestora fără a avea acces la această informație de viață limită ... transformă un zing în sicriu zburător .... :şoc: : Evil:

În aviație și în ceea ce privește serviciile de întreținere, au învățat să schimbe un anumit număr de piese pentru o lungă perioadă de timp pentru a limita costurile, nu există doar contra, și de obicei avioanele pe care le trimitem rupturile sunt o colecție obraznică de piese la sfârșitul potențialului.
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 66