Imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!

Forum dedicat imprimării 3D: tehnologii de imprimare 3D (fdm, lcd, sla ...), hardware, software, slicere, setări, utilizare, bază de date, schimb de modele, sfaturi și trucuri, optimizare, schimb de experiențe ...
expune
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 23/12/11, 12:13
x 3

Imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de expune » 11/09/20, 12:38

minunată descoperire tehnologică, dar trebuie remarcat faptul că creșterea puternică a imprimării tridimensionale (3D) pentru multe aplicații generează riscuri specifice:
- Riscuri chimice: emisii de particule fine, compuși organici volatili, gaze dăunătoare legate de imprimantele 3D și diversele tehnologii ale acestora.
- Risc de arsuri, electrocutare și incendiu: Topirea plasticului prin căldură sau laser necesită multă căldură și energie electrică.
fii atent la prevenirea riscurilor la imprimarea tridimensională (3D)! „: http://www.officiel-prevention.com/form ... dossid=573
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Christophe » 11/09/20, 13:18

Subiect foarte bun, mulțumesc că l-ai creat! Am avut-o în minte câteva săptămâni de când am cumpărat, pentru proiectele mele profesionale, o imprimantă SLA LCD cu rășină fotosensibilă UV de 405 nm ...

Articolul este, de asemenea, bun, dar ar merita să intrăm în detalii puțin mai tehnice (a se vedea remarca mea personală mai jos)

Luând în considerare sincer mirosul și măsurile sanitare (mască, mănușă ...) care trebuie utilizate la manipularea rășinii și a obiectelor proaspăt imprimate ... Cred că este o porcărie frumoasă pentru sănătate ... Evident că măștile chirurgicale furnizate sunt insuficiente pentru a opri COV sau HAP ...

Și, în afară de aceste sfaturi, nu există STRICT NICI o indicație de sănătate pe sticlele de rășină (testate 2 mărci diferite ...) sau chiar o indicație de compoziție ... Pe scurt, vindem produse pe care utilizatorul nu le face habar n-are ce este ... Mi se pare destul de ciudat într-o lume cu „risc zero pentru sănătate” ...

Aș putea să ilustrez acest subiect cu fotografii ale experiențelor mele ... dacă aveți idei? :D
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Flytox » 12/09/20, 15:25

expune a scris:minunată descoperire tehnologică, dar trebuie remarcat faptul că creșterea puternică a imprimării tridimensionale (3D) pentru multe aplicații generează riscuri specifice:
- Riscuri chimice: emisii de particule fine, compuși organici volatili, gaze dăunătoare legate de imprimantele 3D și diversele tehnologii ale acestora.
- Risc de arsuri, electrocutare și incendiu: Topirea plasticului prin căldură sau laser necesită multă căldură și energie electrică.
fii atent la prevenirea riscurilor la imprimarea tridimensională (3D)! „: http://www.officiel-prevention.com/form ... dossid=573


Într-adevăr, riscurile tehnologiei imprimantei 3D sunt „bine” identificate / codificate pentru lucrători ... supuse obligațiilor HSE (Safety Health Environment). Pentru persoana privată, prea des conștientă pentru siguranța sa, toate instrucțiunile devin de fapt „opționale”, toate avertismentele de risc nu obligă la nimic, pentru modul de utilizare a materialului / produselor (în special nu a vânzătorului). ... și, prin urmare, sunt foarte, foarte puțin respectați. Acest lucru poate fi foarte periculos pentru indivizi ....

„Cel mai bun” va urma în curând când imprimantele 3D pentru metale vor intra pe piață. Acolo, cu particulele alergenice și / sau toxice fine, fără spații închise eficiente / curățabile .... vom număra decesele ... dar trebuie să lăsăm piața să facă .... :şoc: : Evil:
1 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Adrien (ex-nico239) » 12/09/20, 15:48

Arată într-adevăr original ...

Am un Ender 3 care rulează aproape 24 de ore pe zi și fără griji.

Am inovat puțin întorcând covorul (subiect nedetectabil) și luând coperte (puțin înghețate, dar nu prea mult) de revistă (motocicletă) și extrem de vivelle dop ...

În caz contrar, este un mecanism destul de simplu, care este interesant.

Nu știam că există pericole în utilizarea acestuia.

Nu este în casă și se întoarce în cabană.
Dacă ar putea otrăvi gâtul Imagine ar fi bine.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Christophe » 13/09/20, 15:16

Adrien (ex-nico239) a scris:Am un Ender 3 care rulează aproape 24 de ore pe zi și fără griji.

Am inovat puțin întorcând covorul (subiect nedetectabil) și luând coperte (puțin înghețate, dar nu prea mult) de revistă (motocicletă) și extrem de vivelle dop ...


Nimic nu a înțeles despre inovația ta! : Mrgreen:

Ce faci cu munca pentru care rulează H24?

Am un tronxy x5sa-pro 500 timp de 2 luni: Imprimante 3D / tronxy-x5sa-500-pro-improvement-ax-z-how-to-paste-a-toothed-belt-t16537.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Adrien (ex-nico239) » 13/09/20, 15:24

Christophe a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:Am un Ender 3 care rulează aproape 24 de ore pe zi și fără griji.

Am inovat puțin întorcând covorul (subiect nedetectabil) și luând coperte (puțin înghețate, dar nu prea mult) de revistă (motocicletă) și extrem de vivelle dop ...


Nimic nu a înțeles despre inovația ta! : Mrgreen:

Ce faci cu munca pentru care rulează H24?

Am un tronxy x5sa-pro 500 timp de 2 luni: Imprimante 3D / tronxy-x5sa-500-pro-improvement-ax-z-how-to-paste-a-toothed-belt-t16537.html


Ei bine, nu am covor ... Nu mai știu numele la modă pe care i-l dăm.

Realizez matrite anti slug
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Christophe » 13/09/20, 15:41

Da, am înțeles că vorbeai despre platou ... dar îmbunătățirea ta nu o înțeleg ...

O fotografie poate fi ??
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Adrien (ex-nico239) » 13/09/20, 17:04

Christophe a scris:Da, am înțeles că vorbeai despre platou ... dar îmbunătățirea ta nu o înțeleg ...

O fotografie poate fi ??


Nu, nu este o „inovație” în sens strict ... doar o ciudățenie de a avea o tavă de hârtie
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Christophe » 13/09/20, 20:56

Ok și cum fixezi foaia și reușești să eviți deformarea hârtiei atunci când aceasta se mișcă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: imprimantă 3D și sănătate ... O descoperire tehnologică minunată, dar ferește-te de riscuri!




de Adrien (ex-nico239) » 14/09/20, 00:41

Christophe a scris:Ok și cum fixezi foaia și reușești să eviți deformarea hârtiei atunci când aceasta se mișcă?


Ben cu penseta
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imprimante 3D și imprimare 3D: mașini și tehnologii, hardware, software, utilizare și optimizare”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 29