Ratele oficiale ale șomajului recalculate ...

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Ratele oficiale ale șomajului recalculate ...




de sen-no-sen » 09/12/18, 18:55

Un interviu cu- Olivier Delamarche de Unghi mare privind diferențele dintre șomajul perceput și „șomajul oficial”:





Un grafic deosebit de interesant la 4'20 "în videoclipul pe care îl reproduc aici:
Imagine

Putem vedea aici realitatea șomajului în Franța, mai aproape de 22% decât de 10% prezentate de obicei în mass-media și pe baza numărării șomerilor. categoria A.
Numai astfel de numere explică o mare parte din nemulțumirea actuală.
1 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: ratele de șomaj oficiale vs recalculate ...




de Christophe » 09/12/18, 19:13

Dacă Belgia ar fi în această comparație, ar fi pe locul 1 sau 2 ...

16% dintre belgieni sunt la echivalentul RSA (CPAS în Belgia) + 20% șomaj, calculul se face rapid ... Adăugați locuri de muncă precare și crește la 40% ...

Uh, ce este un șomer descurajat ????
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749

Re: ratele de șomaj oficiale vs recalculate ...




de sen-no-sen » 09/12/18, 19:20

Christophe a scris:Uh, ce este un șomer descurajat ????


Mai simplu spus, este o persoană care este în plină desfășurare și care nu mai dorește să-și caute un loc de muncă, trece de la +50 de ani care după ce a trimis 40 de CV pentru a câștiga 1200 de euro net nu a primit niciun răspuns pozitiv sau tineri fără calificare și care au un viitor doar în slujbe mici de rahat precum livrarea fast food etc ..
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Rata șomajului oficială vs recalculată ...




de Christophe » 09/12/18, 19:39

Ei bine, în acest caz, am fost întotdeauna șomer descurajat !! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

De multe ori disprețuit de recrutori ... (a trebuit să-i sperii spunând prea multe adevăruri ...) ... apoi nu am scăpat niciodată în fața aluatului (spre deosebire de mulți candidați ingineri) ...

Singura opțiune posibilă în cazul meu: să devin casos sau să vă mișcați fundul și să începeți o afacere ... Nu am ales modul cassos (chiar dacă sunt unul conform unor puncte de vedere ... ale carieraștilor și al co. ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Rata șomajului oficială vs recalculată ...




de thibr » 09/12/18, 19:42

toujours :?: :şoc:
Asta explică punctul tău de vedere?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 160