Medicamentele naturale, te menține sănătos mâncând mai bine!

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Medicamentele naturale, te menține sănătos mâncând mai bine!




de Christophe » 25/02/10, 19:42

Medicamentele, alimentele „medicinale”, sunt din nou în centrul atenției.

Alimente care vă protejează sănătatea

Colesterol, cancer, alzheimer, depresie ... Doctorul Laurent Chevallier publică „Rețetele mele alimentare” în Ediții. Legături care eliberează. Cum să mâncați sănătos și să preveniți bolile

Același lucru este valabil și pentru alimentația sănătoasă ca pentru gata de purtat. O modă pare să o alunge pe cealaltă. Amintiți-vă, a existat o perioadă în care fructele și legumele nu erau recomandate! Pline de apă, păreau că nu au valoare nutritivă. Era în Statele Unite în anii 1930 și la vremea respectivă nu calculam încă nivelurile de minerale și vitamine ... În anii 1960, nu reușisem în viață și nici nu aveam sărbătoare dacă nu consumam fără carne pentru prânz și cină. Astăzi, nimic mai bun și mai șic decât o masă vegetariană. Începând cu anii 1970, zahărul și grăsimile au intrat în iadul dietetic, pe măsură ce diabetul și colesterolul au crescut. În ultimele luni, efectele vinului au încălzit spiritele. Și laptele! Și organic! Confuzia se instalează. „Știința avansează prin depășirea contradicțiilor succesive”, își amintește Jean-Pierre Poulain, profesor de sociologie la Universitatea din Toulouse. Dar, în spatele aparentei cacofonii, există astăzi un consens: fructe și legume, nu prea mult alcool, fără gustări. »Și exercițiu fizic. „Nutrigenetica ne rezervă surprize, însă, avertizează sociologul (1). Nu suntem egali când vine vorba de mâncare, deoarece aparatul nu este setat în același mod pentru toată lumea ... "

Singura certitudine este că alimentele sunt parțial responsabile de marile noastre rele: epidemia, obezitatea, cancerul care crește, creșterea bolilor cardiovasculare ... Noutatea? Medicii nu mai desemnează doar alimente interzise. Ei recomandă câteva. În partea de sus a listei, fructele și legumele pentru proprietățile lor anticarcinogene. Și multe altele: inevitabilul David Servan-Schreiber nu este degeaba în explozia vânzărilor de omega 3, turmeric, broccoli sau ceai verde. Lista magică este exclusivă și definitivă? Dacă Institutul Național al Cancerului recomandă aceste alimente, acesta insistă și asupra diversificării esențiale a dietei. Oricine ar mânca exclusiv usturoi și varză și-ar pune sănătatea în pericol ... Fără a fi curative, anumite alimente sunt pur și simplu de protecție. Acum se acceptă faptul că 30% din cele 100 de cazuri noi de cancer raportate în Franța în fiecare an ar putea fi evitate prin modificarea conținutului plăcii sale.

Sănătate prin alimente? Nu este știința rachetei. Comenzile de întreținere ale „Nouvel Observateur” ghidate de nutriționistul Laurent Chevallier vă vor ajuta. Veți învăța să vă feriți de efectele anumitor compuși chimici folosiți și abuzați de industria alimentară. „Prea mulți aditivi pe o etichetă? Schimbați departamentele ”, spune dr. Chevallier, acest hedonist din Languedoc care nu urăște să deschidă o sticlă bună. Sănătate!


Suită și sursă: http://hebdo.nouvelobs.com/hebdo/parution/p2364/

Săptămâna aceasta în NouvelObs.

Definiția medicamentului: http://fr.wikipedia.org/wiki/Alicament

Vă amintiți campania TV privind drogurile?

Sloganul nu ar trebui să placă tuturor ... Era totuși un slogan plin de bun simț: „Pentru ca mâncarea noastră să devină primul nostru medicament” ... Știu mai multe despre cine era probabil Danone ...

Voi încerca să găsesc anunțul în cauză!

Aveți grijă să nu confundați alimentele din acest fișier cu aceste tipuri de "suplimente alimentare" pe bază de (deșeuri) produse lactate ... al căror efect este în principal placebo ...

http://www.youtube.com/watch?v=DkgTN609Ow8

Campania despre care vorbesc a fost cu mult înainte de acest tip de produs ... al cărui ambalaj este, de asemenea, foarte antiecologic ... :|
Dernière édition alin Christophe 25 / 02 / 10, 23: 22, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 25/02/10, 19:59

Minunat l-am găsit!

Vezi aici: http://www.ina.fr/pub/alimentation-bois ... nt.fr.html

Subțire datează (deja) din 1991 !! Aproape 20 de ani, vaca !!

Ei bine, acesta nu era într-adevăr sloganul, dar asta era ceea ce era important să ne amintim : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 25/02/10, 20:02

Termenul „mâncare” poate fi înșelător.
Recent am auzit acest termen în timpul unui raport despre OMG-uri ... sau vorbeau despre orez modificat genetic pentru a avea proprietăți particulare (mai bogat în beta-caroten) : Evil:

Ar trebui mai degrabă să vorbim despre mâncarea sănătoasă destul de simplu!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 25/02/10, 20:05

Este deosebit de adevărat că suplimentele pe care le critic mai sus se numesc și problemă.

Dar, conform Wiki, mâncarea sănătoasă este și sănătatea

http://fr.wikipedia.org/wiki/Alicament

De fapt, ar trebui să distingem:

# 1 Exemple de medicamente industriale
# 2 Situație naturală


Nu este neapărat o dietă sănătoasă, ci o dietă „inteligentă” despre care ar trebui să se vorbească.

Aici văd că pe Wiki sunt de acord cu părerea mea despre alimentele industriale:

Aceste afirmații de sănătate provenite din industria alimentară, este posibil să ne îndoim de veridicitatea lor, în special în ceea ce privește superioritatea acestor alimente față de alte alimente mai tradiționale (un iaurt simplu sau o brânză). Și, chiar dacă studiile științifice care conduc la fabricarea medicamentelor sunt serioase și bine stabilite, medicamentele scapă de toate controalele pe care le suferă un medicament înainte și după ce este introdus pe piață.


Deci, să ne concentrăm pe alimentele naturale ... naturale! Am schimbat titlul ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 25/02/10, 20:19

asta schimbă totul de fapt, pentru că odată cu alimentele industriale, în curând va trebui să aveți un doctorat în biologie pentru a vă găsi drumul în jur !!!

Pentru „alimentele naturale sănătoase” una dintre preferatele mele este mierea!
Excelent pentru durerile de gât și excelent pentru vindecarea rănilor și excelent în ceai! : Lol:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 25/02/10, 21:29

Termenul „mâncare” este un revelator perfect al perversiunii sensului cuvintelor.
Este exact ca și cum ai spune, de exemplu: „zahărul este ceea ce face cafeaua amară atunci când nu o bagi”.
Asta e ceea ce François TERRASSON numit ECM: elemente de condiționare mentală; dovada că funcționează este că toată lumea (sau aproape!) urmează exemplul fără a avea cel mai mic început.
Acest lucru demonstrează că prejudiciul este chiar mai considerabil din punct de vedere psihic decât somatic.

Astfel, nu mai este vorba de a mânca, ci de a te vindeca prin renunțarea la hrana adulterată!
(Citiți această propoziție încet pentru a înțelege intensitatea prostiei!).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 25/02/10, 22:00

Dragul meu Ahmed, cred că vizezi aici alimente INDUSTRIALE și nenaturale ...

Mă înșel?

Altfel nu înțeleg unde te duci ...

Alimentele industriale sunt acolo pentru a compensa, cel puțin pe hârtie, pentru alimentele care sunt tocmai prea industrializate ...

deoarece cu alimentele industriale, în curând va fi necesar să aveți un doctorat în biologie sa-ti gasesti drumul in jur !!!


Uh ... în petrochimie vrei să spui? : Cheesy:
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10

ca și domnul Jourdain, am practicat această proză fără să o știu




de dedeleco » 25/02/10, 22:53

În anii 1960 îmi amintesc cu încântare de cireșele coapte trimise de bunicul meu pe cireșul său prin poștă (care mirosea a cireșe!)
În sfârșit, după ce mi-am mușcat limba alaltăieri, nimic ca mierea să vindece rana care sângera bine, aproape miraculoasă, nimic într-o zi !!

La modă sau nu Am mâncat întotdeauna fructe și legume pentru că gustul lor este o încântare.
Sunt ca domnul Jourdain, o practic ca proză fără să știu.
Nu am putut niciodată să mănânc carne fără o cantitate bună de legume, iar în restaurante am fost întotdeauna frustrat de lipsa legumelor care însoțesc carnea!
Nu am putut să beau niciodată băuturi răcoritoare, limonade, orangine sau coca cola fără gust comparativ cu un suc de fructe adevărat și nu înțeleg cum se pot bea băuturi atât de proaste!
Numind o adevărată încântare naturală a alimentelor, termenul „mâncare” mă îngrozește, deoarece acest termen provine din industria alimentară care a denaturat și deviat total gustul copiilor noștri până la punctul în care refuză adesea adevăratele delicatese ale fructelor adevărate.
Ar trebui să fie numite hrana naturală pe care bărbații o consumă de milioane de ani, iar selecția lui Darwin explică faptul că sunt bune pentru sănătatea noastră.
Același lucru este valabil și pentru exercițiul care a fost necesar și pentru găsirea hranei noastre de milioane de ani și care ne împiedică să ne îngrășăm prin stocarea rezervațiilor naturale în zilele de lipsă care nu mai există.
Dacă supraponderalitatea dvs. crește din cauza lipsei de mișcare, faceți ca mine în fiecare zi urcați o cădere verticală de 200 m cât mai repede posibil (etajul al doilea al Turnului Eiffel sau 66 de etaje, 15-20 minute și calculați puterea) pentru a compensa lipsa de exercițiu în fața unui ecran ca acum !!! Nu face asta cu o bicicletă electrică ci cu pedale !!
În plus, cu o durere de spate (sciatică drăguță, acum 15 ani, puțin prea des în fața unui ecran), am tratat-o ​​re-musculând spatele urcând coastele cu bicicleta în mod regulat, în loc de medicamentele medicului. Dacă durerea de spate revine, indică faptul că nu fac suficient exercițiu.
Mă frapează faptul că și pacienților cu inimă grav bolnavi li se recomandă să facă mișcare, deci trebuie să începeți cu mult înainte de accident.

De asemenea, nu este un moft, ci o realitate naturală instinctivă uitată și dovedită științific la toate animalele șobolani, șoareci și maimuțe!
Apropo, nu mai mănânc Danone, deoarece ne-a bătut cu reclamele sale excesive de iaurt, plătite prin achiziția noastră, pentru un produs natural !!
Mănâncă organic fără publicitate.
Trebuie să fim atenți la recuperarea din partea industriei, care ne inventează noi aberații, cum ar fi capsulele Omega 3, în loc să mâncăm direct alimente cu Omega 3, cum ar fi macroul sau nucile. Nimic nu ne garantează să evităm noi probleme necunoscute din spatele procesului de extracție, cum ar fi solvenții periculoși, etc ... Prin evitarea cutiei de conserve am avut dreptul la Bifenol A în plastic pe aceleași cutii !!

Organicul este natural, dar nu alimentele de bază obținute cu tratamente de insecticide sau ciuperci periculoase care se înmulțesc cu două și mai mult în primul rând cu bolile fermierilor care le răspândesc (cancer etc.)
Același lucru este valabil și pentru uleiurile și grăsimile hidrogenate pentru a le face mai stabile din punct de vedere chimic și, prin urmare, utilizate pe scară largă în industria alimentară și care sunt una dintre cauzele complet neașteptate ale epidemiei de obezitate, deoarece corpul nostru este inadecvat unei doze mari de aceste grăsimi. nenatural și totuși inert din punct de vedere chimic.

Nu este un moft, dar trebuie evitată conștientizarea comportamentelor naturale foarte vechi și recuperarea de către industrie.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 25/02/10, 22:59

Indiferent dacă alimentele sunt industriale sau nu, nu schimbă cazul: percepția fenomenului este problematică.
Vino să te gândești că să te hrănești în mod normal sau un act terapeutic.

Lieutzu, Ajutor!
Reciclarea, s'toph are nevoie de al treilea ochi!
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 25/02/10, 23:22

Ahmed, am mâncat atât de „industrial” de 30 de ani, încât normalitatea alimentară nu mai are sens ... ce înseamnă să mănânci normal pentru tine? Într-un supermarket actual aveți cel mai rău care poate freca cu cele mai bune ... Atâta timp cât ne place, avem în prezent norocul să avem o enormă diversitate alimentară și continuăm să mâncăm rahat ...

Dar noi suntem ceea ce mâncăm ... nu-i așa?

De ce cancerele au crescut atât de mult timp de 20 de ani? Pentru că le diagnosticăm mai bine? Pentru că trăim mai în vârstă?

Da, dar nu că ...

Ați citit articolul din linkul nouvelorobilor pentru că cred că nu vorbim despre același lucru ... nici măcar nu menționează termenul „alimente” ... pur și simplu alimente mai bune pentru sănătate ...

Revizuirea cancerului (cancerelor):

Prevenirea cancerului

În Franța, numărul de cazuri noi pe an s-a dublat într-un sfert de secol (170 în 000, 1980 în 350). În cauză, tutunul desigur, dar și viruși, gene, factori de mediu (poluare, azbest, pesticide ...). Și mâncare: excesul de grăsimi rele, de exemplu, creează un teren favorabil. Dimpotrivă, există produse pe care este bine să le consumăm în fiecare zi, nu pentru a trata boala - suntem din ce în ce mai buni datorită progresului medical - ci pentru a încerca să evităm apariția sau recidiva. Institutul Național al Cancerului (INCa) o afirmă: 000% din cazurile noi pe an în Franța (2009) ar putea fi evitate printr-o dietă echilibrată și diversificată, bazată pe consumul de produse de protecție. Adăugați la aceasta câteva ore de activitate fizică pe săptămână pentru a evita supraponderalitatea care favorizează apariția bolii, în special în momentul menopauzei.

Rețeta

Creșteți consumul de fructe și legume - de preferință ecologice pentru a evita reziduurile de pesticide. Astfel, 20% din cazurile de cancer ar putea fi evitate dacă ne-am umple coșul mai bine. Unele fructe și legume sunt protectoare: varză și broccoli, ceapă și usturoi, mere, spanac, curcuma (condimentul folosit pentru curry). La aceasta se adaugă rodia, orezul și, în prevenirea cancerului de prostată, roșiile. În cele din urmă, este bine să beți cel puțin 2 căni de ceai verde pe zi. Pentru aportul de proteine, se alternează cărnurile (curcan, pui, vițel, 5% friptură tocată, friptură de crestă etc.), pește, leguminoase și ouă. Alcoolul este dezbătut (vezi opus interviul cu David Khayat), dar este mai bine să vă mulțumiți cu o băutură sau două, ocazional.
De asemenea, este de preferat să se limiteze consumul de alimente prea sărate, brânzeturi și mezeluri, precum și carne roșie (maximum 500 g pe săptămână).

A evita. Știința se întreabă despre efectele soiei (în iaurt, lapte sau sub formă de tofu). Protector pentru asiatici, care nu au același sistem digestiv ca noi, ar putea avea efecte dăunătoare asupra noastră, în funcție de cantitățile absorbite. În compoziția sa, există un xeno-estrogen vegetal, o substanță cu o acțiune prost definită asupra sânului. Afssa (Agenția Franceză pentru Siguranța Alimentelor) recomandă prudență. Unele alimente industriale trebuie consumate cu moderatie.

Este întotdeauna de preferat să favorizați produsele proaspete și congelate. În cele din urmă, suplimentele alimentare pe bază de beta-caroten ar trebui interzise.
0 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 278