Nu știu ce se întâmplă acum! Dar ?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Nu știu ce se întâmplă acum! Dar ?




de phil59 » 04/12/22, 22:01

Deci, nu stiu ce este, a priori nu covid, negativ la autotest, iar in farmacii, de cateva zile.

In cazul meu a inceput acum 5 saptamani, tuse mare, flegme, fara tp insemnat, si a durat 3 saptamani, apoi practic nimic, practic, si mai lipseste putin pescuit, dar nu semnificativ.

Apoi soția mea, puțin din asta, acum 3 săptămâni, apoi s-a înrăutățit acum 15 zile.

Nici un tp semnificativ, dar impresia de a avea o masca, cam ca un "atac de sinuzita", nas care curge, dar necolorat, durere in gat, intestine rele, putina greata, impresia ca creste pe dinti, o putin blocat la nivelul bronhiilor, si "puncte" in spate, si dureri de cap....

După 2-3 zile, doctor, cortizon, picături pentru nas, un inhalator și diverse lucruri mărunte.
Dupa 5 zile nu e mult mai bine pentru ea, iar eu am inceput sa am aceste simptome acum 8 zile....nu covid pozitiv.

Gata cu pb pentru mine de la tuse, sau foarte putin, nu ma simt blocat in timp ce respir, ci repede fara respiratie. Si sotia mea.

Între timp, unul dintre copiii mei, care vine să-și lase copiii într-o dimineață de miercuri, are oarecum aceleași simptome și are de-a dreptul...

Între timp, soția mea se întoarce la medic, și antibiotice, și pentru mine.

Copilul meu, de asemenea, pentru că câteva zile mai târziu încă nu mai bine.

Un alt copil al meu, care locuiește la 200 km de casa mea, are aceeași problemă... de vineri seara. Test sambata dupa-amiaza, negativ la covid.

Un „fiu vitreg” începe să aibă.

Sunt norocoasă, se liniștește, mai ales cu durerile de cap care deveneau insuportabile și am dormit mult mai mult decât de obicei.

M-a durut putin si lumina, pentru o clipa am crezut ca e ceva de genul meningita, dar nu toate simptomele. După 30 de minute pe computer, a fost un iad.

Deci, gripa, sau ?????????? ce ?

Toate acestea îmi amintesc de luna noiembrie înainte de intrarea covidului, unde nu eram bine, iar doctorul mi-a spus că e ceva, nu prea știam ce, asta era „întoarcerea”... .

Soția mea încă nu este în formă maximă, dar există mult mai bine. Primul care mi-a avut copiii, începe să fie mai bine, dar la 34 de ani, te recuperezi mai repede decât cu 25 de ani mai în vârstă.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Nu știu ce rulează în prezent! Dar ?




de Obamot » 05/12/22, 23:09

Fără să vrei să fii categoric, ești un bun candidat pentru asta > prevenirea-poluării-sănătății/operația-spate-canal-lombar-îngust-meu-t17176-20.html?hilit=inflammatory#p502463

Dacă toată familia este bolnavă, este de înțeles din moment ce ți-ai transmis moștenirea genetică descendenților tăi, și deci punctele tale tari și slăbiciunile tale... Și unde devine convingător este că adesea în familii avem același „bolus alimentar” , si deci aceleasi deficite... Si se transmite si acelasi stil de viata...

Pragul tău inflamator pare același. Dacă ați face o „bioverificare” completă, cred că am vedea deficite similare la voi toți!
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Nu știu ce rulează în prezent! Dar ?




de phil59 » 06/12/22, 00:21

Oh, acolo, sunt în afara jocului.

Spre deosebire de restul casei, foarte puține fructe și legume pentru mine.

O mulțime de cartofi, carne, sare, grăsimi, zaharuri, sosuri, produse de patiserie și așa mai departe....

Copii si sotie, au fost multe fructe si legume, putina carne rosie, peste....

Și apă în timp ce mănânci.

Eu, 2 sticle de apă pe zi și uneori un bol de maia pe zi.

Și prindem cu toții cam în același timp?

Unul dintre ginere are, iar celălalt începe.

Copilul kinetografului, kinetograful HS pentru o sâmbătă întreagă...

Nu, urcă, singur....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16134
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5245

Re: Nu știu ce rulează în prezent! Dar ?




de Remundo » 06/12/22, 01:06

astea sunt grippetele de iarna, trebuie sa astepti sa treaca.
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Nu știu ce rulează în prezent! Dar ?




de Obamot » 06/12/22, 01:50

philxNUMX a scris:Oh, acolo, sunt în afara jocului.

Spre deosebire de restul casei, foarte puține fructe și legume pentru mine.

O mulțime de cartofi, carne, sare, grăsimi, zaharuri, sosuri, produse de patiserie și așa mai departe....

Copii si sotie, au fost multe fructe si legume, putina carne rosie, peste....

Și apă în timp ce mănânci.

Eu, 2 sticle de apă pe zi și uneori un bol de maia pe zi.

Și prindem cu toții cam în același timp?

Unul dintre ginere are, iar celălalt începe.

Copilul kinetografului, kinetograful HS pentru o sâmbătă întreagă...

Nu, urcă, singur....
Diavolul este în detaliu și mai bine ar fi să te interesezi de el, decât să fii obligat.
Maiaua este o reactie a organismului tau, si deduc ca este o „cerere” adresata tie pentru ca iti lipsesc grasimea (buna) si galbenusul de ou (pe care ar merita sa nu le consumi in maia, deoarece contine un set de nutrienți esențiali) doar pentru a da un exemplu...

Din pacate calitatile de maiaua disponibile nu sunt acolo, ar fi bine sa-ti reaproprii mancarea.
Mă opresc aici, nu ar trebui să fie propagandă ci voluntariat, ai link-ul, interesat (sau nu) după tine.

Gândește-te doar cât de mult ne răsfățăm mașinile și nu suficient „bolul de mâncare” : Evil:
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Nu știu ce rulează în prezent! Dar ?




de Janic » 06/12/22, 08:01

este un covido-bronhiolito-gripa, sunt adevărații „oameni de știință” ai guvernului care o spun să-și vândă în continuare vaccinurile false.
si traiasca afacerile! : Cheesy:
2 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Nu știu ce rulează în prezent! Dar ?




de phil59 » 06/12/22, 11:20

Janic a scris:este un covido-bronhiolito-gripa, sunt adevărații „oameni de știință” ai guvernului care o spun să-și vândă în continuare vaccinurile false.
si traiasca afacerile! : Cheesy:


o covido-bronsiolito-gripa, scuze, dar îi lipsește un termen sau 2 pe care nu le înțelegem, să fie la înălțimea trucului! : Lol: : Lol: : Lol:

Dar asta e baza! : Lol: cu partea pe care o înțelegem, lipsește partea înfricoșătoare, pentru că nu știm!
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13706
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1520
A lua legatura cu:

Re: Nu știu ce rulează în prezent! Dar ?




de izentrop » 06/12/22, 11:28

philxNUMX a scris:un pic ca un „atac de sinuzită”, nas care curge, dar necolorat, durere în gât, intestine rele, puțină greață, impresia că împinge pe dinți, puțin blocat în bronhii, și „puncte” în spate, și dureri de cap....
Nu sunt medic, dar... https://ciusssmcq.ca/telechargement/640 ... z-l-adulte
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Nu știu ce rulează în prezent! Dar ?




de phil59 » 06/12/22, 11:38

Obamot a scris:Diavolul este în detaliu și mai bine ar fi să te interesezi de el, decât să fii obligat.
Maiaua este o reactie a organismului tau, si deduc ca este o „cerere” adresata tie pentru ca iti lipsesc grasimea (buna) si galbenusul de ou (pe care ar merita sa nu le consumi in maia, deoarece contine un set de nutrienți esențiali) doar pentru a da un exemplu...

Din pacate calitatile de maiaua disponibile nu sunt acolo, ar fi bine sa-ti reaproprii mancarea.
Mă opresc aici, nu ar trebui să fie propagandă ci voluntariat, ai link-ul, interesat (sau nu) după tine.

Gândește-te doar cât de mult ne răsfățăm mașinile și nu suficient „bolul de mâncare” : Evil:


Mai este și un lucru simplu, se numește lăcomie!

Când corpul are nevoie, cerșește, iar uneori mănânc 2-3 mere la rând, una sau 2 roșii, alteori o să fie camembert după masa de seară, dar fără jumătăți de măsură.

Există ceea ce cere corpul și lăcomia!

După aceea, este, de asemenea, sigur că o dietă bună trebuie să ajute cu adevărat organismul.

In analizele de sange, singurul factor agravant pe care il am este .... varsta. Și în continuare am mult mai mult colesterol bun, fără să fiu atent la nimic.

Ei bine, recunosc că toate tarifele urcă puțin spre maxim, dar nimic.

Laptele, pe care a trebuit sa-l elimin, pentru ca am simtit ca el este de vina, pentru un pb.

Simt cumva nevoile lui.

GammaGT-urile, nu știu să scriu, rătăcesc adesea între 16 și 32, și până la 50, pentru mine, fără griji.

De ce nu-mi plac șampania și berea, dar cidrul îmi place? (cidru, nu în doze mari)
Sampanie si bere, nu suport....

Băuturile spirtoase, vinurile, în general, îmi plac....
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2214
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 506

Re: Nu știu ce rulează în prezent! Dar ?




de phil59 » 06/12/22, 11:48

izentrop a scris:
philxNUMX a scris:un pic ca un „atac de sinuzită”, nas care curge, dar necolorat, durere în gât, intestine rele, puțină greață, impresia că împinge pe dinți, puțin blocat în bronhii, și „puncte” în spate, și dureri de cap....
Nu sunt medic, dar... https://ciusssmcq.ca/telechargement/640 ... z-l-adulte


Da, așa cum am spus, seamănă foarte mult cu o parte de sinuzită, cu pentru mine, efectiv, „între cei 2 ochi”, „a crescut”, partea roșie pe frunte, fără tp, în cel mai rău caz 37.6, deci nu semnificativ tp, feluri de „linii” de durere la nivelul craniului, pe lângă „mască” din fața feței etc.

Sinuzită, am avut destule de-a lungul anilor.

Baza sinuzitei era acolo, să zicem, dar sunt mult mai multe.

Deci infuzii pe baza de cimbru, de inghitit, sau de respirat, 3 borcane de miere, am facut.

Și trec pe lângă tine.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : gegyx și oaspeții 149