Smic ore și prețul barilului de petrol: cât?

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Smic ore și prețul barilului de petrol: cât?




de Christophe » 21/12/06, 13:41

Conform datelor de pe următoarele 2 pagini:

https://www.econologie.com/argent-petrole-brut/
economie-finanțe / evoluția-salariului-minim-orar-în-bani-constanți-t2785.html

Editare: actualizat în noiembrie 2008

Această nouă curbă este mai precisă, deoarece se bazează pe date lunare în loc de date anuale!
Metodă și dezbatere: prețurile-petrolului-brent-în-euro-actuali-din-1990-t6543.html

Imagine


aici: evoluția dintre 1980 și 2005 a prețului unui baril de petrol comparativ cu salariul minim pe oră (SMIC = salariul minim în Franța), toate în monedă constantă (desigur 2005 în acest caz).

Imagine
Dernière édition alin Christophe 18 / 12 / 08, 11: 07, editate 6 ori.
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 21/12/06, 18:02

Nu stiu,

Dacă crești cantitatea aceluiași produs de vânzare. Prețurile scad ... sau trebuie să lucrați mai puțin pentru a cumpăra acest produs.
La venituri egale, primiți mai multe. Oricum, scrutez, așa că nu știu dacă este adevărat.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 21/12/06, 18:18

freddau a scris:Nu stiu,

Dacă crești cantitatea aceluiași produs de vânzare. Prețurile scad ... sau trebuie să lucrați mai puțin pentru a cumpăra acest produs.
La venituri egale, primiți mai multe. Oricum, scrutez, așa că nu știu dacă este adevărat.


Uh, ar trebui să citiți acest lucru atunci: https://www.econologie.com/forums/historique ... t2717.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 10/01/07, 00:32

Christophe:

Curba dvs. este frumoasă, dar trebuie să fi existat o schimbare din anii 80: șoferii conduc mult mai mult pentru a merge la serviciu, la sfârșit de săptămână ... etc. prin urmare bugetul „petrol” este proporțional mai mare în comparație cu salariu ... și cu siguranță bugetul de întreținere / asigurare trebuie să fie mult mai important (ar fi necesar să se găsească o comparație cu costul total).

Știu de ce am să văd mecanicul cât mai puțin posibil !!! când la asigurare am un bonus de 50% de 20 de ani ... dar pentru tineri, asigurarea este o ruină (dacă nu și-a obținut permisul în urma "conducerii însoțite de la 16 ani „- este cazul copiilor mei).

Nu încerc să demonstrez că benzina este prea scumpă, ci că costul general al unei mașini este important într-un buget: calculul se face în altă parte în Auto-Journal în fiecare an.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 10/01/07, 00:43

jean63 a scris:Curba dvs. este frumoasă, dar trebuie să fi existat o schimbare din anii 80: șoferii conduc mult mai mult pentru a merge la serviciu, la sfârșit de săptămână ... etc. prin urmare bugetul „petrol” este proporțional mai mare în comparație cu salariu ... și cu siguranță bugetul de întreținere / asigurare trebuie să fie mult mai important (ar fi necesar să se găsească o comparație cu costul total).


Nu Jean ... Faptul că conducem bcp plus nu contează spre această curbă, deoarece nu vorbim despre% din bugetul pe care îl reprezintă mașina, ci a prețului energiei în ore de lucru la salariul minim.

Totul este în monedă constantă, astfel încât inflația a fost luată în considerare.

Intenționez (a fost planificat înainte de remarca dvs.) să fac același calcul cu cursa unei mașini noi medii ... și, bineînțeles, un prim calcul „gol” trebuia să lucrezi 9000h la salariu minim pentru a plăti o mașină de gamă mijlocie în 1982 și este nevoie doar de 3000 acum ...

Cu alte cuvinte: proporțional investiția unei mașini actuale este de 3 ori mai ușoară decât acum 20 de ani... mă îndoiesc că faptul că conducem „bcp” compensează mai mult costul combustibilului împărțit la 3 ... Zilele nu sunt de 3 ori mai mari și viteza medie este mai mult sau mai puțin aceeași ...

Singurii învinși din aceste fapte sunt generațiile viitoare ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 10/01/07, 08:57

Christophe a scris:
Cu alte cuvinte: proporțional investiția unei mașini actuale este de 3 ori mai ușoară decât acum 20 de ani ...

Bine; Prin urmare, le voi arăta această curbă copiilor mei născuți în 1977 și 1979 și le voi spune „așa ma costat mașina mea în 1980 când aveam vârsta ta aprox. Și ce te costă astăzi”. Prin urmare, ar fi mai încurajați să călărească decât mine la aceeași vârstă !!

Prin urmare, am fost mai puțin pretențioși în această privință.

Din contra în ceea ce privește chiriile, cred că raportul este mai mult decât inversat (în special la Paris), ale mele sunt în Le Havre și Toulouse.

În ceea ce privește restul, există alte surse de cheltuieli (computer PC, internet, cum ar fi laptopuri, îmbrăcăminte de marcă, ... multiple stimulente pentru consum: DVD-uri, ....) pe care nu le-am avut, dar Nu am împrumutat niciodată bani pentru a cumpăra un vehicul, singurul împrumut a fost să-mi construiesc casa.

Mi-ar plăcea să am o comparație pe toate postările.

Aș dori să știu diferența dintre salariul minim și salariul unui profesor de franceză Ed Nat în 1980 și astăzi + cota de impozit + costurile de energie electrică și încălzire + mâncare ... pe scurt modificări ale nivelului de trai.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 10/01/07, 13:22

1) Aici sunt de acord.

Este, de asemenea, pentru că mașinile și combustibilul sunt mai ieftine, pe care le conducem mai mult ... nu invers.

2) Pentru chirii da ... dar acest lucru nu are niciun impact asupra încălzirii globale. Este pură speculație.

În plus, în mod clar devine orice în unele orașe (inclusiv Strasbourg) ... Uită-te în timp ce răsfoiesc ultima revistă am găsit 2 reclame „amuzante” (sau mai degrabă dureroase pentru tineri ca noi): un apartament și în „suburbiile”) la 350 € și un teren de 000 ari la 17 km de strasbourg la 30 € ...

Există, de asemenea, o descărcare despre „balon”: https://www.econologie.com/la-bulle-immo ... -2909.html

3) În rest, ar trebui să poți să-l găsești destul de ușor pe net ... ține-ne la curent ...:)
0 x
îmbrăţişa
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 65
Înregistrare: 10/12/06, 17:56




de îmbrăţişa » 13/01/07, 21:48

Christophe a scris:1) Aici sunt de acord.

Este, de asemenea, pentru că mașinile și combustibilul sunt mai ieftine, pe care le conducem mai mult ... nu invers.


Dintr-o dată, ar trebui să ne uităm în buget, care este% ocupat de petrol.
Începând cu schema, prețul pe baril ar trebui să fie înmulțit cu numărul de butoaie consumate pe franceză.
0 x
Singura sursă de energie regenerabilă este economisirea energiei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 13/01/07, 23:04

hug a scris:Dintr-o dată, ar trebui să ne uităm în buget, care este% ocupat de petrol.


Da ... Yapluka!

hug a scris:Începând cu schema, prețul pe baril ar trebui să fie înmulțit cu numărul de butoaie consumate pe franceză.


Nu văd interesul? Pur și simplu am avea câștigurile companiilor petroliere franceze ... (și ale statului la fel prin aproximarea impozitelor) ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 03/01/08, 12:06

Revizuiesc puțin acest subiect după depășirea „copleșitoare” a barei symobilique de 100 USD pe baril ( https://www.econologie.com/forums/le-baril-d ... t4551.html )

Iată câteva link-uri pentru a citi despre prețul petrolului:
https://www.econologie.com/taxation-fisc ... -3471.html
https://www.econologie.com/le-vrai-prix- ... s-479.html
https://www.econologie.com/petrole-et-ec ... -3578.html
0 x

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 112