Reciclați capsula Tassimo, compotul de gumă, instrumentul de scris

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
VillagePilot
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 05/06/15, 09:07

Reciclați capsula Tassimo, compotul de gumă, instrumentul de scris




de VillagePilot » 05/06/15, 09:09

bonjour,

Cunoști proiectul Terracycle?

Scopul acestui proiect este de a colecta gratuit anumite tipuri de deșeuri (exemplu: capsule Tassimo, instrumente de scris și sticle de compot). Acestea sunt apoi trimise de Terracycle către canalele de reciclare. Pe lângă impactul asupra mediului, aceste colecții oferă și sprijin financiar pentru o asociație.

Punctele de colectare sunt disponibile în toată Franța, iar colecțiile fac posibilă colectarea punctelor care sunt apoi transformate în donații pentru asociații.

Sunt voluntar într-o asociație din Lyon, am început să înființăm aceste colecții.

Am vrut să vă împărtășesc acest serviciu gratuit și dacă doriți informații despre colecțiile asociației mele, mă puteți contacta prin mesaj privat.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13716
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1525
A lua legatura cu:




de izentrop » 05/06/15, 09:57

Nu ar fi acesta un mod de legitimare a deșeurilor, vânzarea de produse neesențiale, lăudate de reclame și de a conduce industria capitalistă?

Nu este primul pas pentru a începe prin a nu cumpăra aceste produse poluante?
Cu o presă franceză, prepar cafeaua la fel de bună ca și cu un tassimo care generează mult mai multe deșeuri.

Eco-capitalism, matrice a viitorului model economic?
Pe ce trăiește compania Terracycle?
0 x
VillagePilot
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 05/06/15, 09:07




de VillagePilot » 05/06/15, 10:13

Este posibil să nu fiți de acord cu comercializarea cafetierelor Tassimo, este dreptul dvs.

Dar de ce să ne concentrăm doar asupra acestor deșeuri? Instrumentele de scris sunt, de asemenea, afectate și sunt folosite acum de toată lumea, iar Terracycle reciclează și alte deșeuri pe care nu le-am enumerat aici. Vă invit să mergeți să vedeți site-ul lor.

Toate aceste deșeuri există astăzi și noi, o asociație care încearcă să ajute copiii, am găsit acest proiect interesant care ne permite să colectăm donații.

Desigur, ar trebui să lucrăm la sursă, dar cred că reciclarea acestor deșeuri este mai bună decât a nu face nimic
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 124