Sortare selectivă: evoluția greutății deșeurilor din 2004

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Sortare selectivă: evoluția greutății deșeurilor din 2004




de Christophe » 15/12/08, 11:53

Continuarea acestui subiect https://www.econologie.com/forums/tri-select ... t6547.html și măsurătorile și citirile efectuate de A2E din 2004, am putut desena câteva curbe foarte interesante asupra deșeurilor menajere. A2E mă corectează dacă spun prostii.

A) Acestea sunt declarații lunare ale greutății deșeurilor clasificate după tipul de deșeuri conform acestei clasificări:

- materiale plastice
- Ziare-Carton
- ochelari
- Metale
- Compostarea
- DEEE
- Incinerarea casei
- Publicitate
- Alte deșeuri

B) Se referă în medie la o familie de 3 adulți.

C) Sondaje efectuate între octombrie 2004 și octombrie 2008, adică pe parcursul a 4 ani întregi.

Pentru fiecare curbă am trasat curba de corelație liniară (= dreaptă). Coeficientul din fața lui x crește (dacă coef. Pozitiv) sau scade (dacă coef. Negativ) pe lună în volumul de deșeuri. Exemplu pentru plastic (roz) avem un coef. de la 0.06. Aceasta înseamnă că între 2004 și 2008, în medie, au existat 60 de grame de deșeuri de plastic mai mult pe lună.

Sau o creștere de 60 * 12 * 4 = 2.8 kg / lună pe parcursul a 4 ani ...

D) Locuința A2E este totuși deosebit de curată, deoarece deșeurile medii pe franceză sunt de 360 ​​kg / an. Gospodăria A2E fiind de 530 kg / an pe parcursul celor 4 ani sau 530/3 = 177 kg / locuitor.an sau cu 51% mai puțin decât media națională, inclusiv compostarea!

E) Vârful WEEE din iulie 2008 corespunde schimbării: 1 mașină de spălat + 1 TV + 1 monitor PC (ai fi prins fulgerul A2E?)

Sa mergem!

I) volum pe an:

Imagine
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 15/12/08, 12:14

Și iată curbele de evoluție, deșeuri cu deșeuri cu același cod de culoare ca și diagrama anterioară.

II) Deșeuri de plastic

Imagine

Creștere de 60 de grame pe lună sau + 2.8 kg / lună pe parcursul a 4 ani.

III) Lucrări și ziare

Imagine

Creștere de 30 de grame pe lună sau + 1.4 kg / lună pe parcursul a 4 ani.
Dernière édition alin Christophe 15 / 12 / 08, 12: 24, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 15/12/08, 12:20

IV) Sticlă

Imagine

Creștere de 10 de grame pe lună sau + 0.48 kg / lună pe parcursul a 4 ani.

V) Metale

Imagine

Reducere de 50 de grame pe lună, adică - 2.4 kg / lună pe 4 ani.
Probabil pentru „beneficiul” materialelor plastice.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 15/12/08, 12:36

VI) Deșeuri compostabile (și compostate)

Imagine

Reducere de 20 de grame pe lună, adică - 0,96 kg / lună pe 4 ani.

Scăderea indică:
a) mai puțină risipă de alimente?
b) mai puțini oameni acasă acoperiți, așadar?

VII) DEEE (echipamente, deșeuri electrice și electronice)

Imagine

Pentru această curbă, nu am trasat curba de tendință, deoarece nu este foarte semnificativă având în vedere cele câteva puncte de măsurare și vârful din iulie 2008 corespunzător schimbării: unei mașini de spălat, a unui televizor și un monitor pentru computer.

Cele mai mici „vârfuri” anuale corespund cu sfârșitul anului în fiecare an, așa că cred că acestea sunt „cadouri de Crăciun” care au înlocuit hardware-ul vechi?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 15/12/08, 13:09

VIII) „incinerarea casei” (A2E va explica mai detaliat ce este)

Imagine

IX) Reclame

Imagine

Publicitatea este cea mai puternică creștere, cu 90 de grame mai mult pe lună pe parcursul a 4 ani! Prin urmare, în acești 4 ani primim cu 4.32 kg mai mult pe lună !!

Acest lucru este tipic societății actuale de SUB-CONSUM.

Ar fi interesant să vedem cum evoluează acest lucru odată cu criza. A2E continuă bine STP pentru a lua citirile! :)

Ultima categorie „alte deșeuri” nu este suficient de semnificativă pentru a trasa o curbă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 15/12/08, 14:05

Și iată 2 ultime curbe privind evoluția deșeurilor totale (nu în direcția corectă, în ciuda așa-numitului „efort al societății de a reduce deșeurile”).

Imagine

Vârful WEEE din iulie 2008 înșeală puțin tendința, așa că am șters-o pentru a pune o valoare medie:

Imagine

Câteva analize:

a) Fără surpriză cele mai multe luni murdar sunt situate la sfârșitul anului: noiembrie și decembrie. Cu vârful întotdeauna în noiembrie. Motive? Publicitate excesivă, cadouri, mese ... Pe de altă parte, dacă mă așteptam, nu credeam că va dubla volumul lunar de deșeuri, de la 35 kg / lună mergem la 70 kg / lună.

Dimpotrivă, luna ianuarie este cea mai „curată” lună, cu atât mai bine lasă puțin răgaz pentru colecționarii de gunoi ... și pentru planetă după euforia de la sfârșitul anului ...

b) Tendința deșeurilor este „în mod clar” în creștere, iar accentul pe A2E este clar sub media națională. Cu toate acestea, el face „eforturi” (ei bine, ceea ce majoritatea oamenilor numesc efort, eu numesc asta bun simț).

Motiv? Creștere, consum excesiv, hipermaketing ...

Abia aștept să văd cum va afecta actuala „așa-numită” criză volumul deșeurilor ... dacă nu scade, NU există criză ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79326
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 15/12/08, 14:36

Și puțin pentru drum:

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 15/12/08, 19:08

Bună treabă Christophe și mulțumesc lui A2E pentru declarațiile sale!

Remarcăm că, în ciuda eforturilor pe care noi, indivizii, le putem face, este dificil să vedem că deșeurile noastre „ouă de cuib” scad.
Poate că cel mai bine ar fi să returnăm deșeurile „nejustificate” celor care le produc ...

Acum, rămâne de văzut fezabilitatea acestei idei !!!
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
swift2540
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 383
Înregistrare: 04/08/08, 00:48
Locul de amplasare: Liege
x 1




de swift2540 » 15/12/08, 21:03

Gregconstruct a scris:Poate că cel mai bine ar fi să returnăm deșeurile „nejustificate” celor care le produc ...
Acum, rămâne de văzut fezabilitatea acestei idei !!!

: Idee: Greș ușor:
Anul trecut, am colectat plicurile „poștale plătite de destinatar. (Ofertă de credit, vpc, reviste ...)
Într-o după-amiază putredă, am deschis cutiei „hârtie veche” copiilor cu instrucțiunea „trebuie să fie consecventă”.
Nu-ți spun fața bancherului când a văzut, tăiată religios de fiica mea, 3 barbii + o grămadă de accesorii cu mențiunea: ai fi de acord să-mi dai un mic împrumut de 544.89 €? Este pentru a cumpăra asta! : Cheesy:
Nu este necesar să specificați că toate expedierile au depășit 50 de grame, deci plătesc o suprataxă, desigur : Cheesy: : Cheesy:

Frumoasă lucrare Christophe
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 15/12/08, 21:12

Uimitor ideea ta rapidă2540

Tocmai am găsit o activitate pentru verișorii mei în timpul sărbătorilor de CrăciunImagine
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 126