Neurologie: burtica, flora intestinala si intestinele sunt al 2-lea nostru creier (Arte)

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14914
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4338

Re: Neurologie: burta, flora intestinală și intestinele sunt al doilea creier (Arte)




de GuyGadeboisTheBack » 10/07/21, 21:42

1 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13689
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1515
A lua legatura cu:

Re: Neurologie: burta, flora intestinală și intestinele sunt al doilea creier (Arte)




de izentrop » 11/07/21, 00:34

Un spectacol în această săptămână Microbiota: spune-o cu floră https://www.franceculture.fr/emissions/ ... illet-2021
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Neurologie: burta, flora intestinală și intestinele sunt al doilea creier (Arte)




de Christophe » 10/09/21, 20:43

Poliartrita, o boală fatală, ar putea fi legată de flora intestinală:

Artrita reumatoidă este legată de un dezechilibru în microbiota intestinală

Microbiota intestinală a fost recent în centrul cercetărilor în domeniul bolilor autoimune. Astăzi, un nou studiu realizat de o echipă de la University College London sugerează acest lucruun dezechilibru în microbiota intestinală ar putea juca un rol major în dezvoltarea artritei reumatoide.

Într-un studiu preclinic, cercetătorii au descoperit că Leziunile mucoasei intestinale sunt direct corelate cu inflamația articulațiilor și severitatea bolii. De ceva timp, oamenii de știință au sugerat o legătură consistentă între anomaliile microbiotei intestinale și artrita reumatoidă, iar populația crescută de anumite tipuri de bacterii rele a fost adesea asociată cu severitatea bolii.

Un mecanism încă puțin înțeles

Cu toate acestea, nu este încă clar cum poate influența bacteriile intestinale inflamația articulațiilor. Au fost luate în considerare mai multe mecanisme, variind de la bacterii intestinale care modulează dezvoltarea celulelor inflamatorii specifice responsabile de artrită la anumiți metaboliți bacterieni care contribuie la severitatea bolii.

Acest nou studiu examinează o altă ipoteză cauzală, concentrându-se pe legăturile dintre severitatea artritei și slăbirea peretelui intestinal indusă de bacterii. Rezultatele au fost publicate în revista Med.

"Am vrut să știm ce se întâmplă în intestin și dacă modificările din peretele intestinal - care acționează de obicei ca o barieră pentru protejarea organismului de bacterii - sunt un semn distinctiv al bolii și contribuie la dezvoltarea acesteia", spune Claudia. Mauri , co-autor principal.

(...)


https://trustmyscience.com/lien-entre-d ... humatoide/

0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Neurologie: burta, flora intestinală și intestinele sunt al doilea creier (Arte)




de Janic » 11/09/21, 13:00

Evident! : Roll:
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Neurologie: burta, flora intestinală și intestinele sunt al doilea creier (Arte)




de Christophe » 08/11/21, 15:19

Începutul acestui interviu publicat în urmă cu câteva zile este dedicat biodiversităţii florei intestinale şi importanţei acesteia pentru sănătatea:

0 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Neurologie: burta, flora intestinală și intestinele sunt al doilea creier (Arte)




de humus » 09/11/21, 07:29

Christophe a scris:Începutul acestui interviu publicat în urmă cu câteva zile este dedicat biodiversităţii florei intestinale şi importanţei acesteia pentru sănătatea:


Am fost surprins să aud că hipertensiunea arterială este legată de microbiotă.
Ce sa fac dr?
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Neurologie: burta, flora intestinală și intestinele sunt al doilea creier (Arte)




de Janic » 09/11/21, 08:46

humus
Am fost surprins să aud că hipertensiunea arterială este legată de microbiotă.
Ce sa fac dr?
toate bolile sunt legate de modul de hrana, care nu mai respecta conditiile in care poate asigura elementele biologice de protectie impotriva acestor boli: tip de cultura agricola bazata pe randament si nu mai pe calitatea intrinseca a produselor, alegerea slaba a semintelor. selectate de asemenea pentru randamentul lor viitor, nu pentru rezistența lor la agresiunile mediului natural, apoi transformarea industrială din nou pentru chestiuni de randament și costuri de fabricație mai mici să ajungă în sistemul digestiv nepotrivit pentru transformarea constructivă a tuturor acestor elemente denaturate și, pe langa alaptarea, care produce microbiota necesara copilului, a fost aproape eliminata si inlocuita cu inlocuitori devitalizati; Cum să fii surprins de toate aceste așa-zise boli ale civilizației (sic!)?
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Neurologie: burta, flora intestinală și intestinele sunt al doilea creier (Arte)




de Christophe » 09/11/21, 09:09

humus a scris:
Christophe a scris:Începutul acestui interviu publicat în urmă cu câteva zile este dedicat biodiversităţii florei intestinale şi importanţei acesteia pentru sănătatea:


Am fost surprins să aud că hipertensiunea arterială este legată de microbiotă.
Ce sa fac dr?


Pentru tine cred ca dupa el, e prea tarziu! Din câte am înțeles, este legat de microbiota primelor luni de viață...

De unde importanța alăptării și a nașterii naturale (Primele bacterii sunt cele ale Kikine a mamei tale... hei da... nu ne naștem cu mască!)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028

Re: Neurologie: burta, flora intestinală și intestinele sunt al doilea creier (Arte)




de Christophe » 01/02/22, 18:01

Articol (plătit) de S&V pe subiect: https://www.science-et-vie.com/corps-et ... lies-66115

Stresul, microbiota intestinală și memoria sunt bine legate

1 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636

Re: Neurologie: burta, flora intestinală și intestinele sunt al doilea creier (Arte)




de Macro » 03/02/22, 08:32

Christophe a scris:Poliartrita, o boală fatală, ar putea fi legată de flora intestinală:

Artrita reumatoidă este legată de un dezechilibru în microbiota intestinală

Microbiota intestinală a fost recent în centrul cercetărilor în domeniul bolilor autoimune. Astăzi, un nou studiu realizat de o echipă de la University College London sugerează acest lucruun dezechilibru în microbiota intestinală ar putea juca un rol major în dezvoltarea artritei reumatoide.

Într-un studiu preclinic, cercetătorii au descoperit că Leziunile mucoasei intestinale sunt direct corelate cu inflamația articulațiilor și severitatea bolii. De ceva timp, oamenii de știință au sugerat o legătură consistentă între anomaliile microbiotei intestinale și artrita reumatoidă, iar populația crescută de anumite tipuri de bacterii rele a fost adesea asociată cu severitatea bolii.

Un mecanism încă puțin înțeles

Cu toate acestea, nu este încă clar cum poate influența bacteriile intestinale inflamația articulațiilor. Au fost luate în considerare mai multe mecanisme, variind de la bacterii intestinale care modulează dezvoltarea celulelor inflamatorii specifice responsabile de artrită la anumiți metaboliți bacterieni care contribuie la severitatea bolii.

Acest nou studiu examinează o altă ipoteză cauzală, concentrându-se pe legăturile dintre severitatea artritei și slăbirea peretelui intestinal indusă de bacterii. Rezultatele au fost publicate în revista Med.

"Am vrut să știm ce se întâmplă în intestin și dacă modificările din peretele intestinal - care acționează de obicei ca o barieră pentru protejarea organismului de bacterii - sunt un semn distinctiv al bolii și contribuie la dezvoltarea acesteia", spune Claudia. Mauri , co-autor principal.

(...)


https://trustmyscience.com/lien-entre-d ... humatoide/



Sufar de aceasta mizerie de 6 luni, diagnosticul a cazut in decembrie dupa multiple analize si sedinte imagistice...

Cu toate acestea, nu mi-am schimbat dieta sau stilul de viață în lunile premergătoare debutului... Ei bine, aproape nu... tocmai mi-am redus consumul de lactate, în special iaurturi, pe care le-am înlocuit cu fructe proaspete sau uscate ca și desert...

Și am încetat să mai cățăr că nu mai pot exersa într-un club pentru că nu sunt vaccinat...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : sicetaitsimple și oaspeții 168