C în aer: pietricele și ulei total uleiate

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79137
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

C în aer: pietricele și ulei total uleiate




de Christophe » 06/03/07, 14:43

Postarea videoclipului C dans l'air din 22 februarie despre profiturile petroliere și procesul Erika.

Foarte informativ : Mrgreen:

https://www.econologie.info/?2007/03/06/ ... de-l-erika

Editare: video pe YouTube http://www.youtube.com/watch?v=lqMGi9X0_IU
Dernière édition alin Christophe 03 / 05 / 11, 14: 40, editate 1 ori.
0 x
the-scribbler
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 21/04/07, 10:54




de the-scribbler » 21/04/07, 12:15

Salut,


Pentru prima mea postare nu pot decât să mă alătur masei de oameni și mai ales masei nu mai puțin neglijabile a Mamei Natură care suferă fără să se poată apăra de atacurile care i se impun doar prin influența bărbaților.
Ofensați, da, fără îndoială, ca mulți dintre contemporanii mei de puținul spațiu pe care îl acordăm ecologiei cu E mare.
Nu sunt membru al unor asociații de apărare cangur sau al altor mișcări ecologiste pentru că cred că sunt suficient de preocupat de realitatea mediului nostru care se deteriorează pe zi ce trece, pentru a încerca să mă aduc în conformitate cu principiile de bază ale acesteia. ‎
Ascult ici și colo discuțiile mai mult sau mai puțin animate despre ce va avea de făcut lumea noastră după noi! Ar fi destul de simplu pentru mine să spun, ca mulți oameni, ‎
- După mine potopul!
Dar aș fi imediat etichetat cu acest termen mult meritat, egoist. Și pe bună dreptate.
Totuși, ceea ce mă demoralizează este laxitatea în fața responsabilităților fiecărui actor din această societate care este a noastră. Pentru a pune profitul pe primul loc, mai degrabă decât bunăstarea indivizilor care alcătuiesc civilizația menționată.
Atitudinea noastră proprie trebuie pusă la îndoială.
Faptul de a ceda „ordonanțelor” marilor grupuri financiare pentru a întreprinde câteva acțiuni într-o astfel de companie, favorizează această stare de fapt. Totuși, un lucru ar fi mai degrabă penalizator pentru aceste grupuri mari de petrol, care ar fi să nu mai cumpere benzină sau motorină, să se oprească cel mult o zi sau două și, prin urmare, să nu se oprească în stațiile de benzină. Acesta a fost urmat de un boicot al acțiunilor între aceste grupuri mari, fie ele financiare, ca și alte filiale petroliere.
Știți ce ar pierde aceste companii atunci?
Valoarea daunelor lui Erica cel puțin.
Personal, mă pot descurca fără mașină pentru o zi, două, trei sau chiar o lună. Pot chiar să-mi dau nasul la acești logodnici mai multe zile la rând.‎
Iubesc motocicleta, sunt freebiker și mă pot descurca fără să mă îmbolnăvesc. Deci, de ce nu 45 de milioane de șoferi și camioneți împreună, în aceeași acțiune!‎
Știu, putem visa! Nu este o utopie o terapie posibilă?
După cum am subliniat mai devreme, nu fac parte dintr-o mișcare anume. Este doar o idee din bietul meu creier și presupun că dacă al meu a descoperit această posibilitate posibilă, probabil că și alții au crezut-o. ‎
Dar nu suntem chiriași pentru o viață a ceea ce ne-au lăsat generațiile anterioare?
Nici nu sunt adeptul câtorva religii mai mult sau mai puțin luminate. Ceea ce mă atrage cel mai mult este să pot vizita un site în deplină liniște sufletească. Surprinde-mă cu discursul meu sincer despre minunile care sunt amenințate de prostia umană. ‎
Când călătoresc în munți, pe malul mării sau chiar în adâncurile unei regiuni și văd gunoi aruncat în fundul unei văi, mă sperie de unul singur. Chiar înainte să am un singur cuvânt în gură este:
« La naiba, ce frumos! "
Dar la naiba trebuie să rămână frumos. Nu!
Asta as putea spune in aceste cateva randuri. Desigur, nu trebuie să visez prea mult, pentru că prea mulți idioți sunt încă la conducerea societății noastre.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 21/04/07, 16:18

le-griffonneur a scris: Totuși, un lucru ar fi destul de penalizator pentru aceste mari grupuri petroliere, care ar fi să nu mai cumpere benzină sau motorină, să se oprească maxim o zi sau două, și deci să nu se mai oprească la benzinării. A urmat un boicot al acțiunilor în aceste mari grupuri, fie ele financiare sau alte afiliate petroliere.
Știți ce ar pierde aceste companii atunci?
Valoarea daunelor lui Erica cel puțin.


hi

Fă ca mine, alătură-te „băieților duri” pune niște ulei de recuperare și apă în cutia ta și du-te la prietenul tău, închide contorul de apă etc...

nu mai cumparati, recuperati si veti vedea de indata ce strangem mult sistemul se va prabusi de la sine : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

@

PS/ Nu am mai cumparat motorina de 20 de ani, decat sa curat piese in atelier.
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
the-scribbler
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 21/04/07, 10:54




de the-scribbler » 21/04/07, 16:56

bonjour,

Probabil da ! Dar cum îmi conduc bicicleta cu injecție, al cărei principiu de funcționare mi-a devenit complet necunoscut de când am părăsit vechile pompe de injecție ale motoarelor Perkins și vechile aprinderi tradiționale?
Și apoi milele mele personale, cele ale vieții mele care nu sunt cele mai favorabile.
Și eu sunt un protestatar înnăscut. Cunosteam bine baricadele. Nu cele din 1789, pur și simplu cele din 68. :P Dar, așa cum spun adesea, creierul mi s-a dezvoltat în detrimentul brațelor mele.
Așa că încerc să mă gândesc. Și devine din ce în ce mai greu, contrar a ceea ce spune toată lumea.
Acest lucru nu mă împiedică să-mi fac griji cu privire la viitorul celor dragi, chiar dacă poate veni un potop după mine.
Vechiul meu Ford va accepta probabil uleiul drept combustibil. Un încălzitor electric cuplat la circuitul de apă al radiatorului pentru a-i permite să ardă, da, sigur.
Sunt încă cu mai multe corzi la arc. :) Sudez practic toate metalele, atât cu arc, cât și cu argon. Nici pistolul nu are secrete pentru mine. Ajustarea a fost, de asemenea, o experiență la fel ca și electricitatea mașinii. Ar trebui să mă atașez de el când mă alătur clanului rebel, nu-i așa.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 23/04/07, 19:38

La naiba, vino repede, nu avem un sudor decent în asociație; pumnul ty este misto : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)

Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
the-scribbler
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 21/04/07, 10:54




de the-scribbler » 23/04/07, 21:47

Nu mă deranjează, dar nu pot pentru că sunt un om foarte ocupat
Acestea fiind spuse în treacăt, am o preferință pentru wiski.
Dar, după cum spune vechea zicală, există doar munți care nu pot fi întâlniți. Deci de ce nu în timpul plimbărilor prin hexagonul nostru
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79137
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976




de Christophe » 03/05/11, 14:40

0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : gegyx și oaspeții 125