Recuperare: frigider transformat în pompă de căldură?

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
patrice1964
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 09/01/08, 11:27

Recuperare: frigider transformat în pompă de căldură?




de patrice1964 » 09/01/08, 11:41

bonjour,
Îmi înlocuiesc frigiderul cu un model nou, pentru cel vechi, există revânzare ... bofff ... punctul de colectare sau o idee DIY pentru ceea ce rămâne o pompă de căldură cu o putere cu siguranță modestă.
Pe scurt, caut o idee DIY, un hobby pentru acest material vechi, dar încă funcțional.

Vă mulțumim pentru idei și sugestii

La mulți ani tuturor, Patrice
0 x
Patrice
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 09/01/08, 11:58

Mmmm, ideea poate părea interesantă din punct de vedere tehnologic, dar există o treabă de a o adapta și nu știu dacă este fezabilă din punct de vedere tehnic.

Pitmix dacă vedeți acest mesaj, care este COP pe partea fierbinte a unui frigider?
(clasele mele sunt prea departe!)

Mut subiectul la „Reciclare directă"
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Willaupuis
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 02/08/05, 22:03
Locul de amplasare: regiunea turnai




de Willaupuis » 09/01/08, 19:16

salut patrice ,,,

în orașul peruwelz de lângă casa mea există o companie a cărei adresă de internet este:
http://www.eurosolarenergie.net/index.p ... &Itemid=33


el construiește ceea ce el numește panouri termodinamice, am fost să le văd în decembrie pentru fotovoltaice și nu am putut rezista tentației și nici a reprezentantului de a-mi arăta sistemul său ,,, de fapt, trimite un gaz pentru a se decomprima sub formă gazoasă la aproximativ -10 ° C într-un evaporator din exteriorul clădirii (este o placă de metal negru în care s-au turnat sau s-au format aproximativ 35m de țeavă dacă îmi amintesc bine) sau este încălzită de aerul exterior mai mult soarele atunci când este ceva, apoi îl comprimă și recuperează caloriile, conform acestora este un sistem mai eficient deoarece nu are nevoie de soare ,,, dar fără soare și prin temperatura negativă mai mică de -5 ° performanța este foarte scăzută până la aproape zero, desigur, există consumul de energie al compresorului, dar nu am cifre, nu am săpat mai mult în întrebare. (sistem care nu beneficiază de prime pentru încălzitoarele solare de apă)

dar să spunem că cu materialul din frigiderul pe care l-ați colectat ați putea construi cu aceeași idee cred că ...

dacă aveți întrebări specifice, aș putea merge să le văd pentru dvs.
0 x
dacă toată lumea este de aceeași părere, este pentru că oamenii nu cred
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 10/01/08, 07:01

bonjour

Principiul descris în această pagină este cel al unei pompe de căldură aer-apă cuplată la o suprafață similară cu un panou solar termic, dar fără izolație pentru a schimba în mod corespunzător căldura în cazul temperaturii aerul este mai interesant

Când să realizăm același principiu în auto-construcție, este altceva
În primul rând, în frigiderele vechi, gazul utilizat nu este neutru (freon), deci nu se pune problema deschiderii circuitului :se încrunta:
În al doilea rând, temperatura de funcționare a compresorului și a gazului nu este aceeași în cazul unui frigider și a unei pompe de căldură, de unde un risc de distrugere prematură. :strigăt:

Puteți face întotdeauna testul plasând o găleată de apă călduță în compartimentul frigiderului, să zicem 20 ° C și măsurând răcirea acestuia în funcție de puterea electrică consumată, acest lucru va da o idee despre performanță.

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 10/01/08, 07:25

În orice caz, conceptul este interesant, nu știam că există într-o soluție gata pregătită

Vă mulțumim pentru acest link Willaupiuis, aveți un cod de preț al sistemului lor?

Mai ales nici un cuvânt pentru Christophe, el nu-i place PAC : Mrgreen:

PS: Willaupuis, unde ești cu turbina eoliană?

A+
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 10/01/08, 10:03

pentru pompe de căldură electrice:

nu sunt doar compresoare electrice în viață, există și mecanici!

primele frigidere, compresoare de aer ... acestea pot fi acționate cu o mișcare mecanică (eoliană, hidraulică, ...).

Mă gândesc în special la compresoarele de aer condiționat din mașini! :D

după ce trebuie să văd puterea disponibilă ...
0 x
patrice1964
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 09/01/08, 11:27




de patrice1964 » 10/01/08, 11:33

bonjour,
Nu v-ați conectat de ieri ... vă mulțumesc tuturor pentru idei / răspunsuri. Vă asigur, pentru mine, este mai mult să căutați o idee DIY și departe de mine ideea de a deschide circuitul, care ar face inoperant să nu mai vorbim de problemele de poluare legate de gaz!
Înțeleg principiul termopanului, este într-adevăr o pompă de căldură care, pe lângă faptul că ia câțiva jouli în aerul ambiant, profită de surplusul disponibil de radiații în zilele însorite, putem spune că este un panou solar extragerea termică sau termică este asistată de o pompă de căldură. Bine, săpat, dar este adevărat că este necesar să se verifice compatibilitatea temperaturilor ciclului cu cele acceptabile pentru un fluid frigorific.

Mulțumesc tuturor, Patrice
0 x
Patrice
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 10/01/08, 12:09

salut, pentru circuitul compresorului auto, dacă nu există riscul de îngheț, putem folosi chiar apă ...
tot circuitul poate fi recuperat pe o mașină, există radiator, ventilator, supapă de expansiune etc.
Totuși, trebuie să aduceți multă putere la compresorul mașinii pentru a-l opera, chiar și cu un motor electric ...
antigel în cazul în care există riscul de îngheț, fluid de transfer de căldură, cum ar fi încălzitorul solar de apă termică
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Willaupuis
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 83
Înregistrare: 02/08/05, 22:03
Locul de amplasare: regiunea turnai




de Willaupuis » 10/01/08, 17:28

looping a scris:În orice caz, conceptul este interesant, nu știam că există într-o soluție gata pregătită

Vă mulțumim pentru acest link Willaupiuis, aveți un cod de preț al sistemului lor?

Mai ales nici un cuvânt pentru Christophe, el nu-i place PAC : Mrgreen:

PS: Willaupuis, unde ești cu turbina eoliană?

A+


pentru preț cred că pentru o instalare completă cu cazanul de 150 litri, trebuie să fie dacă memoria mea mă servește corect în cei 3000 de euro, dar trebuie să o verific și fără prime pentru moment,

ps: pentru turbina mea eoliană se întoarce : Cheesy: dar încă nu am primit invertorul, așa că pentru moment produce apă fierbinte și l-am conectat la un convector modificat, dar nu pot măsura kw-ul produs pentru moment, este în curând ( Sper) vezi blogul meu
0 x
dacă toată lumea este de aceeași părere, este pentru că oamenii nu cred
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 11/01/08, 07:01

bonjour

Vă mulțumim pentru informații

Ce este păcat de sistem este că gazul circulă în panourile schimbătorului de căldură
Este de preferat ca gazul să rămână în grup și să aibă două schimbătoare interne pentru un lichid de transfer de căldură: unul pentru circulația apei provenite din sursa de căldură (aici sunt panourile) și unul pentru apă produs la cald

Alte avantaje: fiabilitate, circuitul de gaz nefiind niciodată deschis și puteți dimensiona circuitul senzorului după cum doriți, puteți vedea sursa variază (solar, bine, geotermic, aerotermic, tampon etc.) și alegeți cel mai favorabil în funcție de temperatură și / sau de soarele zilei, folosind supape

A+
0 x

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 161