Idei ecologice ale obiectelor de imprimat în 3D?

Forum dedicat imprimării 3D: tehnologii de imprimare 3D (fdm, lcd, sla ...), hardware, software, slicere, setări, utilizare, bază de date, schimb de modele, sfaturi și trucuri, optimizare, schimb de experiențe ...
Avatar de l'Utilisateur
Dominique14
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/07/14, 11:55




de Dominique14 » 12/07/14, 12:02

În măsura în care nu văd neapărat un mare interes pentru imprimarea 3D pentru persoane, la fel de mult pentru medicină, sunt convins că acest lucru va face posibil să se realizeze multe progrese, în special în fabricarea protezelor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 12/07/14, 14:06

Imprimarea 3D nu ar lua calea imprimării 2D? ...

Când omul a știut să-și pună pe hârtie ideile, gândurile, experiența, cunoștințele, istoria sa, acest lucru i-a permis să-și dezvolte cultura, să-i transmită cunoștințele și astfel să-i accelereze evoluția.

Astăzi tipărirea 2D este utilizată dincolo de orice motiv: totul este tipărit și consumul de hârtie a luat proporții disproporționate (a se vedea volumele de hârtie devorate de administrații). Ajungem la punctul de a indica pe mesaje: „tipăriți acest mesaj numai dacă este necesar” ...

În anii 80, la începutul microcomputării, îmi amintesc de niște profesori universitari care au anunțat că odată cu revoluția și democratizarea microcomputării și utilizarea acesteia la toate nivelurile, a fost sfârșitul toată hârtia! ...
De fapt, s-a întâmplat contrariul.

Nu vom tipări 3D tot ce-mi vine în minte, de la util la inutil?

Rețineți că un avantaj colateral al acestei profeții este faptul că în sfârșit copacii pot respira puțin, mai ales dacă reușim să imprimăm documente în 3D: informațiile vor fi conținute într-un volum! S-ar putea să fie sfârșitul celor o mie de fire de hârtie care merg de la imprimantă la fotocopie, care să ajungă la gunoi ... : Mrgreen:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 12/07/14, 17:56

Imprimarea 3D prezintă un început de revoluție, acela al fabricării de obiecte la distanță.
Nu vom tipări 3D tot ce-mi vine în minte, de la util la inutil?
Evident, acest lucru se va întâmpla cu consecințele eco NU logică că ne imaginăm. :|

Dar va zguduie și anumite piețe captive ... : Mrgreen:

La fel de mult, nu văd neapărat un mare interes de tipărire 3d pentru persoane fizice
Există indivizi, și anumiți economiști, dintre care unii nu știu. :D

Mă plimb într-o mașină electrică mulți ani și militez în materie (150.000 km făcuți prin conectarea la aceeași priză ca televizorul dvs.) ...
„Revigorarea” vehiculului electric a fost însoțită de dezvoltarea de noi prize și standarde de încărcare menite să creeze noi „centre de profit” din care promotorii sperau să se îmbogățească foarte mult într-un timp scurt ...
Această abordare este dăunătoare și încetinește considerabil apariția acestui mod individual de călătorie. Într-adevăr, furnizarea de energie electrică nu a fost niciodată o mare problemă în Franța, iar accesul la rețea s-ar putea dezvolta rapid în toate punctele de pe teritoriul apropiat de o linie FEDR ...
Dar „capetele gânditoare” au vrut să profite de neprevăzut și să creeze o nouă chirie și noi taxe. Prin urmare, sub masca siguranței (ceea ce nu este criticabil), au impus noi standarde de priză care se aplică DOAR vehiculelor electrice.
În doar 2 ani, 4 sau 5 tipuri de prize au apărut pentru a încărca vehicule.
Nevoile utilizatorilor sunt de a putea reîncărca pe orice punct de alimentare electrică și pe orice terminal, indiferent de priză.
Acest lucru necesită adaptoare electronice ȘI adaptoare mecanice, cum ne-am obișnuit cu toții să ne conectăm calculatoarele cu pământ în trecut, când prizele din casa noastră lipseau ...

Astăzi, unele prize de încărcare rapidă pentru vehiculele electrice costă până la 1000 €, iar cele mai simple nu sunt mai mici de 100 € (fără cablu sau electronica „de securitate”) ...
Datorită imprimării 3D, unii meșteri oferă preluări rapide de taxă la 150 USD sau fișierul computerului pentru a-l imprima singur ...

Cred că este important să lucrăm la acest tip de realizare, care va avea ca efect principal reducerea prețurilor exorbitante ale producătorilor care au deținut monopolul și au abuzat de acesta ...
: Idee: : Mrgreen:
0 x

Reveniți la „Imprimante 3D și imprimare 3D: mașini și tehnologii, hardware, software, utilizare și optimizare”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 22