Scandalul Societe Generale: cine este responsabil?

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Scandalul Societe Generale: cine este responsabil?




de jean63 » 25/01/08, 18:04

Am găsit asta într-o postare din forum pe bursa.

Exact asta cred despre asta .... și tu?

Explicația SCANDALULUI din SG 12:24 25/01/08

Mulțumesc lui Bob B.128 pentru „proză”

"- Bine, băieți, glumim, glumim, dar ne îndepărtăm de problemele reale. Cine vrea o calva? Am 80 de ani pe care îi aduc direct de la fermă. O raritate.
- Cine a luat trabucurile? Jean-Eudes, nu fi șobolan, trimite Havanas înapoi aici.
- Domnilor! După ce ai terminat de evazat, vom reveni la subiectul zilei. Unde e Roger?
- În baie, domnule președinte, are probleme cu digerarea piureului de țelină.
- Ei bine, având în vedere că directorul nostru financiar este bolnav, voi intra în subiect. Puff ... Puff ... (aprinde un trabuc). Domnilor, cum am spus, ora este serioasă. Mulțumesc pentru calva, Pierre-Henri. Calculele făcute de internul meu aseară arată că am pierdut între 5 și 9 miliarde din cauza acestor rednecks mari.
- Rahat, yankeii ăștia. Nu mai putem avea încredere în nimeni!
- Tăcere, Charles-Edouard! Este prea târziu să înceapă o analiză de risc aprofundată.

Întrebarea zilei este: Cine va purta pălăria?
Tăcere generală. Toată lumea arată ciudat ...

- Nu, nu vă faceți griji, nu dăm o afurisire despre executivii de la ușă. Planul social, îl vom face pe ghișee, nu doar să ne încurcăm. Nu, dar în serios, găsește un cIampin care să iasă repede. De preferat unul pe care nimeni dintre noi nu îl cunoaște, doar ca să spunem că nu eram conștienți.
- Da, domnule președinte, dar cine?
- Nu știu, nici eu nu sunt aici să fac totul. Este cineva pe care vreți să-l concediați? O gaură de gloanțe, un minus, dar cu o față psihopatică bună, pe care am putea-o arăta la televizor spunând „e vina lui”?
- Da, deoarece vechii evrei au încărcat o capră cu păcatele lor înainte de a o trimite în deșert ...
- Charles-Hubert, îi pui pe meniu cu poveștile tale de cüreton. Nu se datorează faptului că ai petrecut 15 ani cu jez-urile, că ar trebui readus la fiecare codare. Ultima dată, a fost Saint-Paul din Damasc să ilustreze momentul în care Bernanke a înțeles că se află în rahat, iar data viitoare, ce ne faci? Sodo.me și Gomorrhe? Potopul? Haide, hai să mergem, îmi dau un nume.
- Dar, președinte, nu știm numele colaboratorilor. Abia vorbim cu ei și, din nou, doar pentru a-i păcăli.
- Ei bine, bine, văd, tot voi face totul. Pierre-Matthieu, dă-mi telefonul tău mobil. Trombele cutiei, unde este?
- Iată, domnule președinte.
- Pu.tain, aceste cani de täre le au! Hei, în HR, v-ați gândit vreodată să dați instrucțiuni, de genul „evitați să angajați resturi”? Ei bine, nu vom ieși din asta, fac clic la întâmplare ... Aici, Bernard Hurningh, ce zici?
- Este consilier client la Dôle, domnule, nimeni nu va crede că am pierdut 5 miliarde din cauza lui.
- Chiar în timp ce planificați cu Elveția?
- Asta a fost mai mult, domnule, Elveția. Secretul bancar nu mai este nici măcar garantat, ei ar fi înșurubați să ne demonstreze că vorbim despre fisuri.
- Da, va trebui să lovești puternic. Acesta, Marc Brice, după părerea ta?
- Director financiar al unei sub-filiale specializate în împrumuturi agricole, domnule. Piața bursieră care crăpa, nu piața pürin.
- Fii deștept, Jean-Edourad, fă-mi haz. Ei bine, acesta are un adevărat chip de câștigător. Acesta este ultimul meu cuvânt, îți scoți degetele din cadă și îl udați până la moarte. Jean-Gui, ca fost membru al cabinetului Elysée, sub Mitterrand, barbouzeries, știi asta, nu-i așa?
- Da, putem regla puțin sistemul informatic, doar pentru a face să pară că a fost urât. Afișați numele?
- Kerviel, Jérôme Kerviel. Un alt dintre acei micuți care cred că se vor îmbogăți pentru că plasează comenzi pe bursă toată ziua pe ecranul lor. Arată ca niște hamsteri sub acizi, aceste ramuri. Hai, că unul va plăti pentru ceilalți.
- Dar, domnule, 5 miliarde pe spatele acestei găuri de gloanțe, nimeni nu o va crede niciodată!

- Vă subliniez, micul meu Charles-Edouard, 80% dintre francezi s-au mutat cu puțin mai mult de șase luni în urmă pentru a decide între o disterie isterică și o persoană cu inima slabă, complexată de dimensiunea sa, așa că știți, sensul critic al aceste gIandus ... Bine, aici mergem. Plan media, IT bidönnage, comunicat de presă, plan social în rezervă, vreau totul pe biroul meu mâine dimineață. Și veți elimina cuponul pentru acest an de la mine, acesta va primi picioarele acestor co.nnards de acționari. Oricine dorește mai mult pământ, o să ne îmbătăm să sărbătorim? "
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 25/01/08, 18:40

Nu înțeleg copia / inserarea ... :şoc: deci nu cred asta ...

Responsabil este capitalismul în forma sa actuală... pe scurt sistemul și, în acest caz, nu mi-e milă de nimeni ... toți fac parte din sistem și știau riscurile.

Oricine ar putea, dacă organizațiile bancare i-ar permite persoanelor fizice, să piardă sume uriașe pe piața bursieră, jucând o rată în creștere ...

Din fericire „sistemul” nu-l permite ... pentru noi ... dar nu pentru „ei” ...

Hei jean, câteva informații îți vor plăcea: micul „con” pe care l-a câștigat 100 € pe an la 000 ... nici asta nu este „normal” undeva ...

Virtual ... asta este sistemul financiar actual ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16135
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5245




de Remundo » 25/01/08, 19:21

Textul sugerează că Societe Generale încearcă să-și elimine pierderile colosale legate de pozițiile sale pe piața subprime americană pe unul dintre angajații săi.

Trebuie să recunosc că atunci când am auzit povestea absent la radio, am crezut că este o glumă a unui umorist ironic despre scandalul subprime. O ureche mai atentă mi-a sugerat că, până la urmă, poate fi comedianți de un nou gen ... și neașteptat.

Sincer, este imposibil ca acest bărbat de 31 de ani să fi jucat 5 miliarde de euro într-un timp atât de scurt al carierei sale de tranzacționare. În orice caz, dacă a participat la ceva, el trebuie să fie ultima roată a trăsurii și un alt șepc foarte mare caută să se ascundă în spatele lui ... Blabla asamblării computerului care maschează în interior mișcările frauduloase nu ține nu: casele de compensare din afara SG ar fi trebuit să detecteze găuri și neconcordanțe cu mult înainte ca sumele să se ridice la un miliard de euro.

Mai ales că nu i-a adus un kopek, comenzile nu au trecut în numele său. Găsesc toată această poveste din nou foarte umbră.

În ceea ce privește salariul comerciantului, ar trebui să știți că este un loc de muncă care necesită un nivel ridicat de studiu (în general, un inginer bac + 5, cu un master în finanțe / economie). Dar, mai presus de toate, este un loc de muncă nebun: 100 de euro nu le rambursează pentru calitatea lor deplorabilă de viață (000 de ore de muncă epuizante / săptămână) și consecințele asupra sănătății lor legate de stresul intens pe care îl experimentează chiar seara când o să doarmă pentru că se gândesc deja la comenzile care urmează să fie plasate a doua zi ...

Deoarece nu sunt „în afaceri”, aștept să văd mărturiile comercianților care vor putea da ordine de mărime precise cu privire la ceea ce omul care este acuzat ar putea sau nu ar putea face în funcție de poziția sa și de nivelul său de responsabilitate ...

Cred, fără să greșească prea mult, că 5 miliarde de euro nici nu ar fi fost la îndemâna celui mai mare CEO al celei mai mari bănci ...

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6983
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2907




de gegyx » 25/01/08, 19:29

Se spune chiar că marii acționari și-ar fi vândut acțiunile, înainte de acest anunț oficial de fraudă de către un clampin.

Și că, în urma prăbușirii pieței bursiere, au cumpărat acțiuni SG, pentru a salva oarecum compania sau cel puțin pentru a compensa prăbușirea, în timp ce refăceau în cele din urmă o marjă mică de profit pe spate. , mici acționari nervoși care s-au vândut în grabă.
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 25/01/08, 19:34

Christophe a scris:Hei jean, câteva informații îți vor plăcea: micul „con” pe care l-a câștigat 100 € pe an la 000 ... nici asta nu este „normal” undeva ...



Într-o perioadă în care facem gât adânc în ceea ce privește veniturile președintelui nostru de republică (care, apropo, sunt absolut comparabile cu cele ale altor șefi de stat europeni, chiar mici), veniturile anuale ale CEO-ului Porsche au fost 68 ... milioane de euro pentru 2007 ...
Am cunoscut un manager senior de la Exxon care câștiga
60 de franci / lună la vârsta de 000 de ani, iar soția sa lucrează și la Exxon 30F / lună, de aceea le livrează 40 de euro pe an 000 (fără taxe) ... și asta a fost acum ~ 180 de ani ... : Mrgreen:
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 25/01/08, 19:39

Remundo a scris:
Sincer, este imposibil ca acest bărbat de 31 de ani să fi jucat 5 miliarde de euro într-un timp atât de scurt al carierei sale de tranzacționare.
În ceea ce privește salariul comerciantului, ar trebui să știți că este un loc de muncă care necesită un nivel ridicat de studiu (în general, un inginer bac + 5, cu un master în finanțe / economie).
Cred, fără să greșească prea mult, că 5 miliarde de euro nici nu ar fi fost la îndemâna celui mai mare CEO al celei mai mari bănci ...

@+


De fapt, cele 5 miliarde reprezintă doar pierderi, cu 50 de miliarde de euro de capital investit ... dar este un jucător mic, un comerciant anglo-saxon s-a descurcat mai bine cu 27 de miliarde de pierderi + falimentul total al său banca ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16135
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5245




de Remundo » 25/01/08, 19:41

Christophe a scris:Responsabil este capitalismul în forma sa actuală...

Virtual ... asta este sistemul financiar actual ...


Îl putem rezuma eficient.

Scandalul subprime, poate că unii oameni nu înțeleg cu exactitate despre ce este vorba.

Statele Unite au avut întotdeauna o tradiție de a recurge excesiv la împrumuturi care, într-un fel, fac posibilă finanțarea creșterii sale. Și recent, băncile lor au trecut linia. Au înființat masiv împrumuturi la rate destul de mari, adesea variabile pentru clienții pe care știau că sunt foarte susceptibili de a fi insolvenți după zece luni.

Ideea a fost de a-i expulza pe „băieți” din coliba lor, de a păstra banii plătiți și de a revinde coliba CU un câștig de capital deoarece piața imobiliară părea să nu cadă niciodată. Bine la toate ... și a funcționat ... a fost suculent atâta timp cât imobilele au crescut cu 10% în fiecare an ... Păcat pentru băieții săraci de pe stradă :strigăt:

Problema financiară este că această piață sa transformat. La început, o simplă încetinire a prețurilor ... dar odată cu sistemul în vigoare, băncile au început să fie confundate. Prin urmare, au pus case la vânzare. Oferta a crescut pe măsură ce cererea a devenit redusă. Criza s-a auto-amplificat foarte repede până la falimentul activităților subprime, determinând căderea băncilor franceze, aceiași oameni care sunt alegători atunci când solicitați un împrumut cu 80 de euro contribuție personală ... Au avut o percepție complet diferită a riscului atunci când au injectat miliarde în subpremele ricans ... : Evil:

Cauza tuturor acestor lucruri ... Prostia unora (debitorii), lăcomia altora (băncile) și iresponsabilitatea celor doi care s-au lansat într-un joc de dupe de la semnarea „contractului” lor.

Îmi opresc proza ​​aici pentru că nu v-aș face să vă disperați de specia umană ... :|
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16135
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5245




de Remundo » 25/01/08, 19:47

chatam a scris:De fapt, cele 5 miliarde reprezintă doar pierderi, cu 50 de miliarde de euro de capital investit ... dar este un jucător mic, un comerciant anglo-saxon s-a descurcat mai bine cu 27 de miliarde de pierderi + falimentul total al său banca ....


Deci acest domn, dacă cred ceea ce spui, a reușit singur 50 de miliarde. Sincer, a fost rau platit pentru astfel de responsabilitati ...

Am râde de el dacă nu ar fi atât de serios și nedrept. : Evil:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 25/01/08, 20:32

Christophe a scris:
Nu înțeleg copierea / inserarea dvs., deci nu mă gândesc la asta ...

........... glumesti sau ce?

Presupun că pretinzi că nu înțelegi.

Toată lumea vorbește despre asta într-un cadru mai puțin plin de umor: pare de neconceput, aveai nevoie de o siguranță (poate consimți?).

Nicaieri nu am auzit de salariul lui; din ce SURSA obțineți asta?

Îl vor găsi că s-a sinucis?
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 25/01/08, 20:37

chatam a scris:
Remundo a scris:
Sincer, este imposibil ca acest bărbat de 31 de ani să fi jucat 5 miliarde de euro într-un timp atât de scurt al carierei sale de tranzacționare.
În ceea ce privește salariul comerciantului, ar trebui să știți că este un loc de muncă care necesită un nivel ridicat de studiu (în general, un inginer bac + 5, cu un master în finanțe / economie).
Cred, fără să greșească prea mult, că 5 miliarde de euro nici nu ar fi fost la îndemâna celui mai mare CEO al celei mai mari bănci ...

@+


De fapt, cele 5 miliarde reprezintă doar pierderi, cu 50 de miliarde de euro de capital investit ... dar este un jucător mic, un comerciant anglo-saxon s-a descurcat mai bine cu 27 de miliarde de pierderi + falimentul total al său banca ....


Nu, 5 miliarde de euro este recordul. Cel despre care vorbești a pierdut DOAR 2 miliarde ... ei bine, încă mai puțin de 5.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 91