Datoria publică, o afacere profitabilă (pentru unii) ...

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79367
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Datoria publică, o afacere profitabilă (pentru unii) ...




de Christophe » 20/05/08, 17:09

Suntem în mijlocul dezinformării ... și datoria ne este prezentată oficial pentru a ne condiționa să acceptăm inacceptabilul. Această carte încearcă să facă lumină asupra subiectului într-un alt mod, astfel încât cetățenii care suntem să nu adoarmă.

Lectură fericită celor interesați de subiect.

bien cordialement
Philippe derudder


Pentru toți cei care încă mai cred în fiabilitatea, stabilitatea și „realitatea” sistemului monetar modern ...

Datoria publică, o afacere profitabilă

Cine beneficiază de sistem?

Imagine

André-Jacques HOLBECQ
Philippe DERUDER

„Trebuie să reducem datoria! ". Strigăm falimentul!

Ca un tată care își îndeamnă copiii să meargă să-și aranjeze camerele, guvernul nostru ne spune: „Destul de mizeria asta!
Este timpul să devii serios, să-ți pui pretențiile sociale înapoi în sertar, este timpul pentru muncă și economii ”.

Ceea ce nu ni se spune este că în urmă cu patruzeci de ani, statul francez nu avea datorii, la fel ca majoritatea celorlalte națiuni. În mai puțin de patruzeci de ani am acumulat o datorie colosală de aproximativ 1200 miliarde de euro! De ce ? S-a întâmplat ceva care ne-a făcut să trebuiască brusc să recurgem la împrumuturi, când obișnuiam să fim autosuficienți? Și dacă da, cine beneficiază cu adevărat? Cine emite moneda?

André-Jacques Holbecq și Philippe Derudder ne spun motivele reale ale datoriei și denunță mecanismele distructive care sunt ascunse scrupulos. Popularizatori ai „chestiunii economice”, scopul lor este de a permite cetățenilor să „știe”, astfel încât să nu se lase impresionați de sperietorile care sunt fluturate sub nas. Pentru a înțelege, mai presus de toate, că avem totul pentru a face față imensei provocări umane și ecologice din timpul nostru și că datoria și banii sunt doar probleme „adevărate-false”.

Prefață de Etienne Chouard


Prefața lui Étienne Chouard:

Toți cetățenii ar trebui să fie pe deplin conștienți de mecanismele de bază ale creării banilor și ale datoriei publice: emanciparea noastră politică și economică depinde în mod direct - și inevitabil - de emanciparea noastră monetară. Ca atare, această carte este importantă și va fi, fără îndoială, în măsură să vă schimbe înțelegerea despre lume, așa cum a schimbat-o și pe a mea.

În 2005, am fost dedicat în totalitate analizei instituțiilor noastre (franceză și europeană); Am înțeles, în același an, că nu este pentru oamenii de la putere să scrie regulile puterii, că toate abuzurile de putere au fost posibile datorită necinstirii proceselor constitutive. Vorbeam pe telefonul meu forum a principiilor principale ale unei Constituții bune și am scris pe wiki o Constituție de origine cetățeană, ceea ce eu numesc site-ul „Planul C”.

Prin urmare, începusem să construiesc un instrument - despre care cred că este fără precedent și promițător - pentru următoarea emancipare generală. Dar am ignorat complet, din ignoranță, un punct absolut esențial, un punct din cauza căruia orice soluție politică pare efectiv interzisă. André- Jacques Holbecq a venit într-o zi la forum din Planul C și a creat un fir ciudat al cărui titlu era „Preluarea creației de bani de la băncile private” ...

Reacția a fost rapidă și firul de discuții a devenit unul dintre cei mai activi și mai bogați de pe site: progresăm cu toții destul de repede cu privire la acest subiect decisiv și puțin cunoscut: bancherii privați controlează puterea politică și controlul privat al creația monetară este o încuietoare diabolică care interzice profund orice drept al popoarelor la autodeterminare.

Din obișnuință, ignoranță, neglijare, acceptăm, fără să ne dăm seama, o servitute profundă inutilă: nu există absolut niciun motiv să abandonăm crearea de bani băncilor private.

Astfel, sume considerabile, cele ale intereselor acestei creații monetare private, au fost retrase de zeci de ani din comunitatea franceză, la cea mai mare discreție și fără cea mai mică justificare politică sau economică și fără cea mai mică dezbatere publică pe această temă.

În plus, din această scurgere incredibilă s-a născut o datorie publică extravagantă, reînnoită anual, complet asfixiantă pentru serviciile publice și pentru bunăstarea generală. Această datorie este atribuită în mod nedrept presupusei neglijențe a statului: acest lucru nu este cazul, deoarece cheltuielile publice au rămas destul de stabile în Franța de zeci de ani. Nu, într-adevăr, este o rachetă privată a bogăției publice care este la sursa datoriei publice, din 1973, în Franța și peste tot în lume; Evident, serviciile bancare internaționale există deja și este timpul să o identificăm și să-i descriem greșelile.

Înțelegerea acestei servitute nedrepte și comunicarea tuturor cetățenilor este deja pregătirea următoarei noastre eliberări.

De vreme ce mi se oferă ocazia aici, îi voi mulțumi din suflet lui André-Jacques Holbecq și Philippe Derudder: în diferitele lor cărți, scrise singure sau în comun, mi-au îmbogățit considerabil analiza politică a abuzului de putere. făcându-mă conștient de o roată determinantă în asuprirea bărbaților (născuți liberi) prin muncă forțată. Amândoi arată sincer, ascultă pe toată lumea, petrec mii de ore explicând și explicând tot ceea ce au înțeles.

Și, din moment ce este aproape vecinul meu, André-Jacques devine prieten; și îl văd progresând la viteză maximă, luându-ne cu el.

Este generos și pragmatic, își recunoaște în mod firesc greșelile, acțiunea sa este utilă, foarte utilă, pentru binele public. Sunt fericit că l-am cunoscut și vă îndemn să-l descoperiți la rândul vostru.

Etienne Chouard


Citiți un fragment

Editați: în practică, urmați „cazul grecesc” https://www.econologie.com/forums/dette-publ ... t9654.html
Dernière édition alin Christophe 07 / 07 / 11, 12: 22, editate 2 ori.
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 20/05/08, 17:19

Excelent și mulțumesc pentru informații.

Personal, nu fac parte din acest tip de consumator.

Din păcate, în ansamblu, Franța a intrat în plină explozie a sistemului de 40 de ani.

Voi vedea dacă vom găsi această carte la prețuri rupte ocazional, cu excepția cazului în care este recentă. Încă nu mă voi împrumuta să-l cumpăr !!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79367
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 20/05/08, 19:39

Tocmai a fost lansat: 12 € preț de editor ...

Pe de altă parte, nu știu dacă fnac sau Amazon îl vor vinde ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 21/05/08, 00:47

Excelent, sper să existe răspunsuri clare

Pentru că întotdeauna mă întreb cui îi sunt datorii statelor
si acesti bani imprumutati au fost bine cheltuiti? etc.

Acestea fiind spuse, seamănă cu mașina
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Hydraxon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 17/02/08, 17:07




de Hydraxon » 21/05/08, 01:32

Amazon îl vinde, da.

Ei bine, datoria de stat este sub formă de obligațiuni pe care le emit. Există prime plătite pentru aceste obligațiuni, care sunt dobânzi. Sunt cumpărate de toți jucătorii de pe piață. În general le place, le asigură titluri sigure. Dacă vorbind despre rachete, vorbești despre faptul că speculatorii primesc dobânzi plătite de contribuabil, nu este fals.

la întrebarea „acești bani au fost cheltuiți bine”, răspunsul este clar: nu. Este în regulă să te îndrepți pentru a investi sau pentru a te confrunta cu o perioadă dificilă, dar Franța este îndatorată chiar și pentru costurile sale de exploatare în perioadele în care economia este bună.
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 21/05/08, 10:10

la întrebarea „acești bani au fost cheltuiți bine”, răspunsul este clar: nu. Este în regulă să te îndrepți pentru a investi sau pentru a te confrunta cu o perioadă dificilă, dar Franța are datorii chiar și pentru costurile sale operaționale în perioadele în care economia este bună


Corect, statul trebuie să-și reducă deja costurile de funcționare și există un loc de muncă.

trebuie descris bine în carte.

La un moment dat, a vorbit despre asta în programul TF1 de la Pernaud, al cărui nume l-am uitat. Incredibil numărul de lucrări și / sau clădiri publice construite degeaba sau neutilizate ..... și toate celelalte mizerie.

Uneori, văd că echipamentul reface suprafețele drumurilor atunci când acestea sunt în stare perfectă (și fac ca sectorul privat: Colas et cie) să funcționeze.

Ei bine, voi cumpăra această carte pentru a fi cu adevărat dezgustat odată pentru totdeauna; Am o carte despre gestionarea defectuoasă a Elysée, înțeleg că Carla a vrut să meargă și să petreacă 4 ani acolo !! se pare chiar că Sarko ar fi făcut un casting al „posibilelor” doamnelor .... da da și în plus cred că este adevărul.

Și nu vorbesc despre taxele colosale ale deputaților care au adoptat o lege pentru ca un deputat să lovească șomajul timp de 5 ani dacă nu sunt realesi (și cu o rată imensă, nimic de-a face cu regulile Assedic) ... aceleași pensii sunt uriașe și aceleași condiții nu necesită 40 de anuități pentru ele.

Mizeria este nesfârșită. Deci, atunci când oamenii muncii sunt obligați să se simtă vinovați, Sarko și Cie sunt puțin umflați : Evil: și că Remundo este de acord cu asta ...... va fi fericit R !! : Lol:
0 x
Hydraxon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 17/02/08, 17:07




de Hydraxon » 21/05/08, 12:32

Nu sunt absolut de acord. Pentru un stat la fel de puternic și bogat ca Franța, este normal să existe unele excese legate de prezența incompetenților la niveluri înalte (Principiul lui Peter ...). Atunci când salariile deputaților, este minimul care trebuie plătit pentru persoanele de nivelul lor de competență, astfel încât să nu intre în sectorul privat. Nu vreau în mod special să fiu guvernat exclusiv de oameni pe care nici Total, nici Sanofi nu și-ar dori ca șef adjunct de departament.

Reducerea cheltuielilor de stat nu reduce neapărat ponderea cheltuielilor de stat făcute prost. În orice caz, înăsprirea condițiilor de colectare a indemnizațiilor de șomaj și a rambursărilor asigurărilor sociale este o modalitate mult mai eficientă de a respecta promisiunea de a reduce cheltuielile de stat.

Întrucât nimeni nu pare să vrea să scape de statul paternalist, este o problemă a veniturilor, nu a cheltuielilor. Se pare că în acest moment costul politic al datoriei este mai mic decât costul creșterii impozitelor.

Când vorbesc despre starea paternalistă: ați urmărit, cred, conflictul pescarilor. Motorina crește, cer ajutor de stat pentru a face față. Și Știrile să spună că, în plus, acvaculturile contribuie la moartea lor ... Dar de ce acest terapeutic neobosit? Dacă am fi în concordanță cu sistemul nostru economic, creșterea motorinei ar fi ocazia perfectă de a opri această activitate care consumă prea mult petrol, care este pescuit în favoarea acvaculturii. Prin menținerea câtorva pescari care vând foarte scump, din cauza uleiului scump, peștele care nu poate fi obținut prin acvacultură. În schimb, statul plătește pentru a salva o activitate care va fi întotdeauna mai puțin profitabilă.
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta




de martien007 » 21/05/08, 14:29

Da, sunt de acord cu tine, dar se poate discuta

Dacă am fi în concordanță cu sistemul nostru economic, creșterea motorinei ar fi ocazia perfectă de a opri această activitate care consumă prea mult petrol, care este pescuit în favoarea acvaculturii. Prin menținerea câtorva pescari care vând foarte scumpe, din cauza uleiului scump, pește care nu poate fi obținut prin acvacultură. În schimb, statul plătește pentru a salva o activitate care va fi întotdeauna mai puțin profitabilă.


Există un efect pervers în acvacultură: am văzut că în Thalassa din somonul Atlanticului de Nord crescut în Pacificul de Sud și nu vorbesc despre daunele colaterale aduse florei și faunei marine locale (Argentina de Sud) -vest): virus etc ... canale patagonice, realizate de norvegieni .....
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79367
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 07/07/11, 12:19

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79367
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 23/07/11, 00:05

0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123