Homeopatia a fost explicată metaforic pentru manechine

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Homeopatia a fost explicată metaforic pentru manechine




de Janic » 19/12/16, 10:47

Homeopatie pentru manechini
Există din ce în ce mai multe cărți populare pentru manechine (care nu trebuie luate în sensul ei peiorativ), pur și simplu pentru că mulți oameni nu cunosc sau puțin cunosc anumite subiecte și au o percepție care depinde în mare măsură de mass-media, favorabilă sau nefavorabile, care au fost făcute din ea.
Unele subiecte sunt relativ ușor de înțeles, altele sunt mai complexe sau mai științifice și acestea din urmă s-au străduit să-și facă conceptele accesibile prin imagini simple numite metafore.
Astfel, în copilărie, ni s-a explicat și ni s-a arătat principiul energiei atomice de la mouse-uri și bilele de ping pong plasate pe ele. Așa că o altă minge aruncată în mijlocul celorlalte a declanșat o serie de reacții și, în ciuda vârstei noastre tinere și a ignoranței noastre cu privire la acest subiect, principiul trebuie să fi rămas ancorat în multe amintiri.
Mai recent, pentru a explica în același mod deformarea spațiului-timp, o altă imagine metaforică este utilizată cu o saltea flexibilă care se deformează sub orice greutate și, fără cunoștințe științifice, un număr mare de indivizi o pot avea. a înțeles principiul.
Dar trebuie să vă avertizez, aceste metafore nu ar trebui luate la propriu, așa cum din păcate unii ar fi tentați să facă. Atomul nu este pene de șoarece, iar spațiul timp nu este o saltea uriașă din spumă.
Acest lucru a fost finalizat: cum se poate explica într-un mod metaforic homeopatia?
Pentru a înțelege acest lucru, trebuie să ne întoarcem la vremea când această tehnică nu exista încă și când medicamentele erau utilizate la o doză în greutate și, prin urmare, cu efecte toxice care au dus la denunțarea lor de către literatură, dar fără pentru tot atâtea pentru a găsi o soluție satisfăcătoare acolo (neglijez aici celelalte moduri de îngrijire nu „alopate”, un cuvânt care nu exista încă) De unde a apărut conceptul, care a dezvoltat, de LD50, și anume că un astfel de produs distruge viața în doze mari (prin experimentare pe animale de laborator) și, prin urmare, se presupune că, dacă reducem această DOZĂ LETALĂ cu două, animalul nu va muri din aceasta, ceea ce a fost într-adevăr verificat „științific”.
Acestea fiind spuse, să mergem după metaforă.
Bolile sunt ca niște uși închise care împiedică accesul la o ființă mai bună. Sunt oferite mai multe posibilități pentru a deschide această ușă. O pâine explozivă, un foc de tun, (faimosul DL) și nu mai există ușă, aceasta este eficiența scontată. Mai puțin distructiv, o bară, o bară, o torcă, un topor care va reduce efectul distructiv (LD50). Cealaltă soluție este să apelezi la un lăcătuș care va încerca să „forțeze” încuietoarea cu o cheie principală, deci fără pericol, fără efect distructiv, nici pentru ușă, nici pentru încuietoare. Aceasta este homeopatie fără pericol, fără efecte secundare.
Este de la sine înțeles că fiecare mod nu trece prin aceleași criterii și compară o cheie cu o bară de plastic sau chiar cu un baros, nu trebuie să fii foarte inteligent pentru a realiza că nu se poate face. Comparativ, unul este pentru soluția radicală „eficientă”, celălalt pentru soluțiile nedistructive care vor economisi ușa și încuietoarea și, în orice caz, vor deschide acea ușă nenorocită!
Rămân două puncte care ridică întrebări și care sunt exprimate și în această metaforă.
1 ° acesta este cazul ineficienței observate a anumitor H.
Lăcătușul menționat are diverse mijloace pentru a-și atinge scopurile, cum ar fi utilizarea unei chei principale pentru încuietori simple, dar pentru aceasta este necesar ca instrumentele sale să-l permită, aceste medicamente utilizate în auto-medicație sunt trecute peste tot, dar nu deschide neapărat toate ușile, depinde în mare măsură de dimensiunea acestor chei, de forma lor și de priceperea lăcătușului (nu ne inventăm noi mai mulți lăcătuși decât homeopatul) altfel este eșecul asigurat. („vezi H care nu funcționează!”)
Există însă și încuietori sofisticate, așa-numitele încuietori de siguranță, care rezistă banalului cârlig având în vedere complexitatea lor și nu mai există DIY. binele model în mâini altfel încuietoarea nu se va deschide și lăcătușul va fi ținut sub control deoarece nu are „similinum” menționat în H. ​​Este, de asemenea, același lucru pentru încuietori electronice, digitale, chiar cu 9 din 10 cifre corecte, blocarea nu se va mai deschide.
În mod evident, în medicina holistică, cu cât sunt mai multe semne care se adună și fac ca încuietoarea (și, prin urmare, cheia potrivită cu crestăturile sale multiple din jur) să fie complexă, cu atât mai puțin soluția care se găsește tolerează amatorismul.
În cele din urmă, există faimosul placebo. În ceea ce privește metaforele, sistemul de deschidere este irelevant, deoarece ușa (boala) se va deschide. Cum este posibil ? Pur și simplu atunci când ușa nu este blocată, ci pur și simplu de șurub și este suficient să rotiți mânerul astfel încât să se deschidă, cu câteva picături de ulei, dacă este necesar.
Aici ! Sper că această metaforă îi va ajuta pe unii să înțeleagă mai bine rolul și diferența dintre A, H și placebo.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
pedrodelavega
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3791
Înregistrare: 09/03/13, 21:02
x 1311

Re: Homeopatia a explicat metaforic pentru manechine




de pedrodelavega » 19/12/16, 18:17

Boală = ușa închisă.
Vindecare / wellness = ușă deschisă.

Iau 2 loturi de 100 de uși; În fiecare lot există 30% ușă deblocată, dar nu putem ști care dintre ele înainte de a încerca să forțăm ușa;
Pentru a deschide primul lot: 1 crowbar și pentru a deschide al doilea lot: 1 lăcătuș cu toate instrumentele sale.
Echilibru după încercări de deschidere pe 2 loturi complete: bara de deschidere deschide 60 de uși din 100 și lăcătușul deschide 30 de uși din 100.

Nu au aceleași „criterii” (?) Și nici aceleași instrumente de lucru, cu toate acestea putem compara / evalua eficacitatea acestora (de exemplu, numărul de uși deschise după încercare)
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Homeopatia a explicat metaforic pentru manechine




de Janic » 19/12/16, 18:44

căscat!!!! :(
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Cutremur
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 78
Înregistrare: 17/10/16, 14:53
x 15

Re: Homeopatia a explicat metaforic pentru manechine




de Cutremur » 19/12/16, 22:02

Da, metafora nu este foarte fericită și răspunsul nu este mai bun.

Provoc pe oricine să deschidă ușa casei mele cu o rangă și, dacă un lăcătuș poate deschide doar 30 din 100 de uși, se poate închide, deoarece clienții lor nu îi vor suna înapoi.
0 x
Cuvântul cheie pentru supraviețuirea noastră este viața pentru că nu mâncăm pietricele, așa că să ucidem cu respect și discernământ!
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Homeopatia a explicat metaforic pentru manechine




de Janic » 20/12/16, 09:27

Bună ziua terremoto
Da, metafora nu este foarte fericită,
știi la fel de bine ca mine că orice metaforă este imperfectă și nu este mai fericită decât spațiul-timp care se deformează ca o saltea din spumă. Dar dacă ajută ... !!!!
Provoc pe oricine să-mi deschidă ușa casei cu o rangă,
nu eu, o clipă ar fi suficientă pentru a le deschide, probabil partea mea homeopatică! : Cheesy:
și din moment ce nu pot rezista:
Iau 2 loturi de 100 de uși; În fiecare lot există 30% din ușă nu blocat dar nu se știe care dintre ele înainte de a încerca să forțeze ușa;
dacă ei nu sunt blocate, nu este nevoie de lăcătuș, întoarceți mânerul. În mod clar, dacă nu sunteți bolnav, nu este nevoie de un medic.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Homeopatia a explicat metaforic pentru manechine




de izentrop » 19/07/17, 09:43

Dacă asta te-ar putea face să te gândești (sau pe tine)? : Wink:
Un fost homeopat i-a prescris pacienți zahăr ani de zile, înainte de a se întreba complet.
Homeopatia are un lobby care, spre deosebire de industria farmaceutică, a reușit să rămână aproape invizibil ", explică Grams." În Germania, de exemplu, există companii farmaceutice care au acorduri cu producătorii de homeopatie. Unii au chiar o ramură specializată în homeopatie. Oportunitatea este prea bună: bilele de zahăr nu costă nimic pentru a fi fabricate, datorită acoperirii și fondurilor industriei farmaceutice, producătorii nu trebuie să cheltuiască nici un ban pentru studii științifice scumpe. "
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Homeopatia a explicat metaforic pentru manechine




de Janic » 19/07/17, 10:24

Dacă asta te-ar putea face să te gândești (sau pe tine)? : Wink:
Un fost homeopat i-a prescris pacienți zahăr ani de zile, înainte de a se întreba complet.
Acest fost homeopat are toate motivele pentru a fi lovit de aceste comportamente inadmisibile, indiferent de subiect. Este dreptul tuturor să se răzgândească și să-și apere noile poziții. Acesta este și motivul pentru care vedem mișcarea inversă în care A devine H, este în natura umană!
Acestea fiind spuse, pleacă de la Caribdis la Scylla
Evitați doar un pericol (sau inconvenient) pentru a vă freca cu un altul și mai grav.
luând literalmente diatribele adversarilor lui H. care nici nu este o referință științifică!
Homeopatia are un lobby care, spre deosebire de industria farmaceutică, a reușit să rămână aproape invizibil ", explică Grams." În Germania, de exemplu, există companii farmaceutice care au acorduri cu producătorii de homeopatie. Unii au chiar o ramură specializată în homeopatie. Oportunitatea este prea bună: bilele de zahăr nu costă nimic pentru a fi fabricate, datorită acoperirii și fondurilor industriei farmaceutice, producătorii nu trebuie să cheltuiască nici un ban pentru studii științifice scumpe. "
Din nou, este foarte ușor de înțeles și nu este nou. Aceștia sunt cei mai mari poluatori care au inventat controlul poluării câștigând astfel pe ambele aspecte, afacerea este afacere. Cine preia în prezent viitorul monopol al energiilor regenerabile? Lobby-ul nuclear prin diferitele sale industrii surori și subcontractanți. Același lucru este valabil și pentru producătorii de petrol care investesc în viitoarele industrii de înlocuire etc.
Cu cât sunt mai multe cereri, cu atât mai multe oferte! Este, de asemenea, și din nou să-l aveți în ambele sensuri! În primul rând prin producerea de placebo-uri reale care de fapt nu le costă nimic și care, prin urmare, pot discredita produsele H reale; iar dacă funcționează oricum, se vor recomanda să fie printre pionierii schimbării! Cât despre organic! Aliluia!
Producătorii nu sunt idioți și știu cum să se întoarcă ca o veletă în funcție de vânturile care suflă
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
pedrodelavega
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3791
Înregistrare: 09/03/13, 21:02
x 1311

Re: Homeopatia a explicat metaforic pentru manechine




de pedrodelavega » 20/07/17, 20:29

izentrop a scris:Dacă asta te-ar putea face să te gândești (sau pe tine)? : Wink:
Un fost homeopat i-a prescris pacienți zahăr ani de zile, înainte de a se întreba complet.
Homeopatia are un lobby care, spre deosebire de industria farmaceutică, a reușit să rămână aproape invizibil ", explică Grams." În Germania, de exemplu, există companii farmaceutice care au acorduri cu producătorii de homeopatie. Unii au chiar o ramură specializată în homeopatie. Oportunitatea este prea bună: bilele de zahăr nu costă nimic pentru a fi fabricate, datorită acoperirii și fondurilor industriei farmaceutice, producătorii nu trebuie să cheltuiască nici un ban pentru studii științifice scumpe. "

Un alt extras:
: Arrowd:

(...) Homeopat, cariera ei a luat o schimbare radicală în 2012 când a acordat un interviu pentru doi jurnaliști. Scriau o lucrare critică despre homeopatie, care a fost publicată sub forma unui rechizitoriu intitulat Minciunile homeopatiei. "Când am citit ceea ce scriseseră ei, m-am înfuriat. Am decis să le dau un răspuns punct cu punct pentru a mă apăra".

Încercând să dezvolte răspunsuri detaliate și justificate la criticile celor doi autori, Natalie Grams a trebuit să interacționeze intens cu ei și să se confrunte inevitabil la toate studiile științifice pe care îl citaseră în lucrarea lor. Încetul cu încetul, a făcut-o a început să se îndoiască. "Flaut, dacă ar fi avut dreptate? Dacă mi-aș fi dat copiilor mei granule inutile în toți acești ani?"
După ce s-a chestionat dur, și-a dat seama că implicarea ei în domeniul homeopatiei și medicinii naturale a avut-o scufundat de ani de zile într-un corp de principii și presupuneri că nu a mai pus întrebări de mult timp (...)


(...) Violența reacției oamenilor mă îngrozește. De îndată ce scoți o sentință, ești insultat, numit nazist. Primesc o mulțime de scrisori jignitoare după fiecare interviu. Cum putem investi atât de multă agresivitate pentru a apăra bilele de zahăr? "(...)

Urmează-mi privirea ....
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Homeopatia a explicat metaforic pentru manechine




de Janic » 21/07/17, 09:51

Un alt extras:

(...) Homeopat, cariera ei a luat o schimbare radicală în 2012 când a acordat un interviu pentru doi jurnaliști. Scriau o lucrare critică despre homeopatie, care a fost publicată sub forma unui rechizitoriu intitulat Minciunile homeopatiei. "Când am citit ceea ce scriseseră ei, m-am înfuriat. Am decis să le dau un răspuns punct cu punct pentru a mă apăra".
În încercarea de a dezvolta răspunsuri detaliate și justificate la criticile celor doi autori, Natalie Grams a trebuit să interacționeze intens cu ei și să se confrunte inevitabil cu toate studiile științifice pe care le-au citat în cartea lor. Încetul cu încetul, a început să se îndoiască. "Flaut, dacă ar fi avut dreptate? Dacă mi-aș fi dat copiilor mei granule inutile în toți acești ani?"
După ce s-a chestionat dur, și-a dat seama că implicarea ei în domeniul homeopatiei și medicinei naturale a scufundat-o ani de zile într-un corp de principii și presupoziții pe care nu le mai punea la îndoială de mult timp. . (...)

Prin urmare, ea a urmat o cale specială în se întrebări și acest lucru este extrem de rar (indiferent de subiect) Deci, am văzut recent aceste schimbări de canale la ultimele alegeri: cine a avut dreptate să o facă?
La fel, A fac același lucru apelând la H, deoarece medicamentul lor este insuficient și periculos, cum ar fi iatrogenii (146.000 de pacienți cu cancer lăsați necontestați până la moarte)
(...) Violența reacției oamenilor mă îngrozește. [*] De îndată ce eliberați o sentință, sunteți insultat, numit nazist. Primesc o mulțime de scrisori jignitoare după fiecare interviu. Cum putem investi atât de multă agresivitate pentru a apăra bilele de zahăr? "(...)
Insultele personale nu sunt admisibile indiferent de punctul de vedere comun. Pe de altă parte, orice sistem este criticabil, deoarece niciunul nu este perfect, este ca și cum ați spune că sunt DOAR bile de zahăr, în timp ce eficacitatea lor a fost demonstrată pe scară largă, ca în India, de către autoritățile lor medicale și politice.
Urmează-mi privirea ....
Deci în oglinda ta!

[*]Când am citit ceea ce au scris ei, m-am înfuriat.

http://www.passeportsante.net/fr/Actual ... omeopathie
compararea punctelor de vedere pro și contra.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Homeopatia a explicat metaforic pentru manechine




de Janic » 21/07/17, 12:53

0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 304