Următoarea lume: o schimbare a comportamentului nostru este esențială

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Următoarea lume: o schimbare a comportamentului nostru este esențială




de Grelinette » 14/06/20, 17:58

Este destul de scurt și acest videoclip este interesant. (transmis de Maïf, asigurătorul militant!)

https://www.danslescoulissesdelamaif.fr ... ispensable



Cuvintele acestui vorbitor rezumă pur și simplu tot ce am putea spune și scrie.
Mi se pare regretabil că rămâne ca „Este necesar ca ...”
Pe scurt, schimbarea care ne-a fost anunțată, faimoasa „Lumea următoare”, este că acum toată lumea este de acord că Lumea de dinainte nu este viabilă, mai ales pentru bărbați. ..
1 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Următoarea lume: o schimbare în comportamentul nostru este esențială




de GuyGadebois » 14/06/20, 21:24

Conținutul mi-a schimbat deja modul de viață: să-mi ia dracu soția, lua mi-am pus mănuși și pentru cunnilinguer, mi-am pus o mască .. (încă ies)
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Următoarea lume: o schimbare în comportamentul nostru este esențială




de Obamot » 15/06/20, 04:17

grelinette a scris:Este destul de scurt și acest videoclip este interesant. (transmis de Maïf, asigurătorul militant!)

https://www.danslescoulissesdelamaif.fr ... ispensable

Cuvintele acestui vorbitor rezumă pur și simplu tot ce am putea spune și scrie.
Mi se pare regretabil că rămâne ca „Este necesar ca ...”
Pe scurt, schimbarea care ne-a fost anunțată, faimoasa „Lumea următoare”, este că acum toată lumea este de acord că Lumea de dinainte nu este viabilă, mai ales pentru bărbați. ..

Suntem (aproape) cu toții de acord cu asta ... Problema cu care mă întâlnesc (pentru că vorbesc despre asta ... dacă, dacă ...) este că am deja sentimentul că toată lumea lumea vrea să uite de această criză covid-19, începând cu sectorul economic!
Este (a fost) un fel de coșmar ...

Doar că cel mai rău coșmar este încă ÎN fața noastră ... Dacă nu ne gândim la asta!
Prin urmare, firul tău mi se pare esențial să vorbesc despre asta!

Poate că ar trebui să vorbim despre ARGUMENTELE CHEIE pentru a schimba paradigma?
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Următoarea lume: o schimbare în comportamentul nostru este esențială




de ABC2019 » 15/06/20, 06:45

grelinette a scris:Mi se pare regretabil că rămâne ca „Este necesar ca ...”
Pe scurt, schimbarea care ne-a fost anunțată, faimoasa „Lumea următoare”, este că acum toată lumea este de acord că Lumea de dinainte nu este viabilă, mai ales pentru bărbați. ..

Ah? Am avut totuși impresia că era specia care se descurca cel mai bine în lume!
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Următoarea lume: o schimbare în comportamentul nostru este esențială




de Grelinette » 15/06/20, 08:38

ABC2019 a scris:
grelinette a scris:Mi se pare regretabil că rămâne ca „Este necesar ca ...”
Pe scurt, schimbarea care ne-a fost anunțată, faimoasa „Lumea următoare”, este că acum toată lumea este de acord că Lumea de dinainte nu este viabilă, mai ales pentru bărbați. ..

Ah? Am avut totuși impresia că era specia care se descurca cel mai bine în lume!

Cel mai bun? ... totul este relativ. Cea mai corectă propoziție ar fi fost „... Lumea de dinainte nu este viabilă, mai ales pentru - o mare parte - bărbați”.

Dar nu este în totalitate corect să spunem că omul este cea mai bună specie din lume, având în vedere incertitudinea viitorului său, bolile, foametea, războaiele și alte flageluri din care este el obiect, cel mai mult.

În plus, ar fi interesant să știm că procentul de bărbați de pe pământ care se află în regiuni conflictuale, nu au suficient de mâncat, trăiesc în sărăcie, trăiesc în orașe de shanty sau pe stradă, sunt sub pragul de sărăcia, aveți boli legate de activitățile umane, suferă de tulburări psihice și psihice etc.

Cred că numerele ar arăta că este posibil ca oamenii să nu fie cele mai potrivite specii de pe planetă.
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Re: Următoarea lume: o schimbare în comportamentul nostru este esențială




de Grelinette » 15/06/20, 09:45

Obamot a scris: ...
Poate că ar trebui să vorbim despre ARGUMENTELE CHEIE pentru a schimba paradigma?

Ha! Paradigmă, acest cuvânt nou, mare și frumos (la modă), care sugerează că în spatele acestui cuvânt se află explicația și cauza bolilor noastre, și rețeta magică de a vindeca deficiențele și derivele antropice.

Paradigma, care trebuie schimbată, este într-un fel regula jocului (societăților umane) pe care unii bărbați l-au fixat astfel încât, se pare, societățile umane funcționează „corect”. Cu toate acestea, vedem astăzi că această paradigmă este mai degrabă ansamblul de reguli care le permite unora să prindă puteri, bogăție, confort și alte avantaje, care favorizează o mică minoritate în detrimentul unei mari majorități a ființelor umane. .

Este dificil să ne imaginăm că cei care profită de această Paradigmă, care sunt și cei care o definesc (pe măsură ce Puterea și Avantajele se contopesc), acceptă să facă efortul de a schimba această paradigmă care le oferă atât de multe avantaje; un pic ca și cum ar fi cerut trucurilor de poker să schimbe regulile pentru a le opri comportamentul și a înșela!
Dacă acceptă, mai întâi s-ar putea să ne îndoim de sinceritatea lor, iar apoi este mult de crezut că noile reguli definite vor fi pline de lacune pentru a le permite să se bucure în continuare de beneficiile pe care le-au avut ...

Nu paradigma trebuie schimbată, ci bărbații și mai exact anumiți bărbați și chiar mai exact ceea ce anumiți bărbați au în cap și care îi împing să vrea să domine, să ia, să fure, să mănânce, dincolo de rațiune, până la punctul de a supăra echilibrul întregii familii umane din care fac parte și a deranja buna funcționare a societății în care trăiesc.

Toate acestea sunt cuvinte, gânduri de dorință, ca atunci când spunem „trebuie să schimbăm paradigma” ... și odată ce a spus toate acestea, trebuie să aibă sinceritatea de a desemna acești „anumiți oameni” care par lipsiți de bun simț și empatie, rațiune, cei care se umplu singuri, cei care trișează, cei care aleg să distrugă societățile umane imediat ce le aduce un interes sau un avantaj, oricât de mic ar fi.

Să ne uităm la trecut, să notăm toate aceste cazuri (dacă sunt doar în Franța) în care bărbații de putere (financiari, politici, economici) au înșelat, mințit, furat, distrus și continuă să facă acest lucru pentru micul lor interes personal. Numai în ultimii ani, se pun sub semnul întrebării numărul afacerilor politico-financiare care au făcut din titlurile mass-media; fără a uita aceste lobby-uri, corporații și alte rețele create în opacitate pentru a-și impune interesele lor dăunătoare pentru restul bărbaților, mortal pentru întreaga societate.

Nu paradigma trebuie schimbată, ci comportamentul anumitor bărbați. În opinia mea, este cheia.
1 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12300
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Următoarea lume: o schimbare în comportamentul nostru este esențială




de Ahmed » 15/06/20, 11:15

Este adevărat că comportamentul celor mai puternici este șocant, însă ele se conformează numai la nivel global determinismelor economice care depășesc ele și care se aplică și nouă, independent de propria voință. Suntem mai puțin sensibili la acțiunile noastre și la consecințele lor, deoarece sunt mai puțin importante, dar participăm de bună voie, fără voie la ceea ce deplângem (cu o posibilă modulare, dar care rămâne inofensivă).
A schimba pe cei puternici împotriva celorlalți semeni, care este posibilitatea destul de slabă oferită de forma democratică existentă, nu modifică în niciun fel funcționarea obișnuită ...
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Următoarea lume: o schimbare în comportamentul nostru este esențială




de Obamot » 15/06/20, 11:51

Ahmed a scris:Este adevărat că comportamentul celor mai puternici este șocant, însă ele se conformează numai la nivel global determinismelor economice care depășesc ele și care se aplică și nouă, independent de propria voință. Suntem mai puțin sensibili la acțiunile noastre și la consecințele lor, deoarece sunt mai puțin importante, dar participăm de bună voie, fără voie la ceea ce deplângem (cu o posibilă modulare, dar care rămâne inofensivă).
Schimbă-i pe cei puternici împotriva altora dintre semenii lor, care este posibilitatea destul de subțire oferită de forma de democrație existentă, nu schimbă funcționarea obișnuită ...

Ceea ce am văzut în special în timpul pandemiei a fost că autoritățile „noastre” au dorit cu siguranță să se ocupe de aceasta, dar mai presus de toate nu schimba nimic în sistem. Toată legislația în vigoare ar trebui să se aplice în continuare ca de obicei (cu excepția unor măsuri excepționale: închidere, distanță socială etc.)

Nu, NU TREBUIE să schimbi nimic ...

Deci da, este Ahmed subțire, într-adevăr.
Există cursorul și latitudinea mișcării sale, care nu depinde de voința directă a oamenilor, plutocrația aș spune ...

Și agentul mediu al sistemului (în mod deliberat sau nu) este condiționat să participe sub diferite forme (alegeri, cumpărături în agora silențioasă a templelor de suprapunere (sau agora media limitată, limitată în comentariile supuse condițiilor de exemplaritate ...), bursă ... căsătorie sau orice altceva ...) doar pentru a-i da iluzia democrației.

Și nu sunt un stângaci : Mrgreen:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Următoarea lume: o schimbare în comportamentul nostru este esențială




de ABC2019 » 15/06/20, 12:12

grelinette a scris:
Obamot a scris: ...
Poate că ar trebui să vorbim despre ARGUMENTELE CHEIE pentru a schimba paradigma?

Ha! Paradigmă, acest cuvânt nou, mare și frumos (la modă), care sugerează că în spatele acestui cuvânt se află explicația și cauza bolilor noastre, și rețeta magică de a vindeca deficiențele și derivele antropice.

Paradigma, care trebuie schimbată, este într-un fel regula jocului (societăților umane) pe care unii bărbați l-au fixat astfel încât, se pare, societățile umane funcționează „corect”. Cu toate acestea, vedem astăzi că această paradigmă este mai degrabă ansamblul de reguli care le permite unora să prindă puteri, bogăție, confort și alte avantaje, care favorizează o mică minoritate în detrimentul unei mari majorități a ființelor umane. .

mă intrigă pe Grelinette acolo, ești serios să spui că o vedem doar azi?
Nu paradigma trebuie schimbată, ci bărbații și mai exact anumiți bărbați și chiar mai exact ceea ce anumiți bărbați au în cap și care îi împing să vrea să domine, să ia, să fure, să mănânce, dincolo de rațiune, până la punctul de a supăra echilibrul întregii familii umane din care fac parte și a deranja buna funcționare a societății în care trăiesc.

Aș vrea să știu la ce oră și în ce țară funcționarea companiei a fost „potrivită” ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Următoarea lume: o schimbare în comportamentul nostru este esențială




de ABC2019 » 15/06/20, 12:16

grelinette a scris:
ABC2019 a scris:
grelinette a scris:Mi se pare regretabil că rămâne ca „Este necesar ca ...”
Pe scurt, schimbarea care ne-a fost anunțată, faimoasa „Lumea următoare”, este că acum toată lumea este de acord că Lumea de dinainte nu este viabilă, mai ales pentru bărbați. ..

Ah? Am avut totuși impresia că era specia care se descurca cel mai bine în lume!

Cel mai bun? ... totul este relativ. Cea mai corectă propoziție ar fi fost „... Lumea de dinainte nu este viabilă, mai ales pentru - o mare parte - bărbați”.

Dar nu este în totalitate corect să spunem că omul este cea mai bună specie din lume, având în vedere incertitudinea viitorului său, bolile, foametea, războaiele și alte flageluri din care este el obiect, cel mai mult.

În plus, ar fi interesant să știm că procentul de bărbați de pe pământ care se află în regiuni conflictuale, nu au suficient de mâncat, trăiesc în sărăcie, trăiesc în orașe de shanty sau pe stradă, sunt sub pragul de sărăcia, aveți boli legate de activitățile umane, suferă de tulburări psihice și psihice etc.

Cred că numerele ar arăta că este posibil ca oamenii să nu fie cele mai potrivite specii de pe planetă.

de fapt, vorbeam doar despre numărul de indivizi.
Dar dacă criteriul de a trăi bine se bazează pe a fi deasupra pragului sărăciei (care, apropo? Există mai multe!), Aceasta implică, prin urmare, asigurarea puterii de cumpărare și, prin urmare, consumul resurse minime pentru toată lumea, iar acolo, Houston, avem o mare problemă ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 331