Reciclarea sticlelor de plastic PET în panouri solare termice

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Reciclarea sticlelor de plastic PET în panouri solare termice




de Christophe » 26/03/16, 14:56

O idee interesantă: reutilizați sticlele PET vechi în panouri solare termice:

https://www.youtube.com/watch?v=ehDgXrpRlTU

Dezavantaj: presiunea va fi neapărat limitată și ce zici de durabilitate?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Reciclarea sticlelor de plastic din PVC în panoul solar termic




de chatelot16 » 26/03/16, 19:11

Mai întâi, nu mai găsim sticle din pvc: era vechea sticlă de apă minerală, cea care a devenit rapid fragilă la soare ... din fericire acum toate sticlele sunt în PET cu o durată de valabilitate destul de lungă la soare.

în al doilea rând, nu înțeleg cum funcționează senzorul său: dacă sticlele sunt pur și simplu umplute cu apă limpede, soarele va trece fără să se încălzească prea mult
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Reciclarea sticlelor de plastic din PVC în panoul solar termic




de chatelot16 » 26/03/16, 19:56

nu, sticlele nu sunt umplute cu apă, ele servesc doar ca pahar: în interior este o țeavă, în ce?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Reciclarea sticlelor de plastic din PVC în panoul solar termic




de Ahmed » 26/03/16, 20:55

Trebuie să fie o țeavă de tip „socarex” neagră, care este conectată la fiecare tee de intrare / ieșire a mini-tunelurilor formate din aceste stive de sticle ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Reciclarea sticlelor de plastic din PVC în panoul solar termic




de Christophe » 27/03/16, 13:39

chatelot16 a scris:Mai întâi, nu mai găsim sticle din pvc: era vechea sticlă de apă minerală, cea care a devenit rapid fragilă la soare ... din fericire acum toate sticlele sunt în PET cu o durată de valabilitate destul de lungă la soare.


Desigur ... alunecă, nu știu de ce am scris PVC în loc de PET, poate din cauza țevilor din PVC din videoclip?
Pe scurt am corectat titlul!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Reciclarea sticlelor de plastic din PVC în panoul solar termic




de Grelinette » 27/03/16, 13:50

Prin urmare, sticlele servesc ca un fel de mini sera în jurul conductei în care apa este încălzită și circulă.

Din punct de vedere tehnic, forma cilindrică a sticlelor oferă un avantaj în ceea ce privește încălzirea, în comparație, de exemplu, cu o fereastră simplă de sticlă sau pvc care acoperă conducta?

Mi-am imaginat realizarea unui sistem similar folosind ferestre mari reformate (deci și reciclare) pentru a acoperi conducta de transfer de căldură de tip PE înfășurată în spirală sau realizarea unei bobine pe o placă neagră.

Crezi că este mai bine sau mai puțin bine? ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Reciclarea sticlelor de plastic din PVC în panoul solar termic




de Christophe » 27/03/16, 14:08

grelinette a scris:Din punct de vedere tehnic, forma cilindrică a sticlelor oferă un avantaj în ceea ce privește încălzirea, în comparație, de exemplu, cu o fereastră simplă de sticlă sau pvc care acoperă conducta?


1) Fără PVC cu energie solară: este distrus în UV așa cum am spus mai sus (îmi pare rău că m-am înșelat în titlul subiectului ...), materialele plastice rezistente la UV sunt PET și Policarbonat, este în afară de aceasta din urmă, pe care o găsești în versiunea plană pentru acoperișul verandelor sau serelor în hard.

Uită-te la sera pe care am renovat-o acum câțiva ani: renovare-lucrare-imobiliară / renovare-seră-noastră-cu-plăci-pvc-ondulate-t7461.html

Foile ondulate originale erau din PVC (poate cele moderne au aditivi pentru a le face mai rezistente, dar acestea, vechi de 30 de ani, erau șterse și foarte fragile), am pus cadre de recuperare și acoperiș în policarbonat ...

2) Utilizarea sticlelor se alătură principiului senzorilor de vid, deci da, există un avantaj fizic, cu condiția să aibă o suprafață reflectorizantă în spatele sticlelor, vezi schema mică a acestui mesaj: solar-termic / alege-plat-colectoare-solare-sau-tuburi-vid-t4998-90.html # p300712

Aici s-a făcut o lungă dezbatere între cele două tipuri de panouri: solar-termic / alege-plat-colectoare-solare-sau-tuburi-vid-t4998.html

3) Și tocmai am văzut că există deja un subiect despre colectoarele solare în sticle de plastic: solar-termic / solar-termic-colector-în-sticle-de-plastic-t9223.html complementar cu acesta deci ...
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Reciclarea sticlelor din plastic PET în panoul solar termic




de Ahmed » 27/03/16, 14:13

Este mai mult despre reutilizare decât reciclare așa cum o înțelegem acum ...
Cred că o vitrare plană va fi mai eficientă decât această placare cilindrică (mai puține pierderi), dar în exemplul videoclipului, acestea sunt materiale disponibile la nivel local și care funcționează sub latitudini mai generoase din punct de vedere al soarelui .

Ca răspuns la postarea de Christophe trimise în timpul redactării acestuia:
Tuburile de vid, datorită acestei configurații sofisticate rezolvă problema izolației; în plus, obțin performanțe bune datorită reflectoarelor din spate foarte specifice, deci nu este comparabil cu un design clasic și simplu cu ecran plat.
Dernière édition alin Ahmed 27 / 03 / 16, 14: 20, editate 1 ori.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Reciclarea sticlelor de plastic din PVC în panoul solar termic




de Christophe » 27/03/16, 14:17

grelinette a scris:Mi-am imaginat realizarea unui sistem similar folosind ferestre mari reformate (deci și reciclare) pentru a acoperi conducta de transfer de căldură de tip PE înfășurată în spirală sau realizarea unei bobine pe o placă neagră.

Crezi că este mai bine sau mai puțin bine? ...


În ceea ce privește energia solară, am susținut întotdeauna (și cred că am dreptate ...) următoarele: favorizează suprafața față de randament!

Pentru același cost (uman și financiar), dacă puteți face de două ori mai degrabă decât cea mai bună rentabilitate, trebuie să alegeți zona!

Deoarece 2 m² de panouri solare „de bază” cu o eficiență de 60% (rare sunt panourile vitrate care au o eficiență sub 60%) vor furniza mai multă energie (pe parcursul anului) decât 1m² de tuburi de vid la 90% Randament ..

Evident, depinde și de context (suprafața instalabilă, materialele disponibile, designul dorit ...) ...

ps: unii folosesc radiatoare vechi din aluminiu vopsite în negru și tăiate în 2 transversal ... aceasta este o metodă bună de recuperare
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Reciclarea sticlelor din plastic PET în panoul solar termic




de chatelot16 » 27/03/16, 14:27

acest tip de senzor are un avantaj în țările fierbinți: cu țevile orientate nord-sud, puterea este constantă toată ziua: suprafața de colectare este suprafața țevilor, deci aceeași toată ziua

acest sistem este mai puțin bun decât un senzor plat dacă suntem în căutarea unei performanțe maxime, dar putem evita supraîncălzirea la prânz și să distribuim mai bine puterea pe tot parcursul zilei
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 91