Cernobîl: natura își recapătă drepturile?

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Cernobîl: natura își recapătă drepturile?




de izentrop » 08/03/16, 12:59

Într-o zonă „nimeni fără pământ” din jurul centralei, animalele trăiesc mai puțin timp, dar protejate de oameni, se înmulțesc. Chiar și râșii, pe cale de dispariție peste tot, sunt în creștere.

http://www.dailymotion.com/swf/video/x3t311u
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Cernobîl, Natura își reia drepturile




de Obamot » 08/03/16, 13:25

bonjour,
Acesta este un duplicat.

1) Subiectul există deja. 2) Va trebui să ne întoarcem o săptămână pentru a spune ceea ce am spus de aici:
energii fosile-nucleare / balanței de cost-Cernobîl carduri-și contaminare-Franța-t10653-40.html # p290801
Nu, aceasta este doar apariția, se bazează pe un paralogism pur. Natura nu-și poate (re) lua drepturile, deoarece un dezastru nuclear nu este un dezastru natural.

Mă voi opri acolo.

VĂ RĂSPUNS DESPRE AU:
energii fosile-nucleare / balanței de cost-Cernobîl carduri-și contaminare-Franța-t10653-70.html
(datorită blocării)
Dernière édition alin Obamot 08 / 03 / 16, 13: 36, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Cernobîl, Natura își reia drepturile




de Christophe » 08/03/16, 13:32

Consider că acest mini-raport este încă interesant, de ce atât de multă agresiune?

Și dacă acest lucru poate face o experiență „în mărime naturală” ... cu atât mai bine! Nu este mai rău decât ceea ce face industria pe animale în fiecare zi ... și acolo avansează cunoașterea lucrurilor vii!

Animalele pe care le vedem în videoclip nu arată atât de rău ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Cernobîl, Natura își reia drepturile




de Obamot » 08/03/16, 13:39

Nu există agresivitate. Acest subiect este un duplicat.
Dacă doriți să continuați „opinii” lăsați-l deschis.
Există deja cantități de subiecte privind energia nucleară. Dacă vrei să sugerezi că un dezastru nuclear este banal, hai să plecăm, nu e al meu forum.

Nu voi mai interveni pentru a raporta duplicate.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Cernobîl, Natura își reia drepturile




de Christophe » 08/03/16, 14:02

Un duplicat este atunci când postăm 2 exact aceleași informații, a fost deja postat pe alt subiect? Nu cred ...

Deci, nu mă șoc să fac un subiect nou care să vorbească numai animale (vezi biologia în general: vegetația inclusă ... vedem un trandafir frumos în fundalul interviului: cine vrea să încerce gemul tern?) din orașul-fantomă care a devenit Pripiat

ps: acesta este forum econologie ... pentru toate, deci înainte de a fi „a mea” ...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Cernobîl, Natura își reia drepturile




de izentrop » 08/03/16, 14:13

Obamot a scris:Natura nu-și poate (re) lua drepturile, deoarece un dezastru nuclear nu este un dezastru natural.
Au trecut ani 30 și este un laborator interesant in-vivo. Apoi, radioactivitatea există și în stare naturală.

Mi sa părut interesant să arăt documente din ideologie.

Pentru a finaliza imaginea, un documentar al lui 2012 cu multele sale turiști de extremă, poate deja menționat deja.
La Cernobîl sau la salvarea calului din Prevalsky sau paradisul vieții sălbatice. Este o lucrare de cercetători care mi se pare cea mai gravă:
https://www.youtube.com/watch?v=MFYnhPF2m-Y
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Cernobîl: natura își ia înapoi drepturile




de izentrop » 08/03/16, 16:07

Obamot, ai dreptate, e multă dublare, nu l-am văzut rău. Doar că titlul a fost puțin mai general.

Curba privind analiza cesiului 237 în vinurile postate de Exnihiloest ma provocat energii fosile-nucleare / balanței de cost-Cernobîl carduri-și contaminare-Franța-t10653-40.html # p289377
Imagine Aceasta arată că au existat și alte efecte meteorologice atmosferice înainte și mult mai importante.

Am încercat să aflu mai multe http://www.laradioactivite.com/site/pag ... on_vin.htm
Este amuzant cum radioactivitatea ne poate ajuta să detectăm crucele false fără a deschide sticla.
Într-adevăr, Cs137 emite radiații gamma de 662 keV care trece ușor prin sticla flaconului și este apoi detectată.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Cernobîl: natura își ia înapoi drepturile




de Christophe » 08/03/16, 17:46

izentrop a scris:Obamot, ai dreptate, e multă dublare, nu l-am văzut rău. Doar că titlul a fost puțin mai general.


Într-adevăr, subiectul a fost deja menționat de minus2watts, dar asta nu înseamnă că este un duplicat pur și dur (literal = exact același mesaj).

izentrop a scris:Curba privind analiza cesiului 237 în vinurile postate de Exnihiloest ma provocat energii fosile-nucleare / balanței de cost-Cernobîl carduri-și contaminare-Franța-t10653-40.html # p289377


Feriți-vă de acest tip de curbă: de unde provin probele? La nivel global? European? Altele?

Mă îndoiesc că vinurile depozitate la pripiat în 1986 sunt „atât de puțin contaminate” ...

Mai mult, un accident nuclear nu se limitează la poluarea unui singur izotop radioactiv: iar în cazul Ternobilului este un cocktail frumos de rahaturi variate și variate (la fel ca în fukushima ... unde în cele din urmă mai mult de elementele radio au fost eliberate în natură numai la Cernobâl, dar japonezii au „diluat” poluarea din apa de mare).

Distribuția iodului în jurul centralelor electrice nu are, de exemplu, niciun efect împotriva cesiului, ci împotriva iodului-131 este unul dintre cei mai „izotopi” răi pentru sănătatea umană (din fericire, o durată de viață foarte scurtă): http://www.laradioactivite.com/site/pages/liode131.htm

De asemenea, cred, prin natura lor, că accidentele nucleare civile trimit mai multă rahat în atmosferă decât o explozie militară ...
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Cernobîl: natura își ia înapoi drepturile




de izentrop » 08/03/16, 19:14

Cesiul 137 este un bun indicator al accidentelor nucleare, nu există în starea sa naturală http://www.laradioactivite.com/site/pages/cesium137.htm

Cesiul-137 este produs în abundență relativă în reacțiile de fisiune. Importanța acestui produs de fisiune se datorează faptului că, pe o scară de o sută de ani, constituie principala sursă de radioactivitate în deșeurile reactoarelor nucleare cu izotopi de stronțiu-90 și plutoniu. În cazul unui accident, acesta este principala sursă de contaminare pe termen lung.

Imagine
Activitatea cesiului-137 în corpul uman a fost măsurată în jurul laboratorului din Mol, în nordul Belgiei, timp de aproape o jumătate de secol.

http://www.irsn.fr/FR/Larecherche/publi ... 137_V4.pdf

Exploziile nucleare atmosferice
În timpul perioadei 1945-1980, au fost lansate testele nucleare atmosferice
în mediu o cantitate de 137C estimată la 948 PBq, care a fost treptat
depozitate pe întreaga planetă. Rezultatul cumulativ rezultat este evaluat
la 142 kBq.m-2 pentru emisfera nordică și 35 kBq.m-2 pentru emisfera sudică
(UNSCEAR 2000)


A doua sursă de 137C este ciclul de combustibil. Inima unui reactor
1300 MWe conține la sfârșitul ciclului aproximativ 4 × 1017 Bq de cesiu limitat la
în interiorul combustibilului. În funcționarea normală, o mică parte din acest lucru
cesiul este eliberat în mediul înconjurător. Când reprocesați
iradiat, 137Cs este extras cu alte produse de fisiune. În 1999,
emisiile de 137C din instalația de reprelucrare a combustibilului din La Haga au fost
la 1,3 TBq și cele ale Sellafield la 7,9 TBq, aproape toate sub formă lichidă (Van
der Stricht și Jansens, 2001). Aceste versiuni sunt în scădere: în 2003, au fost
0,76 TBq pentru uzina de reprocesare La Hague (comunicare COGEMA) și
6,24 TBq pentru Sellafield (CEFAS, 2004).


Eliberări accidentale
În 1957, accidentele de la Kyshtym (Chelyabinsk, Rusia) și Windscale
(Regatul Unit) a avut ca rezultat eliberări de 137C, respectiv 26,64 TBq
(UNSCEAR 2000) și 22 TBq (Agalesdes și colab., 2000).
Activitatea 137C-urilor emise în mediu în timpul accidentului de la Cernobîl este
estimat la 85 PBq. Depozitul ar putea ajunge la mai multe MBq.m-2 în apropierea site-ului,
întrucât în ​​Europa de Vest, în special în Franța, depozitul era de ordinul lui
unele kBq.m-2 la câteva zeci de kBq.m-2. Una dintre caracteristicile acestui lucru
accident, a apărut 26 APRIL 1986, este semnătura izotopică pe spectacol cu ​​a
Raportul 137Cs / 134Cs de ordinul 2,00 ± 0,17 (Renaud și colab., 1999-a).


Mă duc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Cernobîl: natura își ia înapoi drepturile




de Obamot » 08/03/16, 19:51

izentrop a scris:Curba privind analiza cesiului 237 în vinurile postate de Exnihiloest ma provocat

De mare importanță, cesiul 137 (și nu 237). Apoi, dacă nu ați realizat imediat că a fost fals este că într-adevăr nu aveți competență în acest domeniu! Colaborarea 15 cu OMS mi-a permis cel puțin să nu fac acest tip de greșeală!

Toate acestea, ca de obicei, încercând să justifice o atitudine pseudo-non-partizană. În timp ce fundul nu înseamnă nimic.

Știam că va fi necesar să repetăm ​​în special:
- cesiul nu poate dispărea din corp ca prin magie, el poate fi adăugat doar lui ... (dacă vrem să vorbim „serios”)
- Aceste curbe sunt complet fals.
- dacă vrem să vorbim „serios” trebuie să vorbim și despre CEL MAI IMPORTANT, care este iradierea cu doze mici, în statistici cu o evaluare „scăzută”, probabil> 2 milioane de decese peste 70 de ani,> 90 de milioane ne spun unii experți. Cifrele UNSCEAR, cum ar fi ceea ce putem spune orice luând doar statistici parțiale (cu Fukushima nu am terminat de numărat morții).
- dacă vrem să vorbim „serios”, trebuie să vorbim și despre CEL MAI IMPORTANT, este dezastrul producției jalnice de energie nucleară <1.
- dacă vrem să vorbim „serios”, trebuie să vorbim și despre CEL MAI IMPORTANT, adică de ce economia noastră a creat de la zero „nevoia de energie nucleară” pentru a satisface industria, care este o groapă fără fund de risipire a resurselor minerit.

Vin și dintr-un mediu industrial, dar nu mă voi compromite în demonstrații care nu țin apă. Pe scurt, distrează-te „jucând om de știință” atunci când nu ai abilitățile. Făcând diagrame să spună ce vrem să spună, putem face cifrele să spună orice (ei bine, cifrele COGEMA și altele, este cam ca și cum ai cere administrației americane să pentru a estima numărul victimelor războaielor golfului, sau pentru foștii naziști estimarea morților în lagărele de concentrare, este de o credibilitate ...). Dar este bine pentru stima de sine, dacă asta este liniștitor ....

Bof, face buzz-ul pentru a apăra statisticile necostisitoare cu statistici false, bune pentru gunoi! Ce interes.
0 x

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 100