Forum mașini electrice și deplasări

Mașini, autobuze, biciclete, avioane electrice: toate mijloacele de transport electric care există. Conversie, motoare și acționări electrice pentru transport ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Forum mașini electrice și deplasări




de Christophe » 04/01/11, 16:09

Mașini, transport și călătorii electrice: tocmai am înființat un nou sub forum care ar trebui să încânte mai mult de unul (citro, remundo): autoturisme, motoare și transport electric

Am mutat deja câteva subiecte acolo cu privire la întrebarea pe care am putut să o găsesc în special: mașină electrică, autonomie, cost, baterii, bicicletă electrică ...

De ce acest sub forum?

a) deoarece, odată cu eliberarea de către publicii mari a mașinilor electrice de către principalii producători, problema masina electrica nu a fost niciodată atât de actuală
b) subiectul mașinii electrice (direct sau indirect, bateria) și mai general al propulsiei electrice a fost deja larg menționat: clasificați-le într-un nou sub forum vă va permite să navigați mai bine
c) a face plăcere pentru Citro, Remundo și alți „conductori electrici” (hihihihi)

La sugestiile tale (cu excepția macro :D).
1 x
Michel Kieffer
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 716
Înregistrare: 21/12/08, 18:25
Locul de amplasare: Strasbourg
x 7




de Michel Kieffer » 04/01/11, 16:31

În ceea ce privește sugestia lui Christophe de a sintetiza vastele noastre dezbateri ...

... lipsesc unele documente sintetice de prezentare, de exemplu:
- diferitele tipuri de baterii, costurile, performanța, dezavantajele acestora etc .;
- utilizarea mașinilor electrice. De exemplu, remarca Citro despre mașina electrică care nu rămâne brusc fără combustibil, dar este pusă treptat într-o configurație degradată. Sau aspectul confortului încălzirii și al securității încălzirii (decongelare) ...

Dacă Citro și / sau Remundo și / sau ... sunt interesați de realizarea unor astfel de documente, sunt la dispoziția lor pentru a realiza ilustrațiile picturale.

Michel
0 x
Michel Kieffer
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 716
Înregistrare: 21/12/08, 18:25
Locul de amplasare: Strasbourg
x 7




de Michel Kieffer » 04/01/11, 16:32

Energia gri a electricității ...

Iată o actualizare a energiei întruchipate a electricității. Vezi de la pagina 10 a documentului http://www.hkw-aero.fr/pdf/electricite_et_co2.pdf .

Michel
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 04/01/11, 16:33

Am o problemă de „dimensiune”: ce fac cu subiectele hibride? : Mrgreen: : Mrgreen:

Îi lăsăm în forum rețea de transport sau le-am pus în acest nou forum mașină electrică?

Opțiuni posibile:

a) lăsați subiectele despre hibrizi puri în transport
b) mutați subiecte pe hibrizi de plugin
c) lăsați totul în transport, deoarece plugin sau nu, nu este propulsie electrică în fine, de cele mai multe ori

Ce crezi? : Idee:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 04/01/11, 17:19

Mulțumesc pentru aceste observații Michel, încă sortez și descopăr subiecte de fundal interesant halucinal dar pierdute în adâncurile forums :(

Exemple:

a) Mașină electrică, limitări fizice
https://www.econologie.com/forums/voiture-el ... t6294.html (activ din octombrie 2008 până în ianuarie 2009)

b) Mașini electrice, bilanț și rezumat, actualizare la începutul anului 2010
https://www.econologie.com/forums/voiture-et ... t9193.html

c) Feedback scuter electric ev 100s
https://www.econologie.com/forums/mon-nouvea ... t3576.html

d) Dimensiunea energetică a unei mașini electrice (2 documente de descărcat)

De asemenea, există destul de multe subiecte pe biciclete electricePrin urmare, îi sfătuiesc pe cei interesați de transportul electric să navigheze în sub forum: https://www.econologie.com/forums/voiture-el ... -vf83.html (există „doar” 4-5 pagini)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 04/01/11, 17:24

Michel Kieffer a scris:Energia gri a electricității ...

Iată o actualizare a energiei întruchipate a electricității. Vezi de la pagina 10 a documentului http://www.hkw-aero.fr/pdf/electricite_et_co2.pdf .

Michel


a) faceți un subiect nou :)
b) sau postări în acesta: https://www.econologie.com/forums/voiture-el ... t7716.html (pin)

ps: despre baterii https://www.econologie.com/forums/voiture-el ... 10033.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re: Forum mașini electrice și deplasări




de Am citro » 04/01/11, 21:25

Christophe a scris:Mașini, transport și călătorii electrice: tocmai am înființat un nou sub forum care ar trebui să încânte mai mult de unul (citro, remundo): autoturisme, motoare și transport electric
: Mrgreen: :P 8)
Într-adevăr, începea să devină necesar.
de multă vreme îmi spuneam că este necesar să împărțim subiectele care pluteau în derivă ...
subiectul „mașina viitorului” este un exemplu, printre altele, numeroasele pagini despre încălzirea vehiculelor care ar fi meritat un subiect în sine ...

Pentru mașina hibridă, locul său este evident în secțiunea de transport ...

2011 și mai ales 2012 vor fi anii reînnoirii vehiculelor electrice.
Economiștii și sociologii vorbesc despre „răzbunarea mașinii electrice”.
În această seară am întâlnit un manager de afaceri care urmează să deschidă o zonă mare de vânzări multi-brand dedicată vehiculelor electrice.
Catalogul său, bogat în aproximativ cincisprezece modele, și trebuie să-și inaugureze primăvara noile sale sedii cu MIA (ex Heuliez Friendly).

Dacă obstacolele majore și reticența rămân în jurul acestui mod de transport, lucrurile se mișcă și ar trebui să scuture obiceiurile. : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Forum mașini electrice și deplasări




de Christophe » 05/01/11, 10:16

Mulțumesc Citro, remarcile tale confirmă alegerea mea de a crea acest nou sub forum!

citro a scris:Dacă obstacolele majore și reticența rămân în jurul acestui mod de transport, lucrurile se mișcă și ar trebui să scuture obiceiurile. : Mrgreen:


Și econo va ajuta! : Idee: : Idee:

ps: pentru încălzirea vehiculelor electrice, am urmărit cele mai noi evoluții de departe, pot împărți subiectul cu condiția ca toate mesajele următoare să se refere. Altfel, dacă se va întâmpla din nou (și se va întâmpla din nou), nimic nu îl împiedică pe unul dintre voi să spună STOP și să creeze un subiect nou în acest moment (deja pentru ca un modo să poată interveni mai repede ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11

Re: Forum mașini electrice și deplasări




de Am citro » 07/01/11, 22:21

Christophe a scris:Mulțumesc Citro, remarcile tale confirmă alegerea mea de a crea acest nou sub forum!
citro a scris:Dacă obstacolele majore și reticența rămân în jurul acestui mod de transport, lucrurile se mișcă și ar trebui să scuture obiceiurile. : Mrgreen:
Și econo va ajuta! : Idee: : Idee:
€ conologia a contribuit deja foarte mult. :P
Dacă am făcut pasul mobilității electrice, este datorită acestui lucru forum, la dezbaterile și reflecțiile pe care le-am avut.

Când îmi recitesc discursurile, observ aceleași rezerve ca cele pe care le citesc aici zilnic și
Am exprimat aceleași neadevăruri și alte concepții greșite despre EV ca toți neinițiații ...
:?
Iată de ce intervin acum neobosit imediat ce citesc puncte de vedere dictate de ignoranță și comparație cu mașina termică.

Poate, după ce este adevărat să fi făcut schimburi cu experți de genul NLC ou dirkpitt, am trezit la rândul meu curiozități precum cea care a condus Remundo a face pasul.
:?:
1 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Forum mașini electrice și deplasări




de chatelot16 » 27/11/17, 19:24

sau clasificați mașinile hibride?

hibrid nereîncărcabil: energia provine doar din combustibil, iar bazarul hibrid servește doar la optimizarea utilizării sale și nu sunt convins că rezultatul este pozitiv

hibrid reîncărcabil: mi se pare cea mai bună soluție pentru a folosi electricitatea în loc de petrol ... în fiecare zi ne reîncarcăm complet bateria și facem primii km cu energie electrică, ca o mașină electrică reală și consumăm ulei numai dacă trebuie să conducem mai mult

o mașină numai electrică poate să nu fie potrivită pentru toată lumea, un hibrid plug-in poate fi potrivit pentru toată lumea și, dacă electricitatea este mai bună decât petrolul, este mai eficient să rulezi 1000 de mașini hibride reîncărcabile decât 100 de mașini numai electrice

un alt mod de a vedea, cu o mașină complet electrică, transportăm o baterie grea pentru o autonomie suficientă ... cu un hibrid reîncărcabil suntem mulțumiți de o baterie mult mai ușoară, pe care o folosim 100% în utilizare medie , iar atunci când nevoia depășește media folosim ulei
1 x

Înapoi la "Transport electric: autoturisme, biciclete, transport public, avioane ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 269