Dacă am discuta despre sucul de fructe și sănătate?

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Dacă am discuta despre sucul de fructe și sănătate?




de Christophe » 08/06/16, 22:32

După secretul vacii care râde, consum-durabil / secretul-depozitului-de-vaci-de-râs-al-brânzeturilor-la-temperatura-camerei-t14777.html Aș vrea să dezvoltăm un pic subiectul sucurilor de fructe ...

Oferta este în prezent extrem de largă, atât în ​​ceea ce privește conținutul (calitatea sucului), cât și containerul (tipul de ambalaj) ...

Suc pur, bază concentrată, nectar, cu sau fără „piure sau pulpă” ...
Sterilizare, pasteurizare, pasteurizare rapidă, suc proaspăt, depozitare în secția rece sau nu ...

Pe scurt, ne pierdem puțin!

Ce se întâmplă cu contribuțiile nutriționale (în special vitaminele?) Legate de aceste metode de conservare?

Acum câțiva ani a existat un program (France2 cred) despre pericolele sucului de portocale cu o durată de viață concentrată lungă ... dar ce zici de alte sucuri?

În acest moment, beau multe sucuri de fructe (băuturile răcoritoare sunt mai proaste pentru sănătatea ta decât cel mai prost suc de fructe pe care mi-l imaginez) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce zici de suc de fructe și sănătate?




de Did67 » 09/06/16, 12:02

Acesta este, mi se pare, destul de simplu: de vreme ce omul era maimuță și chiar cu puțin înainte, fructele au fost un aliment major. Pentru vitamine, zaharuri etc ... Și-a revenit sănătatea în timpul verii ...

Prin urmare, presupun că „selecția” a înzestrat acest mare dadais de maimuță cu ce „să digere și să asimileze” fructele.

Deci, deja, pentru a începe: idealul nu este sucul de fructe. Este fructul. Cu pulpa, pielea și toate și toate ...

Și apoi refuzi:

- cu cât este mai lichid și filtrat, cu atât este mai puțin „natural”, cu atât este mai puțin bogat și probabil cu atât este mai puțin adaptat la fiziologia noastră ...

- cu cât a fost încălzit sau încălzit / răcit / reîncălzit, cu atât substanțele mai fragile (vitamine, antioxidanți) etc. Conform acestui principiu, un suc proaspăt 100% pur este mai bun decât un suc 100% reconstituit (am concentrat sucul, transportat și re-diluat, înainte de pasteurizare) ...

- „sucurile proaspete” netratate în mod similar vor fi mai bune decât sucurile „pasteurizate rapid”, care vor fi mai bune decât UHT, care vor fi mai bune decât pasteurizarea convențională ...

Toate acestea merg fără a vorbi despre calitatea inițială a fructelor (fructe „industriale” de cultivare intensivă și tratate de până la 26 de ori, sau nu-mi amintesc câte ...). Vă puteți imagina că „cele mai frumoase fructe selectate doar pentru dvs.” au fost presate exclusiv. Este marcat pe ambalaj! Urâtul, putredul, îi vindem întregi, în lăzi! ?

Nu vorbesc despre nectare, care sunt „otrăvuri” și una dintre principalele cauze ale obezității: prea mult zahăr. Ar trebui interzis!

În cele din urmă, nu uitați niciodată că organismele noastre au fost „selectate” sub presiunea foametei: depozitarea rapidă a fost un criteriu de supraviețuire pentru Cro-magnon și Neanderthal. Se întoarce împotriva noastră astăzi, în vremuri abundente. Prea mult suc este ... dăunător!

Uitați-vă la conținutul energetic al unui pahar de suc de portocale și comparați-l cu „rația” dvs.! Vei fi blocat. Este o jumătate de oră de bicicletă de exerciții la o putere bună, pentru a elimina această energie ... Ei bine, da, fructele sunt dulci, foarte dulci, chiar și atunci când aciditatea o maschează ...

Și când ți-am spus că există cel puțin o referință bine întemeiată a unui englez care a murit de ciroză după ce a băut 2 sau 3 (din nou, nu-mi amintesc) litri de suc de morcovi, toți zilele de după citire că a fost bine! Da, carotenul - provitamina A - se transformă în vitamina A în ficat. Ca orice moleculă (medicamente, etanol în alcoolic, glucoză / glicogen în rață cu foie gras ..): dacă este prea mult de lucru pentru ficat, se transformă în ciroză! suc de portocale, trebuie să putem ajunge la fel la fel!

Deci, în plus, trebuie să fii rezonabil!

Aici. Ca de obicei, asta este părerea mea, fără nuanțe ...
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Ce zici de suc de fructe și sănătate?




de Obamot » 09/06/16, 13:21

Did67 a spus aproape totul ... Putem doar să adăugăm că:
- consumul de fructe ne oferă fibre absente în sucuri.
- fructele scad temperatura corpului uman (parcă ar fi fost făcute pentru asta ...) și este favorabilă vara în timpul sezonului lor;
- zahărul alb este adesea pus în sucurile de fructe pentru a controla aroma (există toleranțe permise).
- aciditatea naturală a unui fruct nu dăunează corpului nostru atâta timp cât există toți constituenții / adjuvanții naturali care contribuie la catalizare.
- dimpotrivă, aciditatea unui suc de fructe ambalat într-un ambalaj posibil dăunător (echilibru acid / bazic al corpului uman).
- enzimele conținute în fructele naturale, pregătesc digestia într-un mod adecvat, legat de salivă.
- protecția naturală a fructelor (pielea și sub piele), servește ca dezinfectant natural și, de asemenea, pregătește digestia. Acesta este motivul pentru care ar fi bine să nu îndepărtați pielea de pe fructe (și legume) și să le mâncați cu ea!
- formele nenaturate de vitamine din fructe, contribuie la sănătate. În sucurile ambalate, există deja modificări.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce zici de suc de fructe și sănătate?




de Did67 » 09/06/16, 15:16

Obamot a scris:- consumul de fructe ne oferă fibre absente în sucuri. .


În acest sens, vom observa o „modă” aproape la fel de „prostească” ca movilele permaculturii: cea a sucurilor de legume.

Producătorii de „mașini” (vândute la un preț ridicat) se întâlnesc fără îndoială acolo.

Legumele pe care le-a înșelat crude ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Ce zici de suc de fructe și sănătate?




de Obamot » 09/06/16, 15:55

Da, putem, avem suficientă lungime a intestinului pentru asta. Dar credeam că nu este digerabil pentru toată lumea ...
Trebuie să mergi pe etape. În sfârșit, mâncăm deja o mulțime de el crud așa, fără măcar să luăm în seamă: avocado, morcovi, varză, conopidă, castraveți, fenicul, fasole mai rar, dar fasole mare (mai ales în Asia), porumb proaspăt, ridichi roșii sau alb, și inevitabil toate salatele sau alte andive și chiar ciupercile nasture! Cine a încercat vreodată sparanghel proaspăt? !!!
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Ce zici de suc de fructe și sănătate?




de Janic » 09/06/16, 16:00

într-adevăr, aproape totul a fost spus cu câteva nuanțe asupra acestor ultime puncte
În acest sens, vom observa o „modă” aproape la fel de „prostească” ca movilele permaculturii: cea a sucurilor de legume.
când este doar un moft, dispare la fel de repede pe cât a apărut
Producătorii de „mașini” (vândute la un preț ridicat) se întâlnesc fără îndoială acolo.
ca orice articol de consum, deci nimic nou!
Legumele pe care le-a înșelat crude ...
acesta este ultimul punct important! Într-adevăr, legumele (care ar trebui să se distingă între legume rădăcinoase, legume cu frunze, fructe) sunt „bine” asimilate numai crude și cu complexul lor enzimatic intact, care este distrus prin gătit (dar este în obiceiurile noastre culinare) . Sfatul de a consuma 5 fructe și legume pe zi pune o problemă celor care nu sunt obișnuiți cu o astfel de cantitate (de 5 fără volum!) Și sucurile favorizează absorbția, ținând cont că au un efect detoxifiant asupra organismului. și al căror beneficiu poate fi resimțit rapid, plus faptul că alimentele industriale care au consumat alimente, chiar și crude, pot necesita consumul mai mult pentru a recupera mai mulți nutrienți esențiali. Prin urmare, este doar o ultimă soluție, dar între două rele, este necesar să alegeți cel mai mic ..... cel puțin moment!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce zici de suc de fructe și sănătate?




de Did67 » 09/06/16, 17:58

Am găsit energia sucului de portocale: 44 kcal pentru 10 cl.

Este puțin mai rău decât ceea ce credeam că îmi amintesc ... Dar hei, 3 băuturi, se ia repede. Și asta este 1/15 dintr-o rație energetică zilnică pentru un om ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Ce zici de suc de fructe și sănătate?




de Christophe » 10/06/16, 10:05

Mișto, îl văd mai clar, mulțumesc :)

Despre energie *, da, este destul de important ... și în acest sens a făcut-o 67 ...

De ceva timp pregătesc înghețată cu micuțul meu. În cele din urmă, cuburi de gheață destul de parfumate, prin forme de plastic vândute 1 sau 2 € pentru 6 ... Puteți pune orice lichid doriți ... Am încercat chiar cu suc de roșii și morcovi :)

Capacitatea fiecărei matrițe este de aproximativ 5 cl (sau 1/4 până la 1/5 dintr-o ceașcă asemănătoare unei cani) ... ei bine, am observat că un suc de fructe „beat” sub formă de gheață a durat mult mai mult decât dacă ar fi băut sub formă lichidă ... și plăcerea gustului cu așadar ...

Această remarcă poate părea foarte prostească (mai bine târziu decât niciodată), așa că mă întreb dacă să mănânci „gheață” poate să nu fie o practică interesantă ... dieta! : Cheesy:

* fructoza este încă mai sănătoasă pentru sănătatea ta decât glucoza ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Ce zici de suc de fructe și sănătate?




de Obamot » 10/06/16, 11:14

Congelarea este fără îndoială cel mai bun mod de conservare a sucurilor. Este cel care pierde cei mai puțini nutrienți.
Nu uitați să mâncați ceea ce ați înghețat :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce zici de suc de fructe și sănătate?




de Did67 » 10/06/16, 12:35

Christophe a scris:* fructoza este încă mai sănătoasă pentru sănătatea ta decât glucoza ...


Acolo ar fi o altă dezbatere.

Glucoza este încă hrana celulelor noastre și circulă constant în sângele nostru cu o rată de aproximativ 1 g / l. Ca atare, absolut esențial. Una dintre cele mai esențiale molecule din corpul nostru!

Este, de asemenea, „veriga de bază” a „zaharurilor lente”, cum ar fi amidonul. Deci pastele, pâinea, cuscusul, cartofii, sunt 90% (vă spun asta), lanțuri lungi de glucoză ...

Fructoza, pe care organismul nu o folosește (destul de precis, nu este „echipată” să o transforme pentru a obține energia de care au nevoie celulele) este metabolizată în ficat, pentru a fi transformată în glucoza (și un radical acid, pe care organismul trebuie să îl elimine). Dar, ca rezultat, fructoza se difuzează lent, unde glucoza „inundă” corpul foarte repede după ingestie, deoarece imediat „asimilabilă” - de unde și faptul că fructoza are un indice glicemic scăzut ...

De îndată ce este necesară o transformare (în ceea ce privește amidonul de pâine), cineva are ca „tampon” și nu „inundație” - într-un fel sunt „baraje de recesiune”.

Confuzia apare din faptul că, pentru a îndulci majoritatea alimentelor „industriale”, acum folosim amidon hidrolizat artificial, ceea ce dă un „sirop de glucoza„... ceea ce pune o problemă.

De fapt, există două forme de glucoză (molecula văzută în spațiu poate lua două forme) care afectează devierea luminii polarizate. Una dintre forme rotește acest plan spre stânga, cealaltă spre dreapta. Deci avem o L-glucoză și o D-glucoză.

Unul este dominant în natură. Ne pare rău, nu-mi amintesc care dintre ele (aș spune L, dar poate voi fi corectat) ...

Hidroliza amidonului (porumbului) dă ambele, una dintre formele căreia nu este forma „naturală” pentru corpul nostru, chiar dacă provine dintr-un produs „natural”.

Rețineți că zahărul din sfeclă, atât de malignizat, este zaharoza sau fuziunea unei molecule de glucoză și una de fructoză. Deci, digestia duce la zahăr foarte repede, dă o moleculă de glucoză și una de fructoză.

Lactoza este fuziunea unei molecule de galactoză și una a glucozei. Și idem, când digerăm lactoza ...
0 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 560