Avertisment PERICOL: căpușe

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Avertisment PERICOL: căpușe




de jean63 » 02/06/06, 00:55

Tu care mergi în natură, poluarea gazelor de eșapament nu ajunge la tine DAR poți fi mușcat (înțepat) de căpușe; poate fi foarte grav. Acest lucru tocmai i s-a întâmplat unuia dintre fiii mei și are antibiotice foarte puternice.

Citiți acest site foarte informativ și autoritățile publice ar face bine să vorbească despre acest risc care vă poate afecta mult mai repede decât gripa aviară:

www.tiquatac.org : Evil:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Knut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 24/04/06, 01:53
Locul de amplasare: Normandia




de Knut » 02/06/06, 02:59

Am un prieten de pădurar de ani de zile ... și serios.

Nu este procesat la timp.

boala „lyme” cred.



Unele atrag căpușe, altele nu ... nu știm de ce.
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2

Avertisment PERICOL: căpușe




de denis » 02/06/06, 09:22

salut, da, este o porcărie frumoasă aceste căpușe, această boală este într-adevăr gravă, atacă organele vitale (ficat, rinichi .....) problema este că uneori apare după câteva săptămâni (vezi luni)
după o plimbare în pădure sau pajiște, uită-te la tine!

fiara mică nu mănâncă pe cele mari cărora li se spune copiilor!
trebuie să poată fi ucis, să vezi țânțari la zac!
insectele au supraviețuit dinozaurilor (cred că erau deja acolo) vor fi acolo după dispariția omului? cu siguranţă!
ceea ce este de temut este că căpușele se deplasează spre nord + și +, din cauza încălzirii globale! o mulțime de paraziți sunt în acest caz!
am văzut tot mai mulți țânțari, tic, : Cheesy: , căpușe, greieri, termiți (în Grenoble !!!) muște și o mulțime de bebete de acest gen, am uitat șobolanii, sunt, de asemenea, foarte rezistenți la orice boală, produs, radiații ... practic un amestec bun pentru a dezvolta toate bolile care poate distruge omul în masă, acolo va înceta FLEA
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

căpușe




de tigrou_838 » 02/06/06, 09:36

Buna ziua tuturor,

Confirm că căpușele sunt peste tot în Franța, săptămâna trecută, pisica mea s-a întors cu o căpușă care trebuia înlăturată, așa că ai grijă la plimbări în mediul rural,

chiar și în lorena la granița luxemburgheză, bebeluș murdar.

blugi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 02/06/06, 10:18

bine ..... se confirmă ... PERICOL. Cu toate acestea, știa problema, dar nu era suficientă.

Trebuie să aveți un clip special pentru „bifare”, deoarece îl puteți elimina doar rotindu-l cu 1/2 rotație. în plus, nu trebuie să aveți o rană pe mâini și să nu apăsați degetele pe stomacul căpușei.

Fiul meu l-a văzut imediat, dar fără clești, l-a îndepărtat cu degetele, apoi s-a zgâriat mult pentru a scoate rosturile? (Cred că acesta este numele „ghearelor”) și prin aceasta a crescut riscul de difuzie (răni suplimentare mici.

Gândindu-se că a scos-o bine, nu și-a făcut griji și, câteva săptămâni mai târziu, a văzut apariția haloului caracteristic (50% din cazuri) ===> medic ===> amoxicilină antiobiotică timp de 15 zile ===> 3 zile după începerea capturii = 2 zile de febră (asemănătoare gripei) și acolo pentru o săptămână durere în articulația gleznei ..... să fie continuată. El continuă să-și ia antibioticulTIQUE , a contactat serviciul de boli infecțioase din Toulouse care i-a spus să mărească doza ...... de urmat.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Knut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 24/04/06, 01:53
Locul de amplasare: Normandia




de Knut » 02/06/06, 11:16

Întotdeauna am văzut bărbie și pisici prinzându-le, au existat întotdeauna căpușe, chiar și în nordul Franței.

Poate fi un nou soi sau un nou microb purtat de căpușe.

Căpușa este un animal curios.


Este atrasă de culorile deschise și se agață de părul picioarelor sau al labelor.

Se plimbă și se fixează în siguranță, apoi îți aspiră sângele.

Fundul i se umflă, așa că vezi o pungă de sânge, stomacul ei.

Dacă doriți să o scoateți, nu o bifați, ci doar alimentatorul pe care îl eliminați.

Este într-adevăr necesar să folosiți un clește ad hoc în formă de rangă sau să adormiți micile porcări cu eter sau uleiuri esențiale ... dar funcționează mai puțin bine.

În plus, unele persoane sunt mai predispuse decât altele la aceste atacuri, chiar și în cadrul unei gospodării.


Pur și simplu pulverizați lemongrass pe picioare. Chz noi, este suficient.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 02/06/06, 11:21

nu s-a dezinfectat dupa ce a scos capusa? milă..
odată ce pisica mea avea una pe cap, care trebuia îndepărtată cu clești. El obișnuia să doarmă în găinărie pe care apoi o dezinfectam cu gresil (nu foarte organic!)
I-am dezinfectat mica rana cu esenta de lavanda; Jur pe asta acasă, pe lângă faptul că sunt producător, știu că nu este traficată.
Despre lavandă, am un teren în care solul este deosebit de bogat și nu se teme de uscăciunea suplimentară, în 9 ani nu am avut niciodată o problemă de atac de dăunători și nu am observat niciun declin, ceea ce este departe de a fi cazul pe alte meleaguri alăturate acestuia.
Putem spune că suntem ca plantele, dacă „evoluăm” într-un context foarte favorabil, apărarea noastră imunitară este la vârf.
Recuperare rapidă a fiului tău Jean!

ps: pe site-ul pe care îl oferiți, vă încurajează să vă vaccinați dacă veți rămâne în Austria, acolo nu sunt de acord, nu este ca și cum ați merge în Thailanda sau Africa.
Autoapărarea corpului prin mijloace naturale, se pare că nu ar trebui să știe :strigăt:
Dernière édition alin lau 02 / 06 / 06, 11: 40, editate 1 ori.
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 02/06/06, 11:38

Antibiotic: dacă descompunem cuvântul, anti-bio-căpușe, se pare că este eficient numai împotriva căpușelor naturale. Și împotriva căpușelor artificiale, ce facem? : Lol:

...
Iertare : Hopa:
Aș putea s-o fac.
...

Mai serios, sper ca fiul tău să-l recupereze repede pe Jean.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Knut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 24/04/06, 01:53
Locul de amplasare: Normandia




de Knut » 02/06/06, 11:42

Pentru câine, umplem căsuța pentru câini cu ferigi uscate.

În mod normal, funcționează cel puțin împotriva puricilor.


Defnse naturale ale corpului, da, absolut.

Vânăm păduchii bine cu „yosciamus” 9CH (ortografia de verificat) ... remediu împotriva geloziei apropo.

La noi, într-o familie de 5 persoane la acea vreme, doar una dintre fiicele noastre a contractat păduchi. Homeopatul nostru a rezolvat rapid problema.

Pentru căpușe, trebuie să fie la fel, pentru că aici, fiul nostru este cel care le prinde și el singur.


Eu, polițiștii îi atrag ... pe fiecare cruce!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 02/06/06, 11:57

jean63 a scris:Trebuie să aveți un clip special „bifat” pe dvs.

Pentru a îndepărta căpușele cu ușurință și fără a răni purtătorul, rotiți-le. De obicei, se lasă înainte de a 3-a tură (probabil se tem de gâtul rigid). Cheia este să reușești să-i apuci delicat și să-i întorci fără să-i zdrobești. Deoarece nu am degetele suficient de subțiri, folosesc o perdea mică pentru aligator, montată la capătul unui băț. Acest lucru este convenabil pentru a apuca căpușa de la bază fără a-i zdrobi abdomenul și pentru a o roti.
Am avut deja căpușe des, fără consecințe până acum, din fericire.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 398