Legea Hadopi respinsă, nu lupta!

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7

Legea Hadopi respinsă, nu lupta!




de elefant » 10/04/09, 19:44

Dragi prieteni,

Am învățat cu satisfacția pe care o puteți ghici, deși nu sunt francez, respingerea legii Hadopi de către Adunarea Națională. Rămân solidar cu utilizatorii de internet francezi, pcq, dacă această lege adoptă vreodată, ea constituie un precedent periculos , inacceptabil pentru utilizatorii de internet din întreaga lume.

Cu toate acestea, Nicolas Sarkozi pare să vrea! Fără îndoială, partidul său va reveni la acuzație!

Lupta împotriva pirateriei este în regulă, dar ceea ce este inacceptabil este tăierea conexiunii fără încercare, pur și simplu pentru că cineva care nu știe compania descarcă sau un hacker adevărat vă „pompează” discret conexiunea Wi Fi sau ADSL sau utilizează în mod fraudulos IP-ul dvs. (Nimic nu ar putea fi mai ușor în Franța, unde sunt evidente multe linii telefonice)

Le sugerez tuturor cititorilor noștri, inclusiv celor care nu vorbesc mai departe forums adoptă următoarea strategie:

1) copiați lipiți mesajul meu și trimiteți-l la toate contactele dvs. obișnuite de e-mail.
2) fiecare persoană care primește e-mailul va căuta pe site-ul primarului său, al consilierului său general, al adjunctului / expeditorului său preferat pentru a-și găsi e-mailul. (găsirea a 3 sau 4 este suficientă)
3) explică-i foarte curtenitor îngrijorarea ta și că stâlpul acestei legi este conexiune la internet întreruptă și că el (persoana căreia îi scrieți) ar putea fi foarte bine prima victimă a acestei sancțiuni! și că, în consecință, îi cereți să-și folosească toată influența astfel încât alte sancțiuni (trecerea printr-o dovadă și o judecată) să fie propuse și eventual adoptate.
4) se pot folosi în mod avantajos următoarele argumente:
a) tehnicile de detectare sunt asemănătoare cu o încălcare a secretului corespondenței.
b) poștașul nu mai trece pentru că primiți e-mailuri frauduloase prin poștă?

Las textul imaginației tuturor din două motive:

a) unii dintre voi vor găsi cu siguranță alte formulări decât ale mele, mai bune sau mai eficiente.
b) Zeci de litere diferite vor atrage cu siguranță mai multă atenție a cititorilor decât o copie standard scrisoare lipită!

Mai ales:

nu fi anonim,
rămâi politicos,
corectați mesajul înainte de al trimite!
promiteți să faceți cunoscute pe net acțiunile „pozitive” ale aleșilor cărora le scrieți.

Bună vânătoare!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 11/04/09, 00:55

elefant? Cum te preocupă acest lucru? Ești belgian (și mândru de asta) dacă îmi amintesc bine ... ca franco-belgian cunosc cele 2 situații și îți pot spune că în acest caz: balga nu este belgiană, ci franceză ! În concluzie:

Toate acestea sunt mari Pipo !!

Dacă Franța ar dori să prevină pirateria, ar face ca Beglqiue: cote pentru toate abonamentele! Ce facem în schimb? Cursa pentru lățimea de bandă fără cote!

Deci, câteva observații cu privire la poziția Franței față de Internet:

a) Am pus taxe pe CD-uri, DVD-uri și alte suporturi goale (hard disk-uri incluse)
b) Punem taxe pe conexiunile la internet
c) Am creat lățimi de bandă nebune, care nu au nicio justificare tehnologică
d) uităm că „pirateria” nu are nicio influență asupra creației artistice, pe de altă parte, are ceva asupra profiturilor majorilor ...
e) artiștii care vând direct pe site-ul lor web sunt „eliminați” de mass-media: majorii nu ar trebui să fie furiși prea mult ...

Pentru cote: sunt un profesionist pe internet și, la 2 bucăți de muncă, ne descurcăm cu mai puțin de 30 GB pe lună ... Incarcare si descarcare video YouTube / streaming inclus !!

Deci, o linie de 10 Mbit este bună, dacă nu pentru a descărca ca un porc?

Permite descărcarea „temeinic” presupunând o saturație de lățime de bandă 24/24 de 10/8 * 3600 * 24 * 30 = 3 MB sau 240 GB și roabe !!


Evident, televizorul ADSL reușește afacerea ... dar trebuie să știi ce vrei și sunt sigur că există o modalitate de a „filtra” televizorul de restul ...

În caz contrar, iată câteva exemple bune de pipolitică a lui Sarko: http://www.dailymotion.com/video/x8wl5l ... -vert_news dar din punct de vedere al mediului ... este doar amuzant ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/04/09, 11:01

Christophe a spus:

Elefant? Cum te preocupă acest lucru? Ești belgian (și mândru de asta) dacă îmi amintesc bine ... ca franco-belgian cunosc cele 2 situații și îți pot spune că în acest caz: gluma nu este belgiană ci franceză !


Ei bine, dragă Christophe, suntem în Europa și această lege va constitui, așa cum am spus, o
precedent periculos, un declin accentuat al democrației. Dacă această lege va fi adoptată în Franța, riscă să inspire alte state, ceea ce ar fi un dezastru.
Când vine vorba de lățimea de bandă, există mâncare și băutură și, într-adevăr, cu 4 calculatoare acasă, suntem, în general, mulțumiți de cei 13 GB pe care ni-i acordă Belgacom, uneori cu un mic supliment de 5 euro / 5 GB la sfârșitul lunii. Pe de altă parte, creșterea lățimii de bandă permite televiziunii digitale prin linie telefonică.

În orice caz, guvernul nu trebuie să-și facă iluzii: dacă nu mai putem descărca, vor fi puse în aplicare alte soluții: îmi amintesc că, în anii de liceu, „ne-am” rânduit să ne dedicăm: Patrice a împrumutat albumul Woodstock, Jean Paul cel al lui Rod Stewart și casetele ..tounez!

Mi se pare deosebit de periculos faptul că unui guvern îi pasă de profiturile „majorilor” (MAJORITATE străină) și de veniturile artiștilor care practică evaziunea fiscală, în timp ce un impozit bine înțeles pe mass-media distribuit invers față de venitul creatorilor ar permite într-adevăr creativității locale să se exprime în calitate și diversitate (sunt mândru de propoziția mea, acolo! :D ) [/ b]

De asemenea, cred că, în contextul actual, parlamentarii și-ar folosi mai bine timpul pentru a lupta pentru a rezolva problemele de bază ale populației decât pentru a încerca să impună fanteziile președintelui Sarkozy.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 11/04/09, 11:10

Da, sunt de acord cu tine cu privire la „pericolul” acestui „capriciu” ... dar care nu va avea niciun efect asupra prietenilor săi, majorilor publicatori: pentru că ei sunt cei care trag coardele păpușii Eliseul în acest caz ...

Spun pur și simplu că alte țări decât Franța au rezolvat problema pirateriei excesive mult timp fără o lege care ucide libertatea!

Stabilirea cotelor este una dintre aceste soluții.

Pentru televiziunea digitală, putem filtra foarte bine pe partea „serverului ISP” ... Este necesar un alt pretext.

Doar aici aud deja francezii obișnuiți în aroganța lor obișnuită:

Nu atingeți „fără cote” este „libertatea noastră”


Am trecut de la unul la altul și vă pot spune că cotele: funcționează (bine da, mi s-a întâmplat să descarc un conținut nu neapărat legal ...)

Exemplu concret de Mano Solo care a încercat să „autoproducă” fără succes:

În 2006, Mano Solo nu și-a reînnoit contractul Warner, casa sa de discuri. Este auto-produs cu un nou album, In The Garden, care a fost lansat în martie 2007. Oferă utilizatorilor de Internet să-l ajute în auto-producție printr-un abonament în avans destinat să plătească costurile promovării odată ce album produs. Ceea ce nimeni nu va dori să înțeleagă și presa va transmite peste tot că se bazează pe publicul său pentru a finanța albumul, în timp ce a împrumutat de la banca sa, punându-și casa ca garanție, 130.000 de euro cu care va plăti producția și fabricarea discului. Abonamentul va fi lansat pe 18 septembrie. În fiecare lună, abonatul are acces la conținut nou (melodii sau filme) și la lansare, primește albumul. Banii strânși vor fi folosiți pentru promovarea albumului. Prin această abordare, artistul dorește să se deosebească de industria clasică în timp ce arată că producția artistică are un cost [1]. Prin această experiență și câțiva abonați la internet -2800 - Mano Solo încearcă să demonstreze că, dacă poate auto-produce astăzi, este doar pe un nume și o carieră deja stabilită. Nu unui nou artist o bancă va împrumuta o astfel de sumă. Cele 35 de exemplare ale In The Garden vândute în magazine vor rambursa banca, fără a oferi artistului niciun mijloc de a-l produce pe următorul.

Într-un interviu acordat cotidianului belgian „Le Soir” în aprilie 2008, Mano Solo explică: „Auto-producția nu poate funcționa. Am vândut 2.800 prin abonament și distribuitorul de CD-uri nu și-a făcut treaba. Sunt dovada vie că nu ne putem lipsi de majori. M-am săturat de aceste media care scuipă în continuare pe ele. Fără Warner, Mano Solo nu ar exista. Aceste firme nu sunt patroni, sunt acolo pentru a face bani. Este în regulă ca acești oameni să te arunce dacă nu mai ești competent în ochii lor. De ce să-i păstreze pe cei care nu mai vând? Cei care nu-și întâlnesc publicul trebuie să clarifice, atât. Există suficiente considerente. Presa este complică în acest sens. Trebuie să încetăm să ne batem joc de noi înșine: da, pirateria dăunează diversității și Myspace, este jalnic, este înfricoșător, nu acolo găsim avangarda. Și nimeni din Franța nu a fost dezvăluit datorită acestui fapt. MP3-ul nu înseamnă a face o revoluție, ci a face șomeri. »»


Sursa: http://fr.wikipedia.org/wiki/Mano_Solo

Nu sunt de acord cu sfârșitul, mai mulți artiști (tineri) au fost dezvăluiți de câțiva ani de către Net, ceea ce nu înseamnă că sunt artiști de lungă durată (dar nu mai rău decât un tip care iese din steaua ac ) ... dar vor fi vândut câteva zeci de mii de albume datorită netului!
Dernière édition alin Christophe 11 / 04 / 09, 11: 16, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/04/09, 11:14

Suntem la Paști! Fie ca cel care nu a păcătuit niciodată să-ți arunce prima piatră! :D

Pe de altă parte, mă plâng de modul în care sunt forțat să plătesc impozite pe propriile opere (de obicei texte sau fotografii foarte plictisitoare care nu interesează pe nimeni) când merg la centrul de copiere sau cumpăr CD-uri goale. (ambele sunt taxate în Belgia)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 11/04/09, 11:20

Ei bine, CD-urile sunt taxate și în Belgia? Nu știam ... în orice caz sunt bcp mai puțin decât o Franță !!

Un DVD gol costă> 1 € în Franța !! :şoc: : Cheesy:

Apropo, kk1 a văzut vreodată DVD-uri duble cu strat dublu (altele decât pe net)?

Arzătoarele cu strat dublu au fost „standard” timp de 2 până la 3 ani și nimic nu este disponibil pe suportul gol ... amuzant ...
Dernière édition alin Christophe 11 / 04 / 09, 11: 21, editate 1 ori.
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 11/04/09, 11:20

bonjour
Christophe are dreptate, este pipo.
aici este un link interesant pentru cei care ca mine nu își vor schimba obiceiurile
http://linuxmanua.blogspot.com/2009/04/ ... adopi.html
și, de asemenea, pentru a urmări știrile p2p și pentru a găsi o mulțime de lucruri
http://www.emule-island.com/ (Editare de Christophe: site-ul rhoooo le vilain)

nu numai cu hadopi, actorii nu vor primi nimic mai mult, dar vor beneficia de servere private care garantează anonimatul și criptarea pentru 5 euro / lună. Pot fi viitorii distribuitori ...?
asta se întâmplă atunci când tăiați ramura pe care stați!

p2p merge în subteran, nu vom mai putea controla lucruri mari, sunt adevărații infractori cibernetici care își frecă mâinile ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 11/04/09, 11:25

boubka a scris:Acesta va beneficia de servere private care garantează anonimatul și criptarea pentru 5 euro / lună. Pot fi viitorii distribuitori ...?
asta se întâmplă atunci când tăiați ramura pe care stați!


Un fel de router proxy de anonimat?

Funcționează pe partea „server” (destinație), dar pe partea ISP îmi este greu să înțeleg cum, întrucât, în orice caz, înainte de a vă alătura unui server extern, trebuie să treceți prin serverul ISP-ului dvs. ... Nu văd cum „vânătorul” ...

boubka a scris:p2p merge în subteran, nu vom mai putea controla lucruri mari, sunt adevărații infractori cibernetici care își frecă mâinile ...


Ah, P2P a fost „non-clandestin” într-o zi?

De fapt, cred că P2P este: P4P, evoluția sa, va permite mult mai mult fără niciun server ... și, prin urmare, control, dar nu știu dacă „ei” îl vor lăsa să se dezvolte ...
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 11/04/09, 11:39

Ah, P2P a fost „non-clandestin” într-o zi?


nu a fost o adevărată clandestinitate, deoarece am putut măsura schimburile și a vedea fișierele exact ... acum va fi mult mai greu, cu excepția persoanelor neinformate care vor servi drept exemple

peste 6 luni nimeni nu va fi prins, cu excepția unei erori judiciare (care se așteaptă să fie numeroasă), și nu de aceea nu vor mai exista schimburi
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79368
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11062




de Christophe » 11/04/09, 11:44

Am văzut că am citit nu am înțeles nimic

Dar nu este mare lucru!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 157