Reforma pensiilor - te-ai născut în 1960 (sau mai târziu) vei lucra mai mult

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Reforma pensiilor - te-ai născut în 1960 (sau după) vei lucra mai mult




de Grelinette » 23/12/19, 11:37

Christophe a scris:Vestea zilei !!! Waaaaaw Bravo Manu !! Doar că probabil e greșit!


Ei bine, de ce ar minti Manu? ...
În primul rând, această retragere este un pic de flip în comparație cu ceea ce trebuia să lase deoparte când era tânăr și strălucit bancher de afaceri la Rothschildși, în plus, ... deciziile politice sunt luate și nu pot fi luate de capul puterii politice în vigoare și pariez că va exista un politician care să opună această decizie foarte nedreaptă, inechitabilă (și ilegală) de a nu plătiți să vă retrageți de la un președinte, fără să uitați că în contabilitate trebuie să fie destul de simplu să deschideți o linie bugetară pentru a plăti pe de o parte ceea ce se păstrează pe cealaltă ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Reforma pensiilor - te-ai născut în 1960 (sau după) vei lucra mai mult




de GuyGadebois » 23/12/19, 11:54

Cred că ar trebui deschisă o celulă psihologică și un număr fără taxă pentru francezii șocați de această decizie curajoasă și exemplară. Oamenii nu sunt obișnuiți cu un astfel de act de generozitate și renunțare din partea unui milionar în euro.
1 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
thibr
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 723
Înregistrare: 07/01/18, 09:19
x 269

Re: Reforma pensiilor - te-ai născut în 1960 (sau după) vei lucra mai mult




de thibr » 23/12/19, 12:10

În ceea ce privește patrimoniul, mi se pare că nu a fost în fruntea listei candidaților la președinție

image.jpg
image.jpg (31.73 Kio) Vizualizate de 4065 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Reforma pensiilor - te-ai născut în 1960 (sau după) vei lucra mai mult




de Grelinette » 23/12/19, 12:54

nico239 a scris:
grelinette a scris:Apropo de François Ruffin, cine a auzit această înregistrare a lui François Ruffin circulând pe web unde îl auzim organizând o întâlnire „aranjată” cu Macron? Sunt sigur că este un fals!

https://www.bfmtv.com/politique/ruffin- ... 13662.html



:?: :?: :?: :?:

Ei bine, nu o înțeleg, aveți toate explicațiile din videoclip: dacă se spune adevărat, desigur.

Înregistrarea datează de acum 3 ani și a avut loc în prezența angajaților.

Despre ce vorbesc este întoarcerea acestei aventuri care revine pe web, prezentând doar piese alese în mod judicios care să sugereze că Ruffin ar fi la fel de cinic și manipulator ca unii dintre omologii săi politici.

Ce să ne gândim la acest caz care revine? Ruffin ar fi un parlamentar jenant (și strălucitor) a cărui eficacitate trebuie să fie spartă. Rețineți că acest lucru ucide două păsări cu o singură piatră, deoarece ar fi tânărul avocat Juan Branco, totuși de aceeași parte cu Ruffin, care ar fi la originea mediatizării acestui caz ...
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Reforma pensiilor - te-ai născut în 1960 (sau după) vei lucra mai mult




de Christophe » 23/12/19, 17:07

grelinette a scris:. deciziile politice sunt luate și nemulțumite de capriciul puterii politice în vigoare și pariez că va exista un politician care să înlocuiască această decizie foarte nedreaptă, inechitabilă (și ilegală) de a nu plăti pentru a ieși la pensie. ..


De aceea este o glumă clasificarea în efectele anunțului ...Nu mai vorbim de faptul că ... bine să renunți la 100% din pensie înseamnă să fii disprețuitor de oamenii care se luptă în prezent pentru ai lor ...

Îmi pare rău Manu, dar pe acesta ai greșit!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Reforma pensiilor - te-ai născut în 1960 (sau după) vei lucra mai mult




de Christophe » 23/12/19, 17:13

thibr a scris:În ceea ce privește patrimoniul, mi se pare că nu a fost în fruntea listei candidaților la președinție


Această diagramă este interesantă, dar nu are credibilitate și trebuie să fii puțin naiv ca să o crezi serios ...

Este suficient să adăugați cifrele acestui articol cu ​​o putere care să depășească MARELE de 300 k € https://www.cnews.fr/france/2017-04-27/ ... ron-754068 (și toate funcțiile sale, toate veniturile sale nu sunt acolo, când a fost ministru, de exemplu ...)

Cei 1,5 M € (net) câștigați pe parcursul a 3 ani unde s-a dus?

Sau poate că facelift-urile lui Brigitte sunt cu adevărat, foarte scumpe! : Cheesy:

Atunci să fim serioși: HATVP a pierdut toată credibilitatea în urma aventurii Delevoye de luna trecută!

Faceți o a 14-a supraveghere: https://www.linfo.re/france/faits-diver ... a-la-hatvp : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Reforma pensiilor - te-ai născut în 1960 (sau după) vei lucra mai mult




de GuyGadebois » 23/12/19, 17:43

Christophe a scris:
grelinette a scris:. deciziile politice sunt luate și nemulțumite de capriciul puterii politice în vigoare și pariez că va exista un politician care să înlocuiască această decizie foarte nedreaptă, inechitabilă (și ilegală) de a nu plăti pentru a ieși la pensie. ..


De aceea este o glumă clasificarea în efectele anunțului ...Nu mai vorbim de faptul că ... bine a renunța la 100% din pensie înseamnă a fi disprețuitor de oamenii care se luptă pentru moment ...

Îmi pare rău Manu, dar pe acesta ai greșit!

Da pentru că mesajul care trece poate fi înțeles ca „vezi, nu am nevoie de statul bunăstării pentru că, ca o furnică bună, mi-am luat măsurile de precauție și voi avea o pensie bună” și da pentru că înseamnă că s „el o poate face, tot ce trebuie să faceți este să„ traversați drumul ”pentru a face același lucru și, în cele din urmă,„ vom elimina tot acest ajutor ”.
Practic, să ne uităm la modelul american cu acești pensionari bogați din Florida care investesc în fonduri de pensii (pe care le plătim) și îl imităm.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Reforma pensiilor - te-ai născut în 1960 (sau după) vei lucra mai mult




de Adrien (ex-nico239) » 23/12/19, 19:20

Christophe a scris:Nu mai vorbim de faptul că ...bine să renunți la 100% din pensie este să fii disprețuitor cu oamenii care se luptă în prezent pentru ai lor ...

Îmi pare rău Manu, dar pe acesta ai greșit!


Este chiar o insultă .... și de a lua oamenii pentru idioți
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Reforma pensiilor - te-ai născut în 1960 (sau după) vei lucra mai mult




de Christophe » 24/12/19, 11:05

Ei bine, nico, am scris insultă înainte de a modifica disprețuitor (disprețul include insulta cred?)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15998
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5192

Re: Reforma pensiilor - te-ai născut în 1960 (sau după) vei lucra mai mult




de Remundo » 24/12/19, 16:23

Christophe a scris:Vestea zilei !!! Waaaaaw Bravo Manu !! Doar că probabil e greșit!


Macron a palpat câteva milioane de euro atunci când a operat la Rothschild în fuziunea / achiziția Alstom de către General Electric,

Vă las să vă imaginați ce se poate întâmpla când Macron decide să vândă ADP sau La Française des jeux ... sau când vinde sistemul de pensionare fondurilor de pensii americane ... Oh, evident, nu atinge nimic în buzunar direct . Să spunem că face prieteni care trimit liftul înapoi ca el, smulgând masele muncitoare.

Ar trebui să-l întrebăm pe Macron unde s-au dus milioanele din moștenirea sa. La un moment dat a existat o mică controversă pe acest subiect, dar nu mai vorbim despre asta ...
0 x
Imagine

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 105