Recuperarea deșeurilor verzi în scurtcircuit

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Recuperarea deșeurilor verzi în scurtcircuit




de Ahmed » 15/04/20, 09:49

Am ezitat cu privire la secțiunea corespunzătoare, dar am respins-o pe cea care se ocupă cu „dezvoltarea durabilă”, sunt atât de revoltat de acest oximoron ... :se încrunta:

Confinement necesită, profită de această ocazie pentru a vorbi puțin despre acest proiect, care ar trebui să se materializeze doar de îndată ce lucrurile se vor îmbunătăți ... Voi fi cu atât mai atent la comentarii și critici posibile că nimic nu este încă fixat în piatră.
Rezum ideea generală, fără a intra în considerațiile particulare care m-au dus la aceasta: colectarea deșeurilor verzi de către comunitățile locale și în special transportul costă o avere (din cauza densității scăzute a deșeurilor verzi, camionul transportă mai ales ... aer). Tratarea deșeurilor (zdrobire, compostare) este îngrijită gratuit de o companie care este livrată pe cheltuiala comunității, așa cum s-a specificat deja, ceea ce implică o lucrare de concentrare a deșeurilor, dispersată inițial, către un singur loc.
Dacă considerăm acum lucrurile dintr-un unghi pur funcțional, soluția actuală trece prin compostare, soluție care beneficiază de o imagine foarte pozitivă în opinia publică, dar care nu este totuși atât de virtuoasă. Într-adevăr, bacteriile termofile sunt responsabile de slujbă și asta cu eliberarea puternică de CO²: lucrează pentru a reduce materia organică din sol; Adică reducere, deoarece energia necesară fiind preluată din masa inițială, există o scădere puternică a volumului pentru a obține în final un reziduu, cu siguranță utilizabil, dar cu un interes agronomic modest. În plus, acest substrat va trebui să fie din nou dispersat printre grădinarii utilizatori ...

Sectorul pe care doresc să-l înființeze se desfășoară într-un mod radical diferit și își propune să recupereze deșeurile cât mai aproape de utilizatori. Colectarea deșeurilor se va face la nivelul municipalității, iar transformarea se va limita la zdrobire: astfel, utilizatorii vor putea, în funcție de nevoile lor, să plece cu zdrobite sau nu, iar cei care ar fi solicitanți de zdrobit fără a avea deșeuri și-ar putea găsi de asemenea fericire, desigur în limitele fluxurilor disponibile (un utilizator profesionist ar fi introdus în circuit pentru a netezi fluxurile).
Sunt conștient că succesul unui astfel de proiect se bazează pe de o parte pe o voință fermă din partea municipalității, un angajament puternic al personalului (care va trebui să fie instruit în mod corespunzător și să fie de asemenea apreciat) și pe de altă parte, despre implementarea unei adevărate pedagogii articulate în jurul mai multor axe pe care voi reveni mai târziu. Această pedagogie care este partea cea mai importantă și cea mai delicată de implementat va trebui să insiste mai ales pe aspectele practice și, prin urmare, pe aplicațiile multiple în mulcire, fără a uita anumite posibilități suplimentare (straturi fierbinți de primăvară, toalete uscate, gunoaie de animale ...) .
Din punct de vedere teoretic, care îmi este drag, există o migrare a unei soluții care externalizează atât transformarea în detrimentul actorilor terenului, cât și controlul care este delegat unui vorbitor extern și invizibil, pentru a merge. spre o recuperare locală a întregului proces într-un mod transparent și redirecționat în favoarea funcționării solului. Acest aspect trebuie să apară în filigran în întreaga comunicare, chiar dacă este probabil să fie mai dificil de comunicat la început ... Este posibil ca acest lucru să treacă printr-un accent pus pe diferența de evoluție a carbonului care , cu această abordare, este păstrat permanent în sol: știm că problema CO² nu lasă pe nimeni absolut indiferent ... Gestionarea apei cu perioade de secetă de vară ar fi, de asemenea, un punct de sprijin interesant, totul ca buruienile, ca o alternativă credibilă la buruieni chimici, evitând astfel nevoia de tăiere manuală.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2657

Re: Recuperarea deșeurilor verzi în scurtcircuite.




de sicetaitsimple » 15/04/20, 10:30

Înțeleg ideea generală, dar unele detalii practice mă scapă.
De exemplu:
- Am înțeles că pe un anumit teritoriu (un comcom, de exemplu?) Veți avea în loc de un punct de tratament mai multe dintre acestea. Dar colectarea ar fi efectuată întotdeauna la nivel central, de către o companie de colectare?
- fiecare dintre aceste puncte (mai mici) de tratament ar fi echipat cu un concasor sau un concasor mobil?
- cum ar fi depozitat materialul sol, în ciuda a tot ceea ce este necesar?
- cum ar fi „livrat” materialul mărunțit, cu excepția profesioniștilor echipați care ar veni să-l colecteze la fața locului?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13692
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Recuperarea deșeurilor verzi în scurtcircuite.




de izentrop » 15/04/20, 10:55

În orașul meu există o incintă rezervată pentru asta. Inițial, a fost utilizat în mai multe municipalități, iar transportul către centrul de reciclare a fost plătit de com de com.

În ultimii ani, acest transport a fost retrogradat în municipalitate. A apărut întrebarea dacă am continuat sau nu. Mi-am propus achiziționarea unui tocător bun gestionat la rândul său de voluntari, cu distribuirea produsului mărunțit către cine și-l oferise ... Este soluția de a plăti un transportator care are a fost păstrat. prin urmare, incinta este blocată cu un lacat și rezervată persoanelor din municipalitate.

+ buldoexcavatorul pentru încărcare, salut amprenta de carbon.

Este absurd, dar trebuie să înțelegem și responsabilitatea suplimentară care se încadrează pe umerii primarului, cu siguranță există și o problemă de asigurare și riscul de vătămare.

Va trebui să așteptăm petrolul scump înainte să devină posibil financiar și în mintea oamenilor. Este ca și toaletele uscate.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Recuperarea deșeurilor verzi în scurtcircuite.




de Ahmed » 15/04/20, 11:45

Era simplu, adresați mai multe întrebări relevante:
- Am înțeles că pe un anumit teritoriu (un comcom, de exemplu?) Veți avea în loc de un punct de tratament mai multe dintre acestea. Dar colectarea ar fi efectuată întotdeauna la nivel central, de către o companie de colectare?

În primul rând, aveți dreptate: pentru moment va fi pe teritoriul municipalității vecine, care are 450 de locuitori: este mai bine să începeți pe un perimetru redus înainte de a vedea mai mari, ... dacă afinitățile ... : Wink:
Pe cea de-a doua, nu este planificată nicio colectare: utilizatorii își vor aduce deșeurile cu remorca (sau alta) și vor pleca în același mod *.
- fiecare dintre aceste puncte (mai mici) de tratament ar fi echipat cu un concasor sau un concasor mobil?

Da, un tocător mobil care ar putea fi mutat și pentru a trata volume mari ocazionale pe site (împotriva participării, în acest caz).
- cum ar fi depozitat materialul sol, în ciuda a tot ceea ce este necesar?

Ar trebui luată în considerare o mică depozitare temporară pentru tamponarea fluxurilor și acesta este cel mai delicat punct de vedere tehnic, deoarece fermentarea trebuie evitată pe cât posibil. Profesionistul în grădinărit va servi tocmai pentru a evita aceste depozite prea prelungite prin „netezirea fluxului”.
- cum ar fi „livrat” materialul mărunțit, cu excepția profesioniștilor echipați care ar veni să-l colecteze la fața locului?

Am răspuns la această întrebare de mai sus (a se vedea *).

Da, Izentrop, într-adevăr, este o problemă de responsabilitate suplimentară, deoarece din punct de vedere al implementării nu schimbă nimic, deoarece este susținut de o echipă din afară. Așa cum am scris, este nevoie de o municipalitate care a dobândit această abordare pentru a începe procesul, apoi datorită virtuților memeticii (adică de a enerva Tip! : Lol: ), lucrurile ar trebui să evolueze mai ușor.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2657

Re: Recuperarea deșeurilor verzi în scurtcircuite.




de sicetaitsimple » 15/04/20, 12:29

Ahmed a scris:În primul rând, aveți dreptate: pentru moment va fi pe teritoriul municipalității vecine, care are 450 de locuitori: este mai bine să începeți pe un perimetru redus înainte de a vedea mai mari, ... dacă afinitățile ... : Wink:
Pe cea de-a doua, nu este planificată nicio colectare: utilizatorii își vor aduce deșeurile cu remorca (sau alta) și vor pleca în același mod *.


Cred că întrebarea este acolo. Pe un orășel care vrea să-l joace „personal” (nimic peiorativ, doar faptul de a spune că vrea să-și gestioneze singuri deșeurile verzi), poate funcționează? Mă îndoiesc puțin, dar de ce nu. Dar când vă extindeți la mai multe municipalități, devine mai puțin evident, mai sunt „economii de scară” de împărțit, indiferent de procesul de tratament ales (compostare vs măcinare) care pentru mine este „secundar” în afaceri , cel puțin văzut din municipalitate pentru care este mai presus de toate o taxă.
Recunosc că nu am idee: care este tonajul anual de deșeuri verzi care trebuie tratate (care nu sunt deja folosite direct de locuitorii săi) într-un oraș mic de 450 de locuitori din mediul rural?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Recuperarea deșeurilor verzi în scurtcircuite




de Christophe » 15/04/20, 12:34

Am citit doar titlul: răspunsul nu este evident?

Reciclarea deșeurilor verzi într-un scurtcircuit este compostarea ... directă (la poalele plantelor) așa cum recomandă Didier! : Cheesy:

Putem încerca lucruri mai complexe, cum ar fi digestia anaerobă, dar avem nevoie de aporturi semnificative pentru a spera rentabilitatea economică (dar acest calcul și mentalitățile noastre * se pot schimba curând, mulțumesc Coronavirus !!) ...

* unii sunt înaintea ei! : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Recuperarea deșeurilor verzi în scurtcircuite




de GuyGadebois » 15/04/20, 12:46

Christophe a scris:J
* unii sunt înaintea ei! : Cheesy:

De fapt:
https://www.novethic.fr/actualite/energ ... 46148.html
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9803
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2657

Re: Recuperarea deșeurilor verzi în scurtcircuite




de sicetaitsimple » 15/04/20, 12:49

Ahmed vorbește (în esență) de deșeuri lemnoase, care nu pot fi reutilizate în digestia anaerobă.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Re: Recuperarea deșeurilor verzi în scurtcircuite




de Christophe » 15/04/20, 12:56

GuyGadebois a scris:
Christophe a scris:J
* unii sunt înaintea ei! : Cheesy:

De fapt:
https://www.novethic.fr/actualite/energ ... 46148.html


Vorbeam despre mentalitatea tipului! : Cheesy:

Subiectul digestiei microeriene (nano?) A fost discutat de nenumărate ori despre acest lucru forum:

energii regenerabile / auto-construcție-a-familiei-metanizator-t9028.html

self-build-and-DIY / methanization-at-home-t6934.html

energii regenerabile / unele cifre on-the-methanization-t11627.html

energii regenerabile / cât de mult-biogaz-produs-1-m3-de-deșeuri-cel puțin-la-cel mai mult-t11217.html

biocombustibili / fabricare-câine-cocoș-biogaz-și-alt-ghid-rămâne-t10761.html

Este suficient să cunoaștem puterea metanogenă pentru a vedea limitele micro-metanizării: energii regenerabile / biogaz-methanization-și-putere-metanogene-t2338.html

Citez eu însumi:

Christophe a scris:Prin aproximare și pentru a avea o ordine de valoare, prin urmare, este nevoie de 20 kg de material (la 50% lichid) pentru a face 1L de combustibil.


Deci avem un raport masic de 20 / 0.84 = 23.80 kg per kg de combustibil ...

Și pentru a face echivalentul a 1000 L anual ... Sunt necesare, așadar, 20 tone în ordinea mărimii ... Puține grădini pot produce la fel de multă biomasă ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Paul72
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 684
Înregistrare: 12/02/20, 18:29
Locul de amplasare: Sarthe
x 139

Re: Recuperarea deșeurilor verzi în scurtcircuite




de Paul72 » 15/04/20, 13:41

Bună Ahmed, aș putea spune ceva stupid, dar de ce să nu iei în considerare să valorizezi produsele mărunțite sub forma unei grădini de legume comunale? Ar trebui să existe cel puțin două parcele, care să alterneze în fiecare an cea care este modificată și cea care este cultivată. Fără sădire, fără fertilizare sau udare și un sol care va deveni productiv pentru nevoile unei școli sau pentru cei mai defavorizați, sărbători municipale etc ...
0 x
Sunt alergic la idioți: uneori chiar am tuse.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 57