Clima, criza ecologică reconciliază scepticii și convinși?

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Clima, criza ecologică reconciliază scepticii și convinși?




de humus » 26/06/21, 08:28

O discuție între Coline, cofondator al Time for the Planet și Fabrice Bonnifet, director CSR al grupului Bouygues și președinte al Colegiului directorilor dezvoltării durabile.

Introducere 00: 00
04:14 Călătoria lui
06:30 Promisiunile politicienilor
09:50 Minciuna creșterii verzi?
13:10 Ecologie și tranziție pentru libertate
15:07 Screening într-o lume fără carbon
23:05 CSR și spălarea verde
26:20 De ce nu merge mai repede?
33:05 Decarbonizați diferitele „scopuri”
41:45 Compania contributivă
44:38 Transformarea modelelor de afaceri
50:30 Noi forme de contabilitate
54:00 Descoperire tehnologică și inovație
56:20 Părerea sa despre Timpul pentru planetă

1 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: clima, criza ecologică reconciliază scepticii și sunt convinși?




de ABC2019 » 26/06/21, 11:11

amestecă încă o oră de portenawak pentru a asculta ... să spui la sfârșit că nu suntem în stare să spunem ce să facem exact!

Serios, m-am întrebat întotdeauna de ce atât de mulți oameni petrec o oră în fiecare duminică auzind mereu aceleași lucruri la masă, dar evident că sunt unii cărora le place ...
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: clima, criza ecologică reconciliază scepticii și sunt convinși?




de ABC2019 » 26/06/21, 11:16

primul lucru pe care l-a spus despre Claude Lorius la 2'30 este deja rahat ... M-am oprit acolo. Dacă nu am altceva de făcut dacă este prea cald în după-amiaza asta; Voi asculta celălalt rahat.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: clima, criza ecologică reconciliază scepticii și sunt convinși?




de Christophe » 26/06/21, 14:05

ABC2019 a scris:... să spunem la final că nu suntem în stare să spunem exact ce să facem!


Pentru că toți vorbitorii sunt spălători verzi care aplică pseudo verde pe o ideologie de creștere infinită ... nu poate funcționa!

Soluția este totuși simplă, dar foarte incorectă din punct de vedere politic: acceptă să ne împărțim nivelul de trai la 10!

Adică, acceptați să cheltuiți de 10 ori mai puțin într-un consumism inutil (dar care să satisfacă masele) și să vă concentrați pe esențial, revizuiți-vă prioritățile de cheltuieli ... De exemplu, cumpărați fructe și legume în loc de o pereche Nieme de pompă sau telefon mobil asta tocmai a ieșit, dar că NU ÎNTREBĂ NU avem nevoie, dar îl cumpărăm oricum pentru că viața noastră este atât de rahată încât trebuie să ne stimulăm ego-ul în consum abuziv, trebuie să-l facem în fața prietenilor lui sau trebuie să ne satisfacem o nebună efemeră inutilă !!

Atâta timp cât un politician nu are bile să spună asta, nu vom ieși!

Soluția este să înveți să fii mulțumit cu puțin, să nu mai bați și să fii „fericit” numai prin consum, să admiri mai degrabă sobrietatea decât bogăția ... Pe scurt, este să înveți conceptul de sobrietate fericită, care, de altfel, în general va face societatea mai fericită pentru că va găsi consumismul ridicol, care în prezent este doar o sursă de frustrare pentru cei mai mulți (ea are asta, dar nu pot spune „cumpără ... bouhouhou)!

Va mai dura câțiva ani de COVID pentru ca acesta să intre ... gresie sau forță!

Dacă nu, când încep reducerile de vară? : Lol: : Lol: : Lol:
1 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: clima, criza ecologică reconciliază scepticii și sunt convinși?




de humus » 26/06/21, 14:06

ABC2019 a scris: să spunem la sfârșit că suntem incapabili să spunem ce să facem exact!

Poate începeți prin a înceta să mai repetați asta din nou și din nou, preluați sarcina și căutați soluții.
Spectator!
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Re: Clima, criza ecologică reconciliază scepticii și sunt convinși?




de Christophe » 26/06/21, 14:09

Tocmai l-am dat ... cel puțin parțial ...

Acești idioți video nu vor argumenta niciodată așa, așa că vor greși întotdeauna în convingerile lor false!

Din moment ce au tot ce își doresc în viața lor, tot ce caută este îmbogățirea personală cu orice preț prin aplicarea metodelor ecologice! Nu am vizionat 1 secundă din videoclip, dar conform rezumatului este exact asta ... Nu cred că mă înșel prea mult ...

Soluția este sobrietatea, sărăcia, revenirea la elementele de bază ...
1 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Clima, criza ecologică reconciliază scepticii și sunt convinși?




de humus » 26/06/21, 19:41

O mică disonanță?
Există oameni care propun și fac.
Petele de ulei și nu așteptați să vină totul de sus.

Isabelle Delannoy - De ce oameni are nevoie natura?

„O forță politică care s-a transformat într-o forță economică”, „economia simbiotică”

Introducere 00: 00
05:50 Cele trei fapte și cifre importante
09:20 Care este locul banilor în tranziția ecologică?
12:20 Globalul și localul
15:05 Ce este economia simbiotică?
27:20 Motive pentru a fi optimist
32:50 Proiectează-te într-o lume de dorit
45:04 „Capitalism distribuit”
53:10 Efectul de rebot pozitiv?
56:55 Ce poți face ca cetățean?
1:03:45 Părerea sa despre Timpul pentru planetă
1:06:40 Ultimul cuvânt

0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: Clima, criza ecologică reconciliază scepticii și sunt convinși?




de ENERC » 26/06/21, 19:53

Christophe a scris:Tocmai l-am dat ... cel puțin parțial ...

Acești idioți video nu vor argumenta niciodată așa, așa că vor greși întotdeauna în convingerile lor false!

Din moment ce au tot ce își doresc în viața lor, tot ce caută este îmbogățirea personală cu orice preț prin aplicarea metodelor ecologice! Nu am vizionat 1 secundă din videoclip, dar conform rezumatului este exact asta ... Nu cred că mă înșel prea mult ...

Soluția este sobrietatea, sărăcia, revenirea la elementele de bază ...

Atâta timp cât vom continua să înghesuim oameni în orașe, nu vom reuși. Orașele sunt problema și nu soluția.

Vă puteți umple cu legume, ouă, brânză dintr-o producție locală. Cu cât mă gândesc mai mult, cu atât cred că soluția este să ne întoarcem la comunități mici (1000 - 10000 de locuitori) care produc ceea ce au nevoie. Satul așa cum a existat cu noi acum 3 secole, dar cu modernitate.
Nu implică neapărat sărăcie. Înapoi la elementele de bază da : Cheesy:
2 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Clima, criza ecologică reconciliază scepticii și sunt convinși?




de GuyGadeboisTheBack » 26/06/21, 19:59

Mergeți la o plimbare prin micile sate italiene, le știu multe în Liguria, veți vedea ce este „viața reală”, colorată, veselă, plină de strigăte de copii, bătrâni pe bănci, mici restaurante familiale unde mâncați ieftin produse din grădinile de legume din jur, ulei de măsline local și vin local .... În Franța era încă așa în anii '60, dar din păcate a dispărut.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968

Re: Clima, criza ecologică reconciliază scepticii și sunt convinși?




de Ahmed » 26/06/21, 20:06

Am un pic cam greu cu afacerea contributivă ... Este un concept interesant pe hârtie, dar dacă valoarea produsă de lucrători (în sensul cel mai larg) este răspândită în mai puține produse și compania respectivă continuă să obțină profituri, fără creșterea globală așa cum este specificat, aceasta înseamnă că doar foarte puține companii vor putea opera, prin urmare, aceasta implică o concentrare extremă de companii (care va capta astfel creșterea globală mică ...) ...
„Soluții”, cum ar fi punerea unui pic mai multă verdeață în orașe, este frumos, dar este puțin probabil să schimbe lucrurile. După cum afirmă un comentariu de mai sus, orașele sunt mai degrabă problema ...
Avem impresia că ar fi suficient să schimbăm starea de spirit fără a schimba fundalul și „să-mi rostogolesc găina” ...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 165