Efectul Peltier-Seebeck în generator

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
iotă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 269
Înregistrare: 16/08/06, 13:45
Locul de amplasare: planeta pământ

Efectul Peltier-Seebeck în generator




de iotă » 18/11/06, 14:37

Totul este în titlu!

Link pentru a înțelege mai bine http://dspt.club.fr/Piles_clamond.htm

Scopul este de a utiliza un modul peltier care este utilizat pentru răcirea procesoarelor, precum și mini-frigiderele din mașini (sau camioane) : Cheesy: ) ca generator.
Adică, încălziți pe o parte (ușor) și răciți cealaltă parte (ușor, de asemenea, aproape aproape), aceasta produce electricitate.

Doamnelor și domnilor, pentru neuronii voștri!

Citește mai mult:

- Testele modulului Peltier
- Cumpărați un modul de termoelectricitate cu efect Peltier
- Curbe de eficiență și eficiență Peltier
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iotă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 269
Înregistrare: 16/08/06, 13:45
Locul de amplasare: planeta pământ




de iotă » 18/11/06, 15:42

Am deja câteva module de pelete cumpărate de pe net.

Mă gândesc să le plasez în serie și să obțin (de ce nu) până la 240 de volți și 1 sau 2 amperi.

Totul depinde de delta temperaturii, care cred că este de 60 °, dar depinde și de tipul de modul.

60 ° este destul de ușor de atins dacă o parte este la temperatura ambiantă și cealaltă ușor încălzită cu un arzător sau un dispozitiv chimic, de exemplu acidul clorhidric de aluminiu, care se încălzește mult și produce hidrogen care poate fi ars și astfel continuați operațiunea. 8)

Îmi lipsește un radiator sau radiator, nu știu sigur ce să folosesc ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Epsylon3
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 17/11/06, 09:55




de Epsylon3 » 18/11/06, 17:36

problema: cald / rece + umiditate = apă

apă + circuite = rugină = scurtcircuite: p
apă + curent = scurtcircuite

:strigăt:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iotă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 269
Înregistrare: 16/08/06, 13:45
Locul de amplasare: planeta pământ




de iotă » 18/11/06, 17:40

Uh ... într-un frigider este și cald / rece și mult condens, nu de asta glumește.

Dacă se face corect, nu ar trebui să existe griji :?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Epsylon3
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 17/11/06, 09:55




de Epsylon3 » 18/11/06, 18:25

da bine, dar să folosesc căldura unui PC (c ceea ce se încălzește cel mai mult pentru „nimic” din câte știu) fără a risca să-l deteriorăm ... va fi complex ...

în cele din urmă aici l-am folosit ca încălzire a computerului, înainte de sosirea primului Athlon 64, care se autoreglează și nu sunt împinse în jos; p)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iotă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 269
Înregistrare: 16/08/06, 13:45
Locul de amplasare: planeta pământ




de iotă » 18/11/06, 18:37

haaa! : Mrgreen:
dar scopul nu este să-l folosești într-un computer!

Scopul este de a crea un generator.
Modulele peltier sunt plasate pe o sursă de căldură, iar cealaltă parte este răcită.
La „firele” modulelor se obține o tensiune care este proporțională cu temperatura delta.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 18/11/06, 19:08

Cred că ceea ce a vrut să spună Epsilon este că sistemul este de interes doar pentru a recupera energia pierdută peste tot (pentru asta, utilizarea pe cuptor / plite ar fi foarte interesantă).

Dar dacă trebuie să consumi energie convențională pentru a o încălzi, își pierde punctul, la fel de bine ai putea produce electricitate într-un mod convențional. Cu excepția cazului în care randamentele mai slabe sunt excepțional de bune, ceea ce nu știu / cred. Am putea folosi energia solară, dar nu știu dacă este avantajoasă în comparație cu fotocelule sau cuplajele motorului stirling.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Epsylon3
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 17/11/06, 09:55




de Epsylon3 » 18/11/06, 19:29

Ei bine, plăcile electrice și cuptorul sunt folosite doar câteva minute pe zi, computerul meu, aici rămâne aprins permanent ... și ajunge perioada rece ... un bloc de metal ca un pervaz sau ceva de genul ca ... dar hei, atunci ai nevoie de un fel de invertor care se reîncarcă constant, cum ar fi laptopurile ...

Ar putea fi frumos să încărcați baterii reîncărcate sau un telefon ... dacă nu vă grăbiți ... sau dacă aveți baterii de rezervă.

în cele din urmă, în sud, sursele reci sunt greu de găsit; p)


În opinia mea, există o turbină eoliană mult mai simplă pe acoperiș, de exemplu ... sau pur și simplu, o cameră pentru a reîncărca toate dispozitivele bateriei pe o singură sursă de alimentare cu comutare ...

qd vedem numărul de dispozitive care au nevoie de un transformator de miliamperi qq lângă un pc sau un tele ... o singură sursă de alimentare cu mai multe ieșiri ar fi în opinia mea foarte economică: p) Există o pierdere în cabluri mici de joasă tensiune, dar suficient de bune pentru a avea cu 0,5 până la 1,5V mai multe, în general, nu există pb, deoarece un transformator de 12V poate merge până la 18V dacă nu este solicitat bcp .....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iotă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 269
Înregistrare: 16/08/06, 13:45
Locul de amplasare: planeta pământ




de iotă » 18/11/06, 20:13

Accesați câteva linkuri:

http://www.citizen.co.jp/english/releas ... thermo.htm
http://calopile.free.fr/

Transformarea energiei termice în electricitate trece întotdeauna prin mai mulți intermediari (abur, turbină, generator etc.).

Aici există doar modulul!
În plus, nu necesită nicio întreținere.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 19/11/06, 10:42

iota a scris:Accesați câteva linkuri:

http://www.citizen.co.jp/english/releas ... thermo.htm
http://calopile.free.fr/
Transformarea energiei termice în electricitate trece întotdeauna prin mai mulți intermediari (abur, turbină, generator etc.).

Interesant pentru toate acestea. Întrucât intenționez să pun tuburi solare de vid pe acoperiș anul viitor, iar problema vara este că ai prea multă energie termică, s-ar putea să fiu interesat să produc electricitate.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 163