Profiturile totale și investițiile sale în energii regenerabile

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Profiturile totale și investițiile sale în energii regenerabile




de bham » 13/11/06, 10:58

Tocmai am găsit acest site realizat prin ce să aleg, care cu siguranță îi va face pe Christine și Nono, printre altele : Cheesy: :
http://www.chercarburant.org/ sau vedem că devine urgent să se taxeze excesiv combustibilii, astfel încât Total și ceilalți să nu dea naibii mai mult în săpături : Mrgreen: : Evil:
Uh, dacă aveți deoparte niște grâu, cumpărați acțiuni Total, dar shhh, păstrați-l între noi. : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 13/11/06, 12:07

Site bun!
Știri viitoare în perspectivă pentru blog!

Pe de altă parte, încercați să evitați TITLURILE DE CAPITAL ... Am corectat așa că pentru această dată este bine :)

ps: există chiar și unul forum dedicat http://forum.quechoisir.org/user/non-fr ... orumid=295 istoria de a face o mică publicitate pentru econologie ... : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 13/11/06, 12:16

ps: mic dezavantaj după o vizită mai îndelungată, acest site condamnă costul MAJOR al combustibilului pentru consumator mai mult decât orice altceva.

În cele din urmă, noi, ecologiști, suntem pentru cel mai scump combustibil posibil ... nu? : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 13/11/06, 13:53

nu nu ... pentru combustibilul nepoluant care este gratuit pentru toți !!

: Cheesy: : Mrgreen: : Cheesy: : Mrgreen: : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 13/11/06, 13:54

Ar fi cel mai rău care i s-ar putea întâmpla Pământului ...
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 13/11/06, 14:55

Christophe a scris:ps: mic dezavantaj după o vizită mai îndelungată, acest site condamnă costul MAJOR al combustibilului pentru consumator mai mult decât orice altceva.

În cele din urmă, noi, ecologiști, suntem pentru cel mai scump combustibil posibil ... nu? : Cheesy:


+1

Am început să mă uit și când am văzut că site-ul era pe cale să-mi trimită o scrisoare adjunctului meu cerându-i să scadă taxele pe petrol, am plecat repede ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 13/11/06, 15:11

Christophe a scris:Pe de altă parte, încercați să evitați TITLURILE DE CAPITAL ... Am corectat așa că pentru această dată este bine :)

Houlà, asta ar tasta acolo! : Mrgreen: : Cheesy:

În caz contrar, pentru a reveni la site, mea culpa, mi-a lipsit judecata, nu prin taxare excesivă crește profitul Total, ci atunci când prețul unui baril crește. Deci, trebuie să facem distincția între aspectul TIPP și prețul pe baril.

Christophe a scris:În cele din urmă, noi, ecologiști, suntem pentru cel mai scump combustibil posibil ... nu?

HM hm!
superform a scris:nu nu ... pentru un combustibil nepoluant care este gratuit pentru toți

Christophe a scris:Ar fi cel mai rău care i s-ar putea întâmpla Pământului

Cu toate acestea, pantonul reduce poluarea și funcționează cu apă care pentru moment este liberă (cea a cerului).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 13/11/06, 16:29

bham a scris:[..] Ei bine, totuși, pantonul reduce poluarea și funcționează cu apă care pentru moment este liberă (cea a cerului).
Nu cred că poți spune că apa Pantone este o carburant
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 13/11/06, 16:32

bham a scris:
Christophe a scris:Ar fi cel mai rău care i s-ar putea întâmpla Pământului

Cu toate acestea, pantonul reduce poluarea și funcționează cu apă care pentru moment este liberă (cea a cerului).


Dar asta nu are nicio legătură cu asta! (vezi remarca Tăietorului)

Pantone face pur și simplu posibil să exploatezi și să folosești mai bine combustibilul ... nu să-l înlocuiești ...

În acest sens, ar face posibilă, în viitor, compensarea penuriei acestuia din urmă ... dar pentru aceasta ar fi necesar ca producătorii să înceteze să-l mai mângâie ... și nu este mâine cu o zi înainte! : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 13/11/06, 16:51

bham a scris:
Christophe a scris:În cele din urmă, noi, ecologiști, suntem pentru cel mai scump combustibil posibil ... nu?

HM hm!


Dacă dacă aici îi confundați pe ecolog și econolog ... caricaturizez:

Verde = mai puțin costisitor cu atât mai bine. (ecologul lacom ce ...)

Edit din Christophe: în urma unei neînțelegeri și a stângăciei din partea mea, ar fi fost mai înțelept să spunem:

„Pentru unii ecologiști (auto-proclamați), cu cât este mai ieftin, cu atât este mai ecologic (chiar dacă înseamnă a polua un maxim)”



Exemplul 1: Profmeca, când era mecanic, cunoștea un „ecolog” care venea să-și adune vechiul ulei uzat ... să-l filtreze și să-l refolosească gratuit în cutia sa ... Nici nu vreau să știu dacă l-a ars. în cazanul său sau într-un motorină.

Exemplul 2: Unul dintre foștii mei șefi „ecolo” (producător de produse naturale) ... a pus vechiul său ulei uzat în rezervorul de păcură al grupului EJP și nu a ezitat să ardă lemn lăcuit în șemineu. ..

Deci euh, mai degrabă eu ar trebui să o fac ...
Și din cauza unui astfel de comportament nimeni nu vrea să fie ECOLO !!

Pentru informații, iată, pe de altă parte, definiția mea a unui economist = respectul pentru planetă și resurse, dar mai presus de toate ÎNAINTE căutării unei economii financiare ... Cele 2 cazuri citate mai sus au fost pur și simplu verso. Evident, dacă putem împăca cei doi, este ecologul perfect!

Aici este ...
Dernière édition alin Christophe 14 / 11 / 06, 09: 27, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 179