Carlos Tavares demontează mașina electrică

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
LOGIC12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 28/01/08, 05:41
Locul de amplasare: midi Pyrenées
x 5

Carlos Tavares demontează mașina electrică




de LOGIC12 » 30/03/21, 06:04

bonjour,

Iată o lectură interesantă a lui Carlos Tavares (șeful PSA) și a lui Stéphane Lhomme (directorul Observatorului nuclear)

Lumea este nebună. Faptul că autoritățile ne ordonă să mergem într-o direcție tehnologică, cea a vehiculului electric, este un mare moment de cotitură. Carlos Tavares

Nu aș vrea ca în 30 de ani să descoperim ceva care nu este atât de frumos pe cât pare, despre reciclarea bateriilor, utilizarea materialelor rare pe planetă, asupra emisiilor electromagnetice ale bateriei într-o situație de încărcare?

Cum vom genera mai multă energie electrică curată?

Cum să ne asigurăm că amprenta de carbon a fabricării unei baterii pentru vehicule electrice nu este un dezastru ecologic?

Cum să ne asigurăm că reciclarea unei baterii nu este un dezastru ecologic?

Cum să găsiți suficientă materie primă suficientă pentru a face baterii și chimicale în timp?

Cine se ocupă de problema mobilității curate în ansamblu?

Cine pune astăzi întrebarea într-un mod suficient de larg din punct de vedere social pentru a lua în considerare toți acești parametri?

Sunt îngrijorat ca cetățean, pentru că în calitate de producător auto nu sunt audibil.

Toate aceste frământări, tot acest haos, ne vor da înapoi, pentru că vom fi luat decizii proaste în contexte emoționale. "

Ciclul de viață al unui vehicul electric îl face la fel de poluant ca un vehicul termic. Stephane Lhomme

Subvenționarea acestuia nu are sens, explică directorul Observatorului nuclear, Stéphane Lhomme.

Fabricarea bateriilor emite atât de mult CO² încât este necesar să fi parcurs de la 50 la 000 km într-o mașină electrică…. Pentru a începe să producă mai puțin CO100 decât o mașină termică. Adică 000 - 15 km pe zi, 30 de zile pe an, timp de 365 ani!

Cu toate acestea, spre deosebire de ceea ce cred majoritatea oamenilor, supusă propagandei continue a politicienilor și industriașilor, mașina electrică nu este mai virtuoasă pentru climă decât mașina termică, benzina sau motorina.
Acestea sunt concluziile unui studiu deja îndelungat realizat de Agenția pentru Managementul Mediului și Energiei (Ademe), ignorat în mod deliberat de guvern (Elaborare conform principiilor LCA privind bilanțurile energetice, emisiile de gaze cu efect de seră și alte efecte asupra mediului induse de toate vehiculele electrice sectoarele vehiculelor termice și până în 2012 și 2020, (noiembrie 2013)
Știind că aceste mașini sunt utilizate în principal pentru călătorii scurte, este probabil ca kilometrajul necesar pentru a se considera „virtuos” să nu fie atins niciodată.

În plus, tot CO² emis de o mașină electrică este trimis în atmosferă chiar înainte de parcurgerea celui mai mic kilometru.
Deși pretutindeni se susține că mașina electrică nu emite particule fine, așa cum subliniază revista Science et Vie (ianuarie 2015), „anvelopele, frânele și uzura drumului emit aproape la fel de multe microparticule ca motorina”.
Mașina electrică emite cu siguranță mai puține particule decât mașina termică, deoarece nu are evacuare, dar are frâne, anvelope și role pe gudron!

În cele din urmă, mașina electrică nu este mai ecologică decât mașina termică.

Banii publici dedicați dezvoltării sale sunt, prin urmare, total nejustificate.

Cu toate acestea, acestea sunt sume astronomice:
- Guvernul a lansat un plan de instalare a 7 milioane de stații de reîncărcare la aproximativ 10 de euro fiecare, adică un cost de aproximativ 000 de miliarde de euro.
Este, de asemenea, intens să vezi aleși din orașele mici, crezând că fac ceva pentru mediu, ruperea pușculiței municipale pentru a-și permite un terminal;
- Bonusul „ecologic” pentru achiziționarea unei mașini electrice depășește 10 EUR pe vehicul, adesea suplimentat cu un bonus regional.
Aproape toți cumpărătorii sunt gospodării bogate, deoarece aceste vehicule sunt foarte scumpe: încă o dată, banii tuturor sunt oferiți celor mai privilegiați.
În realitate, în țara atomului, toate mijloacele sunt bune pentru a „crește” consumul de energie electrică, care a scăzut continuu de ani de zile.
Deoarece mașina electrică din Franța poate fi considerată o „mașină nucleară”: aproape toate stațiile de reîncărcare instalate sunt conectate la rețeaua electrică obișnuită, 80% nucleară.
Nu trebuie să ne lăsăm păcăliți de certificatele prezentate de domnul Bolloré și Autolib (Paris), Bluecub (Bordeaux) și Bluely (Lyon), asigurându-se că acestea sunt reîncărcate cu energii regenerabile: este doar o problemă de a scrie jocuri; energia electrică utilizată este aceeași ca în altă parte.
Nu promovăm aici mașina termică, ea însăși o calamitate a mediului.
Dar, tocmai, nimeni nu ar avea ideea de a oferi 10 de euro pentru achiziționarea unei mașini diesel, de a rezerva locuri de parcare pentru aceasta și de a-și umple rezervorul la un preț defect ...
Aceasta este o analiză foarte bună care arată că politicile noastre (și verdele) ne fac un spectacol:
Paranoia diesel se referă doar la șoferi !!!
Sunt excluse vehiculele grele, autocare și nave!

Doar pentru a localiza gradul de paranoia a celor mai virulenti detractori ai vehiculului diesel, este necesar să le dezvăluim datele din industria maritimă care au arătat că, având în vedere dimensiunea motoarelor și calitatea combustibilului utilizat, cele mai mari nave - vagoane din lume poluează la fel de mult ca toate cele 40 de milioane de automobile de pe planetă.

Știți, aceste nave portcontainere care ne furnizează produse pe care le-am fabricat în fabricile noastre offshore, astăzi fiecare arde 10.000 de tone de combustibil pentru o călătorie dus-întors între Asia și Europa.
Aceste 40 de nave nefericite fac parte dintr-o flotilă de 3.500, la care trebuie adăugate cele 17.500 de tancuri care alcătuiesc toate cele 100.000 de nave care străbat mările.

Pentru a nu părăsi domeniul maritim, amintiți-vă că flota franceză de ambarcațiuni de agrement este în jur de 500.000 de unități, inclusiv 5.000 de iahturi peste 60 de metri, și că cea mai medie dintre acestea arde în jur de 900 de litri de combustibil în doar o oră. % din gospodăriile franceze care se încălzesc cu păcură le este greu să-și umple rezervoarele pentru iarnă.
Pentru a continua pe calea schizofreniei paranoide, să luăm în considerare întreaga flotă de pescuit și cele 4,7 milioane de vehicule grele în tranzit prin Franța și miile de avioane care cutreieră cerul.
Pentru a completa această mică fabulă, să nu uităm domeniul agricol esențial în care consumul mediu de energie este de 101 litri de combustibil la hectar.
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Carlos Tavares demontează mașina electrică




de Christophe » 30/03/21, 11:24

Carlos Tavarès a scris:pentru că în calitate de producător auto nu sunt audibil.


Ah ah ah !! Asta e amuzant !!! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13698
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1516
A lua legatura cu:

Re: Carlos Tavares demontează mașina electrică




de izentrop » 30/03/21, 12:02

Ah! da, militantul anti tot ceea ce este nuclear, este legat de toate astea : Mrgreen: https://fr.wikipedia.org/wiki/St%C3%A9phane_Lhomme

Uneori avea dreptate, dar nu întotdeauna și rareori din motive științifice.
0 x
LOGIC12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 28/01/08, 05:41
Locul de amplasare: midi Pyrenées
x 5

Re: Carlos Tavares demontează mașina electrică




de LOGIC12 » 30/03/21, 13:49

salut Christophe. Nu eu scriu, ci Carlos Tavarès, marele șef al PSA.

Ar fi frumos să fii atent. Mulțumesc.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Carlos Tavares demontează mașina electrică




de GuyGadeboisTheBack » 30/03/21, 14:03

izentrop a scris:Ah! da, militantul anti tot ceea ce este nuclear, leagă tot ce ...

Imagine
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Carlos Tavares demontează mașina electrică




de Peter » 30/03/21, 16:19

Christophe a scris:
Carlos Tavarès a scris:pentru că în calitate de producător auto nu sunt audibil.


Ah ah ah !! Asta e amuzant !!! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
+1
Cu toate stimulentele guvernamentale de a-și reînnoi mașina, controlul tehnic din ce în ce mai strict, interdicția de a conduce în anumite orașe mari numai în funcție de vechimea vehiculului, pentru a spune că producătorii nu sunt auziți, este de râs!

Nu sunt pro electric, împărtășesc și aceste preocupări cu privire la impactul general asupra acestor vehicule asupra mediului.
Dar aici văd doar plângerile unui șef care vede dispariția venii bune a motoarelor diesel care i-au permis să facă marje mari bune prin vânzarea de vehicule mai scumpe care funcționează cu combustibil mai puțin taxat.
Cred că acest text este mult mai motivat de scăderea vânzărilor de vehicule diesel decât de preocupările ecologice.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: Carlos Tavares demontează mașina electrică




de GuyGadeboisTheBack » 30/03/21, 16:28

Petrus a scris:Cred că acest text este mult mai motivat de scăderea vânzărilor de vehicule diesel decât de preocupările ecologice.

Nu am citit că promovează motorina, dimpotrivă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Re: Carlos Tavares demontează mașina electrică




de Christophe » 30/03/21, 16:54

LOGIC12 a scris:salut Christophe. Nu eu scriu, ci Carlos Tavarès, marele șef al PSA.

Ar fi frumos să fii atent. Mulțumesc.


Da am corectat dar toată lumea a înțeles ... nu?

Pentru ceilalți, feriți-vă că există 2 mărturii separate, am pus puțin înapoi în formă ...
0 x
Peter
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 587
Înregistrare: 15/09/05, 02:20
x 312

Re: Carlos Tavares demontează mașina electrică




de Peter » 30/03/21, 17:48

GuyGadeboisLeRetour a scris:Nu am citit că promovează motorina, dimpotrivă.
Christophe a scris:Pentru ceilalți, feriți-vă că există 2 mărturii separate, am pus puțin înapoi în formă ...

Ah ok, am citit dintr-o dată gândindu-mă că este același autor, separarea nu era clară. Mi-am spus, de asemenea, că manipularea a fost cam mare.
1 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Carlos Tavares demontează mașina electrică




de Janic » 30/03/21, 20:06

suntem în total absurd cu această dorință de a trece la toate vehiculele electrice și nu numai pentru vehiculele termice. Acest lucru ascunde în mod evident dorința de relansare a energiei nucleare, care pierde impulsul, singura „soluție” pentru creșterea cererii de energie electrică, deoarece nu energiile regenerabile (care progresează în pași mici) care le-ar furniza. :strigăt: : Evil:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 258