Produs de lustruit din aluminiu pentru reflectorul solar?

Energia solară termică în toate formele sale: încălzire solară, apă caldă, alegerea unui colector solar, concentrare solare, cuptoare și mașini de gătit solare, stocare tampon termic solar, bazin solar, aer condiționat și rece solar ..
Ajutor, consiliere, dispozitive de fixare și exemple de realizări ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79460
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097

Produs de lustruit din aluminiu pentru reflectorul solar?




de Christophe » 11/04/10, 14:46

Ca parte a unei încercări de transformare a unei antene parabolice de recuperare (oferită cu amabilitate de către vecin) într-un cuptor solar (un subiect specific se va face mai târziu, abia am început), încerc să aflu dacă există un produs sau un truc care vă permite să lustruiți pentru a face aluminiul cât mai reflectorizant posibil? Idealul ar fi să obții un aspect „crom” aproape de oglinda perfectă evident ...

Am testat cu șmirghel de 800 grit cu apă și alte produse (stripper, acid clorhidric ...), dar dacă îndepărtează petele de oxidare, nu face decât să tudineze aluminiul. Vedeți sarcina din stânga în ultima fotografie.

Dacă există ceva eficient, ar trebui să existe și un produs de protecție din aluminiu împotriva oxidării și, desigur, 100% transparent. Dar acesta este al doilea pas.

Câteva fotografii ale decapajului au fost încercate mai întâi prin frecare (de aici diferența de culoare pe colțul „frecat”), apoi am folosit un decapant chimic, dar „verde pentru că fără clorură de metilen”. S-a dovedit a fi foarte eficient, prețul este „corect” cu părul cu grămadă dublu de produse clorurate.

Imagine
Imagine
Imagine

Dacă nu există nimic, cred că lipesc un mozaic de oglindă mică (2x2cm) vândut în bricos ... sau, chiar mai simplu, să lipiți o pătură de supraviețuire ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28753
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5553




de Obamot » 11/04/10, 15:01

Nu acolo! Există un tablou care reproduce exact ceea ce vrei, un efect crom perfect !!! (Văzut pe MTV în Pimp my Ride ...) Pentru a greși cu cromul real ...

Deci, bucură-te. Dacă aveți un compresor de cel puțin 2 bari și puteți avea un împrumut bun pentru culturist, munca dvs. va fi folosită pentru a pulveriza un strat de grund. apoi primar, apoi vopseaua dvs. „cromă”. Și luați totul de la același producător pentru a avea aceeași bază chimică (esențial ... fără economii acolo).

Am o parabolă a recuperării și îmi dai ideea să fac la fel ... Prin contra cum să poziționez „focalizarea” la distanța ideală? Așadar, cred că prin punerea unei „ținte” răspunsul va deveni rapid evident, nu?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79460
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097




de Christophe » 11/04/10, 15:15

Ah, faimoasa vopsea cromată ... M-am gândit la asta, dar în momentul în care am împachetat gloata (acum 15 ani), în cel mai bun caz, a dat un aspect de „covor de aluminiu” ... a fost vândut bine (spray) ca „vopsea cromată” : Cheesy:

Am încercat astfel să „re-cromez” piese, găsisem o companie la Strasbourg care o făcea, dar se pare că practica fusese interzisă cu câteva săptămâni înainte ... cauza: poluarea tehnicii de cromare!

Deci sunteți sigur că vopseaua este disponibilă / aprobată în Europa? Cunoașteți marca?

Mă bucur că îți oferă idei, putem discuta pe această temă ...

Pentru vatră, este destul de ușor, avem deja „brațul” care oferă poziția aproximativă a vetrei cu 2 tarale frumoase, va fi ușor să faci o piesă intermediară (dar cu o cratiță, nu prea merită să o ai focalizarea atât de precisă).

Este o parabolă „ovaloidă” (mai mare decât este largă), astfel încât focalizarea va fi neapărat ușor alungită. În funcție de poziția și înclinația vasului / soarelui, poziția focalizării variază foarte mult (evident), dar pentru a găti 2 sau 3 ore acest lucru trebuie să fie tolerabil.
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 11/04/10, 15:30

salut Christophe
toate pur și simplu oțel inoxidabil. dă un aspect lustruit oglindă. este la fel de strălucitor ca cromul.
apoi pentru a evita corodarea lacului de pulverizare pentru circuitul tipărit
Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28753
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5553




de Obamot » 11/04/10, 15:34

Este, de asemenea, o idee ... Dar va fi mai puțin puternic decât amha de redare "crom". Și atunci lacul pe care trebuie să-l uiți ... Ai nevoie de un lac exterior de înaltă calitate și rezistent la UV, dot bar ... (humm ... tot timpul expus la soare ... nu uita)

Christophe a scris:Mă bucur că îți oferă idei, putem discuta pe această temă ...

Cu plăcere.

Aaaaaaah da spray-ul crom pe care îl putem uita.

Aerul nimicului, am revopsit mai multe mașini (nu, nu suntem ACEI răzuitoare de hârtie nu-i așa) : Mrgreen:

... acest lucru combinat cu un gust pentru o muncă bine făcută și datorită acestui site:
http://jcfressaix.free.fr/

Unde am găsit sfaturi FOARTE înțelepte. Și în special că a fost nevoie de un pistol bun pentru a o face (l-am luat pe unul sub-brand al celui pe care îl folosesc la Merceds Benz în lanțurile de producție ...) și un compresor 3bar! Și crede-mă dacă vrei, dar diferența este fenomenală. Vopseaua este literalmente „presată” împotriva suportului ca și cum ai trimite-o cu o lovitură mare a clubului. Și când vedeți rezultatul: este piciorul !!!

Știind acest lucru, dar neavând ceea ce este necesar în ceea ce privește „puterea de pulverizare”, aș merge la culturistul local. În orice caz, vopseaua cromă trebuie să funcționeze. Ceea ce am văzut nu a fost deloc plictisitor. Și pentru aprobare, hei, hei ... este puțin ultima dintre preocupările mele când văd că aceleași omologări sunt acolo pentru a încetini produsele „verzi”. : Evil: Prin contra dacă există în omologate de ce nu ... Rețineți că acest tablou ar putea fi promovat într-un viitor "strălucitor" (... nu a putut rezista : Cheesy: )

Christophe a scris:Pentru vatră, este destul de ușor, avem deja „brațul” care oferă poziția aproximativă a vetrei cu 2 tarale frumoase, va fi ușor să faci o piesă intermediară (dar cu o cratiță, nu prea merită să o ai focalizarea atât de precisă).

Este o parabolă „ovaloidă” (mai mare decât este largă), astfel încât focalizarea va fi neapărat ușor alungită. În funcție de poziția și înclinația vasului / soarelui, poziția focalizării variază foarte mult (evident), dar pentru a găti 2 sau 3 ore acest lucru trebuie să fie tolerabil.

Absolut! (Ei bine, nu am "taraux" ... dar aș găsi ...)

Ok, am găsit:
http://www.kustomrides.com/chromepaint.htm

Imagine

Imagine

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28753
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5553




de Obamot » 11/04/10, 15:56

... pe de altă parte, este o vopsea de mare zbor ...

Trebuie să fiți foarte atenți, ei vorbesc despre pregătirea suprafeței care trebuie să semene cu o lustruire / finisare comparabilă cu o suprafață de sticlă. :şoc: :şoc: :şoc:

... dar este absolut logic!

MirraChrome va crea o finisare oglindă aatât timp cât suprafața dvs. este la fel de netedă ca sticla. Vă rugăm să urmați acești pași pentru cele mai bune rezultate. Dacă suprafața dvs. are deja un pahar ca strălucirea, treceți la pasul 4.

PASUL 1. - Aplicați Alsa Jet Black Stylin Basecoat pe primer.

PASUL 2. - Lăsați stratul de bază să se usuce complet 15-30 min. Acum sunteți gata să aplicați 1-2 straturi de Mirra Clear.

PASUL 3. - Lăsați Mirra Clear (nu coaceți) să se usuce 24 de ore.

PASUL 4. - Începeți să aplicați MirraChrome folosind un efect de praf, (volum foarte mic de material cu o cantitate substanțială de aer). INSTRUCȚIUNI: Dacă utilizați un pistol HVLP, ar trebui să aveți în jur de 20 psi, altfel folosiți orice presiune de aer recomandată pentru pistolul dvs., amintindu-vă să mențineți volumul materialului foarte mic. Continuați să aplicați MirraChrome până când se obține efectul dorit.

PASUL 5. - Lăsați MirraChrome să se usuce la patru până la 24 de ore (70º - 75º F); nu coace.

PASUL 6. - Folosiți o cârpă foarte moale, fără scame, pentru a îndepărta excesul de praf / revărsat de pe suprafață; ștergeți moale. Dacă finalizați acest pas, veți observa o îmbunătățire drastică a aspectului final.

PASUL 7. - Aplicați acum 1 strat MirraClear și lăsați să se usuce timp de 30 min la uscat (15 min @ 140 ° F) înainte de a trece la Pasul 8.

PASUL 8. - Dacă aplicați acest lucru pe un vehicul sau alt obiect care va fi manipulat frecvent sau expus elementelor, acum doriți să aplicați Alsa Speed ​​Clear (nisip umed, Mirra Clear în prealabil).


Dacă este necesar să se ajungă la un astfel de grad de lustruire, probabil că ar trebui să fie suficient chiar și fără această vopsea ... în cele din urmă ar trebui să încerce ...
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 11/04/10, 16:11

am putea face și o electroliză sau anodizare cu crom ...
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 11/04/10, 16:11

bonjour,

Ce idee grozavă! Acest lucru va da cel puțin o a doua viață acestor pilde.
Pentru finisajul „crom”, aluminiul nu este de departe cea mai bună soluție, deoarece își pierde o bună parte din puterea sa de reflecție într-o săptămână datorită formării de alumină ....
Și a pune un lac pe deasupra nu ajută să conteze .....
Eu il prefer:
http://www.growshops.fr/mylar-epais-ant ... 52f5f68407
http://micsolaire.aliceblogs.fr/blog/_a ... 54281.html
http://www.culture-hydroponique.com/ecl ... e-659.html
Acest Mylar reflect-a-gro are o putere reflectorizantă de 95% și are forma unui film gros de 50µ.
Nimic de a face cu oglinzile din supermarket sau din sticlă.

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79460
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11097




de Christophe » 11/04/10, 16:13

Fotografii interesante ... dacă le poți pune, mai bine o etichetă dublă decât un link de imagine moartă!

Multumesc si pentru link.

Obamot a scris:Trebuie să fiți foarte atenți, ei vorbesc despre pregătirea suprafeței care trebuie să semene cu o lustruire / finisare comparabilă cu o suprafață de sticlă. :şoc: :şoc: :şoc:


Oh, ok este un lac : Mrgreen: : Mrgreen:

boubka există oțel inoxidabil polonez, este în spițe de brico pentru mașini?

Ei bine, voi vedea dacă Mira este disponibil în BE sau FR, dar soluția poloneză mă tentează mai mult pentru că, în toate cazurile, trebuie să lacuiești cu un lac de calitate ... deci ...
Dernière édition alin Christophe 11 / 04 / 10, 16: 17, editate 1 ori.
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2




de boubka » 11/04/10, 16:16

tip top acest film :D
0 x

Înapoi la «Solar thermal: Colectoare solare CESI, încălzire, apă caldă menajeră, cuptoare și mașini de gătit solară»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 65