Cumpărare online: Cdiscount, atenție!

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Cumpărare online: Cdiscount, atenție!




de Forhorse » 28/12/17, 14:55

Bonjour à tous,

Nu știu dacă sunt în secțiunea corectă din forum, sau dacă nu sunteți deja conștienți, dar am vrut să vă avertizez, astfel încât să fiți atenți la anumite site-uri de cumpărături online, și nu neapărat la cele mici ...

În această toamnă am decis să fac un solar pentru caii mei. Așa că aveam nevoie de prize pentru lămpile acestui dispozitiv.
După puțină cercetare, am găsit articolul de care aveam nevoie pe cunoscutul site Cd ..... nt (îl cenzurez dar îl vei recunoaște)
Așa că comand cele 15 duze de porțelan de care am nevoie pentru o sumă de 25 € livrare inclusă.
Rețineți că acesta este un articol „Vândut și livrat de Cd ..... nt” și nu de unul dintre partenerii săi, ceea ce ar fi mai mult sau mai puțin îndoielnic.
4 zile mai târziu mă duc la releu de colete pentru a ridica articolele. Imediat vânzătoarea magazinului care mi-a dat pachetul m-a făcut să observ un zgomot ciudat în pachet.
Deja, prima remarcă, cutia coletei este enormă în comparație cu volumul ocupat de cele 15 carcase. Văzut în timp ce obiectele rătăcesc, în mod evident nu există nicio căptușeală care să le blocheze.
Cutia de carton este în stare bună la exterior, nu poartă nicio urmă de șoc sau compresie anormală, purtătorul a fost, așadar, destul de atent (în ciuda absenței oricărei mențiuni care să indice fragilitatea conținutului)
Deschid coletul și așa cum mă așteptam, descopăr cana de porțelan. Dintre cele 15 cutii de cartușe, 6 sunt complet rupte, iar celelalte 9, deși pot fi încă utilizabile, sunt grav deteriorate.

Găsirea nr. 1 Selectorii de ordine de la Cd ..... nt sunt niște idioti mari și / sau clovnul care a dezvoltat protocolul / programul / algoritmul (tăiați mențiunea inutilă) de pregătire a comenzilor nu are mai mult IQ decât 'o stridie.
Un băiat de 8 ani știe că porțelanul este fragil și că, dacă le pui într-o cutie, se va destrăma inevitabil.

Oricum ar fi, așa că este timpul să testăm Cd-ul serviciului pentru clienți ..... nt (fără suspans, nu există, dar nu îl știam încă)
Pe site-ul lor, este foarte dificil să găsești cum să-i contactezi și, în afară de apelarea unui număr suplimentar, care ajunge cu siguranță pe o platformă telefonică din Maghreb (fără rasism neînlocuit, acești oameni nu au nimic de-a face cu el, fac tot posibilul. asta e tot) o putem face doar direct din istoria comenzii în cauză.

Așa că am ales a doua metodă, așa că mi se pare mai ușor. Și într-adevăr, nu este complicat, trebuie doar să faceți clic pe un buton, să alegeți motivul returnării (am primit acest articol deteriorat), alegeți între rambursare SAU schimb și tipăriți eticheta de returnare care l 'primim atunci.
Deja prima problemă, nicăieri nu mi se cere să specific câte articole am returnat!?
Am comandat 15 exemplare ale aceluiași articol, dar poate vreau doar să returnez 1 sau 2? În cazul meu returnez cele 15 ...
De fapt da, este posibil să-l specific, dar este prin alt mijloc puțin mai dificil de accesat pe care l-am descoperit mai târziu. Precizez pentru că este important pentru viitor ...

Câteva zile mai târziu am primit rambursarea pentru un articol plus costurile de expediere: 5 euro și praf (aici este importantă precizia numărului de articole) chiar dacă încă nu am returnat articolele (lucru pe care l-aș face 2 zile mai târziu) chiar dacă suma nu este corectă, este mai degrabă un semn bun, iată o companie care are încredere în acești clienți, îmi spun ...
Cu excepția faptului că nu am solicitat o rambursare, ci un schimb!

Așa că returnez pachetul exact așa cum l-am primit (însoțit de o mică notă sarcastică pentru a-i face să-și dea seama de prostia lor) și aștept puțin să se întâmple asta.
48 de ore mai târziu, decid să deschid o cerere de rambursare suplimentară, deoarece îmi spun că nu vor trece mult timp până la primirea coletului meu și că aș vrea să știu unde este.
Pentru că da, odată ce ați făcut cererea de returnare, este singura opțiune pe care o aveți pentru a contacta serviciul clienți în afara numărului suprataxat ... Trebuie să fie obișnuiți să comită o greșeală în valoarea rambursărilor pentru a evita oferiți această opțiune de contact clienților lor : Roll:

4 ore mai târziu, primesc un răspuns (automat, aș afla mai târziu) care îmi spune că nu mi-au primit coletul, dar că pentru a accelera procedura le pot trimite o scanare a dovezii de depunere a colet.
Specificând că dacă nu fac nimic în termen de 10 zile, fișierul va fi considerat închis ... drăguț!
Observ că este imposibil să răspundem la acest mesaj, schimburile se fac într-o singură direcție. Nu știi niciodată, în cazul în care nu ești mulțumit de răspuns ...

Prin urmare, scanez dovada depunerii datată în mod corespunzător și ștampilată de comerciantul de releu de colete. Îl trimit pe CD ..... nt pe spațiul prevăzut în acest scop.
Da, și asta este bine făcut, le putem trimite atașamente direct din zona clienților ... Dar numai dacă am făcut o cerere de rambursare și nu putem spera să atașăm un mesaj împreună cu documentul, spațiul pentru comentarii fiind ridicol limitat în număr de comentarii. Încă specific în comentariu că am solicitat schimbul și nu rambursarea.

A doua zi am primit apoi un răspuns uluitor. Dovada depunerii pe care am furnizat-o nu este corectă!
Deci, acest lucru este puternic, este documentul LOR datat și ștampilat pe măsură ce cer, dar nu este conform.
Nu au nicio dovadă că am returnat cele 15 cartușe, așa că nu pot face nimic pentru mine. Cum trebuie să dovedesc deja că am trimis cele 15 mâneci?
Practic mă numesc mincinos!
La început mă rambursează fără să fi trimis nimic și, atunci când au dovada depunerii coletului, nu au încredere în mine.

Găsirea nr. 2 CD ..... nt își ia clienții pentru mincinoși.

48 de ore mai târziu, ei primesc în sfârșit pachetul meu și ... păi NIMIC! Mi-au primit pachetul și atât. Nu OK, vă vom rambursa 15 prize în loc de una sau vom retrimite corect articolele comandate, nu nu ... NIMIC!

7 zile mai târziu, văzând că nu se întâmplă nimic, fac o nouă cerere de rambursare suplimentară.
Numărul dosarului este același (numărul comenzii) și totuși primesc EXACT același răspuns ca la început: Nu mi-au primit coletul, trebuie să le furnizez dovada că am trimis coletul.

Găsirea nr. 3 CD ..... nt își ia clienții pentru idioți
Corolarul observației nr. 3: Serviciul pentru clienți este de fapt doar software (robot) și nimeni nu îți răspunde cu adevărat și îți urmează cererea.

Aștept și bineînțeles că nu se întâmplă nimic ...

7 zile mai târziu (au trecut 2 săptămâni de când mi-au primit pachetul, dar nicio acțiune din partea lor, eh ...) Solicit din nou o rambursare suplimentară. Primesc apoi a treia oară același răspuns cerându-mi să furnizez dovada depunerii.
Ca dovadă a depunerii, le furnizez apoi o captură de ecran a zonei mele de clienți pe site-ul lor, unde este afișat mesajul care îmi spune că au primit coletul meu.

A doua zi, primesc un mesaj care îmi spune că îmi vor credita contul de 15 euro ...
Așadar, deja cei 5 euro la început plus 15 euro după o lună de dialog cu surzi, asta nu reprezintă 25 de euro pentru comanda mea! (este doar 5 euro, dar bun în principiu ... știind că nu existau nici măcar 4 € din costurile de transport)
În plus, nu solicitasem o rambursare, dar un SCHIMB de articole primite a fost deteriorat.
Prea sătul de strigăt în vid, așa că mă voi mulțumi cu asta ...

Găsirea nr. 4 CD ..... nt își ia clienții pentru idioți!

Rețineți că aceasta nu este prima mea dezamăgire de pe acest site, ar fi trebuit să fiu precaut la primul semn.
Pentru a demonstra că nu mă bazez pe impresiile unei singure experiențe, iată rezumatul altor dezamăgiri.

Aveam nevoie de un nou burghiu / șofer fără fir. Pe Cd .... nt găsesc o ofertă interesantă: Un Bosch albastru (profesionist) la prețul unui Bosh verde (amator)
În viața mea profesională, am avut adesea Blue Bosch în mâini, ceea ce am primit a fost orice altceva decât Bosch albastru (fără indicator de încărcare încorporat în baterii, de exemplu) Când l-am menționat Comentând produsul de pe site, am primit un răspuns de la serviciul pentru clienți (deși nu mă așteptam ...) că jură inima pe mâna că nu vând falsuri. Dacă nu este o contrafacere, este totuși un produs bine rotunjit care nu are nimic de-a face cu gama profesională vândută de Bosch la revânzătorii săi oficiali ... care, totuși, a sugerat descrierea produsului vândut.

Pentru computerul soției mele, aveam nevoie de un monitor de computer cu difuzoare încorporate. Pe Cd ..... nt mereu, comand astfel un monitor al mărcii de referință X UVW. Este un monitor low-end, dar face treaba, având în vedere utilizarea făcută de el, este chiar destul de bun.
Un an mai târziu, decid să schimb monitorul pe propriul computer. Deoarece suntem mulțumiți de modelul UVW de la X, am decis deci să comand același model. Revin pe site-ul Cd .... nt și îl găsesc cu ușurință. Aceeași referință, aceeași descriere, încă puțin mai ieftină.
Așa că am primit produsul și, în mod surprinzător, difuzoare mai integrate ... asta a explicat scăderea prețului, dar descrierea a rămas aceeași. Nu a fost esențial pentru mine, așa că l-am lăsat să plece, dar a fost un semn în plus al lipsei de seriozitate a acestui site.

Aș dori să subliniez încă o dată că aceste două produse au fost, de asemenea, „vândute și livrate de Cd .... nt” și că, prin urmare, nu putem da vina pe unul dintre „partenerii” lor.
Am 15 comenzi de la ei și sunt deja 3 dezamăgiri sau 20% din comenzile problematice. Cumpăr online de aproape 20 de ani și pe niciun alt site nu am avut o rată de satisfacție atât de scăzută. Personal, așa că voi înceta să mai comand de la ei.
Asumarea riscului de a primi produse nedorite sau sparte pentru a câștiga uneori abia 5% în comparație cu alte site-uri mult mai serioase nu merită.


Concluzii

1- Nu cumpărați niciodată pe Cd ..... nt!
2 - Nu cumpărați niciodată pe CD ..... nt ...
3 - Dacă cumpărați pe Cd ..... nt oricum, nu cumpărați nimic fragil sau valoros.
4 - Dacă doriți să cumpărați pe Cd .... nt, încercați Ama-zone, Ali-fast, etc ... nu va fi mai rău.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Achiziție online: Cdiscount, Atenție!




de Christophe » 28/12/17, 15:35

Houlala, Forhorse este supărat acolo ... sânge ca un pur-ras :)

Nu este nevoie de cenzură aici! Așa că am pus Cdiscount înapoi în titlu, puteți cita mărcile din mesajul dvs. :) deoarece nu există defăimare, nu vă faceți griji!

a) Aveți grijă așa cum ați observat, Cdiscount a devenit o piață, o piață, precum Amazon și mulți alții și chiar Fnac ...
Pe scurt, puteți cumpăra pe aceste site-uri de la vânzători independenți care nu au „nimic” de-a face cu aceste site-uri, nici din punct de vedere fizic, nici administrativ ... pentru clienții mari ai acestor piețe, aceștia își pot gestiona stocurile și livrările (toate beneficiu pentru site-uri, deoarece stocul este finanțat de către independent ...) se pare că a fost cazul dvs. (cu excepția cazului în care a existat „fraudă” în informație, acest lucru este ușor de verificat cu butonul pachetului)

Pe scurt, acum puteți cumpăra direct în China pe Cdiscount ... primul site de comerț electronic „francez” mouhahaha : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Problema este că nu este foarte clară distincția dintre cele 2 tipuri de vânzare ... și mulți oameni încă se gândesc să cumpere la „Cdiscount” ...

b) În cazul în care pachetul este deteriorat, transportatorul este cel care trebuie să depună o reclamație, nu vânzătorul (dar cu siguranță revine vânzătorului să facă acest lucru, deoarece acesta este clientul transportatorului ... vânzător, ești blocat ...) ...

c) Am avut serviciul clienți Cdiscout online anul trecut (reușisem să găsesc un număr care nu este supraîncărcat în pivnița de internet :D) sunt oameni cu puternice accente slave care nu au înțeles nimic despre grijile mele, ridicându-le complet ... Am renunțat la caz după 30 de minute : Cheesy:

d) Având în vedere valoarea relativ scăzută a cartușului dvs., un vânzător drăguț ar fi trebuit să se mulțumească cu fotografiile și să nu se deranjeze să facă o reexpediere costisitoare pentru dvs. și să își asume 100% responsabilitatea pentru daune, aceasta se numește gest comercial - asta am făcut în timpul magazinului ecologic ... și ceea ce fac acum unele site-uri, chiar și chinezești -

e) Pe scurt pe carcase, daunele dvs. sunt încă mici, chiar dacă vă înțeleg frustrarea ... Singura dvs. soluție este să putreziți comentariile ... sau pe forums ca și tine ... Amazon apără clientul mult mai mult decât vânzătorul, Cdiscount nu știu. În plus, unii profită de el în cealaltă direcție, natura umană este așa ... Am fost vânzător pe Amazon câteva luni, așa că știu ...

f) Nu visați, preț mai ieftin pe internet, este mai riscant (produsul nu este 100% conform, ruperea, un serviciu post-vânzare mai dureros ...) ... nu putem avea totul ... dacă?

ps: dați-ne câteva fotografii cu pagubele și pachetul dacă doriți?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Achiziție online: Cdiscount, Atenție!




de Forhorse » 28/12/17, 16:31

Este într-adevăr articole vândute direct de Cdiscount, vânzătorul este întotdeauna indicat în descrierea articolului.
Există chiar și un filtru pentru a alege articolele vândute numai de aceștia sau doar de vânzătorii terți.
În plus, am cumpărat de mai multe ori de la vânzători chinezi prin intermediul site-ului cdiscount și, în afară de o întârziere cam lungă, nu am avut probleme.
Fără fotografii, am închis cutia cât de repede am deschis-o și a plecat imediat ce am avut ocazia.
În orice caz, transportatorul nu are absolut nimic de-a face cu acest lucru. A da vina pe el ar fi necinstit. Este un defect evident al ambalajului.
se poate întâmpla ... presupunem că persoanele care selectează comenzi sunt sub presiune și că s-a produs rapid o eroare sau o supraveghere. După cum se spune, doar cei care nu fac nimic nu fac prostii. Dacă este într-adevăr o supraveghere și nu ceva intenționat (cum ar fi niciun produs de ambalare în pachete pentru a reduce costurile ...) Dar, deoarece nu este prima dată când primesc ceva aruncat în vrac așa într-o cutie (din fericire nu este fragilă sau deja protejată corespunzător de ambalajul producătorului) aș prefera să cred că este deliberat.
Pe de altă parte, amatorismul și smucitul pseudo-serviciu pentru clienți, care nu este tolerabil.

Și având în vedere numărul de răspunsuri pe care le găsim atunci când tipul dvs. „cdiscount scam” pe google sau youtube, cred că acest site ar trebui să își revizuiască rapid politica clienților, altfel nu vor dura mult (și ar fi bine făcut)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Re: Achiziție online: Cdiscount, Atenție!




de Christophe » 28/12/17, 20:26

Forhorse a scris:Și având în vedere numărul de răspunsuri pe care le găsim atunci când tipul dvs. „cdiscount scam” pe google sau youtube, cred că acest site ar trebui să își revizuiască rapid politica clienților, altfel nu vor dura mult (și ar fi bine făcut)


Ei bine, cred că este o pierdere de timp să ataci Cdiscount: banii sunt mai mari decât orice (mă refer la banii de la cumpărători).

Pentru poveste, în 2004 avusesem deja o dispută cu ei ... (un lucru mic la 15-20 € niciodată primit ...) ... de atunci nu au încetat să crească ... și pentru a câștiga clienți ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 141