Infraroșu: azbest, 100000 mort în Franța de 2025?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

Infraroșu: azbest, 100000 mort în Franța de 2025?




de Christophe » 29/01/10, 15:07

Sicriele 100 000, scandalul azbestului

Documentar. Scris și regizat de José Bourgarel.
Produs de Compania Farurilor și Farurilor. Cu participarea France Télévisions France Pole 2. Cu participarea Public Sénat și CNC.


100 000 mort în Franța de 2025. Poate mult mai mult ...

Azbestul a ucis, ucis și va ucide din nou. Cu toate acestea, am fi putut evita acest sacrificare, deoarece știm de multă vreme că acest material este cancerigen, deci fatal. Dar a fost permis, dacă nu este încurajat, să fie folosit timp de zeci de ani. De ce? Cum a fost posibil un asemenea scandal de sănătate publică într-o țară ca a noastră? Cum ar putea lobby-ul azbestului să fie mai puternic decât statul? Ce fac toți cei care încearcă să facă să își recunoască în sfârșit răzbunarea de către justiție? Și care este situația de astăzi? Sicriele 100 000, scandalul azbestului disecă cel mai mare scandal al sănătății publice care a cunoscut țara noastră ... și care este departe de a fi terminat.


http://programmes.france2.fr/documentai ... brique=689

Extracte 3 din documentar pentru a vedea aici

Păstrez, păcat că nu am mai vorbit despre asta pentru că aș fi înregistrat ...

Un doctor uluitor care spune că pericolele azbestului au fost asumate pe scară largă în anii 30 și că în 1965 SUA au terminat studiile clinice care dovedesc pericolul în alb și negru.

În Franța, întrucât nu avem ulei, dar avem ticăloși mari, producătorii de azbest s-au reunit într-un grup informal (nelegalizat în existență) pe CPA: Comitetul permanent pentru azbest care a distrus întregul sistem francez timp de 30 de ani în numele industriașilor azbestului și care, prin urmare, a ucis (și va continua) mii de oameni!

E să stivez ... uită-te, pentru că sunt dezgustat ...

Deci, dacă facem asta pentru azbest, a cărui greutate economică este sincer ridicolă în comparație cu alte domenii de activitate... imaginați-vă ce putem face pentru aceste zone?

Așa că următoarea persoană care joacă deștept și spune că lobby-urile nu există, ai grijă!

Azbestul a fost interzis de la comercializare și instalare în Franța din 1997 (nu în restul de 4/5 din lume), dar nicio lege nu impune îndepărtarea azbestului.

Se estimează că una din două clădiri publice este infestată...inclusiv spitale. Și conform unuia dintre medicii intervievați, o singură expunere la praful de azbest timp de câteva ore este suficientă pentru a crește foarte mult riscul de cancer în cei 2-20 de ani...

Nu este 100 000 mort, vor fi câteva milioane!

Urmărește tavanele birourilor tale ... : Evil:

ps: documentul 2ieme http://programmes.france2.fr/documentai ... brique=692 concenrnait dezindustrializarea industriei (grele) franceze ... și la gerber.

Instanțele comerciale care permit jefuirea țesăturii industriale franceze și falimentul voluntar de către puterile străine merită doar cel mai total dispreț!!!

De ce nu există preferințe naționale în hotărârile instanțelor comerciale? Pentru că ar trebui să existe... doar pentru urmărire penală dacă nu se respectă angajamentele... Am pus în practică o discriminare pozitivă în angajare, nu?

Ei bine, mă descurc ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 29/01/10, 15:53

17 februarie 2009 - Azbest: Afsset recomandă o revizuire a reglementărilor pentru a consolida protecția lucrătorilor și a populației în general

Ministerele responsabile de ecologie, muncă și sănătate au contactat Agenția Franceză pentru Siguranța Mediului și Sănătății Ocupaționale (Afsset) în februarie 2005 cu privire la riscurile pentru sănătate ale fibrelor scurte și ale fibrelor fine.azbest neluat în considerare de reglementările actuale.

Expertiza Afsset concluzionează că fibrele fine au un efect cancerigen semnificativ. Pentru fibrele scurte, nu există nimic care să excludă un efect cancerigen, chiar dacă datele actuale de sănătate prezintă numeroase limite de interpretare.

Cu toate acestea, aceste fibre scurte predomină în mare măsură în locurile în care materialele din azbest se degradează și nu pot fi ignorate.

Având în vedere aceste elemente, agenția face următoarele recomandări:

pentru a proteja mai bine profesioniștii, Afsset recomandă scăderea pragului de reglementare actual (valoarea limită de expunere profesională) și adăugarea de fibre fine la numărul de praf de azbest. Pentru a face acest lucru, măsurarea trebuie efectuată în mod necesar folosind microscopie electronică.
Aceste reguli mai riguroase ar reduce expunerea profesioniștilor la riscul de azbest. De fapt, adăugarea de fibre fine la număr crește numărul de fibre numărate cu 25%. În plus, utilizarea microscopiei electronice face posibilă numărarea fibrelor fine și identificarea precisă a naturii fibrelor de azbest;

Afsset recomandă scăderea valorii normative actuale de 5 fibre pe litru, care definește nivelul rezidual autorizat în interiorul clădirilor. Această valoare este utilizată pentru a declanșa lucrările de îndepărtare a azbestului.
Această valoare a fost calculată pe baza poluării de fond din anii 70. Aceasta a scăzut deja cu un factor de 10 la începutul anilor 90. Este important să se actualizeze această valoare limită;

Afsset propune crearea unui nou prag de reglementare specific pentru fibrele scurte de azbest, aplicabil în medii interioare (unități deschise publicului etc.).
Acest prag va viza situații de degradare semnificativă a materialelor din azbest (plăci de vinil azbest în coridoare aglomerate etc.) care practic nu generează decât fibre scurte, uneori în cantități semnificative. Aceste situatii nu sunt acoperite de reglementarile actuale care includ doar fibrele lungi.

Acest raport de expertiză a fost posibil datorită anilor 3 de analiză critică a literaturii științifice, finanțării unui studiu privind toxicitatea fibrelor de azbest în funcție de dimensiunile acestora și studiilor 3 privind compoziția norilor praf de azbest (mediu interior / exterior, aglomerare din Paris / Corsica, sectoare industriale). Raportul Afsset publică pentru prima dată aceste date.

Acest raport este, de asemenea, rezultatul zilelor internaționale 2 organizate de Afsset pentru a compara aceste rezultate cu experți din comunitatea internațională care provin de la Agenția pentru Protecția Mediului din SUA (EPA, SUA), Agenția pentru Substanțe Toxicice și Registrul Bolilor ( ATSDR, SUA, de la Institutul Național pentru Securitate și Sănătate în Muncă (NIOSH, SUA) ...

Afsset și-a desfășurat activitatea în conformitate cu principiile expertizei colective, transdisciplinare și independente. Acesta a asociat oamenii de știință externi într-un grup de lucru sub președinția profesorului Christophe Paris, profesor de universități - medic de spital în medicina muncii și sănătate în Nancy, iar această lucrare a fost revizuită de comitetul său de experți specializați pe " mediu aerian ", prezidat de Dr. Christian Elichegaray, șeful departamentului aerian al Agenției pentru Mediu și Managementul Energiei (Ademe).

Avizul, rezumatul și raportul referitor la „Luarea în considerare a criteriului dimensional pentru caracterizarea riscurilor pentru sănătate legate de inhalarea azbestului” pot fi consultate pe site-ul web www.afsset.fr


Fibre scurte de azbest

Pericolul azbestului a fost identificat încă de la începutul secolului XX, dar măsurile de protecție și prevenire au venit ulterior. În Franța, azbestul a fost recunoscut ca o sursă de boală profesională (azbestosis) în 1945. Utilizarea sa a fost reglementată de la 1977 după ce toate formele de azbest au fost clasificate drept cancerigene de către Agenția Internațională de Cercetare a Cancerului (IARC). Interzicerea totală a utilizării azbestului a fost adoptată în 1997 în Franța și confirmată la nivel european de directiva 99 / 77 / CE, care interzice extragerea, fabricarea, prelucrarea fibrelor de azbest până cel târziu în luna ianuarie 1er. 2005.
fibre scurte de azbest

Dispozițiile de reglementare referitoare la protecția populației generale și profesionale împotriva riscurilor asociate inhalării prafului de azbest prevăd măsurători ale nivelului prafului de fibre de azbest. Cu toate acestea, în urma unui consens adoptat la sfârșitul anilor 1960 în cadrul OMS, se iau numai fibre a căror lungime este mai mare de 5 microni, lățimea mai mică de 3 microni și raportul lungime / lățime mai mare de 3. luate în considerare în reglementările internaționale. Fibrele scurte de azbest (FCA: lungimea L <5 microni, diametrul d <3 microni și raportul L / d ≥ 3) nu sunt deci măsurate în medii profesionale sau generale. Fibrele fine de azbest (FFA: L ≥ 5 microni, d <0,2 microni și L / d ≥ 3) fac obiectul măsurătorilor în medii generale în aer liber și în interior, dar sunt excluse din studiile de Expuneri „active” la stațiile de lucru.

În 2003, de la Dodson și colab. au contestat comunitatea științifică cu privire la posibila patogenitate a fibrelor scurte de azbest într-o publicație intitulată "Lungimea fibrelor de azbest ca legată de potențialul patogenic: o revizuire critică", publicată în "American Journal of Industrial Medicine". Aceste date noi justifică diverse întrebări cu privire la relevanța luării în considerare a riscurilor de azbest în reglementări.


http://www.afsse.fr/index.php?pageid=717&parentid=424
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 29/01/10, 21:42

Phew, mă asiguri că este peste azbest.

Nu mai există lobby-uri care să se reunească într-un cerc de oameni care se autorizează să gândească și să facă legi...

Când mă gândesc că unii ar putea lega acest lucru de excepțiile și toleranțele acordate de legea recentă pentru diluarea deșeurilor radioactive în produsele de larg consum... Dar la ce te gândești? :strigăt: :strigăt:

oh lobby lobby meomed lobby lobby
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 29/01/10, 23:33

Bohhh! Ce este 100 000 mort doar în Franța!
Este rămase ... !!! Nimic pentru a muta sau muta un mic hol sau o politică ...

Ce spun ei:

Producătorul de azbest:
în mod oficial:
„Azbestul nu este o problemă, trebuie doar să știi cum să-l folosești și, din fericire, sunt aici pentru a păstra locurile de muncă și industria”

Ce nu au spus: „Nu vă puteți imagina banii pe care a trebuit să-i cheltuim pentru a-i unge pe toți acești politicieni, astfel încât să ne lase să ne eliberăm otrava în mod pașnic”

industrial:
în mod oficial:
„În primul rând, nu este interzis și, în plus, medicul muncii nu ne-a spus nimic”.

Ce nu au spus: „Plătim medicul de medicina muncii pentru ca lucrătorii să fie sănătoși de bunăvoie sau cu forța, chiar și fără ca aceștia să știe de bunăvoie.”

Holul:
Oficial: „Înlocuiesc statul care eșuează, care nu știe unde este binele oamenilor”.

Ce nu au spus: „Am reușit să păcălim pe toată lumea, statul, politicienii, medicina muncii, sindicatele și un braț de onoare pentru toți acești bolnavi de cancer proști, noi și producătorii am făcut cât mai mult grâu.”

Medicina muncii:
oficial:
„Nu eram prea conștienți și dacă nu avem o lege care să o interzică, nu o interzicem și nu este o materie interesantă de studiu, nici măcar nu există buget.”

Ce n-au spus: „În plus, angajatorul meu mă plătește pentru a găsi muncitori sănătoși, îmi pasă de jobul meu.”

Legiuitorul:
oficial
"Nu eram conștienți de asta și când am aflat că am acționat imediat"

Ce nu au spus: „Au trecut doar 90 de ani de când primul medic a tras un semnal de alarmă, dar am preferat cu înțelepciune să punem în buzunar donațiile generoase de la prietenii noștri producătorii de azbest care ar fi putut pierde puțini bani în această poveste, din fericire suntem acolo pentru a apăra economia țării.

Cei dragi
oficial:
wow wowwow wow wow wow wow wow wow wowwow wow,wow, wow

Ce nu au spus: "Aceste povești nu interesează pe nimeni, bătrânii care mor în colțul lor...nu ne interesează. Și nu lucrăm în fabrică."


La pretul asta....pffff! Nici măcar nu facem dosar pentru crime împotriva umanității...
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 30/01/10, 11:03

Eu, nu că vreau să-l apăr, dar mass-media în vigilenți mari, nu mai suport!

- BSE și câte mii de decese anunțate de boala Creutzfeld-Jacob ???? ȘI UITĂ ...

- H1N1 și câte mii de morți anunțați ?????? ȘI UITĂ ...

- SARS: câte mii sau milioane anunțate ??????? Și uităm ...

- Haiti: vorbim despre asta atâta timp cât sunt zeci de mii de morți de anunțat (cele reale - voi sublinia asta înainte ca cineva să dea peste mine) și apoi trece Porglio și vorbim de milioane de euro

Deci mass-media: când vor înceta să mai vorbească despre „mii” de posibile morți (și când îmi vorbesc despre realitatea a milioane de oameni), poate că mă voi demni să-i ascult din nou...

Și transmiteți mobilitatea lor, nu mă mai interesează ...

Este o glumă foarte personală pentru că sunt hrănit cu forța.

Poate fi adevărat, au anunțat decesele. Nu voi intra în această dezbatere, pentru că deocamdată este, pentru mine, doar un alt atac la înclinația morbidă a Medaisului (infraroșu fiind, știu, destul de clar mai bun decât alții! )
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 01/02/10, 12:16

Nu vă înșelați la dezbaterea didi ...

1) Pentru ESB, nimeni nu știe nimic despre asta, precum cancerul și azbestul, sunt „bombe cu ceas”...la 20, 30 sau 40 de ani așa că judecata ta este puțin grăbită acolo!

2) Pentru H1N1 (legat de SARS de altfel), știm bine pentru cine au lucrat merdias...

3) Pentru Haiti, este foarte diferit. Mass-media face bani cu dezastre ... uitând esențialul.

Deschide o carte de istorie (necenzurata ca in Franta) si citeste ce le-am facut NOI...ca "pedeapsa" pentru insurecția lor...

Dacă ca mine, nu ai o carte de istorie necenzurată, citește http://fr.wikipedia.org/wiki/Ha%C3%AFti
http://www.alternatives-economiques.fr/ ... _7258.html

De ce nu mai sunt (aproape) copaci în Haiti, o insulă tropicală cu vegetație (inițială) luxuriantă...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 03/02/10, 16:31

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 28/10/11, 09:58

Scandalos!! Justiția franceză tocmai a inventat compensații rambursabile retroactiv!! *

http://www.lavoixdunord.fr/Region/actua ... iant.shtml

Aproximativ trei sute de victime ale azbestului vor trebui să ramburseze o parte din despăgubiri

Firul care ține sabia lui Damocles s-a rupt joi după-amiază. În momentul în care Jean-Louis Macouillard învăța veștile proaste asociațiilor reprezentând victimele azbestului: „Am pierdut. Este o oprire foarte dezamăgitoare. Deocamdată, este vorba de victimele 17 ale azbestului, dar va face jurisprudență. În total, aproximativ 300 persoane vor trebui să facă între 5 000 și 15 000 euro. "...


Sfârșitul brutal al unui lung episod juridic trecut de Curtea de Casație înainte de a reveni ieri la Curtea de Apel Douai. Ce s-a întâmplat ?

În toamna anului 2009, o hotărâre a Curții de Casație - la care se referă Fondul de Compensare a Victimelor Azbestului (FIVA) - a redus la jumătate grila de despăgubiri. Foști angajați din industrie expuși la azbest și compensați înainte această dată trebuie să ramburseze o parte din banii primiți.

A urmat un strigăt din partea asociațiilor de victime care au contestat această decizie. O pierdere totală. Sentința curții de apel din data de joi este irevocabilă: va trebui să rambursăm. Spre marea consternare a reprezentanților victimelor azbestului.

Pierre Pluta este președintele Asociației Regionale pentru Apărarea Victimelor Azbestului. Nu este supărat: „Este dramatic pentru multe victime care au așteptat ani de zile pentru o despăgubire echitabilă. Ei se vor confrunta cu mari dificultăți financiare, pe lângă problemele lor de sănătate. »

Martine Lecerf, secretară juridică a Comitetului de prevenire și reparație a azbestului (CAPER) este pe punctul de a lacrimi: „Este uimitor, mi se taie picioarele. Sunt furios și plin de ură. Este un adevărat dezastru pentru familii. Nu știm încă cât timp îi va cere FIVA să plătească înapoi. Și secretarul legal adaugă: „Mii, mii și mii de oameni au fost expuși în regiune. Pierdem aproximativ treizeci de membri în fiecare an (pe 900). Există zece decese pe zi în Franța Și asta le facem! Este vorba despre oameni care suferă în piele și în cap, este uimitor. "

„Excesele“

Claude Tange, de la Asociația Victimelor Asbestos CGT, se teme chiar și de acte de violență: „Cel mai grav din această istorie este FIVA care sechestrează la Curtea de Casație. Este încă un organism care ar trebui să plătească victimele ... În adunări, oamenii erau deja foarte sus din cauza asta. Acum, va fi mare mânie în aer. Mă tem să revărs la evenimentele viitoare. Demonstrații pe care asociațiile de victime le pun deja la punct.


Așa se întâmplă într-o țară în care puterea economică și financiară vrea să pună mâna pe justiție...și într-un context de așa-zisă „austeritate” (austeritate pentru noi dar mai ales nu pentru „ei”)

* ah nu a existat deja un precedent acum câteva luni cu subvenții europene de rambursat producătorilor francezi de fructe și legume... A fost planificat dar nu știu dacă s-a făcut în sfârșit... Vorbeam nicio decizie judecătorească în orice caz la momentul respectiv!
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 28/10/11, 11:23

Scandaloasă, retroactivă, putem ucide încet un număr foarte mare de oameni, cu deplină impunitate, făcându-i de râs, cum ar fi 10 decese pe zi și 3700 pe an și peste o sută de mii peste 20-30 de ani (fără a număra pacienții morți fără cunoscând cauza morții lor)!!!

Am cheltuit miliarde de euro împotriva terorismului pentru abia câțiva morți la fiecare zece ani în Franța și aproape nimic pentru victimele lente ale disprețului industriașilor!!

Este același dispreț în chimie, în aditivii alimentari, în energia nucleară care înmulțește bolile!!!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 28/10/11, 11:34

10 + ...

Pe de altă parte, despre accidente rutiere și terorism se vorbește în massmerdias!
0 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 291