Poluarea în locuințe

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Poluarea în locuințe




de Christophe » 26/03/08, 11:52

Am găsit această imagine pe gazdă, dar nu știu în ce subiect a fost pusă (deci nici o idee despre Sursă), așa că am pus-o înapoi aici, deoarece este destul de „evidentă”:

Imagine

Subiect asociat: poluarea aerului / plante-pentru-curățarea-aerului-ambiental-interior-t4592.html
0 x
chris06
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 23/03/08, 09:45




de chris06 » 26/03/08, 14:34

Trebuie doar să vă aerisiți casa 5 minute pe zi pentru a reînnoi aerul.

Din nou, sunt sceptic cu privire la hype-ul care se produce în prezent asupra poluării interioare.

Ce anume mai ascunde asta?

În urmă cu câțiva ani, oamenii erau încurajați să-și păstreze casele cât mai etanș cu putință pentru a evita pierderile de căldură și, astfel, a economisi energie. Ne dărâmam urechile cu poluarea aerului care se dezlănțuia afară și acum poluarea interioară este cea mai periculoasă și cea mai mare!

Este nevoie doar de un pic de bun simț: evitați tămâia, parfumurile de cameră, pschitts pentru că personal, nu le folosesc acasă și atunci când curățăm cu produse ventilăm este o chestiune de bine sens.

În ritmul în care merg lucrurile, ni se va spune în curând că este mai bine să trăiești în mizerie și să nu mai faci treburi casnice :şoc:
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 26/03/08, 15:45

chris06 a scris:Trebuie doar să vă aerisiți casa 5 minute pe zi pentru a reînnoi aerul.



Poate 5 minute, dar în 5 ori 1 minut atunci ...
Soluția pe care o prefer și pe care o am acasă este VMC: ventilează permanent, mucegai necunoscut, pierderi mici de căldură chiar și fără schimbător ...
0 x
chris06
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 23/03/08, 09:45




de chris06 » 26/03/08, 15:55

chatam a scris:
chris06 a scris:Trebuie doar să vă aerisiți casa 5 minute pe zi pentru a reînnoi aerul.



Poate 5 minute, dar în 5 ori 1 minut atunci ...
Soluția pe care o prefer și pe care o am acasă este VMC: ventilează permanent, mucegai necunoscut, pierderi mici de căldură chiar și fără schimbător ...


Am și VMC, dar nu mă împiedică să ventilez în fiecare zi :D
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 26/03/08, 19:31

chris06 a scris:
Am și VMC, dar nu mă împiedică să ventilez în fiecare zi :D


Având în vedere debitul de ventilație controlat de umiditate de 30 până la 60M3 / h în funcție de umiditatea (bucătărie și toalete) de acasă, nu este util să se ventileze, deoarece aerul este complet reînnoit în 2 până la 3 ore ...
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 27/03/08, 16:34

Într-adevăr, auzim mult mai multe despre poluarea interioară în aceste zile.
Nu cred că asta ascunde ceva: doar că noile mobilier / învelitoare conțin produse sintetice toxice ...

Nu sunt sigur că CMV este suficient pentru a reînnoi tot aerul.
Aerul rece intră de sus, apoi coboară pe podea spre partea de jos a ușii, care este de obicei pe partea opusă a camerei.
=> mi se pare că triunghiurile rămân „poluate”.
Acasă deschid ferestrele dormitorului în fiecare zi. Restul când este posibil.

Notă: Idealul ar fi cu siguranță (pentru dormitoare) să ventilăm seara, dar o fac dimineața, astfel încât soarele să încălzească aceste camere „gratuit” în timpul zilei, când încălzirea este oprită ...
Un compromis pe care l-am ales ... poate nu idealul ...
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 27/03/08, 17:33

Indy49 a scris:
Nu sunt sigur că CMV este suficient pentru a reînnoi tot aerul.
Aerul rece intră de sus, apoi coboară pe podea spre partea de jos a ușii, care este de obicei pe partea opusă a camerei.
=> mi se pare că triunghiurile rămân „poluate”.

Notă: Idealul ar fi cu siguranță (pentru dormitoare) să ventilați seara


O, da: mirosurile de bucătărie, de exemplu, sunt eliminate în câteva ore în toate camerele, deci și restul ... În casa mea singurele uși care sunt doar apăsate, dar nu închise, sunt cele ale dormitoarelor, care nu sunt niciodată încălzite (există o plapumă „de lână” și căldură „animală” pentru asta ... și dormitul într-o cameră rece se întărește și garantează un somn profund), ferestrele dormitorului se deschid întotdeauna noaptea, cel puțin atât timp cât nu îngheață, dacă este necesar să se închidă din cauza frigului, deschid ușa de 2cm care este suficientă pentru a reînnoi aerul din cauza mișcării de aer a VMC ... există „triunghiuri” poluate, aerul de intrare ar trebui să fie laminar și aerul interior complet nemișcat, toate exact la aceeași temperatură, ceea ce este imposibil, deci există într-adevăr amestecare ...
Bineînțeles, CMV trebuie să fie dimensionat corect pentru a funcționa bine, am văzut deja CMV-uri care sunt ineficiente, deoarece sunt prea slabe sau cu intrări de aer blocate ...
0 x
chris06
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 19
Înregistrare: 23/03/08, 09:45




de chris06 » 27/03/08, 18:41

Ei bine, cel puțin nu știu dacă vei trăi mai mult cu toate acestea, dar viața ți se va părea mult mai lungă : Lol:
0 x
bambus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1534
Înregistrare: 19/03/07, 14:46
Locul de amplasare: Breizh




de bambus » 28/03/08, 09:30

chatam a scris:Acasă singurele uși care rămân susținute, dar care nu sunt închise sunt cele ale dormitoarelor, care nu sunt niciodată încălzite (există o plapumă "din lână" și căldură "animală" pentru asta ... și dorm într-o cameră rece care întărește și garantează un somn profund), ferestrele dormitorului se deschid întotdeauna noaptea, cel puțin atât timp cât nu îngheță,


Îl încălzesc pe fiul meu puțin până la ~ 18.5
Pentru noi, o plapumă și 17 sunt suficiente, dar asta necesită chiar încălzirea unei chouilla.
Cu tine trebuie să coboare la 10, nu?

chatam a scris:Pentru a exista „triunghiuri” poluate, aerul de intrare ar trebui să fie laminar, iar aerul interior să fie complet nemișcat, toate cu o temperatură strict identică, ceea ce este imposibil, deci există într-adevăr amestecuri ...

Evident, triunghiurile despre care vorbeam sunt o imagine, dar cred că există niște locuri rău reînnoite.
Agitarea se poate face numai prin vânt (deschizând ferestrele) sau prin convecție. Cu toate acestea, nu sunt convins că convecția se poate face bine doar cu o ușoară scurgere de aer cauzată de un CMV.
Dar s-ar putea să ai dreptate. Este doar o bănuială din partea mea.
0 x
Producția solară + VE + VAE = electricitate în ciclu scurt
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Re: Poluare în interiorul carcasei




de Capt_Maloche » 28/03/08, 09:47

Christophe a scris:Am găsit această imagine pe gazdă, dar nu știu în ce subiect a fost pusă (deci nici o idee despre Sursă), așa că am pus-o înapoi aici, deoarece este destul de „evidentă”:


Este vorba despre ionizatoare de aer https://www.econologie.com/forums/ioniseurs- ... t5023.html tocilar mare :D
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 533