Cumpărarea franceză: made in France, o soluție la criză?

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Cumpărarea franceză: made in France, o soluție la criză?




de Christophe » 12/12/11, 11:09

Principiul economiei susține, știți, achiziția "cât mai" locală posibil. Acest lucru se referă în mod evident și la producție ...

Concret, să trecem la cumpărarea „orientată” și la yapluka: anul acesta, de exemplu, am decis să cumpăr toate cumpărăturile mele de Crăciun de la meșteșugari de pe piețele de Crăciun (evident, acordând atenție meșterilor falși „importator de chinoiserii sau indianneries” ..) sau în comerț echitabil (magazinele Oxfam din Belgia) ... Pentru moment funcționează destul de bine, am o „rată” care se simte 100% ...ca ceea ce este nevoie de puțin și mai este timp pentru a inversa aburul cred că !!

Mici acțiuni, mari consecințe!

Iată un articol din lume care rezumă câteva inițiative de marketing bazate pe „made in France” (poate un pic prea de marketing pentru gustul meu, dar hei ...)

http://www.lemonde.fr/rendez-vous/artic ... _3238.html

„Cumpărarea franceză a devenit un gest cetățean”

Alexandre Lopepe este un european convins, dar de șase luni a vrut doar să cumpere produse franceze. „Am avut clicul după o serie de rapoarte despre ravagiile producției de bumbac asupra mediului din China”, explică acest tânăr de 28 de ani, informatician în sectorul spațial. „Nu am fost niciodată activist, dar acum devin așa prin actorie.” Claire Nahoun, a avut o „revelație iarna trecută”, își amintește ea. "Într-o seară, fiul meu, care lucrează alternativ într-un magazin de jucării, mi-a spus că 80% din ceea ce dețineam era fabricat în China. M-a înțepat la rapid", explică acest asistent de cinci ani într-un Cabinet de avocatura parizian. "De atunci am decojit etichetele și am surprize, precum marile marci de îmbrăcăminte fabricate în China. Sunt pentru globalizare, dar acum îmi dirijez achizițiile."

În ceea ce privește Thierry Lehoux, managerul unui birou de design din Nantes, conștientizarea sa datează de acum puțin mai puțin de doi ani, în centrul crizei globale. „Am apărat comerțul liber cu naivitate, comentează el. Poluarea și salariile mici sunt în Asia și ne-am pierdut treptat industriile, departamentele de cercetare și chiar sediile noastre. Sunt în favoarea scurtcircuitelor pentru aduce producția înapoi în Franța. "

Atipici, acești consumatori? Dimpotrivă. Potrivit unui sondaj realizat de IFOP la 1 de persoane și publicat luni, 004 noiembrie, 66% dintre francezi spun că sunt gata să plătească puțin mai mult (5 sau 10%) dacă produsul este fabricat în Franța. Declarații de intenție, desigur, dar care se regăsesc acum în fapte.

Pe net, rapid pentru a dezvălui tendințele, site-ul Alittlemarket își dublează dimensiunea la fiecare șase luni. Expune producțiile franceze a 20 de artizani - textile, bagaje, decorațiuni, bijuterii: 000 de vizite pe lună, 400 milioane de pagini afișate. Opt din zece clienți, chestionați în octombrie, spun că cumpără de pe site pentru a ajuta economia locală să funcționeze. „O sută de noi creatori pe zi cer să fie expuși pe site”, explică, încă uimit, cofondatorul Nicolas Cohen.

Acest entuziasm nu a scăpat de Hervé Gibet și Fabienne Butin. Acești doi pionieri au, în același timp cu munca lor - el este jurnalist la Paris, ea este profesor de pictură în Cassis -, a creat în 2008 site-urile La Fabrique hexagonale și Madine-France pentru a ajuta consumatorii să găsească companii producătoare în regiune. „La început, unii oameni m-au luat ca pétainiste”, explică Hervé Gibet. „Eu, pentru un activist de extremă dreapta”, adaugă Fabienne Butin. „La sfârșitul anului 2010 a fost inversată tendința: cumpărarea franceză a devenit un gest cetățean”, recunosc cei doi protagoniști.

Semn al vremurilor, compania bicentenară Pleyel, cunoscută în toată lumea pentru pianele sale, a numit-o Hervé Gibet în această vară pentru a fi listată online. De acum înainte, site-urile de vânzare albastru-alb-roșu se înmulțesc: 100% Made in France, France-Avenue, Cumpărarea franceză nu este un lux etc. Încep chiar și site-urile pentru portmonee mici. Astfel, 30eurosmaxi.com ștampilează produse hexagonale cu o cocardă mică. "Vânzările noastre cresc cu 30% pe an. Am fost surprins de diversitatea obiectelor franceze accesibile bugetelor mici", explică fondatorul său, Hanane El Riz. „Nebunia datează de acum puțin peste un an”, adaugă Alexiane Pesenti, manager de marketing pentru Vilac, ale cărui păpuși Petitcollin sunt vândute pe acest site. Este o consecință pozitivă a crizei. Puterea de cumpărare scade, francezii cumpără mai puțin, dar mai bine. "

Drept urmare, unii producători, care se luptă în ultimii ani, își ridică capul. „Anul acesta am mărit sigla„ made in France ”de pe ambalajul jucăriilor noastre, a devenit un argument comercial”, spune Jacques Ecoiffier, șeful companiei de jucării omonime. Gama Klorofil de la compania Vulli, cu un tricolor, poate fi găsită în acest Crăciun în capul magazinelor de jucării.

Atingerea franceză este, de asemenea, în creștere dincolo de granițe. „Când zece parcuri din New York sunt echipate cu scaunele noastre (cele ale grădinii pariziene din Luxemburg), acestea cumpără un pic din Cartierul Latin și Sorbona”, recunoaște Bernard Reybier, CEO al Fermob, care își dă seama că aproape jumătate din cifra sa de afaceri în străinătate. Jean-Yves Hepp este destul de mândru să prezinte tableta sa tactilă 100% Frenchy Qooq în templul mondial al high-tech-ului, Consumer Electronics Show din Las Vegas, în ianuarie viitor. „Am de gând să-l vând americanilor când producția sa tocmai s-a mutat de la Shenzhen (China) la Montceau-les-Mines (Saône-et-Loire) fără să mă coste mai mult”, explică el.

Cu toate acestea, niciun angelism. Consumatorilor le va fi greu să găsească produse industriale din Franța - în afară de industria alimentară, desigur - pe rafturile supermarketurilor și hipermarketurilor. „Unii distribuitori nu joacă jocul și vând jucării produse în China mai scumpe decât ale noastre”, consideră Jacques Ecoiffier. Pentru o mică companie franceză, nu este ușor să seducă marii comercianți cu amănuntul, obișnuiți să cvadrupleze sau să cintupleze prețurile chinezești și astfel să obțină marje substanțiale.

Pentru a face față diferit, o nouă generație de antreprenori apelează la modele alternative de distribuție. Producătorul de mobilă L'Edito, creat în 2008, oferă un model atractiv pe site-ul său: utilizatorii de internet pot cumpăra desigur mobilier 100% fabricat în Evry. Dar poate finanța parțial și dezvoltarea unui prototip oferit online. Apoi poate cumpăra obiectul cu o reducere (- 20%), dar poate primi, în calitate de „co-editor”, „redevențe” pentru fiecare vânzare (în jur de 1 euro pe mobila vândută pentru 100 de euro investiți inițial). Compania nu are stoc, nu avansează niciun cost de dezvoltare și are doar un showroom-birou în Paris.

Modelul a fost vizibil sedus: 100 de euro, sau 000% din cifra de afaceri, vor fi donați anul acesta utilizatorilor de internet, estimează directorul său, Francis Lelong, creatorul site-ului de încălțăminte Sarenza în urmă cu câțiva ani. „Nu suntem verzi, dar avem valori puternice, explică el. Ne putem descurca la fel de bine producând limba franceză și fiind puțin mai imaginați”.

Inițiativele se înmulțesc. Din 2009, site-ul Archiduchesse oferă o gamă de 48 de culori de șosete fabricate în Limoges. 50 de perechi au fost deja vândute. Jacques & Déméter, o marcă de pantofi șic pentru mai puțin de 000 de euro, tocmai a lansat pe net în noiembrie. La cârmă, un tânăr duo de designeri care își vor înmulți, până la Crăciun, prezența în „ferestre pop-up”, aceste locuri efemere de vânzare care apar în toată Franța. „Este o modalitate bună de a întâlni clienți”, explică cofondatorul Maxime Van Rothem.

Pentru consumator, în ciuda tuturor, nu este atât de ușor de navigat. "Originea produselor este mult mai puțin vizibilă decât acum douăzeci de ani, mărturisește Thierry Lehoux. De curând am vrut să cumpăr o baterie de mașină. Am întrebat vânzătorul de unde provin cele trei modele oferite ... El nu a putut să-mi răspundă și mi-a spus doar că toți trei funcționează bine! " Pentru a clarifica situația, în mai a fost lansată o etichetă Origine France Garantie. Certificat de un organism privat, Bureau Veritas, acesta stipulează că „50% din valoarea produsului a fost achiziționată pe teritoriul național și că locurile în care și-a luat caracteristicile esențiale se află în Franța”. O definiție destul de vagă ... și costisitoare de pus în practică.

„Am vrut să fiu certificat, am primit o estimare de aproximativ 3 de euro”, explică tânărul designer textil Philippe Gaber, care a decis să-și creeze propriul logo pentru a-și arăta „sinceritatea”. Opticianul Atol a certificat cea mai recentă colecție de ochelari Nu.

În ceea ce privește companiile prea rapide pentru a face față trendului care afișează o cocardă ... cei 60 de vizitatori lunari la La Fabrique hexagonale îi urmăresc acum. „Aceștia sunt la fel de mulți trimiși speciali voluntari care transmit informații precum mutări discrete ale șantierelor de producție”, notează Hervé Gibet. Web 000 în serviciul unui nou control cetățean.

Laura Belot
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 12/12/11, 11:20

Este curios că aceiași politicieni care au susținut liberalismul vor trebui să își revizuiască exemplarele, așa că am fi fost mințiți cu privire la bunăvoința liberului schimb? : Cheesy:
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 12/12/11, 11:25

Dacă am fi fost mințiți ... atunci când oamenii înțeleg că nu politicile sunt cele care conduc o țară, ci interesele economice (cu tot ceea ce implică asta), atunci am fi făcut un pas mare!

Este timpul să aplicați protecționism anti-criză în plus, adoptând principiile „fondatoare și morale” (zumzet) ale OMC ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 12/12/11, 11:31

Christophe a scris:Dacă am fi fost mințiți ... atunci când oamenii înțeleg că nu politicile sunt cele care conduc o țară, ci interesele economice (cu tot ceea ce implică asta), atunci am fi făcut un pas mare!

Este timpul să aplicați protecționism anti-criză în plus, adoptând principiile „fondatoare și morale” (zumzet) ale OMC ...


OMC este organizația globalistă a farselor? : Mrgreen:

Protecționismul este un termen interzis de lege, nu ai vrea să faci decăderea și să mergi și tu la închisoare! :)
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16130
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5241




de Remundo » 12/12/11, 11:37

interesant să vrei să cumperi franceză, dar în amonte ar fi necesar să produci franceză ...

o problemă cu ouă și pui, și Organizarea meritorie a cocoșului (OMC) ...

: Idee:
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 12/12/11, 11:47

sen-no-sen a scris:Protecționismul este un termen interzis de lege, nu ai vrea să faci decăderea și să mergi și tu la închisoare! :)


Da asta „spunem” ... dar prin ce lege te rog? Autoproclamatul OMC? OMC care nu este o instituție democratică ...

Mă întreb dacă nu după ce a fost creat OMC, noțiunea de comerț echitabil a apărut sau cel puțin s-a dezvoltat pe scară largă!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 12/12/11, 12:02

Christophe a scris:
sen-no-sen a scris:Protecționismul este un termen interzis de lege, nu ai vrea să faci decăderea și să mergi și tu la închisoare! :)


Da asta „spunem” ... dar prin ce lege te rog? Autoproclamatul OMC? OMC care nu este o instituție democratică ...


Legea deasupra legii, cea a globalismului.
Când vine vorba de probleme strategice, democrația dispare.
OMC joacă un rol major în diseminarea modelului economic mondial, la fel ca FMI, scopul este de a stabili guvernarea mondială * sub egida totalitarismului pieței.

* Guvernare care nu este neapărat directă.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 12/12/11, 12:04

Nu este prea târziu pentru a le preveni ...

În plus, putem vedea că nu funcționează ...

Dacă criza actuală ... dacă nu este „în planul lor” ... :| :| dar aici intrăm în modul „paranoic pentru totdeauna” ... :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 12/12/11, 12:09

Christophe a scris:
Dacă criza actuală ... dacă nu este „în planul lor” ... :| :| dar aici intrăm în modul „paranoic pentru totdeauna” ... :|


Nu, actuala criză este sistemică, pe de altă parte consecințele sale sunt clar exploatate de unii (plan de austeritate, privatizare) ... și vor fi altele mult mai dureroase (criza petrolului).


:?
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044




de Christophe » 12/12/11, 12:12

Faci bine să introduci criza petrolului ...

Și dacă tot ceea ce se întâmplă în prezent a fost legat tocmai de acesta, în vederea „prognozării” ciocnirii, optând pentru o strategie de manipulare prin amânare ...

Ei bine, există mai mult modul "parano forever", dar "jumătate parano jumătate realist" : Mrgreen:
0 x

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 206